Jump to content

Jak budowac pozytywne relacje społeczne ?


Eriven

Recommended Posts

Posted

Chodzi mi dokładniej o waszą opinię na temat tego jaką rolę odgrywa w tym procesie szacunek, zarówno do siebie jak i innych ludzi.

Link to comment
Posted

Wg mnie szacunek w budowaniu pozytywnych relacji społecznych jest niezmiernie ważny.

Jeśli chodzi o szacunek dla samego siebie to ważne jest, by siebie samego szanować. Często zdarza się tak, że gdy ktoś musi robić coś wbrew sobie, własnym zasadom moralnym, przez co traci poczucie własnej wartości i szacunek wobec siebie dużo trudniej funkcjonuje w społeczeństwie. Po pierwsze dlatego, że czuje się gorszy od innych, ale też dlatego, że zazdrości innym trwania w swoich przekonaniach. Czasami dochodzi nawet do tego, że podświadomie uważa, że ktoś nim gardzi, dlatego że złamał swoje zasady mimo, że ten ktoś w ogóle nie ma o tym pojęcia.

Ważne jest też mieć szacunek wobec innych ludzi, a nawet bardziej tolerancję wobec reszty. Człowiek musi być troszkę plastyczny w kontaktach międzyludzkich, bo z założenia każdy jest inny i by się dogadać trzeba mieć na uwadze to, że ktoś może mieć inny sposób na życie, inne poglądy na różne sprawy, ale nie oznacza to, że automatycznie jest gorszy.

Trzeba szanować czyjeś poglądy, wierzenia, bo siedząc w twardej skorupie, nie otwarci na innowacje, inne poglądy, stojący twardo przy swoim i nie mając poczucia odrębności każdego człowieka, przy okazji gardząc nim, gdy tylko lekko odstaje od naszych fikcyjnych wymagań nie jesteśmy w stanie stworzyć normalnych interakcji.

Link to comment
Posted

Szacunek odgrywa bardzo dużą i ważną rolę. Człowiek, z którym rozmawiasz musi odczuwać, ze okazujesz mu należyty szacunek słuchając go, patrząc na jego twarz i zadając pytania. Niedopuszczalna jest sytuacja kiedy jawnie pokazujemy, że mamy drugą osobę w głębokim poważaniu. Wtedy możemy zapomnieć o jakiejkolwiek pozytywnej relacji. Trzeba pamiętać, że oczekując szacunku od innych, sami musimy go okazywać.

Link to comment
Posted

dla mnie osobiscie to bardzo wazna rzecz. jesli ktos odnosi sie do mnie bez szacunku to po prostu z nim nie rozmawiam i nie ma mowy o budowaniu jakiej kolwiek wiezi spolecznej. dla mnie proste i przejrzyste.

Link to comment
Posted

Szacunek, i wyważona obojętność sprawić mogą, że ludzie przestana sobie skakać do gardeł, może się okazać, że bez tekstów typu "i na co się lampisz", gatunek ludzki stać na odrobinę dystansu do samych siebie.

Niestety, nie nauczeni jesteśmy szacunku, każdy zawsze musi być w centrum uwagi, agresją reagować na wtargnięcie na swój "teren."

Link to comment
Posted

Szacunek dla siebie samej jest dla mnie podstawą do tego, żebym mogła w ogóle spojrzeć w lustro, żebym mogła chodzić z podniesioną a nie spuszczoną głową. Jeśli sama przed sobą wiem, że nie robię nic co by mogła moja opinię zszargać, a tym samym pozbawić mnie szacunku, to równocześnie wiem, że jestem coś warta.

Jeśli nie odczuwam i nie okazuję szacunku drugiej osobie to automatycznie muszę się liczyć z tym, że to do mnie wróci. Czasami nawet ze zdwojoną siłą. Bez szacunku nie jestem w stanie zbudować nawet najzwyklejszej relacji typu koleżanka - koleżanka, nie mówiąc już o przyjaźni, miłości.

Link to comment
AniolekWGlanach
Posted

Niemożliwe jest stworzenie pozytywnych relacji bez szacunku. Dotyczy to nie tylko szacunku do innych, ale przede wszystkim do samego siebie. Nie wyobrażam sobie szanować innych bez szanowania samego siebie.

Link to comment
Posted

Szacunek do samego siebie jest podstawą. Nie mówie, że jest wazniejszy od szacunku dla innych, bo ciężko to porownywac, ale jest absolutnie konieczny w naszym zyciu jesli chcemy isc przez nie majac wokół siebie ludzi na poziomie, takich którym zawsze można zaufac.

Pod tym względem jestem dosc radykalny, jeśli widze, że jakas osoba jest zupełnie bezwartościowa to jestem w stanie nawet taką osobe zupelnie zignorowac. Jeśli różnimy sie poglądami - ok, są różne poglądy. Jeśli natomiast dana osoba ignoruje najwazniejsze (przynajmniej dla mnie) wartosci w zyciu takie jak honor, uczciwosc i inne to nie zasługuje na jakikolwiek szacunek.

