Jump to content

Czemu świat nie docenia Polski ?

BlackNinja

Recommended Posts

Dobre, proste pytanie.

1. Wplyw na polityke i jej mocarnosc ma gospodarka. Silna gospodarka to silna armia, czyli wplywy.

2. Krotkowzrocznosc politykow, uklady i ukladziki, promowanie znajomosci zamiast kompetencji.

3. 50 lat komuny zrobilo ze sporej czesci z nas homo sovietus, ludzi ktorzy mysla schematami, nie mysla samodzielnie, wychodza z blednego zalozenia, ze jak sie czegos nie da zrobic, to sie nie da.

4. Co mnie najbardziej wpienia. Uleglosc naszych politykow, brak umiejetnosci dbania o wlasne interesy i co najgorsze, w polityce zagranicznej "strzelanie sobie w kolano podajac komus reke".

Ciężko szanować kraj, który gardzi i poniewiera sam sobą, którego obywatele nie czują się przynajmniej w minimalnym stopniu wspólnotą. Polska jest zagubiona. Jest głupia, biedna i brzydka, i mówię to z wielką goryczą, bo kocham Polskę i czuję się dumna z bycia Polką, to jeden z filarów mojej samoświadomości, i czuję się z tym jak frajerka, jak to zwykle bywa w nieodwzajemnionym, toksycznym uczuciu.

A co mamy światu do zaoferowania? Jesteśmy szaroburym przeciętniakiem, nie wybijamy się w żadnej dziedzinie.

Zacznę od turystyki. Jakie miejsca kojarzą się przeciętnemu obywatelowi państwa X z beztroskimi, fajnymi wakacjami? Hiszpania, Włochy, Karaiby? Na pewno nie Polska. Bo co takiego niezwykłego mamy do zaoferowania w tej kwestii? Morze jest brudne i zimne. Góry są niby spoko, ale gdybym nie mieszkał w Polsce i miał gdzieś jechać to prędzej w Alpy. Zabytki też są niby spoko, ale ratusze i zameczki są i w Niemczech, i we Włoszech i... tak dalej.

Gospodarka, nasz przemysł kojarzy mi się głównie z azjatyckimi placówkami gdzie składa się telewizory i inne pierdoły. Możecie podać jakiś przykład polskiego produktu, który jest robiony przez polską firmę w Polsce oraz jest szerzej znany i ceniony na świecie? Bez alkoholu.

Uprawy, czy polskie rolnictwo kojarzy się nam z czymś niezwykłym? Tak jak moim pierwszym skojarzeniem na banany jest Ekwador, a na pomarańcze Hiszpania, tak nie wydaje mi się by przeciętny obcokrajowiec połączył Polskę z pszenicą, czy kartoflami.

Polityka, zupełna szarość, o ile jakiegoś Kowalskiego mogą jeszcze obchodzić nasze przepychanki, tak dla świata jesteśmy szarzy i obojętni. Ich nie obchodzą nasze wewnętrzne spory, a do ludzi też nie mamy z czym wyjść. Szerzej znany polski polityk? Wałęsa i może Lech Kaczyński (dokonał tego, że zginął).

Armia, każdy kraj z dużą i nowoczesną armią jest zauważany. Po prostu tak już jest. Nasza armia może i nie jest licha, ale bije z niej właśnie przeciętniactwo.

Znalazłem jeszcze w sieci taki filmik, właściwie współczesna Polska w pigułce, warto obejrzeć gdzieś do 6 minuty, później robi się komunistycznie, mimo tego jest to jeden z lepszych filmików na ten temat, jakie miałem okazję zobaczyć. Może samo wykonanie nie robi wrażenia, ale treść ciekawa.

• 6 months later...
Dlaczego praktycznie większość świata nie widzi naszego kraju?

Bo turystyka nie była rozwinięta, teraz zaczyna się rozwijać i dlatego zaczyna się mówić.

