Jump to content

Czemu świat nie docenia Polski ?

BlackNinja

Recommended Posts

Siema .

Wsadziłem to tutaj bo jestem ciekaw co Wy o tym sądzicie .

Dlaczego praktycznie większość świata nie widzi naszego kraju?

Przecież np. przed 2 wojną św. mieliśmy " przyjaciół " a nikt nie pomógł .

A teraz też jest wiele takich sytuacji w których Polskę mają gdzieś .

Co Wy na to ?

dziewczyna39

bo taka jest polityka. a nasz kraj jest malo waznym sojusznikiem. teraz liczy sie usa, a dla niej partnerem jest cala europa. poszczegolne panstwa, takie jak polska sa malo interesujace;)

W rzeczy samej, nasz kraj nie jest ważnym sojusznikiem. Mało pieniędzy, płytka polityka, mało wszystkiego. Polska niestety jest krajem mało opłacalnym do interesów. Myślę, że duży wpływ ma też nasz i odwrotnie stosunek do Rosji. Nie jesteśmy na przyjacielskim schodku razem z nimi. Rosja to duże państwo i ma swoje chody. Jak się ciągle z nią "sprzeczamy" a to podaje większość stacji masowego przekazu, to tak jest.

Bo czy ślimak ma szanse przeżyć pod stopą słonia ? ślimaka chroni jedynie skorupka. Powiedzmy, że tą skorupką są państwa, które jednak pomogły by Polsce w razie nagłej potrzeby. Ale czy one naprawdę pomogą przed wielkim słoniem ?

ważna też troszeczkę jest edukacja. Czy nie uważacie, że było by lepiej gdyby jakiś dzieciak z USA czy Australii chociaż raz wskazał poprawnie gdzie leży Polska ? myślę , że by było miło. Jednak liczba poprawnych wskazań jest bardzo mało satysfakcjonująca. Tutaj wychodzi "waga" Polski na świecie.

Do tego dochodzą jeszcze środki masowego przekazu ze świata. Gdzie nie zawsze podają zgodne z prawdą informacje.

nie znam się w ogóle na polityce, szczerze ? g.wno mnie obchodzi , ale przynajmniej ja odbieram to w ten sposób.

Szczerze mówiąc- JESZCZE jesteśmy mało ważnym sojusznikiem.

Jak widzę demoty w stylu-japonia kraj na który zrzucono dwie bomby atomowe,

albo niemcy-kraj który przegrał dwie wojny to mnie CH*J strzela.

Najpierw naszego kraju 100 lat nie było na mapie,potem wojny,potem ruskie i komuna-nasz kraj jest rzeczywiście wolny od jakiś no nie wiem-20 lat?

Dajmy szanse mu się rozwinąć-odejść starym grzybom co srają do naszego wora z kasą i wejść w politykę młodym ludziom których owa sytuacja wk*rwia i którzy mają genialne pomysły tak jak np.Balcerowicz.

Spokojnie,Polska to kraj który prężnie się rozwinie.Trzeba tylko wytępić szkodniki :).

Nie "czemu" tylko "dlaczego" :] a świat się przyzwyczaił, że taki kraik można przydepnąć, bo nie mamy czym ich szantażować. Na dodatek, ponieważ należymy do piętnastu tysięcy wspólnot, to my mamy zobowiązania. Gdybyśmy mieli troszeczkę mądrzejszą politykę wewnętrzną i zagraniczną... może wtedy. Ale Polskę respektowano kiedy słynęła z potężnej husarii i kiedy Piłsudski wszędzie bawił się w "swoją dyplomację" (innymi słowy: wkraczał z wojskiem).

A dlaczego my nie troszczymy się o Grecję czy Rumunię?

Świat ma za dużo własnych problemów żeby zawarcać sobie głowę naszymi sprawami, zresztą nie widzę w tym ani nic dziwnego, ani zasługująego na specjalną naganę. Wiem że w naszej świadomości drzemie widmo "Chrystusa Narodów", ale z historią nie ma ono wiele wspólnego.

I tak jest plus , że jeździmy na misje do afganistanu, iraku . Bo narazię zagrożenie jakie nam zagraża jest ze strony Rosji , a wtedy tylko amerykańce mogą nam pomóc jak już .

