Jump to content

Filozofia

Blacków

Recommended Posts

Posted

Co sądzicie o filozofii? Ma jeszcze prawo bytu w dzisiejszym świecie, czy stała się nikomu niepotrzebnym balastem? Posiada jakąkolwiek wartość, czy jest bezwartościową paplaniną? A może uważacie, że jest już martwa?

Incomprehensible
Posted

Filozofia może i mogłaby być całkiem ciekawa, gdyby była przekazywana przez właściwych ludzi. Tymczasem wszyscy "filozofowie", których na swej drodze spotkałam, to nudziarze. Przez to wydaje mi się, że filozofia jest ciągłym wałkowaniem tego samego i nie interesuje mnie ona.

powerofnature
Posted

Jeśli chodzi o edukację to zdecydowanie zgadzam się z Panią powyżej mnie. Na zajęciach z filozofii byłem dwa razy, więcej nie podołałem. Ale omijając edukacją w szkołach, wydaje mi się, że filozofia to stawianie sobie pytań i szukanie na nich odpowiedzi, zwłaszcza jeśli chodzi o poszukiwanie sensu naszego bytu i pojmowania rzeczywistości, jest to szukanie jakiejś mądrości, prawdy. Dzięki tym argumentom myślę że jest potrzebna, lecz dzisiaj w znacznej części zapomniana (zaburzony system wartości, medialne ogłupienie, itp itd.). Filozofem może być każdy.

Posted

Oczywiście, ze ma prawo bytu. Jako nauka sama w sobie, zawierająca wiele nurtów, odłamów, może być tematem rzeką, lekturą na długie wieczory, tematem na długie rozmowy. Ja mam to szczęscie i na swojej drodze spotkałam dwie fantastyczne filozofki, na wykładach odpływam w świat filozoficznych dziejów i myśli, a na ćwiczeniach staram się za wszelką cenę załapać tok filozoficznego rozumowania pani doktor.

Posted

Filozofia jest jedną z najciekawszych nauk! Może nie tyle historia filozofii, co poszczególne prądy filozoficzne.

W każdym z nas jest cząstka filozofa, bo przecież większość ludzi zadaje sobie pytania o sens życia, śmierć czy wiarę.

Myślę, że filozofia ( czyli z gr. umiłowanie mądrości) jest dziedziną wiedzy, która jest wiecznie żywa i aktualna.

Światłocień
Posted

Filozofia nigdy nie stanie się zbędnym balastem. Dopóki ludzie żyją filozofia będzie istnieć i dawać nadzieję na zrozumienie mechanizmu rządzącego ludzkością: tego po co jesteśmy, jaka jest optymalna opcja dla równowagi na ziemi...

Matma jest królową nauk. Ścisłych. A filozofia humanistycznych. Para królewska można by rzec. :mrgreen: One dwie nigdy nie zginą.

• 4 weeks later...
Posted
Tymczasem wszyscy "filozofowie", których na swej drodze spotkałam, to nudziarze.

coz, to raczej kwestia spojrzenia. ja do ostatniego czwartku myslalam, ze w szczecinskim teatrze wspolczesnym nic sie ciekawego nie dzieje. mylilam sie;) ale troche szkoda, ze w tym roku umarlo tylu fantastycznych filozofow, a ludzie dowiedza sie o ich geniuszu za 20 lat i beda zalowali, ze nie interesowali sie wtedy, kiedy bylo trzeba.

dyskusje o in vitro i klonowaniu to zazwyczaj dialogi etyczne. dowody na istnienie boga maja zrodlo w sporze o uniwersalia. nasza natura to cala antropologia. coraz popularniejszy temat umyslu i SI to kognitywistyka. a lamanie zakazu rozmawiania o gustach ciagle i ciagle odnawia kwestie estetyczne. i jest tego duzo wiecej. ja rozumiem, zeby pytac w biurze, na budowie, czy podczas meczu pilki recznej po cholere nam filozofia, ale na forum internetowym?;> wystarczy sie rozejrzec.

