Jump to content

Jak budowac pozytywne relacje społeczne ?

Eriven

Recommended Posts

Posted

Chodzi mi dokładniej o waszą opinię na temat tego jaką rolę odgrywa w tym procesie szacunek, zarówno do siebie jak i innych ludzi.

Posted

Wg mnie szacunek w budowaniu pozytywnych relacji społecznych jest niezmiernie ważny.

Jeśli chodzi o szacunek dla samego siebie to ważne jest, by siebie samego szanować. Często zdarza się tak, że gdy ktoś musi robić coś wbrew sobie, własnym zasadom moralnym, przez co traci poczucie własnej wartości i szacunek wobec siebie dużo trudniej funkcjonuje w społeczeństwie. Po pierwsze dlatego, że czuje się gorszy od innych, ale też dlatego, że zazdrości innym trwania w swoich przekonaniach. Czasami dochodzi nawet do tego, że podświadomie uważa, że ktoś nim gardzi, dlatego że złamał swoje zasady mimo, że ten ktoś w ogóle nie ma o tym pojęcia.

Ważne jest też mieć szacunek wobec innych ludzi, a nawet bardziej tolerancję wobec reszty. Człowiek musi być troszkę plastyczny w kontaktach międzyludzkich, bo z założenia każdy jest inny i by się dogadać trzeba mieć na uwadze to, że ktoś może mieć inny sposób na życie, inne poglądy na różne sprawy, ale nie oznacza to, że automatycznie jest gorszy.

Trzeba szanować czyjeś poglądy, wierzenia, bo siedząc w twardej skorupie, nie otwarci na innowacje, inne poglądy, stojący twardo przy swoim i nie mając poczucia odrębności każdego człowieka, przy okazji gardząc nim, gdy tylko lekko odstaje od naszych fikcyjnych wymagań nie jesteśmy w stanie stworzyć normalnych interakcji.

Posted

Szacunek odgrywa bardzo dużą i ważną rolę. Człowiek, z którym rozmawiasz musi odczuwać, ze okazujesz mu należyty szacunek słuchając go, patrząc na jego twarz i zadając pytania. Niedopuszczalna jest sytuacja kiedy jawnie pokazujemy, że mamy drugą osobę w głębokim poważaniu. Wtedy możemy zapomnieć o jakiejkolwiek pozytywnej relacji. Trzeba pamiętać, że oczekując szacunku od innych, sami musimy go okazywać.

Posted

dla mnie osobiscie to bardzo wazna rzecz. jesli ktos odnosi sie do mnie bez szacunku to po prostu z nim nie rozmawiam i nie ma mowy o budowaniu jakiej kolwiek wiezi spolecznej. dla mnie proste i przejrzyste.

Posted

Szacunek, i wyważona obojętność sprawić mogą, że ludzie przestana sobie skakać do gardeł, może się okazać, że bez tekstów typu "i na co się lampisz", gatunek ludzki stać na odrobinę dystansu do samych siebie.

Niestety, nie nauczeni jesteśmy szacunku, każdy zawsze musi być w centrum uwagi, agresją reagować na wtargnięcie na swój "teren."

Posted

Szacunek dla siebie samej jest dla mnie podstawą do tego, żebym mogła w ogóle spojrzeć w lustro, żebym mogła chodzić z podniesioną a nie spuszczoną głową. Jeśli sama przed sobą wiem, że nie robię nic co by mogła moja opinię zszargać, a tym samym pozbawić mnie szacunku, to równocześnie wiem, że jestem coś warta.

Jeśli nie odczuwam i nie okazuję szacunku drugiej osobie to automatycznie muszę się liczyć z tym, że to do mnie wróci. Czasami nawet ze zdwojoną siłą. Bez szacunku nie jestem w stanie zbudować nawet najzwyklejszej relacji typu koleżanka - koleżanka, nie mówiąc już o przyjaźni, miłości.

AniolekWGlanach
Posted

Niemożliwe jest stworzenie pozytywnych relacji bez szacunku. Dotyczy to nie tylko szacunku do innych, ale przede wszystkim do samego siebie. Nie wyobrażam sobie szanować innych bez szanowania samego siebie.

Posted

Szacunek do samego siebie jest podstawą. Nie mówie, że jest wazniejszy od szacunku dla innych, bo ciężko to porownywac, ale jest absolutnie konieczny w naszym zyciu jesli chcemy isc przez nie majac wokół siebie ludzi na poziomie, takich którym zawsze można zaufac.

Pod tym względem jestem dosc radykalny, jeśli widze, że jakas osoba jest zupełnie bezwartościowa to jestem w stanie nawet taką osobe zupelnie zignorowac. Jeśli różnimy sie poglądami - ok, są różne poglądy. Jeśli natomiast dana osoba ignoruje najwazniejsze (przynajmniej dla mnie) wartosci w zyciu takie jak honor, uczciwosc i inne to nie zasługuje na jakikolwiek szacunek.

Natomiast podczas nawiązywania relacji z osoba, której nie znamy trzeba zawsze podchodzic do niej z szacunkiem, bo jego brak wszystkie osoby które szanują siebie od razu potrafią wyczuc. Ciężko wtedy stworzyc nic porozumienia.

• 1 month later...
Posted

Trzeba szanować siebie. Bedę szanować siebie, inni będą mnie szanować. Gdy sama będę uważała się za ofiarę losu, gorszą od innych, tak będę postrzegana.

Ludzie z reguły postrzegają innych przez ich własny pryzmat.

Posted

Traktuj innych tak, jak chcesz, by cię traktowano.

dużo łatwiej o szacunek od innych, jeśli samemu się ich szanuje. chyba jedna z podstaw relacji. Druga, imo, to bycie sobą, nie udawanie.

i co tu dużo gadać, jak chcemy, żeby było miło, to napadanie na kogoś od pierwszej rozmowy raczej nijak nam nie pomoże.

Posted

Jak ktoś jest cielakiem,to i tak z ludźmi nie dogada się.

Czasem wystarczy to coś, że jak magnes przyciąga się osoby,a czasem wystarczy być, by nikt nie chciał budować z nami relacji.

• 3 weeks later...
Posted
Bedę szanować siebie, inni będą mnie szanować.

Czy aby na pewno? Bo nawet życie w zgodzie z samym sobą nie jest gwarancją dobrych stosunków z innymi.

Posted

W budowaniu pozytywnych relacji nie tylko szacunek jest istotny. Ważne jest również to żebyśmy słuchali co druga osoba ma nam do powiedzenia :wink: Istotna jest także szczerość, okazywanie drugiej osobie zainteresowania i uśmiech :)

Posted

asertywność to bardzo ważny element budowania relacji między ludzkich. I czasami lepiej mówić ludziom to co chcieliby usłyszeć niż to co chcielibyśmy rzeczywiście powiedzieć. Czasem kłamstwo może mieć tylko pozytywne skutki :)

Posted

Tak szacunek jest bardzo ważny. Szacunek dla danej osoby, dla jej poglądów, upodobań itp jest konieczny jeśli chodzi o budowanie jakichkolwiek relacji między ludzkich. Podobnie ważne są też tolerancja, umiejętność słuchania, szczerość i asertywność. Moim zdaniem bez tych rzeczy tworzenie poprawnych i "zdrowych" relacji jest poprostu niemożliwe.