Np. co roku jeżdżę do Warszawy i odkąd były te Mistrzostwa Europy w piłce nożnej w Polsce, w 2012 roku, to normalnie tylu turystów przyjechało w 2012 roku i w 2013, że jeszcze czegoś takiego nigdy nie widziałam. Chodzę na długie spacery (potrafię zrobić spacer wysiadając z tramwaju na Nowym Świecie dochodząc do Starówki, ze Starówki do Pałacu Kultury i Nauki) czy po mieście czy po parkach, chodzę po muzeach, po tych różnych gigantycznych centrach handlowych i naprawdę tyle ile ludzi gadającymi w różnych językach widziałam w tych 2 latach, jeszcze nigdy tyle nie było.

Przecież np. przed 2 wojną św. mieliśmy " przyjaciół " a nikt nie pomógł .

Polska za dużo napomagała różnym Państwom, wtrącała się tam gdzie nie trzeba, i dlatego inni skorzystali i zostawili. We Włoszech była przecież Armia Andersa podczas II Wojny Światowej żeby wyzwolić Włochów od Niemców, są polskie cmentarze wojenne w Bolognii, w Loreto, w Monte Cassino, jakby nie było w ostatnich dwóch miastach jest bardzo duży cmentarz, i co? Przez tyle lat ile byłam w tych szkołach włoskich, czy ktoś o nich wspomniał? Gdy sama zaczynałam mówić, że są cmentarze, od razu mnie ścinali i nie chcieli żebym kontynuowała. Jedynie co wspominają to jak Amerykanie wyzwolili ich, nigdy o Polakach. Wina leży bardzo po stronie Polaków którzy mieszkają w innych Państwach, że nie wspominają komu pomogli, dlaczego i jak to wszystko było, gdy mówi się o historii to oni jakby byli z głową gdzie indziej.

Co Wy na to ?

Polacy sami gdy wyjeżdżają za granicę opowiadają takie rzeczy, że normalnie sama mam ochotę ich tłuc po gębach bo zamiast z czymś się pochwalić, to opowiadają takie głupoty, jaka w Polsce bieda, jakie wszystko tam jest złe i w ogóle, co polskie to złe. Nigdy z niczym się nie pochwalą i nigdy nie chcą o niczym opowiadać o Polsce coś pozytywnego. Polacy sami stworzyli ten stereotyp (jeszcze wiele innych stereotypów natworzyli i dlatego inni którzy mają poukładane w głowie i są spokojni, mają mnóstwo problemów) ale teraz Włosi wyjechali do Polski, zwiedzili trochę, niektórzy zostali tam na stałe, i przestali np. wyśmiewać mi się za plecami i gadać głupich tekstów bo Włosi gdy zaczynają o czymś opowiadać (oni o wszystkim sobie opowiadają), to jeden drugiemu powtarza, i głos się rozprzestrzenia. Na pewno Polacy nie tylko we Włoszech stworzyli swoją opinię bo skoro mają tendencję do marudzenia i nie umieją niczego docenić, na pewno opowiadali głupoty w innych Państwach, dlatego m.in. nikt nie chciał znać Polskę. Polska rozwija się, wiadomo że małe miejscowości mają problemy, ale patrząc na ogół, inne Państwa zaczynają się interesować i już się interesują i ta sprawa z piłką nożną (według mnie) popchnęła jeszcze bardziej do zainteresowania się naszym krajem.

We Włoszech była przecież Armia Andersa podczas II Wojny Światowej żeby wyzwolić Włochów od Niemców

No ale chyba wiesz, że Włochy należały do Państw Osi i z historycznego punktu widzenia są to cmentarze wrogów, nie wyzwolicieli, nawet jeśli same Włochy już skapitulowały. Ogólnie jest to temat dosyć drażliwy i nic dziwnego, że Włosi nie chcą o tym gadać.

No ale chyba wiesz, że Włochy należały do Państw Osi i z historycznego punktu widzenia są to cmentarze wrogów, nie wyzwolicieli, nawet jeśli same Włochy już skapitulowały. Ogólnie jest to temat dosyć drażliwy i nic dziwnego, że Włosi nie chcą o tym gadać.

