Jump to content

Zabiorą mi alimenty[??] Pomóżcie:(


Invisible

Recommended Posts

Posted

Witajcie Forumowicze.

Zwracam się do Was z poważnym (dla mnie) problemem.

Moja mama wygoniła mnie z domu i już 3 miesiące mieszkam u chłopaka. Mam daleko do szkoły więc postanowiłam pójść zaocznie.Z moim tatą nie miałam kontaktu od 13 lat i płaci mi alimenty. Co się jednak okazało,jego siostra (a moja chrzestna) chce mi te alimenty odebrać pomomio tego,że jestem w bardzo ciężkiej sytuacji. Słyszałam,że alimenty płacić trzeba nawet wtedy,gdy dziecko uczęszcza do szkoły zaocznej. Czy mogą mi te alimenta zabrać lub zmniejszyć?? Mam też przeczucie,że to wszystko pójdzie na drogę sądową. Czy mogłabym zwyciężyć w sprawie i zatrzymać dotychczasową kwotę (500zł alimentów-podkreślam,że mój ojciec bardzo dobrze zarabia za granicą)?? Moimi jedynymi argumentami było by to,że się uczę w szkole zaocznej,musze za nią płacić,mieszkam bez rodziców,a do pracy iść nie mogę, bo jak na razie mam ukończone tylko gimnazjum. Mam także poważne schorzenie kręgosłupa (skoliozę) i potrzebne mi pieniądze na leczenie. Czy mogłabym użyć takich argumentów? Bardzo Was prosze o pomoc,bo boje się,że nie będę miała z czego żyć.

Z góry dziękuję.

Link to comment
Posted

No i sprawę wygrasz, rodzice mają obowiązek łożyc na Ciebie do 26 roku życia, jesli nie jesteś sama w stanie się utrzymać.

Od mamy też masz alimenty? Możesz się o nie starać.

Nie martw się, prawo stoi po Twojej stronie (;

jego siostra (a moja chrzestna) chce mi te alimenty odebrać
ona nie może nic zrobić, jezeli Twój ojciec wykaże taką inicjatywę, może złożyć sprawę do sądu.

Trzymaj się (;

Link to comment
Posted

Rodzic ma prawny obowiązek utrzymywać swoje dziecko przez cały czas, kiedy się ono uczy, dotyczy to również studiów, gdzie dziecko może samo zarabiać. Wg mnie nie stracisz ani złotówki, bo nie mają prawa Ci go odebrać, ze względu na stan zdrowia, samodzielne życie i fakt że się uczysz. Chyba, że przekupią sędziego...

Link to comment
Posted
Chyba, że przekupią sędziego...
Nie ma takiej opcji, kazdy sędzia w naszym kraju jest po stronie dziecka, a nie rodzica, który na dodatek nie utrzymuje kontaktu z dzieckiem (to też możesz dodać do argumentów, że poza kasą nie masz z ojcem żadnego kontaktu)
gdzie dziecko może samo zarabiać.
Jezeli ma stałą pracę poświadczoną umową- wtedy alimenty moga zostać zmiejszone, a tego nie ma.

Mam już trochę doświadczenia w tych sprawach, także możesz pytać (;

Link to comment
Posted
Raczej rodzice się powinni martwić o to jak sie wobec Ciebie zachowują ;-)

Dokładnie. Tylko zastanawiam się, czy muszą ją utrzymywać do 26. roku życia (jeśli się uczy) czy do 18.? Bo kiedyś rozmawiałam z policjantem na ten temat, to powiedział, że do 18, mimo że idę na studia.

Prawo jest po Twojej stronie, zresztą, jak sąd usłyszy, że matka wyrzuciła z domu dziecko, które ukończyło ledwie gimnazjum... na pewno będzie po Twojej stronie. Możesz iść do opieki społecznej, tam powinien być radca prawny, który w takich przypadkach udziela darmowych porad.

Link to comment
Posted

O alimenty się nie martw. Każdy sąd Ci je uzna i nie zabierze, bez przesady. Uczysz się, więc masz święte prawo, by rodzice Cię podczas nauki utrzymywali. A to, że Twoja mam Cię wygoniła z domu to bym bardziej źle o niej świadczy i jeszcze ją powinni pociągnąć do odpowiedzialności.

