Jump to content

Raport Ryan'a - pedofila u Irlandzkich księży.


master_jedi

Recommended Posts

Posted

Wiem, wiem, że jest to wiadomość z racjonalista.pl i wierzący będę się burzyć, jednakże artykuł ten sporządzono z wielu źródeł zagranicznych. Dodam, że na ten link naprowadził mnie komentarz z onetu. Jest to pierwszy artykuł, który przeczytałem z racjonalisty.

W Irlandii wybuchła bomba religijno-społeczno-polityczna. Ten katolicki kraj długo jeszcze będzie odczuwał skutki tego wybuchu.

20 maja 2009 sędzia Sean Ryan opublikował końcowy raport komisji badającej maltretowanie dzieci w irlandzkich instytucjach prowadzonych przez Kościół. Raport liczy 2600 stron, dotyczy ponad 250 instytucji i opiera się na świadectwach tysięcy ich wychowanków. W trwającym dziewięć lat dochodzeniu stwierdzono, że katoliccy księża i zakonnice przez dziesięciolecia terroryzowali tysiące chłopców i dziewcząt w Irlandii, zaś inspektorzy rządowi nie zrobili niczego, by powstrzymać nieustające bicie, gwałty i poniżenia. Dzieciom mówiono często, że ich rodzice nie żyją, gdy żyli, i nie informowano ich o śmierci rodziców, gdy rzeczywiście zmarli. Dochodzenie obejmowało 30 tysięcy dzieci i młodzieży, które przewinęły się przez ten system od lat trzydziestych aż do lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia.

Reszta jest tutaj http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,6568

Na samym dole są wspomniane źródła. Jeśli ktoś nie chce raportu z racjonalisty.pl niech wyszuka go przez google, bo jest tego naprawdę nie mało, nawet na youtube znajdziecie filmiki mówiące o tym.

W Polsce ten temat obił się podobno o media, portale społecznościowe itd. ale wyjątkowo głucho, bo o raporcie dowiedziałem się dopiero dzisiaj. Sprawa jest stosunkowo świeża, bo raport sporządzono w połowie maja tego roku.

Po przeglądnięciu wszystkich źródeł i przeczytaniu podobnych kwestii na innych forach i portalach wstrząsnęło mną i to okropnie...

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

Link to comment
Posted

Szok...

Chyba najbardziej wstrząsajace jest to,że przez tyle lat trwała zmowa milczenia.Przez tyle lat cały dramat rozgrywał się w miejscu ,gdzie dzieci powinny znaleść spokój i otoczke bezpieczeństwa.Tym bardziej,że wszystko wynikało z inicjatywy kościoła.

Zadziwia liczba gwałcicieli i oprawców.I tylko 10 na 800 zostało skazanych.Kościół niejednokrotnie stracił swój autorytet moralny, ujawniając przypadki gwałtów na swoich wiernych.Ale skala z jaką działo się to w Irlandii przekracza wszelkie pojęcie.

Prefekt Kongregacji Czci Boskiej: „Tego, co zdarzyło się w kilku szkołach, nie można porównywać z milionami żywych istot zniszczonych przez aborcję

Link to comment
Posted

Z całą pewnością wstrząsające - choć może nie całkiem zaskakujące. Z jednej strony człowiek miał nadzieję, że w cywilizowanym świecie takie rzeczy to tylko historia albo zjawiska marginalne, ale z drugiej strony - kościół miał wcześniej sporo doświadczeń w byciu oprawcą i katem. Zastanawiające może być też to, co działo się wcześniej - w czasach nie objętych raportem. Możliwe że mamy tu do czynienia z pewną duchową tradycją szkolnictwa katolickiego.

Najsmutniejsze jest chyba to, że kościół praktycznie nie zareagował, a wierni pójdą za przykładem kościoła. Całość rozejdzie się po kościach (może poza samą Irlandią gdzie kościół jest już spalony) i masy ludzi nadal będą szukały moralnego przewodnictwa u tej bandy hipokrytów, gwałcicieli i sadystów.

Link to comment
wolnaczeczenia
Posted
Wiem, wiem, że jest to wiadomość z racjonalista.pl
Lol, aby >wierzący< byli zadowoleni podawaj informacje ze strony Frondy, zapewne ich to usatysfakcjonuje. Jeden z twoich lepszych tekstów, master jedi.

Jak powiedział kolega powyżej. , jest to wstrząsajace, ale raczej nie zaskakujące, ponieważ nie od dziś wiadomo, że zboczenie, jakim jest celibat, rodzi inne zachowania z granicy odchylenia. Oczywiście to dotyczy raczej tylko kwestii fizycznej, reszta jest wynikiem złych, przekrzywionych wartości, własnej frustracji i nieszczęścia,

Nie jestem specjalistką w tej dziedzinie, bo dla mnie zawsze sprawa jest prosta: przestępstwa na dzieciach są przestępstwami najgorszego typu, i powinny być bezwzględnie najsurowiej karane, chociażby po trzydziestu latach. Ktoś, kto dopuszcza się nieludzkich czynów, sam rezygnuje z przywilejów, jakie należą się normalnemu człowiekowi, chciażby prawa do życia.

