Jump to content

Zadanie domowe - polski


Sinssew

Recommended Posts

Posted

Hej :)

Muszę opracować temat z polaka. Może jest ktoś chętny do pomocy, lub ktoś z spotkał się z podobnym tematem.

Dział : Wierzenia i ideały starożytnych Greków i Rzymian.

Mój temat: Omów rolę mitów w ich kulturze. Podaj przyklady mitów odzwierciedlających wierzenia starożytnych.

Piszcie! :)

Link to comment
Posted

ja w książce od histori znalazłem informacje tylko o grecji :/ ale mam nadzieje ze sie przydadzą ( tłumacze z włoskiego więc nie wiem czy zdania są w pełni sensowne:/ ) ... :

MITY JAKO DOKUMENTY HISTORYCZNE

Iliade i Odissea (odyssea) są owocem "zszycia" seri śpiewów przekazywanych ustnie, kturymi wędrowni poeci nazywani "aedi" i "rapsodi", zabawiali publiczność na ulicach, placach i w pałacach arystokratów itp.. Ponieważ zanim zostały przeniesione na "papier" przez poete kturego tradycja nazywa Homerusem, piesni bylu przekazywane ustnie ustnie przez wieki, w ich wnętrzu zanalazły się elementy nalezące do róznych okresów historycznych, kture "aedi" dodawali do swoich pieśni.

Piesni homera pokazuje nam "obraz" tak zwanych "ciemnych wieków", opisujac sposób myślenia, tradycje, i instytucje. Nawet jesli Pieśni te nie opowiadają o prawdziwych wydarzeniach, oprucz bycia wielkim dziełem, są takze niezbędne do odtworzenia histori publiczen "grekow".

FUNKCJA EDUKATYWNA EPICZNOŚCI HOMERA

Dla ludów nie znających pisma w kturych przekazywanie kultury jest tylko i wyłacznie formy ustnej, poezja jest glownym "strumetem" (strumentem? :/ ) w stanie wychować nowe generacje. Takze i w Grecji "aedi" i "rapsodi" pełnili tę funkcje opowiadając historie które przekazywały nie tylko wartości ich cywilizacji ale także specyficzne normy zachowańmoralnych, politycznych i praktycznych (jak zachowywać sie na zebraniach rady, jak budować statki, jak składać ofiary albo jak przyjąć gosci.). Charaktery bohaterów i bohaterek były proponowane jako złe lub dobre "modele zachowania". Penelopa była prototypem wiernej żony, Achilles bohaterem o nadzwyczajnej sile, odwadze,itd.

Więc grecy nie mylili się mówiąc że homerus <> (ellade-starozytna grecja) .

TWIERDZENIE I HONOR

Życie homerowych bohaterów było inspirowane na kompetytywnym morale, który "prosił" wszystkich o podtwierdzenie własnego honoru ( la time - honor ) poprzez siłe fizyczną i odwage. Ten kto czuł sie obrażony musiał odpłacić zemsta: jeśli tego nie robił traciłhonor. Kontrola społeczna byłą w rękach "plotki" ( demou phemis ) więc najwiekszą siła moralnom społeczności homerycznej był strach że własne zachowanie nie zostanie zaakceptowane przez społeczeństwo. Ten model socjalny, który projektuje w kierunku zewnętrznym wartośc pewnej osoby i powierza ją (wartość), nie wewnętrznej świadomości Ze zareagowało sie dobrze, tylko powiarza ją (wartość) opini ludu, przez antropologów jest to nazywane "KULTURA WSTYDU".

BOGOWIE PODOBNI DO LUDZI

Homeryczni bogowie są piękni i nieśmiertelni. Pomijając fakt wiecznego życia, są oni tacy sami jak ludzie: zachowująsie taj jak śmiertelnicy, klócą się, oszukująsię, kochają i nienawidzą. Pełen antropomorfizm jest charakterystyczny dla greckiej religi. W Iliadzie( poemat który opiuje Przejęcie Troii przez Greków ) niekturzy bogowie sąpo stronie Greków a inni po stronie Troianów, motywując swoje zachowanie przyczynami nieczęsto bardzo trywialnymi. Często sami wkraczają do akcji by pomóc swoim podopiecznym a ludzie świadomi o istnieniu bogów składają im ofiary i modlą się. Składanie ofiar polega na gotowaniu mięsa ofiar, kturych dym wzbija się w niebo i karmi bogów, a mięso zostaje zjedzone przez osoby uczestniczące.