A co do zagrożenia ze strony innych państw to Chiny . To one rosną w wielką potęgę ...

a wtedy tylko amerykańce mogą nam pomóc jak już .

No to zebys sie nie zdziwil.

Nie jestesmy potega gospodarcza, militarna, ekonomiczna, polityczna czy jakakolwiek inna. Kraj jak setki innych. Jedynie jakies kilkanascie milionow ludzi na swiecie, gdzies miedzy Bugiem a Odra, postrzega to diametralnie inaczej.

A dlaczego my nie troszczymy się o Grecję czy Rumunię?

O to samo chciałam się spytać.

Wątpię żebyś Ty interesował się jakimś małym krajem, który nie ma z tobą nic wspólnego.

Polska to nie USA. Przykro mi.

a wtedy tylko amerykańce mogą nam pomóc jak już .

No to zebys sie nie zdziwil.

Nie jestesmy potega gospodarcza, militarna, ekonomiczna, polityczna czy jakakolwiek inna. Kraj jak setki innych. Jedynie jakies kilkanascie milionow ludzi na swiecie, gdzies miedzy Bugiem a Odra, postrzega to diametralnie inaczej.

Nie żebym się nie zdziwił , tylko mówie , że jest odrobina nadzieji od nich .

Wcale nie powiedziałem, ze pomogą

czymże jest ledwie 312tys km2 w skali świata? czymże jest ledwie 39milionów ludzi wobec ponad 6miliardów?
Przecież np. przed 2 wojną św. mieliśmy " przyjaciół " a nikt nie pomógł .
to nie tak że Polski nie dostrzegli w tym czasie, dostrzegli dostrzegli, ale niezbyt uśmiechało im się iść na wojnę z potężną armią niemiecką. Anglicy podpisali z nami układ o współpracy w razie wojny, bo myśleli, że skłoni to Hitlera do zmiany decyzji ws wojny..
A teraz też jest wiele takich sytuacji w których Polskę mają gdzieś .
nie mamy żadnej karty przetargowej. Nie jesteśmy potęgą gospodarczą, a w dzisiejszej polityce to gospodarka ustala nasze miejsce w kolejce najważniejszych państw. Nie mamy wielkiego przemysłu filmowego, typu Hollywood, co mogłoby wypromować kraj, robiąc wielkie produkcje o bohaterstwie powstania warszawskiego, czy roku 89. Amerykanie pokazali że nawet ich miałką historię można sprzedać i w dobry sposób wylansować. Nie jesteśmy też krajem atrakcyjnym dla turystów - mamy kilka zabytków które warto zwiedzić, ale większość ludzi woli plackiem leżeć na plaży, albo chodzić po górach. Nad naszym morzem trafienie na ładną pogodę jest jak szóstka w lotka, a góry mamy takie że... ludzie wolą jeździć w Alpy.

Nie mamy ropy, gazu, tak więc inne kraje nie są od nas zależne.

Myślę, że duży wpływ ma też nasz i odwrotnie stosunek do Rosji. Nie jesteśmy na przyjacielskim schodku razem z nimi.
Zacznijmy od tego, że z Rosją da się mieć albo złe stosunki, albo być przez nią pożartą. Także w tej kwestii wolę mieć jednak nie najlepsze, niż być jak Białoruś.
Bo czy ślimak ma szanse przeżyć pod stopą słonia ? ślimaka chroni jedynie skorupka. Powiedzmy, że tą skorupką są państwa, które jednak pomogły by Polsce w razie nagłej potrzeby. Ale czy one naprawdę pomogą przed wielkim słoniem ?
tą skorupką jest Unia Europejska, gdzie wcale taka krucha nie jest. Rosja uzależniona jest od sprzedawania gazu, bo gaz tworzy dziś jej jedyną potęgę, no może jeszcze dziwaczna, poddańcza polityka Obamy wobec Rosji, której kompletnie nie rozumiem (tak to jest jak wybiera się na ładną buźkę, nie na kompetencje..). To jest raczej symbioza niż drapieżnictwo
Czy nie uważacie, że było by lepiej gdyby jakiś dzieciak z USA czy Australii chociaż raz wskazał poprawnie gdzie leży Polska ?