Link to comment
 • 2 weeks later...
Posted

Mhm. Jestem pewna że Kościół to mroczna organizacja Zła, a Watykan wszystkich pedofilów w przebraniu duchownych wysyła do Irlandii, by znęcali sie nad irlandzkimi dziećmi. To jest element wielkiej układanki, być może Watykan chce zniszczyć Irlandię, uderzając w samo serce - młode pokolenie. Wyobraźcie sobie jakie zniszczenia psychiczne wywołują swymi Przewrotnymi działaniami! Niedługo Irlandia stanie się krajem Zła i Występku bo rządzona będzie przez zdewastowane społeczeństwo! A wszystko przez to mroczne Siedlisko Zła...

Bójko, Bajko, Brawurko!

Link to comment
Posted
Mhm. Jestem pewna że Kościół to mroczna organizacja Zła, a Watykan wszystkich pedofilów w przebraniu duchownych wysyła do Irlandii, by znęcali sie nad irlandzkimi dziećmi. To jest element wielkiej układanki, być może Watykan chce zniszczyć Irlandię, uderzając w samo serce - młode pokolenie. Wyobraźcie sobie jakie zniszczenia psychiczne wywołują swymi Przewrotnymi działaniami! Niedługo Irlandia stanie się krajem Zła i Występku bo rządzona będzie przez zdewastowane społeczeństwo! A wszystko przez to mroczne Siedlisko Zła...

Bójko, Bajko, Brawurko!

Nie no, lepiej uznajmy, że Przenajświętszy kościól Chrystusowy jest ostoją moralności i jedynym narzędziem krzeiwenia jedynej słusznej wiary w jedynego słusznego starca na chmurce...

Nikt nie krzewi tu żadnych teorii spiskowych. Kościół dawniej rządził światem, obecnie (całe szczęście) może co najwyżej popiskiwać cichutko. Rozmawiamy tu o faktach i poszlakach, o historii. O tym że kościół wymordował setki tysięcy, nawet miliony ludzi w wojnach religijnych, krucjatach, inkwizycji. O tym, że organizacja mianująca się autorytetem moralnym w irlandii czyniła rzeczy rodem z XV wieku i to na masową skalę. To nie są pojedyńcze przypadki, to nie jest jakiś margines. To setki, tysiące pokrzywdzonych. Ludzi z psychiką zniszczoną - a przynajmniej przetrąconą na całe życie.

Ale widać niektórzy wolą stać na okopach przenajświętszej trójcy i z moralną wyższością spoglądać na "bajki" innych, samemu przymykając oko na pedofilię, zastarszanie, bicie, poniżanie itd. Poza tym - ludzie wierzący w niewidzialnego staruszka na chmurce powinni uważać z określaniem czegoś bajką albo teorią spiskową - bo może im to rykoszetem wystrzelić prosto w twarz.

Link to comment
Posted

Dlaczego takiego raportu w Polsce nikt nie przeprowadzi?

Nin,spokojnie.

przestępstwa na dzieciach są przestępstwami najgorszego typu, i powinny być bezwzględnie najsurowiej karane, chociażby po trzydziestu latach.
Tutaj się całkowicie zgodzę,tym bardziej, że osoby dorosłe nie pozostające członkiem rodziny,nie mają prawa tknąć nawet dziecka. Sprawa pedofilii i molestowania najmłodszych wymaga sumiennej pracy obozu psychologów i służb bezpieczeństwa, już od dawien dawna. Kościół zbyt długo pozostawał pod immunitetem watykańskim i jego jurysdykcją, która wszelakie nieprawidłowości zamiatała pod swój dywan.

Śmierć każdemu kto tknie dziecko!

Link to comment
 • 2 weeks later...
Posted

Po prostu cud, na polskim portalu pojawiła się wiadomość o kolejnym raporcie również z Irlandii, który obejmuje lata 1974-2004.

Przez blisko 30 lat irlandzki Kościół katolicki tuszował przypadki molestowania dzieci przez księży. W Dublinie opublikowano rządowy raport w sprawie procederu trwającego w latach 1975 - 2004.

Przez trzy lata komisja badała tajne archiwa kościelne; sprawdzano też rolę policji, biskupów i władz w ukrywaniu prawdy. Rząd Irlandii przeprosił, że nie zdołał ochronić dzieci i zapewnił, że nigdy już nie dopuści do podobnej sytuacji.