Posted

Ja filozofii uczę się w szkole, myślę, że jestem szczęściarą, że mam taki przedmiot, stawia on filozofię i filozofów w zupełnie innym świetle niż na języku polskim. Jak dla mnie filozofia poszerza horyzonty, rozwija i pozwala sięgnąc myślami do rzeczy o których nigdy normalnie byśmy nie pomyśleli.

Posted

Myślę, że filozofia wykłada w sposób nudny nie jest filozofią... Filozofia to myślenie a kiedy jest nudno to nici z myślenia... Prosty przykład - miałam wykładowcę na studiach od filozofii, starszawy miły pan jednak jego filozofia i wykładanie historii każdego z filozofów było czymś koszmarnym na dodatek na 8 rano! wszystko było wykładane monotonnym, jednostajnym głosem, to była męczarnia... A ćwiczenia miałam z młodym gostkiem, pod 30-tkę, który faktycznie wykładał z nami filozofię, filozofię a więc myślenie:) Pytania o to czym jest muzyka, co jest w życiu dla nas ważne czy co jest po śmierci wg nas - skłaniało do myślenia i otwierało umysły.

Sama wole zająć sie właśnie taką wolna filozofią a nie nurtami i filozofami... Stawiam pytania - szukam odpowiedzi i o to całą filozofia:)

Posted

Filozofia jest jakąś podstawą nauk. Bez filozofii nie ma myślenia, a bez myślenia nie ma nauki. Sama lubię od czasu do czasu 'pofilozofować' i interesuję się tym tematem. Pozwala mi on znaleźć wiele odpowiedzi na trudne pytania, czasem - wydaje się - bez odpowiedzi.

Posted

Poki jest czlowiek, bedzie filozofia. Od zawsze stara sie odpowiedziec na najwazniejsze pytania, pomaga znalezc sens w zyciu. Dla jednych stek bzdur, glupia paplanina nie trzymajaca sie kupy. Ale tak naprawde to na tym "glupim" filozofowaniu stoi caly swiat.

Posted
Poki jest czlowiek, bedzie filozofia. Od zawsze stara sie odpowiedziec na najwazniejsze pytania, pomaga znalezc sens w zyciu. Dla jednych stek bzdur, glupia paplanina nie trzymajaca sie kupy. Ale tak naprawde to na tym "glupim" filozofowaniu stoi caly swiat.
Całkowicie się z tą wypowiedzią zgadzam. Istotą człowieka i tym co go wyróżnia od reszty przyrody jest właśnie rozum i zdolność abstrakcyjnego myślenia. Człowiek zawsze szukał przyczyny i istoty zjawisk, których nie rozumiał i szuka ich nadal. Zawsze zastanawiało go po co żyje i co się z nim stanie jak umrze, a to jest właśnie filozofia. Każdy człowiek, który kiedykolwiek zastanawiał się nad sensem swojego życia jest poniekąd filozofem.
Posted

Ja miałam filozofię w 1 klasie LO XD w zasadzie gdyby nie to, że nauczyciel był beznadziejny- na lekcjach przychodził wiecznie na kacu, jąkał się i ciągle gubił wątek, jeżeli mu się "nie lizało dupy" na każdej lekcji to też nie można było liczyć na dobre oceny i cóż nie potrafił tego czego nauczał w odpowiedni sposób przekazać- to przyznam, że sama w sobie jest ciekawa. Niektóre teorie co prawda co dziwaczne, bardzo zawiłe i niekoniecznie sensowne, ale ze wszystkiego można coś wynieść.

Posted
Filozofia jest jakąś podstawą nauk.

Wyciągnęłaś mi to z ust.

Moim zdaniem jest ciekawa zależy jak kto ją przedstawia, niestety nie miałam okazji mieć jej w szkole muszę się 'sama zadowalać'. Ale każdy ma swoje upodobania jeden woli mat a drugi pol.

Jestem za filozofią w szkole, ale prowadzoną w sposób ciekawy, aby zainteresować uczniów.

