Jump to content

Imiona zagraniczne

Krisss_007

Recommended Posts

Posted

Siemka :D

Mam pytanie co do imion zagranicznych, a jednocześnie chciałem zacząć myślę, że ciekawy temat :) pytanie brzmi: czy w Polsce można nadawać dzieciom (lub sobie zmieniać) imiona zagraniczne?

moje typy to:

-meskie: Kris (w sumie tak na mnie kilka osob mowi), Santiago, Ville, Justin, Michael, Rafael

-zenskie: Kate, Emma, Sarah,

Posted

Prawnie można. A myslisz, że skąd tyle Angelik/ Andżelik?

Tylko naprawdę chcesz takie dziecko skrzywdzić, ale spoko - Jessika Kowalska brzmi genialnie. xD Albo Chris Nowak. xD

Posted

Można, pod warunkiem, że imię będzie zapisane tak jak się je wymawia.

Np. Angelika w Polsce zostanie zapisana jako Andżelika, Enrique jako Enrike itepe.

No i nie można nadawać imion, które jasno nie określają płci, np. Nemo [rodzaj nijaki].

Posted
Np. Angelika w Polsce zostanie zapisana jako Andżelika
To dziwne. Bo na przykład mam w klasie dwie Andżeliki. Jedna jest pisana jako Andżelika, druga jako Angelika.

Co do pytania: można. ;)

Posted
Można, pod warunkiem, że imię będzie zapisane tak jak się je wymawia.

Np. Angelika w Polsce zostanie zapisana jako Andżelika, Enrique jako Enrike itepe.

No i nie można nadawać imion, które jasno nie określają płci, np. Nemo [rodzaj nijaki].

Yyyy.. Znam kilka Angelik, które w dowodzie mają Angelika, więc nie wiem czy one są jakieś inne czy co. :ble:

Z tego co kojarzę (chociaż wydaje mi się, że coś poprzekręcałam) to jest taka specjalna kniga, w której jest lista imion, które można nadać dziecku. [?]

Ale zastanówmy się czy warto krzywdzić dziecko.. Chociaż ilu ludzi tyle zdań na ten temat, indywidualna sprawa każdego. ;)

Posted

Mi osobiście nie podoba sie nadawanie zagranicznych imion, te Jessici i Vanesski mnie dobijają:/ Ale jak kto lubi, w każdym razie ja swojego dziecka nie skrzywdzę...

Co do samego nadawania to gdy dziecko jest chrzczone to dodatkowo należy dać mu drugie imię - święte (co staje sie kłopotem uwzględniania wszędzie tego imienia)...

A oczywiście nadawać można takie imiona, zmieniać dla własnego widzi mi sie na pewno nie.... Skoro masz już imię to na pewno dla Twojej zachcianki Ci go nie zmienią...

Posted
To dziwne. Bo na przykład mam w klasie dwie Andżeliki. Jedna jest pisana jako Andżelika, druga jako Angelika.

Yyyy.. Znam kilka Angelik, które w dowodzie mają Angelika, więc nie wiem czy one są jakieś inne czy co.

O tym, że w Polsce zagraniczne imię musi być zapisane fonetyczne przeczytałam kiedyś w artykule prawnym [swego czasu mnóstwo się tego naczytałam].

No, ale jeśli komuś bardzo zależy na tej informacji - zawsze można zapytać prawnika. ;)

Skoro masz już imię to na pewno dla Twojej zachcianki Ci go nie zmienią...

Zmienią, zmienią. Wystarczy udać się do urzędu, złożyć wniosek o zmianę imienia. Oczywiście jest z tym trochę zachodu, ale można zmienić zarówno imię jak i nazwisko.

Posted

Równie absurdalnie,co imiona zagraniczne, brzmieć mogą staro polskie imiona, o ile Mieszko i Ziemowit nie są jeszcze najgorsze, tak Bożydar czy Boguchwał mogą już stanowić przedmiot kpiny dziecka.

Moda na imiona zawsze ulegała wpływom mediów, pewnie znane wam są plotki o osobach, które pecha miały przyjmować imiona po bohaterach telenowel brazylijskich.

W Polsce można nadać wiele imion o bardzo oryginalnym wydźwięku, jednak czy warto krzywdzić tym osobę,która będzie je nosić?