1. amerykanie mają wielki problem ze wskazaniem własnego kraju na mapie - nie licz na cuda

2. Czy nie było by miło gdyby choć raz jakiś Polak poprawnie wskazał gdzie leży Zimbabwe?

Najpierw naszego kraju 100 lat nie było na mapie,potem wojny,potem ruskie i komuna-nasz kraj jest rzeczywiście wolny od jakiś no nie wiem-20 lat?
i właśnie na to radzę brać poprawkę. Wszyscy mówią że USA to ma dobrze bo wszyscy wiedzą gdzie leży, są ważni na świecie, i jest tam cud miód malina. Tylko nigdy u nich (poza wojną domową) nie toczyła się wojna, od 1776r. są nieprzerwanie niepodległym państwem, który nie musiał się wielokrotnie odbudowywać, są na kontynencie gdzie mają ledwie dwóch sąsiadów (nie licząc a.łacińskiej), którzy nie mieli chorych ambicji aby ją zagarnąć dla siebie. Traf chciał że leżymy między Niemcami a Rosją, gdzie ci pierwsi wyzbyli się imperialnych zapędów dopiero po wojnie, a ci drudzy- chyba dopiero jak się rozlecą.
heh' date=' no tak, bo niemcy rzeczywiscie zarobily na tych dwoch wojnach;p[/quote']wynik I wojny wpłynął bezpośrednio na nastroje Niemców, które pozwoliły dojść Hitlerowi do władzy. Bądź co bądź to za jego czasów kraj przeżywał nagły rozwój gospodarczy, a po II wojnie, Niemcy również zyskały - plan Marshalla

Świat może nas nie dostrzega, ale Europa coraz częściej tak. Świat dostrzega Europę, więc wciąż mamy szansę na swoje "5minut"...

Wciąż wydaje mi się, że Polska jedynie w oczach rodaków jest nie dostrzeżona.

Ilekroć słyszę komentarze pod naszym adresem od obcokrajowców, czy tez pracujących u nas (włosi, Francuzi, Niemcy), czy tych, którzy zatrudniają Polaków, często przejawiają się pozytywne opinie.

W moim nawet zapyziałym mieście większość inwestycji obecnie jest prowadzona przez inne kraje, czy rzeczywiście jesteśmy tak niewidoczni na mapie.

Nie powiem, że w sporcie nasze orły nie zdobywają tytułów i medali, obecnie śledząc polską reprezentację piłki ręcznej widzę, że jednak chłopacy potrafią zwyciężać, i wcale nie muszą dawać w nikczemny i podły sposób w łapę, jak to dzieje się w przypadku wielce krytykowanej teraz piłki nożnej.

Polak nie musi być dostrzeżony, jak holenderska prostytutka w świetle czerwonej lampy, znamy własną godność i nie musimy wcale wchodzić do ... większym krajom (braciom?), mimo wielu zagraniom na naszą nie korzyść przez polityków, powinniśmy pokazać sami, że nie jesteśmy dziurą w odbycie na mapie.

Z Polską się nie liczą bo nie ma ona za dużo do zaoferowania ,proste. Prawda jest taka ,że Polska się dopiero zbiera praktycznie od 20 lat mamy suwerenne państwo. Wyżej ktoś napisał ,że Polska wyjdzie na prostą jak wymrą ludzie z komunistyczną mentalnością, to jest prawda. A co do pomocy ,którą wrazie wojny udzieliły by nam inne państwa to się nie łudźcie. Nikt nawet palcem nie ruszy jeśli nie będzie miał w tym swojego interesu, najlepiej popatrzec na historiie ,wcześniej też mieliśmy "przyjaciół" i co nam to dało?

Pieceofeternity

Wystarczy zerknąć do podręczników z historii. Od zawsze jesteśmy narodem podzielonym, skłóconym. Zawsze ludzie byli egoistami, nie było wśród nas pojęcia wspólnego dobra. Po co mają nam pomagać, jak mają świadomość, że to zostanie rozkradzione/zatracone/nie użyte właściwie?

ważna też troszeczkę jest edukacja. Czy nie uważacie, że było by lepiej gdyby jakiś dzieciak z USA czy Australii chociaż raz wskazał poprawnie gdzie leży Polska ?

