Jump to content

'Apsik' - na zdrowie?

anot

Recommended Posts

Posted

Intryguje mnie bardzo takie pytanie. A więc, czy mówicie 'na zdrowie' kiedy ktoś kicha w Waszym towarzystwie? Zawsze wydawało mi się to oczywiste, że komuś życzy się 'zdrowia' w takim momencie, do czasu... Wczoraj na lekcji, kiedy cała klasa 'życzyła zdrowia' jednemu koledze, nauczycielka powiedziała nam, że nie powinno się tak robić. Dlaczego? Ponieważ powinno się to traktować jako rzecz naturalną, jak kaszel i udawać, że się tego nie zauważyło. I skąd to moje pytania: Wiedzieliście o tym? Czy mówicie 'na zdrowie' pomimo,że nie powinno się?

Posted

Ja zawsze mowie :D

I mi mowia :D

I bede mówil xD

Pierwszy raz slysze o tej zasadzie ;]

Apsik ! ;]

Posted

Tez o tym slyszalem, ze nie powinno sie mowic, ale i tak mowie : )

Posted

Oczywiście mówię 'na zdrowie', bo moim zdaniem wymaga tego kultura.

Twoja nauczycielka zapewne kieruje się jedną z wielu zasad savoir vivre'u, które głoszą, że przy stole nie powinno mówić się 'smacznego', bo gospodarz może poczuć się urażony, że ktoś w ogóle zakłada, że jedzenie mogłoby być niesmaczne. Albo nie powinniśmy wymagać od gości, żeby zdejmowali buty na progu, gdyż tym sposobem mogą poczuć się poniżeni, że każemy im chodzić na boso. Dobre wychowanie często nie ma wiele wspólnego z kulturą osobistą. Ja zawsze ściągam buty, a 'smacznego' i 'na zdrowie' jest przeze mnie używane równie często jak zwroty grzecznościowe typu 'proszę', 'dziękuję', 'do widzenia'. I nie zważam na to czy powinnam, czy też nie. Tak nakazuje mi kultura.

Posted

Podobno nie powinno się tego mówić, bo kichający czuje się zobowiązany odpowiedzieć "dziękuję", a przy kichaniu rożne wypadki się zdarzają, a ta osoba powinna się spokojnie zająć sobą, wytrzeć czy coś, a nie odpowiadać.

Podobnie jest ze 'smacznego', denerwuje mnie jak jem, a ktoś mi mówi smacznego, bo muszę podziękować, a z pełną buzią się nie mówi.

Uważam, że oba zwroty wprawiają w zakłopotanie kichającego, czy jedzącego, więc nie wiem czy to jest takie kulturalne.

Posted

Zawsze mówię 'na zdrowie' osobie kichającej. Nie tylko uważam to za jeden z wymóg kultury osobistej, ale i z przyzwyczajenia.

Posted

E tam, gadanie. Nie słyszałam o tym, że nie wolno tak mówić. Zazwyczaj mówię, chyba, że jestem czymś bardzo zajęta, albo ktoś ma katar i kicha co pięć minut, to wiadomo, że ciągłe powtarzanie "na zdrowie" jest irytujące. Moim zdaniem to kulturalne i nie widzę powodu, dla którego miałabym zaprzestać tego robić. (;

Posted

Nie wyobrażam sobie nie powiedzie'na zdrowie' w momencie, gdy ktoś kichnie. Gdyby ktoś mi nie powiedział 'na zdrowie' poczułabym się lekko urażona. Według mnie takie krótkie sformułowanie nikogo nie zbawi, a świadczy tylko o poziomie kultury osobistej danej osoby. Nie mam zamiaru przestać mówić 'na zdrowie' w odpowiedzi an 'Apsik!'. (;

Posted

Ja podobnie jak wypowiedziach powyżej - zawsze bądź prawie zawsze odpowiadam. Nie czuję się urażona jeśli ktoś na moje kichnięcie nie odpowie "na zdrowie", ale powiedzenie tego tez mnie nie oburza. Wydaje mi się to rzeczą tak naturalną, że nawet nie za bardzo zwracam na to uwagę.

