Jump to content

Praca maturalna, romantyzm.

Ray of Sunshine.

Recommended Posts

Ray of Sunshine.
Posted

Temat mam taki:

Marzyciele i indywidualiści w polskiej literaturze na przełomie wieków.

I moja prośba do Was: jakie wiersze mogłabym użyć?

Szukam czegoś ale kompletnie nic nie mogę znaleźć..

Mickiewicz, Słowacki, Prus.. Czy oni mają coś, co pasowałoby do mojego tematu?

Posted

Mickiewicz

"Oda do młodości" - w jego czasach bardzo nowatorska, indywidualna;

"Romantyczność" przełomowy utwór, który zapoczątkował epokę romantyzmu w Polsce, o dziewczynie, która widzi swojego zmarłego męża, czym oburza tłum wieśniaków, narrator-indywidualista, idealista staje po stronie dziewczyny;

"Do M..." nieszczęśliwie zakochany mężczyzna marzy o swojej ukochanej, wspomina ich dawne dzieje;

Zbiór "Sonetów krymskich" - poeta pielgrzym, osamotniony, wygnaniec, marzy o powrocie do kraju, co jest niemożliwe; podobnie "Liryki Lozańskie";

Słowacki

"Testament mój" niedoceniony geniusz, świadomość zbliżającej się śmierci, dumny i jednocześnie pełen żalu, przerastał swoją epokę;

"Smutno mi, Boże" ten sam motyw, co w "Lirykach Lozańskich";

"Grób Agamemnona" Polak na grobie walecznych Greków walczących o swoją ojczyznę, poświęcających życie dla niej, widzi wady swojego narodu, sam też przyznaje się do win, przeciwieństwo sarmaty;

To te najważniejsze, takich utworów jest mnóstwo, wystarczy się bliżej z nimi zapoznać ;).

Ray of Sunshine.
Posted

Sylala, dziękuję. ; *

na pewno pogłębie się w lekturze. x

Posted
"Romantyczność" przełomowy utwór, który zapoczątkował epokę romantyzmu w Polsce, o dziewczynie, która widzi swojego zmarłego męża, czym oburza tłum wieśniaków, narrator-indywidualista, idealista staje po stronie dziewczyny;
Czytałaś ten wiersz? Tłum wieśniakó wierzy dziewczynie, to mędrzec przekonuje gawiedź, że podobne zjawisko jest niemożliwe, że jego szkiełko i oko nic nie widzą, nic więc tam nie ma. Jest to spór tradycji, "zabobonu" z nauką, podmiot liryczny opowiada się za wiarą tłumu i czuciem Karusi.

Polecam Fausta Goethego, poezje Byrona, Puszkina (raczj z wczesnego okresu, później to o ile wiem już taki słaby romantyzm) i było takie opowiadanie Gogola które świetnie by pasowało do tematu niestety nie mogę sobie teraz przypomnieć tytułu, ale postaram się je znaleźć. Jeszcze może Poe by się nadał, szczególnie jeśli chodzi o marzycieli

• 4 weeks later...
Posted
Czytałaś ten wiersz? Tłum wieśniakó wierzy dziewczynie, to mędrzec przekonuje gawiedź, że podobne zjawisko jest niemożliwe, że jego szkiełko i oko nic nie widzą, nic więc tam nie ma. Jest to spór tradycji, "zabobonu" z nauką, podmiot liryczny opowiada się za wiarą tłumu i czuciem Karusi.

Czytałam, rzeczywiście tak jest - przepraszam autorkę tematu. Nie przekręciłam tego specjalnie, ot, niewyspanie.

Posted

A może by tak coś z Norwida? Nie przytoczę tu żadnego tytułu, bo Norwida czytałam kiedyś, ale wydaje mi się, że z jego wierszy też byś coś mogła wybrać.

• 3 weeks later...
Posted

riddle, , co do Gogola - może Szynel albo Pamiętnik ?

• 3 weeks later...
Posted

mam materiały z romantyzmu może Ci się przydadzą, audiobook i opracowanie epok w pdf-ie od starożytności do współczesności z mojej matury;p, są na chomiku http://hopka.pl/z4d1f

Posted

Jeśli chodzi o indywidualistów, wybitne jednostki, wydaje mi się, że świetnie ich sytuacja w świecie jest ukazana wierszu Norwida pt. Coś ty Atenom zrobił, Sokratesie.... Ukazuje, że wybitne jednostki spotkały się z niesprawiedliwością. Wymienione są wybitne, niedocenione przez ludzi swoich czasów jednostki, ich los, a nawet śmierć - przeważnie w zapomnieniu.

Możesz też nawiązać do wiersza Fortepian Szopena tego samego artysty. Jest to swego rodzaju hołd złożony Fryderykowi Chopenowi, wybitnemu kompozytorowi i wirtuozowi. Wiersz mówi o tym, jak został zniszczony fortepian pianisty. Warto też zwrócić uwagę, z jaką fascynacją Norwid pisze o muzyce Chopina.

Norwid ma wiele podobnych utworów, m.in. Bema pamięci żałobny rapsod.

• yiliyane locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Who's Online (See full list)

• There are no registered users currently online
  • Najnowsze posty

• Gloria
      Jeszcze szybko odpowiem, że tak - warto się zapytać, dlaczego Cię unika. Przynajmniej będziesz wiedziała, na czym stoisz
    • Gloria
      Nie wydaje mi się, żeby miała w 100% cały tydzień zaplanowany @yiliyane dała dobrą radę. Co do innego wyjścia z tej sytuacji, to możesz po prostu przestać się do niej odzywać i czekać, aż sama się do Ciebie odezwie. Jeżeli minie dużo czasu lub w ogóle się nie odezwie, to oznacza, że niezbyt jest zainteresowana spotkaniem...
    • wardrum
      Jak dla mnie petarda.Zakk wymiata.  
    • wardrum
      Niedawno zacząłem wglebiac się w twórczość zespołu z Hoghartem, jest ciekawie. Z Fishem ulubiona Fugazi.
    • wardrum
      Murmur świetna płyta. 
  • Recent Status Updates

• Kalafior_Grozy

Kalafior_Grozy

Serdecznie z tego miejsca pozdrawiam Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Buziaczki <kiss> <kiss>
      · 0 replies
    • Kalafior_Grozy

Kalafior_Grozy

Witam Was ponownie po rocznej nieobecności.
      · 5 replies
    • Kerosine

Kerosine

Ku pamięci wszystkich naszych bliskich, którzy nie mogą - już nie - zasiąść z nami do wigilijnego stołu i dla wszystkich tych, którzy musieli w kończącym się właśnie roku z kimś pożegnać. Czasami nie to, co jest, a to czego nie ma jest bardziej niż to, co jest.
      · 0 replies
    • Pizzaro

Pizzaro

Czy jest tutaj życie?
      · 3 replies
    • _Balladyna_

_Balladyna_

idę pogadać z siostrą

· 0 replies
  • Popular Contributors

1. 1
      yiliyane