Posted

Można-chyba nawet kojarzę jednego Krisa (że już o Andzelikopodobnych nie wspomnę)

Jest też chyba coś takiego ze w urzedzie można 2 formy wpisać: mam koleżankę, ktora ma wpisane Claudia i Klaudia

Choć ja osobiście nie dałabym dziecku obcojezycznego imienia *.*

Jedną Dżessikę Watę juz znam ;/

Posted
Oczywiście jest z tym trochę zachodu, ale można zmienić zarówno imię jak i nazwisko.

No właśnie.... istnieją dwa powody, dla których dokonuje sie zmiany imienia (jeśli nazwisko to dochodzą jeszcze dwa):

- ośmieszające albo nie licujące z godnością człowieka;

- o brzmieniu niepolskim;

źródło: http://www.torontokg.polemb.net/index.php?document=28

Przy okazji na tej stronie wszystko jest wyszczególnione i wypisane co jest potrzebne do uzyskania zmiany imienia/nazwiska. Podejrzewam, że jeśli jednak nie ma sie poważnego powodu to tak szybko nie zmienią ( o ile zmienią). A oprócz zmiany administracyjnej trzeba też dokonać zmian w zapisach ksiąg wyznaniowych - tu potrzebna jest zgoda kurii biskupiej albo innej instytucji ( w zależności od wyznania).

Do tego wszędzie opłaty:P

Choć oczywiście wiele zależy jak owe powody będą rozumiane przez urzędników... Zależy kiedy dla nich imię może być ośmieszające albo niepasujące do osoby, pewnie trzeba konkretnie też uzasadnić dlaczego tak jest....

• 2 weeks later...
IstotaGromadna
Posted

Kiedy uczyłam się historii, to jedyną postacią, którą zapamiętałam był królewicz Magnus. Jeśli kiedyś będę w ciąży Szwedem (w co wątpię, bo blondyni jakoś nie bardzo mi podchodzą) to można się będzie spodziewać małego Magnuska.

• 4 months later...
Posted

Można.

Kocham imię Rita :D

Posted

można, można.

znam osobę, która nazwała swoją córkę Nicola.

• 3 months later...
Posted

szantal. znaczy shantal

Posted

Słyszałam tylko o wymogu, że trzeba nadać imię, które jasno określa płeć dziecka. Nie można dać dziecku na imię np Heaven, ale o tym pisała jużClaudynka. Urzędnicy mogą się także doczepić do imienia Adolf.

Posted

Można, ale czy to ma jakiś większy sens? Znam dwie Jessici, Dennisa i chodziłam do szkoły z Carmen... jesteśmy w Polsce. Obcojęzyczne imiona w połączeniu z polskimi nazwiskami czasem brzmią wręcz niedorzecznie.

Posted

Sama mam dość nietypowe imię,które powinno być pisane przez X,ale moje jest w wersji KS,ze względu,że pani w urzędzie nie pasowała pierwsza opcja.

Duzo osób twierdzi,że imię pochodzenia zagranicznego jest krzywdzące dla dziecka.Owszem,okres przedszkoly,szkolny,wiadomo jakie są dzieci i jak potrafią uprzykrzyć życie innym.Ale przecież ten okres nie trwa całe życie.Ja też miałam jedno przezwisko,którego nie darzyłam sympatią,ale też nie było jakieś obraźliwe czy naruszające moja godność.Na początku moje imię wydawało mi się przeklętym i uciążliwym,ale z czasem przekonałam się do niego i dziś mogę śmiało stwierdzić,że jestem bardzo dumna ze swojego imienia i niezmiernie się cieszę,że nie znam jako tako swojej imienniczki,a imiona typu Kasia,Basia są tak pospolite,że wołając swoje dziecko może odwrócić się kilka.

Posted

Pozwolę sobie zacytować pewien dialog z jednego (zapewne większości znanego) filmu:

– A jak ty masz na imię?

– Butch.

– Co ono oznacza?

– Jestem Amerykaninem, złotko. Amerykańskie imiona gówno znaczą.

I do niego się odnosząc, stwierdzam, że "tu jest Polska" i nie powinno się nadawać polskim dzieciom zagranicznych imion.

Po pierwsze: brzmią one okropnie z rodzimymi nazwiskami (Dennis Kowalski, Jessica Jasińska, itepe), po drugie: w większości przypadków nie są akceptowane w urzędach poprawne formy imion zagranicznych, np. Vanessa może być pisana tylko i wyłącznie przez "W", a to wygląda niezbyt fajnie.