Choć moja koleżanka np. po czyimś kichnięciu, zamiast "na zdrowie" odpowiada "apsik" ;d Ja odruchowo i tak odpowiadam "dziękuję". Przyznam, że wychodzi trochę zabawnie ; )

Posted

Mówię odkąd pamiętam. I mówić nie przestanę.

Zauważyłam,że dużo osób nie mówi ,na zdrowie'. -.-

Posted

Powiedzenie komuś 'na zdrowie' to jest to samo co 'cześć'. Jak dla mnie, oczywiście. Muszę to mówić, tak mnie nauczono. Gdyby ktoś zwrócił mi na to uwagę zapytałabym się go co w tym złego.

Na całym świecie ludzie mówią sobie 'na zdrowie' lub 'bóg cię pozdrawia'.

Posted

nie mówię na zdrowie, bo jestem nikulturalna i tyle :P

nie mówie bo jestem zbyt leniwa i jakieś parę lat temu stwierdziłam że mówienie na zdrowie i tak nikomu nie pomoże w byciu zdrowym (jak się kicha to zazwyczaj i tak nie jest się chorym)

Posted

jak nasza nauczycielka od biologi kichnela i kilka osob powiedzialo jej na zdrowie to powiedziala ze jestesmy nei wychowani czy cos tam ( cos mowila o ponizaniu osoby kichajacej czy cos w tym stylu - nie ze jestem zbyt uwazny na jej lekcjach xD ) ale teraz jak ktos kichnie na jej lekcji to wolimy powiedziec "cin cin" albo "do dna" xDD

Posted

Zawsze mówie "na zdrowie" :)

Lepsze to, niż to co robi moja koleżanka czyli:

-aa psik!

-na szczęście

-dziękuje

-...że Ci ryja nie rozerwało

:?

Posted

Zawsze mówię "na zdrowie", taki odruch. U mnie też kiedyś nauczycielka powiedziała, że mamy tak nie mówić, bo koleżanka dostała "psikawki" i wszyscy co chwilę mówili "na zdrowie". Chyba zaczęło ją to rozpraszać;p

niepokolorowana
Posted

Oczywiście zawsze mówię 'na zdrowie'. Od zawsze. Wiedziałam i słyszałam pare razy,że tak nie powinno się mówić,tym bardziej w większym gronie ludzi. Mimo to takie zwroty grzecznościowe są raczej 'wrodzone' i chyba raczej sie tego nie oduczę (;

Posted
Lepsze to, niż to co robi moja koleżanka czyli:

-aa psik!

-na szczęście

-dziękuje

-...że Ci ryja nie rozerwało

:lol::lol:

Ja zawsze mówię 'na zdrowie'. Moim zdaniem to raczej kulturalnie tak powiedziec,nić udawać że się tego nie usłyszało,czy coś.

Posted
Oczywiście mówię 'na zdrowie', bo moim zdaniem wymaga tego kultura.

No nie przesadzajmy. To nie jest żadna niegrzeczność jak nie powiem komuś 'na zdrowie'. Poza tym, wg zasad savoir vivre, mówienie 'na zdrowie' nie jest oznaką grzeczności. Kichnięcie powinno być traktowane jako chwilowa niedyspozycja i nie powinno być w ogóle zauważone przez towarzystwo. Wyobraźcie sobie jakieś oficjalne zebranie i nagle ktoś kicha a tu cała sala rycz "Na zdrowie!". To dość kłopotliwe i niefajnie wygląda.

U mnie jest różnie. Raz mówię, raz nie. Częściej jednak nie mówię i nikt mi nie miał tego za złe.

Posted

Mówię 'na zdrowie', niektórzy mówią 'sto lat' co już mi tak nie pasuje.