Z jednej strony niby tak, z drugiej strony mieli problemy z Niemcami, z trzeciej strony dlaczego mówią o Amerykanach a o Polakach wcale?

czy to pytanie jest na powaznie?

Twoje na ile jest poważne?

Dla mnie ze względu na to, że Polacy opowiadają wszystko w czarnych kolorach, to Włosi nie mają czym się pochwalić, bo głupio wspominać o pewnym narodzie, który nie jest taki super jak Ameryka bo ten kontynent, kojarzy im się z samymi pozytywnymi rzeczami (nie patrzą na to, że ich bliscy wyjechali tam i czy mieli problemy, oni patrzą na to, że od nich dostawali pieniądze).

Guest Anonymous

Uwaga, rodacy, cenna informacja dla Was. Nie jesteście oczkiem w głowie całego świata. Wszyscy muszą wiedzieć praktycznie wszystko o Polsce, bo tak wypada... G*wno prawa. Wiecie w którym roku wybuchła wojna secesyjna? Przecież zginęło w niej więcej ludzi niż w I i II wojnie światowej! Jak możecie tego nie wiedzieć?! Taka ważna część historii! No, ale każdy musi przecież wiedzieć, jak wyglądała sytuacja Polski podczas wojen światowych. Wiecie, jaki tryb życia prowadzą ludzie w Burkina Faso? Nie? Na pewno mieszkańcy tamtejszego państwa są oburzeni, tak samo jak Wy tym, że inni nie wiedzą tego o Polsce. Potraficie na mapie zaznaczyć wszystkie stany Ameryki? Taki duży kraj... To też nie każdy musi wiedzieć, gdzie leży Polska... Pora przejrzeć na oczy - nie jesteśmy pępkami świata. Warto w jakiś sposób promować swój kraj, ale mieć pretensje o innych, że go nie doceniają cz nie znają to już hipokryzja. Sami w ogóle doceniacie ten kraj?

• 3 weeks later...

Zgadzam się z mwk1. Problemem nie jest to, że my jesteśmy niedoceniani, bo jesteśmy tam gdzie trzeba. Po prostu mamy zbyt duże wyobrażenie o wartości Polski na świecie. I tyle.

• 7 months later...
Uwaga, rodacy, cenna informacja dla Was. Nie jesteście oczkiem w głowie całego świata. Wszyscy muszą wiedzieć praktycznie wszystko o Polsce, bo tak wypada... G*wno prawa. Wiecie w którym roku wybuchła wojna secesyjna? Przecież zginęło w niej więcej ludzi niż w I i II wojnie światowej! Jak możecie tego nie wiedzieć?! Taka ważna część historii! No, ale każdy musi przecież wiedzieć, jak wyglądała sytuacja Polski podczas wojen światowych. Wiecie, jaki tryb życia prowadzą ludzie w Burkina Faso? Nie? Na pewno mieszkańcy tamtejszego państwa są oburzeni, tak samo jak Wy tym, że inni nie wiedzą tego o Polsce. Potraficie na mapie zaznaczyć wszystkie stany Ameryki? Taki duży kraj... To też nie każdy musi wiedzieć, gdzie leży Polska... Pora przejrzeć na oczy - nie jesteśmy pępkami świata. Warto w jakiś sposób promować swój kraj, ale mieć pretensje o innych, że go nie doceniają cz nie znają to już hipokryzja. Sami w ogóle doceniacie ten kraj?

Ohh. Dobre, zgadzam się. A miałem coś podobnego napisać tylko w łagodnej wersji.

Dlaczego praktycznie większość świata nie widzi naszego kraju?

Bo jest masa ciekawszych miejsc? Kto chce widzieć ten widzi.

Jeśli mówimy o znaczeniu na arenie międzynarodowej... Wygraliśmy z Niemcami w piłę- poszło w świat. : >

A co mają widzieć? Ostatnio cały świat śmiał się z historii z osiołkami... Idziemy w dobrą stronę. Zdecydowanie.