Natomiast podczas nawiązywania relacji z osoba, której nie znamy trzeba zawsze podchodzic do niej z szacunkiem, bo jego brak wszystkie osoby które szanują siebie od razu potrafią wyczuc. Ciężko wtedy stworzyc nic porozumienia.

Link to comment
 • 1 month later...
Posted

Trzeba szanować siebie. Bedę szanować siebie, inni będą mnie szanować. Gdy sama będę uważała się za ofiarę losu, gorszą od innych, tak będę postrzegana.

Ludzie z reguły postrzegają innych przez ich własny pryzmat.

Link to comment
Posted

Traktuj innych tak, jak chcesz, by cię traktowano.

dużo łatwiej o szacunek od innych, jeśli samemu się ich szanuje. chyba jedna z podstaw relacji. Druga, imo, to bycie sobą, nie udawanie.

i co tu dużo gadać, jak chcemy, żeby było miło, to napadanie na kogoś od pierwszej rozmowy raczej nijak nam nie pomoże.

Link to comment
Posted

Jak ktoś jest cielakiem,to i tak z ludźmi nie dogada się.

Czasem wystarczy to coś, że jak magnes przyciąga się osoby,a czasem wystarczy być, by nikt nie chciał budować z nami relacji.

Link to comment
 • 3 weeks later...
Posted
Bedę szanować siebie, inni będą mnie szanować.

Czy aby na pewno? Bo nawet życie w zgodzie z samym sobą nie jest gwarancją dobrych stosunków z innymi.

Link to comment
Posted

W budowaniu pozytywnych relacji nie tylko szacunek jest istotny. Ważne jest również to żebyśmy słuchali co druga osoba ma nam do powiedzenia :wink: Istotna jest także szczerość, okazywanie drugiej osobie zainteresowania i uśmiech :)

Link to comment
Posted

asertywność to bardzo ważny element budowania relacji między ludzkich. I czasami lepiej mówić ludziom to co chcieliby usłyszeć niż to co chcielibyśmy rzeczywiście powiedzieć. Czasem kłamstwo może mieć tylko pozytywne skutki :)

Link to comment
Posted

Tak szacunek jest bardzo ważny. Szacunek dla danej osoby, dla jej poglądów, upodobań itp jest konieczny jeśli chodzi o budowanie jakichkolwiek relacji między ludzkich. Podobnie ważne są też tolerancja, umiejętność słuchania, szczerość i asertywność. Moim zdaniem bez tych rzeczy tworzenie poprawnych i "zdrowych" relacji jest poprostu niemożliwe.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 • Who's Online (See full list)

  • dannonka
 • Popular Now

 • Najnowsze posty

 • Recent Status Updates

  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Serdecznie z tego miejsca pozdrawiam Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Buziaczki <kiss> <kiss>
   · 0 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Witam Was ponownie po rocznej nieobecności.
   · 5 replies
  • Kerosine

   Kerosine

   Ku pamięci wszystkich naszych bliskich, którzy nie mogą - już nie - zasiąść z nami do wigilijnego stołu i dla wszystkich tych, którzy musieli w kończącym się właśnie roku z kimś pożegnać. Czasami nie to, co jest, a to czego nie ma jest bardziej niż to, co jest.
   · 0 replies
  • Pizzaro

   Pizzaro

   Czy jest tutaj życie?
   · 3 replies
  • _Balladyna_

   _Balladyna_

   idę pogadać z siostrą

   · 0 replies
 • Popular Contributors

  1. 1
   yiliyane
   yiliyane
   8
  2. 2
   Martusiaaaaaa92
   Martusiaaaaaa92
   3
  3. 3
   Kerosine
   Kerosine
   3
  4. 4
   Gloria
   Gloria
   2
  5. 5
   LaFleur
   LaFleur
   1
 • Top użytkownicy (7 dni)

  Kerosine
  Kerosine
  10 posts
  Martusiaaaaaa92
  Martusiaaaaaa92
  9 posts
  wardrum
  wardrum
  9 posts
  Gloria
  Gloria
  5 posts
  yiliyane
  yiliyane
  5 posts
  fotograf1981
  fotograf1981
  3 posts
  konserwatoriumchaosu
  konserwatoriumchaosu
  3 posts
  halibutka
  halibutka
  3 posts
  LaFleur
  LaFleur
  3 posts
 • Top użytkownicy (miesiąc)

  Kerosine
  Kerosine
  39 posts
  wardrum
  wardrum
  29 posts
  yiliyane
  yiliyane
  20 posts
 • Top użytkownicy (rok)

  Kerosine
  Kerosine
  448 posts
  yiliyane
  yiliyane
  369 posts
  Gloria
  Gloria
  118 posts
×
×
 • Create New...
Please Sign In or Sign Up