kulucha

Nadopiekuńczy rodzice. Co zrobić?

22 postów w tym temacie

już nie wiem jak z nimi rozmawiać :/ mam prawie 18 lat a oni traktują mnie jak dziecko, nie mają do mnie w ogóle zaufania. o każde wyjście do klubu czy na jakąś imprezę toczy się ostra walka, najchętniej zamknęliby mnie w domu i kazali się uczyć :/ dlaczego oni tacy są???? przecież też byli kiedyś młodzi... oni mają wizję że zaraz mnie gdzieś upiją, zabiją, zgwałcą i porwą, zwłaszcza mama... wasi też tak robią? jak z nimi normalnie rozmawiać i wytłumaczyć że naprawdę nic mi się nie stanie?? Skąd u nich się bierze takie myślenie? :|

Sprecyzowałam nieco nazwę tematu. /Kokiet.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Heh... Spoko umnie jest podobnie, no z tym, że ja bardzo żadko gdzieś wychodze (jeśli chodzi o kluby i tego typu imprezy). Myśle, że to całkiem normalne, że mają takie obawy, tyle się słyszy o różnych przypadkach z imprez lub zwykłych napadach na młode osoby, które wracały wieczorem z kądś tam...

Z pewnością nie robią tego na złość tylko najzwyczajniej się martwią :wink: .

Zawsze możesz spróbować powiedzieć, że nie idziesz sama tylko z grupką znajomych i to z nimi będziesz się bawić, i że nie wracasz sama tylko ktoś Cie odprowadzi (moja mama się najbardziej martwi o to, że będę wracać sama). Prozmawiaj z nimi i wyjaśnij, czego najbardziej sie obawiają wtedy Tobie też będzie łatwiej, ale też spróbuj ich zrozumieć i postawić się na ich miejscu.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Po pierwsze po co te nerwy ; ) Wiadomo, rodzice to rodzice, są jacy są, ale mają swoje powody. Piszesz, że masz 18 lat, a zdajesz sobie sprawę, że dojrzałość nie opiera się na samych cyferkach? Nie mają do Ciebie zaufania - może słusznie? Mogłaś okazać im, że jesteś nieodpowiedzialna, niesłowna bądź zwyczajnie dziecinna. Dlatego też tak Cię traktują. Chcą Cię chronić. Nie tłumacz sobie ich zachowania myślą " bo oni mnie więzią". Sama wiesz, że to nie o to chodzi.

Więc jeśli zachowujesz się w sposób niedojrzały proponuję Ci spróbować to zmienić. Okazać im, że jesteś godna zaufania. Ja nie wiem jaka jesteś, więc ciężko konkretnie mi coś Ci poradzić. Ale zawsze dotrzymuj słowa, wracaj do domu o własnych siłach, nie przychodź codziennie z innym facetem. Pokaż im, że można na Ciebie liczyć.

Jeśli jesteś spokojną, odpowiedzialną dziewczyną, a to Twoi rodzice są przewrażliwieni pozostaje Ci odczekać aż wylecisz z gniazdka i wtedy rozwiniesz skrzydła. Oczywiście wciąż możesz egzekwować. Ale bez krzyków, tupania nóżkami i argumentów "Inni mogą to ja też chcę ! Jestem już duża!" ; ] Niech Twoje słowa będą racjonalne, poglądy wiarygodne, a wizja twojej zabawy jaką im przedstawisz w miarę grzeczna i ułożona. I nie walcz od razu o nie wiadomo jakie prawa. Niech puszczą Cię najpierw do 21 z koleżankami, potem do 22 z koleżankami i kolegami, potem do 23 ze znajomymi... I zawsze informuj ich gdzie mniej więcej będziesz, z kim, i o której będziesz w domu. Takie "zabezpieczenie" powinno ich trochę uspokoić.

Pamiętaj, wszystko na spokojnie i ładnie. Próbuj więc - nie nachalnie, ale się nie poddawaj. Powodzenia w negocjacjach ; )

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie Ty jedna masz taki problem.Staraj się żyć z nimi jako tako w zgodzie i niech widzą,że jesteś odpowiedzialna i warto Ci zaufać.Pamiętaj,że oni się o Ciebie martwią i kiedy nie ma Cie dłuższy czas,to chodzą im różne myśli po głowie.Może kolejnym razem kiedy pójdziesz na impreze,obiecaj im,że będziecie w stałym kontakcie telefonicznym.Sama to zaproponuj,możliwe,że się zgodzą na taki układ.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

kulucha, Twoi rodzice nie są straszni (chociaż Tobie wydaje się inaczej), oni po prostu się o Ciebie martwią. To naturalny odczucie każdego kochającego rodzica.