Przecież np. przed 2 wojną św. mieliśmy " przyjaciół " a nikt nie pomógł.

Ci sami przyjaciele zrobili to samo po 45? Trzeba uważać na to kogo nazywamy przyjacielem. : >

Zresztą... To MY sami wygraliśmy Bitwę o Anglię(Najczęściej wypominany wkład Polski)! To my sami wygraliśmy wojnę!

A teraz też jest wiele takich sytuacji w których Polskę mają gdzieś .

Bo Polska nie ma w nich znaczenia? Każdy chciałby, abyśmy się liczyli teraz na arenie międzynarodowej jako gracz w czołówce... Ale nim nie jesteśmy? Musimy znać swoje miejsce w szeregu, niestety.

Zresztą... To MY sami wygraliśmy Bitwę o Anglię(Najczęściej wypominany wkład Polski)! To my sami wygraliśmy wojnę!

Nie, nie wygraliśmy. Udział polskich pilotów w lotnictwie brytyjskim wynosił zaledwie kilka procent i zniszczyli lub wykluczyli z walki kilkanaście procent wrogich samolotów. Oznacza to, że walczyli dzielnie, lecz nie odmienili losów bitwy.

Nie, nie wygraliśmy. Udział polskich pilotów w lotnictwie brytyjskim wynosił zaledwie kilka procent i zniszczyli lub wykluczyli z walki kilkanaście procent wrogich samolotów. Oznacza to, że walczyli dzielnie, lecz nie odmienili losów bitwy.

Właśnie o tym mówię, my lubimy podłechtać sobie ego i widzieć się jako główną siłę tej bitwy. Zresztą w Polsce mało kto słyszał o placu Tian'anmen i protestach w 89(z pewnych względów jest to zrozumiałe)... My widzimy tylko solidarność. Chcemy, aby nas każdy doceniał, ale my musimy docenić innych, bo wciąż widzimy tylko czubek własnego nosa.

LaFleur, dobra już załapałem o co ci chodzi i co chciałeś przekazać. Postaram się więcej nie czepiać ludzi o pierwszej w nocy.

my lubimy podłechtać sobie ego i widzieć się jako główną siłę tej bitwy

Myślę, że nie chodzi tutaj o zaprzeczanie faktom aby czuć się lepiej, ale po prostu ich nieznajomość lub brak chęci weryfikacji.

LaFleur, dobra już załapałem o co ci chodzi i co chciałeś przekazać. Postaram się więcej nie czepiać ludzi o pierwszej w nocy.
my lubimy podłechtać sobie ego i widzieć się jako główną siłę tej bitwy

Myślę' date=' że nie chodzi tutaj o zaprzeczanie faktom aby czuć się lepiej, ale po prostu ich nieznajomość lub brak chęci weryfikacji.[/quote']

Niewiedza pewnie też, bo "słyszałem to kiedyś gdzieś na lekcji, ale nie uważałem", ale myślę, żę głównie to takie kolorowanie rzeczywistości na naszą korzyść.

Nie wiem z czego to wynika (pewnie z historii, jakbym uważała na lekcjach to bym wiedziała :D) ale Polacy mają ogromny kompleks... polaka. Ciągle uważamy siebie za gorszych, biedniejszych. Porównujemy się tylko do tych krajów, na tle których wypadamy słabo. Mamy ciągłą potrzebę udowadniania innym, że jesteśmy silni i wszystko potrafimy, a jednocześnie nawet za granicami naszego kraju narzekamy na polskie drogi, polski sport, politykę. Sami sobie przed naszymi sąsiadami budujemy obraz Polski nieudolnej, z niezadowolonymi mieszkańcami. Jak świat ma doceniać Polskę, skoro Polacy sami jej nie doceniają?

