Jump to content

Likwidacja bibliotek w małych miejscowościach


Dejanira

Recommended Posts

Posted

Jeżeli dubluję temat, to przepraszam, ale wyszukiwarka nie wyrzuciła mi żadnych wyników w kilku próbach wyszukiwawczych.

List otwarty w sprawie likwidacji bibliotek w małych miejscowościach.

Pochodzę z rodziny o silnych tradycjach bibliotekarskich, sama jestem bibliotekarką, choć nieaktywną zawodowo. W czasie studiów bibliotekoznawczych w Warszawie, tak jak i teraz we Wrocławiu spotykam się z głosami domagającymi się likwidacji części bibliotek jako instytucji, które poważnie obciążają budżety. Pochodzę z małej miejscowości i muszę przyznać, że aktywność miejskich i gminnych bibliotek z mojej rodzinnej okolicy nie dorównuje pod względem rozmachu i atrakcyjności oferty temu, co można zaobserwować choćby na Śląsku. Niemniej jednak, dzięki temu, że te małe biblioteki istniały, mogłam spotkać się z Julią Hartwig, Olgą Tokarczuk, Martą Fox, Karoliną Suchanowską, Ewą Lipską i wieloma innymi osobami, których książki wypożyczałam, ponieważ zwyczajnie nie stać mnie na ich zakup. Codziennie obserwowałam ludzi, którzy przychodzili i szukali nie tylko nowości wydawniczych, ale książek, które wydano dziesiątki lat temu, a które były im potrzebne do pracy, studiów czy rozwijania zainteresowań. Obserwowałam aktywizację ludzi starszych w Uniwersytecie Trzeciego Wieku, widziałam radość ludzi z warsztatów terapii zajęciowej, którzy swoje prace mogli wystawić właśnie w bibliotece. Pierwszy kontakt z internetem przeżyłam właśnie w takiej malutkiej, gminnej biblioteczce na krańcu świata, gdzie przybywa pięć książek na rok, bo nie ma pieniędzy na zakup nowości. A kilka wiosek pracowicie zaczytuje to, co leży tam od dziesięcioleci, bo kupienie książki w księgarni leży poza wyobrażeniem tych ludzi.

Z małych miejscowości wyniosłam się kilka lat temu i nie planuję powrotu do nich. Jednak mam świadomość tego, że zlikwidowanie bibliotek (nie wierzę w realizację planów ministra. Zbyt wiele pustych obietnic złożył bibliotekarzom i zbyt wiele kłód rzucił im pod nogi - na początku 2009 roku obciął budżet na biblioteki publiczne, o ile dobrze pamiętam słowa prof. Materskiej z Biblioteki Narodowej, o 90% - żebym uwierzyła w ich "reorganizację") przyspieszy proces intelektualnego i kulturowego ubożenia ludzkości. Krajowa Rada Biblioteczna zaopiniowała część tego projektu negatywnie, choć do niektórych pomysłów się przychyliła (moim zdaniem niesłusznie, ale rozumiem ich stanowisko).

Zachęcam do zapoznania się z treścią listu, który zalinkowałam powyżej i złożenia podpisu zgodnego ze swoimi przekonaniami. Dzięki działaniom ludzi zaangażowanych w podtrzymywanie tradycji bibliotecznych, m.in. Bogumiły Staniów z Uniwersytetu Wrocławskiego, udało się odroczyć likwidację bibliotek szkolnych (szkoda, że nie wszędzie). Mam nadzieję, że biblioteki w małych miejscowościach przetrwają. Sama myśl, że jakakolwiek instytucja pożytku publicznego, która prowadzi swoją działalność w przeważającej większości jako non-profit, miałaby zostać skreślona, ponieważ nie przynosi dochodu, nie mieści się w moim pojmowaniu. :/

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 • Who's Online (See full list)

  • wardrum
  • dannonka
 • Popular Now

 • Najnowsze posty

 • Recent Status Updates

  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Serdecznie z tego miejsca pozdrawiam Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Buziaczki <kiss> <kiss>
   · 0 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Witam Was ponownie po rocznej nieobecności.
   · 5 replies
  • Kerosine

   Kerosine

   Ku pamięci wszystkich naszych bliskich, którzy nie mogą - już nie - zasiąść z nami do wigilijnego stołu i dla wszystkich tych, którzy musieli w kończącym się właśnie roku z kimś pożegnać. Czasami nie to, co jest, a to czego nie ma jest bardziej niż to, co jest.
   · 0 replies
  • Pizzaro

   Pizzaro

   Czy jest tutaj życie?
   · 3 replies
  • _Balladyna_

   _Balladyna_

   idę pogadać z siostrą

   · 0 replies
 • Popular Contributors

  1. 1
   yiliyane
   yiliyane
   8
  2. 2
   Martusiaaaaaa92
   Martusiaaaaaa92
   3
  3. 3
   Kerosine
   Kerosine
   3
  4. 4
   Gloria
   Gloria
   2
  5. 5
   LaFleur
   LaFleur
   1
 • Top użytkownicy (7 dni)

  Kerosine
  Kerosine
  10 posts
  Martusiaaaaaa92
  Martusiaaaaaa92
  9 posts
  wardrum
  wardrum
  9 posts
  Gloria
  Gloria
  5 posts
  yiliyane
  yiliyane
  5 posts
  fotograf1981
  fotograf1981
  3 posts
  konserwatoriumchaosu
  konserwatoriumchaosu
  3 posts
  halibutka
  halibutka
  3 posts
  LaFleur
  LaFleur
  3 posts
 • Top użytkownicy (miesiąc)

  Kerosine
  Kerosine
  39 posts
  wardrum
  wardrum
  29 posts
  yiliyane
  yiliyane
  20 posts
 • Top użytkownicy (rok)

  Kerosine
  Kerosine
  448 posts
  yiliyane
  yiliyane
  369 posts
  Gloria
  Gloria
  118 posts
×
×
 • Create New...
Please Sign In or Sign Up