Link to comment
Posted
Tylko zastanawiam się, czy muszą ją utrzymywać do 26. roku życia (jeśli się uczy) czy do 18.?
Do 26 roku życia rodzice maja obowiązek łożyc na nasze utrzymanie w momencie, gdy zdobywamy kwalifikacje do podjęcia samodzielnego zycia (nauka w szkole tym właśnie jest), przyznanie alimentów po 26 roku życia zależy od zgody rodziców i sądu.
Link to comment
Posted

Mój ojciec też płaci mi alimenty i ci powiem że od mamy słyszałam ( w sadzie pracuje) że każdy kto ma nałożone alimenty musi je płacić nawet jak dziecko się uczy czyli aż do ukończenia studiów ojciec ci musi płacić i nikt nie ma prawa zabrać ci tych alimentów nawet jeśli skończy się to w sądzie to i tak sędzina przyzna ci te alimenty :)

Link to comment
 • yiliyane locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 • Who's Online (See full list)

  • Gloria
 • Najnowsze posty

  • Gloria
   Wracając do tematu, w liceum w Warszawie powstała łazienka stworzona z myślą o osobach niebinarnych, transpłciowych oraz nieokreślających się. https://polskatimes.pl/toaleta-dla-transplciowych-i-niebinarnych-dzieci-w-polskim-liceum-przemyslaw-czarnek-szalenstwo/ar/c1-16357345 https://twitter.com/PiotrW1966/status/1528438149243871235
  • Wulf
  • Wulf
   Chodzi o Klausa Schwaba, założyciela światowego forum ekonomicznego w Davos.  Chłopak przeczytał 1 książkę, oglądnął 2 filmy jej autorów na youtube i ewidentnie coś źle zrozumiał.  Inna sprawa, że łatwiej człowiekowi przelać nienawiść i frustracje na konkretną osobę, bo z kapitalizmem nic nie zrobi. 
  • wardrum
   Spotify. Brunetka czy blondynka? 
  • wardrum
   0/10
 • Recent Status Updates

  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Serdecznie z tego miejsca pozdrawiam Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Buziaczki <kiss> <kiss>
   · 0 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Witam Was ponownie po rocznej nieobecności.
   · 5 replies
  • Kerosine

   Kerosine

   Ku pamięci wszystkich naszych bliskich, którzy nie mogą - już nie - zasiąść z nami do wigilijnego stołu i dla wszystkich tych, którzy musieli w kończącym się właśnie roku z kimś pożegnać. Czasami nie to, co jest, a to czego nie ma jest bardziej niż to, co jest.
   · 0 replies
  • Pizzaro

   Pizzaro

   Czy jest tutaj życie?
   · 3 replies
  • _Balladyna_

   _Balladyna_

   idę pogadać z siostrą

   · 0 replies
 • Popular Contributors

  1. 1
   yiliyane
   yiliyane
   11
  2. 2
   Kerosine
   Kerosine
   6
  3. 3
   Martusiaaaaaa92
   Martusiaaaaaa92
   2
  4. 4
   LaFleur
   LaFleur
   1
  5. 5
   Gloria
   Gloria
   1
 • Top użytkownicy (7 dni)

  wardrum
  wardrum
  21 posts
  Kerosine
  Kerosine
  18 posts
  yiliyane
  yiliyane
  16 posts
  Gloria
  Gloria
  12 posts
  Martusiaaaaaa92
  Martusiaaaaaa92
  7 posts
  Xantos
  Xantos
  4 posts
  Adam3344
  Adam3344
  4 posts
  dannonka
  dannonka
  3 posts
  kasia_demańska
  kasia_demańska
  3 posts
 • Top użytkownicy (miesiąc)

  Kerosine
  Kerosine
  45 posts
  wardrum
  wardrum
  39 posts
  yiliyane
  yiliyane
  29 posts
 • Top użytkownicy (rok)

  Kerosine
  Kerosine
  453 posts
  yiliyane
  yiliyane
  380 posts
  Gloria
  Gloria
  128 posts
×
×
 • Create New...
Please Sign In or Sign Up