Popatrzmy na mieszkańców krajów, które są uważane za światowe potęgi. Amerykanie są dumni z tego, że są Amerykanami (czy rzeczywiście mają z czego być dumni to inna sprawa, ale są dumni) i z pewnością żyje im się lepiej. I mają to gdzieś, że gdzieś tam na mapie jest jakaś Polska która uważa ich za idiotów.

Szkoda, że jesteśmy takim zgorzkniałym narodem.

• 6 years later...
yiliyane

Na świecie istnieje prawie dwieście państw i każde z nich chciałoby zostać dostrzeżone i docenione ;) Nie jesteśmy pępkiem świata. Jesteśmy ok. dwudziestego miejsca pod względem siły gospodarki, czterdziestego pod względem ludności, siedemdziesiątego pod względem powierzchni... jesteśmy dość przeciętni - a przeciętni zazwyczaj są pomijani. Nie chcę przez to powiedzieć, że w Polsce nie ma niczego ani nikogo godnego uwagi, bo to jest nieprawda; po prostu staram się spojrzeć na Polskę oczami obywateli innych państw. Dla mocarstw nie jesteśmy ani konkurencją ani partnerem, dla średnich państw jesteśmy jednymi z wielu, a dla słabych - mało interesującą opcją.

O 28.01.2010 at 02:16, BlackNinja napisał:

Przecież np. przed 2 wojną św. mieliśmy " przyjaciół " a nikt nie pomógł .

To czysta polityka i... rozsądek*. Kto by nadstawiał karku za słabe, istniejące zaledwie od 21 lat państwo? Nie byliśmy zresztą jedyni wystrychnięci na dudka przez silniejszych "przyjaciół". Kto interweniował zbrojnie, kiedy Rosja zajęła część terytorium Ukrainy w 2014r.? Ten konflikt trwa już prawie siedem lat, a mimo tak długiego czasu żaden kraj nie odważył się zadrzeć z Rosją. Zdradę w ostatnich latach ma też na koncie USA. W 2019r. wystawili do wiatru Kurdów, którzy ze wszystkich państw najbardziej pomogli Stanom w pokonaniu Państwa Islamskiego. USA de facto przyczyniło się do dalszego postępowania czystki etnicznej przeprowadzanej przez Turcję i... uwaga, uwaga - świata to nie obeszło. Media puściły parę artykułów pełnych oburzenia i sprawa zamknięta. Nie byliśmy ani pierwszymi, ani ostatnimi zdradzonymi ;) 

* z punktu widzenia państw alianckich; z punktu widzenia nas, Polaków, zdrada sojuszników była nie tylko bolesna, ale też niezasłużona

Generalnie nie sądzę by Polska jakoś specjalnie niedoceniana, choć pewnie pozycja jest nieco poniżej potencjału. 

19 godzin temu, yiliyane napisał:

Dla mocarstw nie jesteśmy ani konkurencją ani partnerem, dla średnich państw jesteśmy jednymi z wielu, a dla słabych - mało interesującą opcją.

Choć zgadzam się z oceną przeciętności, to jednak z tym nie do końca. Biorąc pod uwagę naszą wielkość, i dość "interesujące" położenie geograficzne, mamy potencjał do odgrywania roli lokalnego lidera, choćby w ramach koncepcji międzymorza. 

W kwestii potęg, to jednak dla Niemiec jesteśmy dość istotnym partnerem (choć ostatnio raczej gospodarczym niż politycznym), i ostatecznie to Niemcy z własnych powodów łagodzą unijne naciski na Polskę. 
Zresztą dobre stosunki polityczne (póki były dobre) z Niemcami, też przekładały się na politykę wschodnią. Np. dla Ukrainy byliśmy bardzo istotnym partnerem właśnie z tego względu. 

19 godzin temu, yiliyane napisał:

* z punktu widzenia państw alianckich; z punktu widzenia nas, Polaków, zdrada sojuszników była nie tylko bolesna, ale też niezasłużona

Mnie to gadanie o "zdradzie" nieco bawi, bo zawsze mam wrażenie że to Polski rząd się wtedy sam oszukał, z powodu własnej niekompetencji, i nie mających pokrycia w rzeczywistości przekonań. 

