Jump to content

Czy należy mi się jakas pomoc z opieki społecznej?

Gumis18

Recommended Posts

Posted

więc tak. Mam 18 lat i od dwóch lat sam wychowuję brata on ma 2,5 latek. Moja mama umarła. i mieszkam sam z bratem. i teraz mam pytanie. czy mógłbym zwrócić się do opieki społecznej o jakąś pomoc? a może są jakieś inne miejsca w które mógłbym się udać? Baaardzo proszę o jakieś wskazówki :)

AniolekWGlanach
Posted

Myślę, że pomoc Ci się należy zważając na to, że cały czas się uczysz (chyba). Może spróbuj w jakimś Ośrodku Pomocy Społecznej.

Posted

Uczę się,pracuje.

ale czy nie będzie jakiś problemów z tym ze opiekuje się bratem?. podobno mogą mi go zabrać?

Posted

Nie jestem pewna ale czytalam gdzies ze jesli sad zezwolil ci na opieke nad maloletnim to opieka spoleczna nie mzoe ci go zabrac, chyba ze nie opiekujesz sie nim wystarczajaca i jest zaniedbany. Wydaje mi sie ze napewno mozesz sie starac o jakas pomoc ale to musial bys o tym cos wiecej poczytac albo poprostu isc do tego zakladu opieki spolecznej i zapytac czy jest mozliwosc jakiejs pomocy finansowej czy cos. :)

Posted

Na pewno należy Ci się jakaś pomoc i radzę zwrócić się bezpośrednio do Opieki Społecznej - tam dowiesz się co i jak.

Jeśli mały nie jest zaniedbywany, to nie mogą Ci go zabrać.

Posted

Udaj się do Ośrodka Opieki Społecznej. Jeśli masz 18 lat, a brat nie jest zaniedbywany nie mogą Ci go zabrać :)

AniolekWGlanach
Posted

Jeśli są przyznał Ci opiekę nad bratem, to nie mogą Ci go zabrać, chyba, że byłby zaniedbany i nie miałbyś środków na opiekę nad nim.

Posted

sąd mi nie przyznał nad nim opieki..

Pójdę do opieki ;) dzieki

Posted
A była jakaś sprawa w sądzie o przyznanie Ci opieki, czy poprostu po śmierci mamy wzięłaś się za opiekę?

Zwróć się do Opieki Społecznej. Podejrzewam, że będą sprawdzać w jakich warunkach wychowujesz brata, ale jeśli wszystko będzie w porządku to pomoc Ci się należy.

Posted
Więc nie jesteś jego prawnym opiekunem? Wydaje mi się, że zapomogi przysługują tylko prawnym opiekunom.
Posted

Zorientuj się w ZUS-ie, czy nie należy Wam się renta po mamie. Wydaje mi się, że małemu na pewno się należy, pod warunkiem, że zostały spełnione jakieś tam warunki przez Twoją mamę. Tylko działaj szybko - po jakimś czasie wygasa chyba prawo starania się o rentę!

Posted

moj brat mial iść do Domu dziecka ale nie dałem go tam. wziąłem go sobie.

nic w sądzie nie było. wtedy byłem nie pełnoletni. ale chyba teraz moge zlozyc jakieś papierki zeby być jego opiekunem?

Posted
należy Wam się renta po mamie.

Dokładnie.

Ale mam pytanie: Jakim cudem dano Ci w wieku 16 lat pod opiekę niemowlaka? Co z Waszym tatą? Kto jest Waszym, a przede wszystkim jego prawnym opiekunem?

Posted

Właśnie, szaloonaa ma rację. A poza tym... miałeś oddać. I nikt tego nie zweryfikował, nie sprawdził? Małemu należy się renta po mamie, Tobie, jeśli się uczysz, też powinna. I nie zrażaj się pierwszą odmowną decyzją ZUS-u, bo praktycznie zawsze takowa jest, sama się o tym przekonałam. Pisz odwołanie, możesz iść do Radcy Prawnego z ZUS-u czy właśnie opieki społecznej, powinien Ci pomóc. Możesz złożyć papiery o przyznanie Ci prawnej opieki nad bratem. Tylko... czy nie wyciągną żadnych konsekwencji, że wcześniej nie zastosowałeś się do postanowienia? Już nie mówiąc, że Ty też byłeś niepełnoletni. I Ciebie już nie mieli zabrać? Nie ma żadnej rodziny, znajomych, innych opiekunów, którzy by się Wami zajęli?

Posted

Moja ciocia wziela tak jakby na siebie brata. ale ona z nami nie mieszka. i wlasnie nie chce być jego prawnym opiekunem.

Nasz tata jest alkocholikiem wiec nic nie pomoże.

Dziś byłem w opiece :) i powiedzieli mi ze taką pomoc ze mleko dostane itp. To dobrze ze chociaż tyle :).

Posted

A byłeś w ZUS-ie? Nie lekceważ tego, moglibyście dostawać chyba minimum po 300zł na miesiąc, a to nie jest mało.

Skoro ciocia wzięła i powie, że zrzeka się tego prawa - nie powinno być problemów. Na dodatek wywiad środowiskowy wykaże, że się nim dobrze opiekujesz, bo wszystko na to wskazuje.

Posted

Byłem tam. i powiedzieli ze jezeli Ciocia zrzeknie się praw do niego. ja bede mógł starać sie o pieniążki.

no i bede mógł starać się o to by być jego opiekunem

Posted
Byłem tam. i powiedzieli ze jezeli Ciocia zrzeknie się praw do niego. ja bede mógł starać sie o pieniążki.

no i bede mógł starać się o to by być jego opiekunem

Ale renta rodzinna chyba nie jest powiązana z tym, kto jest prawnym opiekunem.. zresztą, Tobie też powinna przysługiwać. to jest renta dla sierot/półsierot, a nie dla ludzi wychowujących samotnie dzieci czy coś podobnego!

Posted

Tak pytałem sie o tą rentę a oni powiedzieli ze niewiedza.. :/

Więc ja nie wiem

Posted

To zorientuj się (poczytaj, popytaj, powinni mieć Radcę Prawnego w ZUS-ie czy opiece społecznej za darmo), bo wydaje mi się oczywiste, że się Wam renta należy!

Posted

Te kobiety mowiły ze one nie wiedzą. ale popytam sie jeszcze.

• yiliyane locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Who's Online (See full list)

• wardrum
  • Popular Now

• Najnowsze posty

• Recent Status Updates

• Kalafior_Grozy

Kalafior_Grozy

Serdecznie z tego miejsca pozdrawiam Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Buziaczki <kiss> <kiss>
      · 0 replies
    • Kalafior_Grozy

Kalafior_Grozy

Witam Was ponownie po rocznej nieobecności.
      · 5 replies
    • Kerosine

Kerosine

Ku pamięci wszystkich naszych bliskich, którzy nie mogą - już nie - zasiąść z nami do wigilijnego stołu i dla wszystkich tych, którzy musieli w kończącym się właśnie roku z kimś pożegnać. Czasami nie to, co jest, a to czego nie ma jest bardziej niż to, co jest.
      · 0 replies
    • Pizzaro

Pizzaro

Czy jest tutaj życie?
      · 3 replies
    • _Balladyna_

_Balladyna_

idę pogadać z siostrą

· 0 replies
  • Popular Contributors

1. 1
      yiliyane