W sumie zawsze wydawało mi się, że kichanie jest oznaką raczej zbliżającej sie choroby niż zdrowia to w końcu tak organizm pozbywa sie tego co jest niepotrzebne i wychodzi nam to jednak na zdrowie:)

Posted

Mówię. Jest to sympatyczne i nie widzę w tym nic niekulturalnego.

Co do tego, że to tak normalne, że nie powinno się tego zauważać - nie zgadzam się. To właśnie jest tak normalne, że nie powinno się robić ceremonii i (często ostentacyjnie, bo nie każdy jest dobrym aktorem) udawać, że nic się nie wydarzyło. Komu szkodzi uśmiech i zwykłe "na zdrowie"? ;)

Posted

Wydaje mi się po prostu, że nauczyciel nie chce, aby zakłócano mu ciszę w klasie, podczas gdy każdy z osobna będzie krzyczał "na zdrowie!" z drugiego końca sali. Aby nie powstał zbędny harmider i rozproszona uwaga.

Jeśli chodzi o klasę. Mówię "na zdrowie", gdy osoba jest gdzieś w pobliżu. Nie krzyczę na drugi koniec klasy.

Ale zawsze gdy jestem w towarzystwie oczywiście odpowiem. :)

"Zdrówko krówko" :)

Posted

Chyba mało osób wie, że mówienie 'na zdrowie' jest w złym tonie :) Nie powinno się komentować czynności fizjologicznych. Jeśli jakiejś osobie zdarzy się kichnąć, powinna powiedzieć przepraszam.

Ale... :) W złym tonie jest także na pozdrowienie ;na zdrowie' nie odpowiedzieć nic lub - co gorsze - ofuknąć osobę życzącą nam zdrowia! Napominanie (publiczne) także nalezy do niegrzeczności. Zatem na pozdrowienie nalezy zareagować magicznym słowem 'dziękuję'.

To 'na zdrowie' tak wrosło, że się wręcz uznajeje za jeden z punktów savoir vivre'u. Ale na pewno nim nie jest.

Wydaje mi się po prostu, że nauczyciel nie chce, aby zakłócano mu ciszę w klasie, podczas gdy każdy z osobna będzie krzyczał "na zdrowie!" z drugiego końca sali. Aby nie powstał zbędny harmider i rozproszona uwaga.

I miał rację. Z resztą nauczyciel ma też za zadanie wychowywać.

Moja polonistka z liceum zjechała nas za śpiewanie 'sto lat' koleżance na początku lekcji. Stwierdziła, że śpiewa się to tylko przy stole, jakimś torcie i ciastkach,z oprawa odpowiednią, a niew klasie. Z resztą to nawet nieprzyjemne jest. Od tamtej pory nie śpiewamy 'sto lat' byle jak i byle gdzie :) Aprzynajmniej ja ;)

Posted

Dziś dowiedziałam się skąd bierze sie to całe 'na zdrowie. Podobno to od tego, że kiedyś wciągali tabakę i gdy kichano mówiło sie 'na zdrowie'. Dziś tego nikt nie praktykuje (albo prawie nikt) ale zwyczaj został. W sumie gdy wciągało sie tabakę to kichanie nie było zwykłą czynnością fizjologiczną bo była wymuszona.

Posted

martuśka., ja słyszałam, że tu chodzi o stary zabobon, wedle którego przy kichaniu było zagrożenie wyskoczenia duszy :) Dlatego powiedzenie 'na zdrowie' miało być zakleciem, który wsadza duszę spowrotem do ciała :D

Posted

Ciekawe (;

osobiście nigdy się z takim poglądem na tą sprawę nie spotkałam-dlatego zawsze mówię "na zdrowie", gdy ktoś kicha.

Muszę jednak faktycznie przyznać, że czasami mam nerwa jak sama kichnę i muszę odpowiedzieć 'dziękuje' jak nie moge nosa ogarnąć, bo mnie coś tam jeszcze swędzi i kręci ;?