Jump to content

Strata dziecka.

Liszka

Recommended Posts

Posted

Do założenia tematu natknął mnie reportaż pokazywany w Magazynie ekspresu reporterów zatytułowany "Gdy umiera dziecko, niebo się otwiera."

Mianowicie, w reportażu tym poruszono kwestię śmiertelnie chorego dziecka, które lada dzień odejdzie z tego świata.

http://www.tvp.pl/publicystyka/magazyny ... 02009-2145

Od minuty 20:30.

Chodzi mi o to, czy faktycznie dziecko jest bardziej dorosłe od dorosłego. Czy faktycznie można przeczuć, kiedy nadejdzie koniec swojego życia? Czy prawdą jest to, że dziecko o wszystkim doskonale wie, ale nie chce rozmawiać o tym z rodzicami "by ich nie zmartwić"? I w końcu, przypuszczalnie, jak zareagowalibyśmy na wiadomość, że nasze dziecko cierpi na śmiertelną chorobę, a pozostał mu tydzień życia? Czy rozmawialibyśmy z nim o śmierci, czy raczej omijali temat?

Posted
Chodzi mi o to, czy faktycznie dziecko jest bardziej dorosłe od dorosłego.
Dziecko ktore ma wizje smierci przed soba, musi troche szybciej dorosnac, pewne rzeczy rozumie szybciej niz rowiesnicy. Dlaczego tak sie dzieje, nie wiem.

Reportaz ogladalem, poruszyl mnie. Nie raz spotkalem sie z tym, ze ludzie czuli ze odchodza.

Czy prawdą jest to, że dziecko o wszystkim doskonale wie, ale nie chce rozmawiać o tym z rodzicami "by ich nie zmartwić"?
Dziecko tez ma uczucia, widzi co przechodza rodzice i doskonale wie jakie tematy ich bola, dlatego nie koniecznie chce rozmawiac o swojej smierci z rodzicami.
Czy rozmawialibyśmy z nim o śmierci' date=' czy raczej omijali temat?[/quote']Mysle ze probowalbym rozmawiac z dzieckiem o tym. Na pewno staralbym sie wytlumaczyc jak to bedzie, gdzie bedzie...pewnie byloby mi trudniej niz jemu ale staralbym sie.

Jak zareagowalbym na wiadomosc o smiertelnej chorobie dziecka, nie wiem.

hypertrichosis
Posted

Bez watpienia ojciec bedzie inaczej przezywal smierc dziecka niz matka. Tak juz jest, ze kazde z rodzicow inaczej patrzy na to malenstwo ktoremu dali zycie, a ktore odejdzie od nich zdecydowanie zbyt szybko. Tak jak w matce obumrze czesc jej samej, tak w ojcu czesto umieraja w takiej sytuacji marzenia, nie ulega jednak wapliwosci ze w tej tragedii oboje sa zdani sami na siebie.

Zdecydowana wiekszosc dzieci doskonale zdaje sobie sprawe z tego co dzieje sie wokol nich, bez wzgledu na to czy chodzi o przemoc w rodzinie, czy wlasna smierc. Mam pewnien klopot, z wyobrazeniem sobie jak w takiej sytuacji zachwuja sie ateisci. Czlowiek ktory nie wierzy w Boga, opiera sie w swoim pogladzie na racjonalnych wnioskach na temat rzeczywistosci; czy jest w stanie wyrzec sie ich dla dobra dziecka, ktoremu zdecydowanie latwiej bedzie pogodzic sie ze smierca gdy bedzie wiedzialo ze czekaja na niego aniolki, niz wtedy gdy powie mu sie ze zostana po nim tylko wyplukane przez czas kosci? Pamietac nalezy o tym, ze dziecko mysli nieco innymi kategoriami i przy calej jego bystrosci, latwiej mu spogladac w niebo z nadzieja, niz czytac F. Nietzschego.

• 1 year later...
Posted
Czy faktycznie można przeczuć, kiedy nadejdzie koniec swojego życia?