Tak, powiedz mi po co im to wiedzieć, że jest jakaś Gównolandia w europie. To dla nich tak samo ważne jak dla mnie, gdzie leży jakieś Malawi czy Rwanda.

nie znam się w ogóle na polityce

Nie chce mi się całego twojego postu komentować, więc napisze po prostu, że tylko w tym stwierdzeniu miałeś rację.

heh, no tak, bo niemcy rzeczywiscie zarobily na tych dwoch wojnach;p

Z racji zimnej wojny i żelaznej kurtyny Niemcy zachodnie miały ciągłe dofinansowanie po wojnie i umożliwiony łatwiejszy i szybszy niż w innych krajach rozwój. Po upadku komunizmu wschodnie dostały od zachodnich pomoc. Więc całkiem nieźle na wojnach wyszli.

Ale Polskę respektowano kiedy słynęła z potężnej husarii i kiedy Piłsudski wszędzie bawił się w "swoją dyplomację"

Pięknie powiedziane :wink:

Wiem że w naszej świadomości drzemie widmo "Chrystusa Narodów", ale z historią nie ma ono wiele wspólnego.

Właśnie z historią ma to bardzo dużo wspólnego. Mało wspólnego ma z dzisiejszymi czasami.

...całość...

Głupoty

góry mamy takie że

Góry mamy zaj**iste, nie znasz się i tyle :wink:

Nie mamy ... gazu

Prawdopodobnie mamy jedne z większych złóż w Europie, tyle że jeszcze nie nauczylismy się z nich kożystać. Dajmy naszej gospodarce jeszcze kilka lat.

Nikt nawet palcem nie ruszy jeśli nie będzie miał w tym swojego interesu, najlepiej popatrzec na historiie ,wcześniej też mieliśmy "przyjaciół" i co nam to dało?

Otóż to!

autorytarne rzady. Zobacz np. korea polnocna male panstwo a boja sie ich jak ognia ale to dlatego ze jest tam dyktatura i nie ma pierdo*enia 3 po 3 o demokracjitylko jak komus cos nie bedzie pasowalo to wypierd*la bombe atomowa i sie skonczy.

Tja ja tam jednak wole nasza demokracje i nasze warunki, niż warunki życia w Korei Północnej.

to ktos tam juz napisal, ze nie ma u nas nic w stylu:gaz ropa zloto uran

Proponuję zapoznać się z aktulanym stanem rzeczy, a nie powtarzać to co się na korytarzu w szkole usłyszało.

Jeszcze Ci powiem, że jakby prusy były nadal naszym lennikiem to austria by nam nic nie zrobiła bo się lubieliśmy no a z ruskami to juz lajt.

Mało tego 'rządziliśmy' Rosją przez dwa lata, Szwecją zresztą też. Tylko że brak umiejętności współpracy szlachty zrobił swoje.

autorytarne rzady. Zobacz np. korea polnocna
to są rządy typowo totalitarne
male panstwo a boja sie ich jak ognia ale to dlatego ze jest tam dyktatura i nie ma pierdo*enia 3 po 3 o demokracjitylko jak komus cos nie bedzie pasowalo to wypierd*la bombe atomowa i sie skonczy.
nie boją się ich ustroju, tylko bomby atomowej. Wlk. Brytania - typowa demokracja, kraj mniejszy od Polski, a bombę mają i się z nimi liczą..
Góry mamy zaj**iste, nie znasz się i tyle :wink:
dla mnie też są zaj*, dla reszty Polaków też, tylko mówię o zagranicznych turystach. Prędzej wybiorą Alpy niż Tatry
Prawdopodobnie mamy jedne z większych złóż w Europie, tyle że jeszcze nie nauczylismy się z nich kożystać. Dajmy naszej gospodarce jeszcze kilka lat.
nasze złoża w porównaniu z rosyjskimi to kropla w morzu. Mamy ten problem, że fakt są duże złoża ale są tak rozlokowane, że większości nie opłaca się wydobywać bo koszty wydobycia są większe od wartości złóż. Nie jest to w jednym miejscu, tylko w takich punkcikach. Potęgą się w tej kwestii nie staniemy
nie boją się ich ustroju, tylko bomby atomowej. Wlk. Brytania - typowa demokracja, kraj mniejszy od Polski, a bombę mają i się z nimi liczą..