RELIGIA BEZ KSIĘZY I ŚWIĘTYCH KSIĄG

Ważne jest aby pamietać że w starożytnej grecji nie ma kasty kapłańskiej która uzurpuje wyłacznego prawa interpretowania woli bogów. Każda osoba może prowadzić obrzędy i składać ofiary. Nie można także zapomnieć że religia starozytnej grecji nie opiera się na doktrynie, nie posiada swiętych pisem i nie proponuje systemu nagród i kar dla dobrych i złych: wydarzenia bogów i bohaterów narodowych są powierzone mitowi, który jest "świętą historią greków", śpiewana językiem poezji podczas zabaw, prywatnych i publicznych.

jak nie masz tego na jutro to sprubuje jeszcze jutro coś dopisac o "podaj przyklad mitu..." bo teraz musze sobie pochodzić bo mnie tylek boli od siedzenia :lol:

Link to comment
Posted

wielkie dzięki ;) przydało się :)

Link to comment
 • yiliyane locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 • Who's Online (See full list)

  • Adam3344
 • Popular Now

 • Najnowsze posty

  • Adam3344
   Tak miały zdrady miejsce... Ona jest w trakcie rozowdu i zdradzała męża.. przez pół roku było ok a pozniej zmienila haslo w telefonie i widzialem jak z kims pisze i wysylaja sobie zdjecia i przylapalem ją jak robila sobie dobrze do jego zdjęć.. A pozniej oznajmila mi, ze wyjezdza sama na targi do Krakowa na weekend i zaraz sie z nią rozstalem... i Wiem, ze od tamtej pory nie była na targach bo juz nie musiala sie kryć... Bedac wtedy na feriach wykupilem jej masaz gdzie masazysta nie masowal jej tylko pleców a wszystkie inne czesci ciala az skonczylo sie seksem, ale nie robilem tam wojny bo były jej dzieci... Nie mówiłem jej tego tam gdyż nie chcialem kłótni przy dzieciach bo chcialem aby miały udane ferie.. po powrocie byla wulgarna w moim kierunku i to bylo wszystko widać... i odszedłem.. Stwierdzila, ze ja zostawilem i skrzywdziłem.. uważam, ze chciala zagrac na moich emocjach gdyz nie potrafi sie przyznać do bledu.
  • Kerosine
   Dla niektórych [co by nie szukać daleko, m. in. mojej matki, ale także ogólnie wielu osób, które z różnych powodów nie pozostają z nikim w relacjach romantycznych] właśnie jest to święto przyjaźni i miłości innej niż ta zmysłowa  Postąpiłeś bardzo dobrze, ale być może sposób, w jaki zakomunikowałeś swoje uczucia pozostawił co nieco do życzenia bądź zwyczajnie na skutek różnych przypadkowych i pozostających poza możliwością Twojego wpływu okoliczności poruszył nie tę strunę, którą powinien. Być może też po prostu nie wiesz wszystkiego. Swoją drogą myślę, że przydałby nam się trochę większy background na temat Twojego związku zamiast dość oszczędnego mimo wszystko opisu paru sytuacji.
  • nunca
   @Gloria jak się odsunęła wystarczająco to zaproponowałem jej naprawę relacji bo mi za bardzo zależało żeby jej nie stracić i żeby było tak jak wcześniej
  • Kerosine
   Po prostu "mała-wielka" zemsta z jej strony  Alternatywnie / dodatkowo może ona zwyczajnie Twoich ubrań już nie posiadać [bo np. zdążyła je wyrzucić]. Nawiasem mówiąc, czy jesteś absolutnie pewien, że zdrada / zdrady z jej strony miały miejsce? Moim zdaniem powinieneś, w tej kwestii nie powinno być nigdy żadnych niedopowiedzeń.
  • Martusiaaaaaa92
   Klaus S. to jakiś nowy Emmanuel Goldstein? Soros się już znudził?
 • Recent Status Updates

  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Serdecznie z tego miejsca pozdrawiam Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Buziaczki <kiss> <kiss>
   · 0 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Witam Was ponownie po rocznej nieobecności.
   · 5 replies
  • Kerosine

   Kerosine

   Ku pamięci wszystkich naszych bliskich, którzy nie mogą - już nie - zasiąść z nami do wigilijnego stołu i dla wszystkich tych, którzy musieli w kończącym się właśnie roku z kimś pożegnać. Czasami nie to, co jest, a to czego nie ma jest bardziej niż to, co jest.
   · 0 replies
  • Pizzaro

   Pizzaro

   Czy jest tutaj życie?
   · 3 replies
  • _Balladyna_

   _Balladyna_

   idę pogadać z siostrą

   · 0 replies
 • Popular Contributors

  1. 1
   yiliyane
   yiliyane
   14
  2. 2
   Kerosine
   Kerosine
   6
  3. 3
   Martusiaaaaaa92
   Martusiaaaaaa92
   2
  4. 4
   LaFleur
   LaFleur
   1
  5. 5
   Gloria
   Gloria
   1
 • Top użytkownicy (7 dni)

  yiliyane
  yiliyane
  17 posts
  Kerosine
  Kerosine
  17 posts
  wardrum
  wardrum
  16 posts
  Gloria
  Gloria
  11 posts
  Martusiaaaaaa92
  Martusiaaaaaa92
  8 posts
  Xantos
  Xantos
  4 posts
  Adam3344
  Adam3344
  4 posts
  supermati2009
  supermati2009
  3 posts
  LaFleur
  LaFleur
  3 posts
 • Top użytkownicy (miesiąc)

  Kerosine
  Kerosine
  45 posts
  wardrum
  wardrum
  33 posts
  yiliyane
  yiliyane
  27 posts
 • Top użytkownicy (rok)

  Kerosine
  Kerosine
  452 posts
  yiliyane
  yiliyane
  378 posts
  Gloria
  Gloria
  127 posts
×
×
 • Create New...
Please Sign In or Sign Up