Autorzy raportu szczególnie przyjrzeli się 46. księżom z archidiecezji dublińskiej. Dokument szczególnie uderza w arcybiskupów: Dermota Ryana, który zmarł w 1984 r., Kevina McNamarę, nie żyjącego od 1987 r. i emerytowanego kardynała Desmonda Connella.

Śledczy w dokumencie napisali np., że jeden z księży przyznał się do molestowania ponad 100 dzieci.

Minister sprawiedliwości Irlandii Dermot Ahern podkreślił, że nikt nie jest ponad prawem, a winni muszą zapłacić za swoje zbrodnie. Zaapelował też do poszkodowanych, by zgłaszali się na policję.

Według autorów raportu, część duchownych, którzy wykorzystywali seksualnie dzieci, była przez zwierzchników po prostu przenoszona w inne miejsce. Zdaniem śledczych, na pierwszym miejscu stawiano ochronę reputacji kościoła katolickiego, a nie dobro pokrzywdzonych dzieci.

Hierarchowie kościelni ostrzegają, że treść raportu jest szokująca. Arcybiskup Diarmuid Martin w zeszłym tygodniu mówił, że w dokumencie przeczytamy o nieczystych występkach, do których dochodziło w archidiecezji dublińskiej.

Raport jest już gotowy od miesięcy, jednak jego publikacja została opóźniona do czasu wydania orzeczenia przez Sąd Najwyższy. Na jego wniosek niektóre części dokumentu zostały zatajone, ze względu na dobro postępowania.

To już drugi tego typu raport opublikowany w Irlandii, pierwszy, upubliczniony w maju dotyczył zakonnic, które znęcały się nad dziećmi mieszkającymi w domach opieki.

Od czasu ujawnienia przypadków wykorzystywania dzieci i znęcania się nad nimi przez duchownych, kościół katolicki w Irlandii zobowiązał się do wypłacenia ponad 160 milionów euro na odszkodowania dla pokrzywdzonych.

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title, ... caid=192cb

Link to comment
Posted

Słuchajcie kościół już dawno powinien przestać istnieć - zresztą od dawna traci on swoje poparcie - to co się dzieje w srodku, ale i cala otoczka kosciola jest przerazajaca. Niestety, jeszcze troche poczekamy az to upadnie.

Link to comment
 • 2 weeks later...
Posted
Dlaczego takiego raportu w Polsce nikt nie przeprowadzi?

Czekam z niecierpliwością na wyniki takiej publikacji^^

Można to określić jednym słowem: żałosne. I jedyne, co tu konstruktywnego powiem, a i to nie do końca to fakt, że naprawdę chciałabym zobaczyć, jak sytuacja się prezentuje w naszym pięknym kraju.

No i jestem ciekawa, jak wiele zmieni taka afera (hah, trochę niepasujące słowo) zmieni w postawie Kościoła. Mieliśmy przecież USA - i nic.

Link to comment
 • 2 months later...
Posted

Skandal podąża za skandalem, bo odkąd opublikowany został Raport Ryana, na wielu portalach społecznościowych pojawiło się coraz więcej doniesień o pedofilii księży nie tylko w Irlandii, w co szczerze mówiąc wątpiłem w naszym państwie. Mimo wszystko zauważyłem, że wielu katolików woli nic na ten temat nie mówić, a nawet zdarzają się jednostki broniące zbrodniarzy choćby argumentem "ksiądz też człowiek".

Tym samym pragnę odświeżyć temat, bo owa katolicka część, jak to wspomniałem, woli te sprawę przemilczeć, poza kilkoma osobami ;)

Link to comment
Posted
zresztą od dawna traci on swoje poparcie

Odnoszę inne wrażenie. Wielu ludzi przyznaje się do społeczności katolickiej.

zauważyłem, że wielu katolików woli nic na ten temat nie mówić

Oczekujesz wypowiedzi typu "o nie, kościół jest okropny, odchodzę!". Ta sprawa jest obrzydliwa i zasługuje na potępienie, co do tego nie ma wątpliwości. Katolicy może dlatego się nie wypowiadają, bo im wstyd, że takie potwory także przynależą do Kościoła? Też unikałabym komentarzy, gdybym była wierząca.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 • Who's Online (See full list)