Technicznie rzecz biorąc to prędzej boją się całego pasa umocnień ofensywnych i defensywnych wzdłuż granicy z Koreą Południową a szczególnie tradycyjnej artylerii, która jak się szacuje mogłaby wystrzelić w ciągu godziny 500 000 pocisków na Seul ;)

Moje zdanie jest takie, że to się bierze z tego, że Polska ma mało do zaoferowania innym krajom. Nie mamy żadnych znaczących złóż, położenie nie jest zbyt dyplomatyczne, jesteśmy krajem biednym i wewnętrznie słabym. To co dzieje się w naszym kraju to paranoja. Mentalności ludzi, polityka, stosunek ludzi do władzy i do prawa, częsty brak tolerancji oraz powielanie wzorców pokazywanych nam przez media, sprawia, że w oczach innych narodów jesteśmy głupi, zacofani, śmieszni, a większość polaków to złodzieje i kibole. Po wojnie postrzegani też jesteśmy jako naród antysemicki, więc znowu brak tolerancji odpycha sojuszników. Osobiście nie dziwie się, że jesteśmy pomijani. sama mieszkając w innym kraju też bym nie interesowała się Polską.

Słusznie też już wcześniej było zauważone, że nasze stosunki ze znaczącą wiele na arenie międzynarodowej Rosją są nienajlepsze i nikt im niechce podpaść.

don mariano
to ktos tam juz napisal, ze nie ma u nas nic w stylu:gaz ropa zloto uran

Proponuję zapoznać się z aktulanym stanem rzeczy, a nie powtarzać to co się na korytarzu w szkole usłyszało.

to znaczy, ze wg ciebie w Polsce sa nie wiadomo jak cenne surowce mineralne nadajace sie na eksport?

nasze złoża w porównaniu z rosyjskimi to kropla w morzu. Mamy ten problem, że fakt są duże złoża ale są tak rozlokowane, że większości nie opłaca się wydobywać bo koszty wydobycia są większe od wartości złóż. Nie jest to w jednym miejscu, tylko w takich punkcikach. Potęgą się w tej kwestii nie staniemy

Ot tak na szybko:

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Polska- ... 83727.html

Ogólnie odchodząc od tematu Polski to właśnie Rosja może byc teraz w niezłej d*pie bo znajdowane jest sporo złóż w innych krajach i rosyjska gospodarka będzie miała nieciekawie w najbliższych latach (tzn. ta gałąź gospodarki).

to znaczy, ze wg ciebie w Polsce sa nie wiadomo jak cenne surowce mineralne nadajace sie na eksport?

Nie, ale nie jest tak źle jak się większości wydaje.

Ot tak na szybko:

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Polska- ... 83727.html

Ogólnie odchodząc od tematu Polski to właśnie Rosja może byc teraz w niezłej d*pie bo znajdowane jest sporo złóż w innych krajach i rosyjska gospodarka będzie miała nieciekawie w najbliższych latach (tzn. ta gałąź gospodarki).

możemy mieć tak wielkie złoża, ale powtarzam, mogą być tak rozmieszczone że wydobywanie ich będzie nieekonomiczne. Jeśli jest technologia, która pozwala bardzo tanio go wydobywać to dobrze, moglibyśmy uniezależnić się od Rosji. Tylko, nasza pozycja na pewno nie urosłaby do rangi naszego wschodniego sąsiada, bo musielibyśmy uzależnić od siebie inne, ważne kraje a to wiązałoby się ze zerwaniem umów między tymi krajami a Rosją, budową całej infrastruktury do przesyłu gazu itd itd. A nie zapominajmy, że Rosja ma jeszcze jednego ważnego klienta, obok Europy - Chiny, które chętnie kupią rosyjski gaz.

Niemcy również zyskały - plan Marshalla

co to ma wspolnego z wygraniem wojny?

odsyłam do podręczników - Niemcy wojnę przegrały.

A z tym wiąże się ów plan i zysk na wojnie.

master_jedi

A co tu doceniać? Antysemityzm? Fanatyczny katolicyzm? Pijactwo? Polityków? Samochody? Wojsko?

Nie potrafimy się dogadać sami z sobą, a co dopiero z innymi.