Przede wszystkim nie mamy czego zaoferować bo polskie firmy z tradycjami są niszczone lub sprzedawane przez żydowskiego pasożyta zakorzenionego głęboko w naszym społeczeństwie. Kilkaset lat pod zaborami to nie przypadek. Potem naziści i komuna i zydokomuna, wymordowanie inteligencji a poźniej prześladowanie inaczej myślących, to musi się odbić na każdym społeczeństwie . Nie wszyscy z nich są frustratami wrogo nastawionymi do Polski ale Macierewicz niestety miał racje że zaprzańcy istnieją i są używani przez żydowskie służby. 

Ktoś chce przykład podejścia żydów do Polski ? Proszę bardzo, otwarcie niegotowej pływalni Suntago. Nie poinformowanie nikogo o tym że częśść wyposażenia nie działa przy czym cena została ta sama. I co, nic wielkiego się nie stało . Naplucie klientowi w twarz nie robi na nas wrażenia więc jeszcze długo będziemy traktowani jak trzeci świat.

Martusiaaaaaa92
53 minut temu, Highline napisał:

Przede wszystkim nie mamy czego zaoferować bo polskie firmy z tradycjami są niszczone lub sprzedawane przez żydowskiego pasożyta zakorzenionego głęboko w naszym społeczeństwie. Kilkaset lat pod zaborami to nie przypadek. Potem naziści i komuna i zydokomuna, wymordowanie inteligencji a poźniej prześladowanie inaczej myślących, to musi się odbić na każdym społeczeństwie . Nie wszyscy z nich są frustratami wrogo nastawionymi do Polski ale Macierewicz niestety miał racje że zaprzańcy istnieją i są używani przez żydowskie służby. 

Ktoś chce przykład podejścia żydów do Polski ? Proszę bardzo, otwarcie niegotowej pływalni Suntago. Nie poinformowanie nikogo o tym że częśść wyposażenia nie działa przy czym cena została ta sama. I co, nic wielkiego się nie stało . Naplucie klientowi w twarz nie robi na nas wrażenia więc jeszcze długo będziemy traktowani jak trzeci świat.

Jak Cię boli ząb to też wina Żydów?

5 godzin temu, Highline napisał:

polskie firmy z tradycjami są niszczone lub sprzedawane przez żydowskiego pasożyta zakorzenionego głęboko w naszym społeczeństwie.

Oh yes,

400px-Rebus.jpg.8f79f810c82b95065fe38013337a0fe1.jpg

poźniej prześladowanie inaczej myślących

Pijesz do rządu pisu? :D

otwarcie niegotowej pływalni Suntago. Nie poinformowanie nikogo o tym że częśść wyposażenia nie działa przy czym cena została ta sama.

Ej no, jeżeli okaże się że Jacek Sasin, który przewalił 70 milionów złotych na wybory które się nie odbyły i nie poniósł żadnych konsekwencji jest żydem, to twoja hipoteza może zacznie nabierać jakiegoś sensu.

Odnosząc się do niezbyt przemyślanego żartu pani Marty odpowiem podobnie bez sensu. Ząb bolał mnie już kilka razy lecz ani razu nie stwierdziłem dywersji.

Vertigos, PiS czy nie PiS oni wszyscy pasożytowali na polskim społeczeństwie. Zauważ że Platforma po przegranych wyborach zachowuje się jak dziecko we mgle, nie mają żadnych dobrych pomysłów na odsunięcie PiS od władzy. A jeśli jednym z pomysłów jest ten sciek pełen inwektyw widoczny w internecie to PiS porządzi jeszcze długo. 

michaelowax3

Czemu świat nie docenia Polski? 

A czy Polska docenia samą siebie? 

Nie od dziś kompleksy są wszechobecne dlatego nazwa sklepu jest amerykańska :)