Wątpię. Jest coś takiego jak intuicja, wnioski wysnuwane na podstawie przesłanek zarejestrowanych przez podświadomość. Z tym się zgodzę. Ale za bardzo nie wierzę w świadomość śmierci, gdy np. u dziecka jest jakaś niewykryta, śmiertelna choroba.

Czy prawdą jest to, że dziecko o wszystkim doskonale wie, ale nie chce rozmawiać o tym z rodzicami "by ich nie zmartwić"?

Pięknie to brzmi. Ale sądzę, że to raczej nie jest prawda.

I w końcu, przypuszczalnie, jak zareagowalibyśmy na wiadomość, że nasze dziecko cierpi na śmiertelną chorobę, a pozostał mu tydzień życia? Czy rozmawialibyśmy z nim o śmierci, czy raczej omijali temat?

Starałabym się zdecydowanie omijać temat, przychylić mu nieba za życia, robić wszystko, żeby było szczęśliwe i zadowolone. Omijałabym ten temat, nie chciałabym rozdrapywać rany w małym serduszku. Straszne.

Posted
Czy faktycznie można przeczuć, kiedy nadejdzie koniec swojego życia?

Tak.

To zależy od wieku dziecka.

I w końcu, przypuszczalnie, jak zareagowalibyśmy na wiadomość, że nasze dziecko cierpi na śmiertelną chorobę, a pozostał mu tydzień życia? Czy rozmawialibyśmy z nim o śmierci, czy raczej omijali temat?

Nie rozmawiałabym, bo nie byłabym w stanie, teraz nie chcę mieć dzieci, bo ich nie znoszę, ale jeżeli kiedyś będę je miała, to znaczy, że mi się zupełnie odmieniło, a jeżeli mi się odmieni i będę miała upragnionego malucha, malucha, który ma niedługo umrzeć... świat by mi się zawalił.

Posted

Nie wiem czy to można przeczuć, ale mówią, że ktoś niedługo przed śmiercią przeczuwa to. Może tak być, ze dziecko wiedząc o swojej chorobie nie rozmawia na ten temat, by rodzice się nie smucili. Nie wiem jakbym się zachowała, gdyby moje dziecko zachorowało na taką chorobę. Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. Mogę przypuszczać, ale to okazuje się wtedy, gdy nas to spotyka. Oby nigdy. Trudno by się było pozbierać po śmierci dziecka.

Posted

To jest dla mnie temat tak straszny, tak bolesny i tak trudny, że nawet odpowiedź na te pytania sprawia mi ból. Dlatego napiszę tylko, że nie wiem czy miałabym siłę dalej żyć.

Posted

Nawet ciężko mi myśleć na ten temat, bardzo przykra rzecz i nikomu nie życzę, bo to niewątpliwie jedna z najgorszych rzeczy która może się przydarzyć ludziom. Strasznie współczuję wszystkim, których coś takiego spotkało.

Czy rozmawialibyśmy z nim o śmierci, czy raczej omijali temat?

Wiem, że musiałoby to być baardzo ciężkie, ale starałabym się przygotować dziecko na śmierć, sprawić, by się jej nie bało.

Posted

Mam 9 miesięczną córeczkę i nie wyobrażam sobie co bym zrobiła! Naprawdę serce mnie rozbolało na samą myśl.... aż nie chcę pisać. Wiadome jest że ojcowie inaczej odczuwają stratę dziecka niż matki. Nosiłam dzieciątko 9 miesięcy w brzuchu, chroniłam, karmiłam. Rodziłam 20 godzin co i tak skończyło się cesarką, przeżyłam wielki ból. Strata dziecka to coś strasznego! Czy wie że umrze? nie wiem ale opowiem wam o moim piesku: była chora więc nie wypuszczaliśmy jej z domu (bo podobno pies nie zdechnie w domu) któregoś dnia nad ranem podeszła do mojej mamy (była jej pupilką) polizała rękę, przytuliła się , poszła do przedpokoju i zdechła :( tak jakby wiedziała więc poszła się pożegnać.