Posted
Po pierwsze: brzmią one okropnie z rodzimymi nazwiskami (Dennis Kowalski, Jessica Jasińska, itepe),

akurat moje imię razem z nazwiskiem brzmi świetnie :mrgreen:

po drugie: w większości przypadków nie są akceptowane w urzędach poprawne formy imion zagranicznych, np. Vanessa może być pisana tylko i wyłącznie przez "W", a to wygląda niezbyt fajnie.

z tym się zgadzam. Moje jak już wczesniej pisałam powinno być pisane przez X,a jest przez KS.Ale przyzwyczaiłam się do tego i nie odczuwam takiej potrzeby,aby było pisane przez X.Poza tym słyszałam,że mozna to zmienić.. nie wiem tylko czy za jakąś opłatą i na jakiej zasadzie.

Posted

Można i jeśli jest to imię ładne i oryginalne to jestem nawet za^^ Sama chciałabym mieć Yumi na imię.

Posted

a co ze zmianą imienia z mirosław na mirek, radosław na radek, jarosław na jarek? można tak? bo mi się imię moje podoba właśnie w takiej skróconej wersji. Tym bardziej, że będę za rok mieszkał zagranicą mieszkał i łatwiej by było wymówić.

A ze zmianą nazwiska jak to wygląda sam sobie wybieram, czy narzucają mi jakieś? Powód mam nie utrzymuję kontaktu z ojcem.

• 1 month later...
Posted

"Michał Wiśniewski ma czworo dzieci: Xaviera Michała, Fabienne Martę, Etiennette Annę i Vivienne Viennę" :P

To chyba jest dowód na to, że można nadawać imiona jakie się tylko komu podoba. Ewentualnie bywają problemy przy chrzcie, bo ksiądz może się nie zgadzać (choć raczej rzadko).

Mnie też się podoba sporo imion zagranicznych, ale lubię swoje imię:D.

Dodano 10 Lis 2010, 19:04:58:

a co ze zmianą imienia z mirosław na mirek, radosław na radek, jarosław na jarek? można tak? bo mi się imię moje podoba właśnie w takiej skróconej wersji. Tym bardziej, że będę za rok mieszkał zagranicą mieszkał i łatwiej by było wymówić.

A ze zmianą nazwiska jak to wygląda sam sobie wybieram, czy narzucają mi jakieś? Powód mam nie utrzymuję kontaktu z ojcem.

Z imieniem w urzędzie nie powinno być problemu (mam koleżankę Olę). Nie wiem natomiast jak się to odnosi do kościoła bo w mojej parafii ksiądz nie chce chrzcić dzieci imionami zagranicznymi czy zdrobnieniami.

Co do nazwiska, niestety nie pomogę;/

• 5 weeks later...
Posted
Oczywiście jest z tym trochę zachodu, ale można zmienić zarówno imię jak i nazwisko.

No właśnie.... istnieją dwa powody, dla których dokonuje sie zmiany imienia (jeśli nazwisko to dochodzą jeszcze dwa):

- ośmieszające albo nie licujące z godnością człowieka;

- o brzmieniu niepolskim;

źródło: http://www.torontokg.polemb.net/index.php?document=28

Przy okazji na tej stronie wszystko jest wyszczególnione i wypisane co jest potrzebne do uzyskania zmiany imienia/nazwiska. Podejrzewam, że jeśli jednak nie ma sie poważnego powodu to tak szybko nie zmienią ( o ile zmienią). A oprócz zmiany administracyjnej trzeba też dokonać zmian w zapisach ksiąg wyznaniowych - tu potrzebna jest zgoda kurii biskupiej albo innej instytucji ( w zależności od wyznania).

Do tego wszędzie opłaty:P

Choć oczywiście wiele zależy jak owe powody będą rozumiane przez urzędników... Zależy kiedy dla nich imię może być ośmieszające albo niepasujące do osoby, pewnie trzeba konkretnie też uzasadnić dlaczego tak jest....

Moja siostra kiedyś chciała zmienić imię. i straszny z tym zachód. Trzeba udowadniać, że się go nie używa (o ile nie jest to konieczne) że nie pasuje.

Takie wymogi jeszcze ona miała.

Posted

Nigdy nie dałabym swojemu dziecku zagranicznego imienia. No nie obraźcie się, ale Vanessy, Jessici itp. kojarzą mi się z kobietami o lekkich obyczajach - be obrazy oczywiście. A mamy tyle pięknych polskich imion...

P.S. Było mi dane kiedyś poznać chłopaka, który miał na imie Raul ;)