  • There are no registered users currently online
 • Najnowsze posty

  • wardrum
  • yiliyane
   Otóż to. Na pojęcie samotności trzeba spoglądać szerzej. Brak chłopaka/dziewczyny to nie koniec świata. W każdym razie nie, póki jest się młodym. Gorzej jest, kiedy zbliża się 40-stka, chce się założyć rodzinę, a nikogo na horyzoncie nie ma. Szczególnie to dotyczy kobiet, bo mężczyzna może mieć dzieci właściwie w każdym wieku - kobieta niestety nie. Jeżeli chodzi o mnie, nie czuję się źle z tym, że jestem singielką - i to już od dekady. Mam jeszcze czas, gdybym chciała założyć rodzinę. Zresztą nic na siłę. Większy problem w moim życiu to mała i starzejąca się rodzina i brak znajomych. Brakiem chłopaka na razie się nie przejmuję.
  • yiliyane
   Normalny facet nie interesuje się dziećmi. Koniec, kropka. Mimo że związki z 16-latkami nie są karalne, nie oznacza to, że jest to dobre rozwiązanie. Jak dla mnie to jest duża czerwona flaga. Nie tylko gdybym sama była 16-latką czy bliskim takiej 16-latki, ale nawet gdybym miała być - jako dorosła - partnerką człowieka, który wcześniej spotykał się z dzieckiem lub przejawiał zainteresowanie dziećmi.
  • yiliyane
   Trochę tak, trochę nie. Jeżeli kobieta jest olśniewająco piękna, przeciętny mężczyzna może być nią onieśmielony i nie chcieć zagadać, bojąc się odrzucenia z powodu bycia w niższej lidze. Pięknością chętniej zainteresują się przystojni i/lub bogaci mężczyźni, ale ci stanowią tylko ułamek społeczeństwa - w dodatku część z nich, mimo swojego statusu, nie jest, jako partner, zbytnio wartościowa. Może się zdarzyć, że piękność żyjąca nie w wielkich metropoliach, nie mająca zbyt wielu kontaktów towarzyskich, szczególnie w wyższych sferach, nie zostanie zauważona przez mężczyzn o wyższej pozycji, którzy nie będą peszyli się na jej widok. Może się zdarzyć, że piękność, która ma kontakty w wyższych sferach, będzie przyciągała jedynie mężczyzn złego charakteru. Nie zgodzę się natomiast ze stwierdzeniem, że najpiękniejsza kobieta ma najmniejsze szanse na zdobycie wartościowego mężczyzny. Najtrudniej jest brzydkim kobietom, bo tych nie chcą ani bogaci i przystojni, ani nawet przeciętni.
  • yiliyane
   Powody, dla których kobiety zwykle wybierają starszych mężczyzn są te same od tysięcy lat. Starszy mężczyzna jest dojrzalszy i lepiej sytuowany niż rówieśnik/młodszy mężczyzna. W przeszłości nacisk był kładziony bardziej na majątek, obecnie, mam wrażenie, na dojrzałość. Ale to jest pewna generalizacja. Nie każda kobieta wybierze starszego mężczyznę. Od każdej reguły są przecież wyjątki. A od tej - w dzisiejszych czasach - mam wrażenie, że jest całkiem sporo wyjątków.
 • Recent Status Updates

  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Serdecznie z tego miejsca pozdrawiam Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Buziaczki <kiss> <kiss>
   · 0 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Witam Was ponownie po rocznej nieobecności.
   · 5 replies
  • Kerosine

   Kerosine

   Ku pamięci wszystkich naszych bliskich, którzy nie mogą - już nie - zasiąść z nami do wigilijnego stołu i dla wszystkich tych, którzy musieli w kończącym się właśnie roku z kimś pożegnać. Czasami nie to, co jest, a to czego nie ma jest bardziej niż to, co jest.
   · 0 replies
  • Pizzaro

   Pizzaro

   Czy jest tutaj życie?
   · 3 replies
  • _Balladyna_

   _Balladyna_

   idę pogadać z siostrą

   · 0 replies
 • Popular Contributors

  1. 1
   yiliyane
   yiliyane
   7
  2. 2
   Kerosine
   Kerosine
   3
  3. 3
   kasia_demańska
   kasia_demańska
   1
  4. 4
   Xantos
   Xantos
   1
 • Top użytkownicy (7 dni)

  yiliyane
  yiliyane
  30 posts
  Kerosine
  Kerosine
  17 posts
  wardrum
  wardrum
  14 posts
  Gloria
  Gloria
  10 posts
  Martusiaaaaaa92
  Martusiaaaaaa92
  5 posts
  Xantos
  Xantos
  4 posts
  Adam3344
  Adam3344
  4 posts
  kasia_demańska
  kasia_demańska
  3 posts
  nunca
  nunca
  2 posts
 • Top użytkownicy (miesiąc)

  Kerosine
  Kerosine
  48 posts
  yiliyane
  yiliyane
  45 posts
  wardrum
  wardrum
  39 posts
 • Top użytkownicy (rok)

  Kerosine
  Kerosine
  457 posts
  yiliyane
  yiliyane
  396 posts
  Gloria
  Gloria
  127 posts
×
×
 • Create New...
Please Sign In or Sign Up