• 2 years later...
apriorissimo
Posted

Uwielbiam :) to jedno z moich głównych zainteresowań. Żaden nauczyciel filozofii mnie nigdy nie znudził, książka raczej też nie - prędzej wysiadam bo poziom jest za wysoki albo autor jest zbyt moralistyczny. No ale czytam oryginały, więc mogę w miarę obiektywnie stwierdzić, że poziom bywa naprawdę bardzo wysoki. Nie żebym był jakoś szczególnie dobry ;)

Prywatnie najchętniej bym rozmawiał wyłącznie o filozofii i pokrewnych tematach :) chciałbym studiować ten kierunek, ale to byłyby zmarnowane lata dla rynku pracy... może więc w przyszłości?

Ma jeszcze prawo bytu w dzisiejszym świecie, czy stała się nikomu niepotrzebnym balastem?

Ma prawo, ale absolwenci filozofii muszą też poznać osiągnięcia innych nauk - np. neurologii, fizyki kwantowej. Filozofować można dzisiaj prawie że tylko interdyscyplinarnie.

Posted
filozofia będzie istnieć i dawać nadzieję na zrozumienie mechanizmu rządzącego ludzkością

Nie chcę Cie martwić, ale filozofia właśnie tę nadzieję odbiera ;p

Matma jest królową nauk. Ścisłych. A filozofia humanistycznych. Para królewska można by rzec. :mrgreen: One dwie nigdy nie zginą.

Powiem tak, różni filozofowie z różnych tradycji na różny sposób niezgodziliby się z Tobą (choć są i tacy którzy by się zgodzili) ;p

Filozofia nadal ma duże zastosowanie choć niekoniecznie sama w sobie, tzn zyskuje na znaczeniu w połączeniu z wiedzą z jakiejś nauki szczegółowej jako swoista refleksja na nią, jako narzędzie metodologiczne, bądź coś co pozwoli spojrzeć z innej perspektywy na dany problem.

Posted
Filozofia to syf. Myślące mięso się znalazło.

To prowokacja czy głupi żart?

dziewczyna39
Posted

Salami, zycze ci pozyc troche w swiecie bez filozofii;)

apriorissimo
Posted
Jezu, czy wy jesteście aż tak... ? Nie rozumiecie, czym jest ironia z nutą schopenhauerowskiego pesymizmu? A w porywach nawet sartre'owskiego egzystencjalizmu? Jeśli nie, to idźcie spać, naprawdę wam się przyda, filozofowie...

Spieprzaj.

Czaisz ten pesymizm?

bloodflower_
Posted

Każdy ma jakaś filozofię, a to co robi i w jaki sposób to robi jest związane - czy chce czy nie - właśnie z jakimś konkretnym systemem myślowym i założeniami. a to właśnie jest filozofia...

Posted

Myślałem co napisać co myślę o tej całej filozofii i 10 razy kasowałem to co napisałem ...

to jest właśnie ta cała filozofia że rozważamy, myślimy a i tak z tego nic nie ma.

bloodflower_
Posted

jest dobrze póki się nie zacznie rozkminiać natury wszechrzeczy

apriorissimo
Posted
to jest właśnie ta cała filozofia że rozważamy, myślimy a i tak z tego nic nie ma

Filozofia to nauka, doszła do wielu wniosków, wiele poglądów jest bardziej racjonalnych od innych. Dzięki filozofii można rozłożyć argumenty przeciętnego Kowalskiego na części pierwsze i doprowadzić je do absurdu. Co zatem chcesz mieć jako wynik?

Posted

apriorissimo, filozofia to nie nauka, bo nauki trzeba się naumieć lub samemu ją odkrywać a w filozofii nawet Stasiek spod monopolowego może rozważać nad sensem picia jabola wiśniowego, wiedzy do tego nie trzeba ; ) Ja nie oczekuję żadnego wyniku ponieważ uważam że takie rozmyślanie prawie nigdy nie doprowadzi nas do jakiś sensownych wniosków, a często do absurdu jak sam napisałeś .

apriorissimo
Posted
apriorissimo, filozofia to nie nauka, bo nauki trzeba się naumieć lub samemu ją odkrywać a w filozofii nawet Stasiek spod monopolowego może rozważać nad sensem picia jabola wiśniowego, wiedzy do tego nie trzeba ; )

widocznie nie wiesz zbyt wiele o filozofii. Porozmawiaj z kimś doświadczonym na jakiś filozoficzny temat to może zmienisz zdanie ;)