Od razu nie przekonasz ich do zmiany zdania, tj. do puszczania Cię samej na dyskoteki, imprezy, czy do pubów. Wszystko musi toczyć się stopniowo. Najlepiej, kiedy planujesz wyjście mów im, że wychodzisz w większej grupce znajomych, w tym kilku zaradnych kolegów - poczują się pewniej, że nie jesteś sama, że w razie jakiegoś incydentu jest przy Tobie, ktoś kto zapewni Ci opiekę.

Również, kiedy planujesz wyjście mów im mniej więcej o której wrócisz i staraj się być na czas (matki tak mają, że kiedy dziecko spóźnia się chociażby kilkanaście minut - odchodzą od zmysłów) - w ten sposób pokażesz, że jesteś odpowiedzialna.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Też tak miałam. W pewnym momencie życia toczyłam z rodzicami (a właściwie w 99% przypadków z mamą) wojny. Dla nich ten wiek niesie ze sobą wiele zagrożeń i tak niestety nie raz jest. Musisz wyrobić sobie u nich zachowanie, rozmawiać spokojnie. Wiem, że to trudne, ale niesamowicie skuteczne. Krzykiem niczego nie załatwisz, a oni na dodatek na przekór Tobie - za tę złość - będą chcieli Ci się "odwdzięczyć". Zawsze, gdy spodziewasz się kłótni, lub idziesz do nich ze sprawą, która do tej pory tę kłótnię wywoływała przygotuj sobie w głowie listę argumentów za tym, by np. iść do klubu, czy zrobić cokolwiek innego. Powiedz, że rozumiesz ich obawy, ale np. nie idziesz sama, nie idziesz ze złym towarzystwem itp. Mów spokojnie. W takich sprawach kłótnie na nic się nie przydadzą a jedynie spokojna i elokwentna rozmowa może przynieść efekty (: Sprawdzone przeze mnie ;) Od dłuższego czasu mam z tym spokój.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Skąd u nich się bierze takie myślenie? :|

stąd że sami też byli młodzi i chodzili na imprezy :lol:

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Wiesz, nawet ich rozumiem, naoglądają się wiadomości, potem pochodzą na jakieś Galerianki czy Wojny polsko-ruskie do kina, czytają artykuły jak ten http://www.eioba.pl/a112082/co_robia_galerianki_po_pracy to trudno się w sumie dziwić że się martwią. Porozmawiaj z nimi szczerze, spróbujcie dojść do jakiegoś kompromisu, np. że wrócisz wcześnie albo że po ciebie przyjadą. Jak zobaczą że mogą ci rzeczywiście zaufać to może pozwolą ci na więcej.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Będziesz tak myślała aż do chwili, gdy się wyprowadzisz z domu. Ja tez toczyłam wojny z matką. Zrozumiałam ją dopiero wtedy, kiedy przyszło mi zarabiać na sama siebie :P A gdy pojawiła się na świecie moja córeczka to z płaczem ją przepraszałam za swoja głupotę i zachowanie... Masz prawie 18 lat- nie odpowiadasz jeszcze sama za siebie. Wiadomo, że się martwią. Zrób tak jak Ci radzą dziewczyny. Posprzątaj w domu, zrób zakupy, obiad itp. To pozwoli dostrzec Twoim rodzicom, że jesteś odpowiedzialna i nie tylko 'głupoty' Ci w głowie :)

Powodzenia :D

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Najlepszym sposobem jest wmawianie sobie magicznego zdania "Byle do 18-nastki :D "
Wmawianie, wmawianiem, ale ukończenie osiemnastego roku w życia w zasadzie niczego nie zmienia. Osoby w tym wieku z reguły nadal pozostają pod dachem z rodzicami, żyją na ich garnuszku i dopóki tak jest powinni się podporządkowywać. Otrzymanie dowodu osobistego nie czyni nikogo dojrzałym. Można robić co się chce, ale dopiero wtedy kiedy przejdzie się na 'swoje', a nie w momencie osiągnięcia pełnoletności.

kulucha, po części Cię rozumiem, bo ja zaczynałam buntować się dużo dużo wcześniej, niż Ty, ale z perspektywy czasu zauważam, że nie było to dobre ani dla mnie, ani dla moich rodziców. Rzeczy, które kiedyś wydawały mi się nie do pojęcia, dziś rozumiem. Każdą obawę, słowo moich rodziców - wszystko nabiera sensu. 'Na wszystko przychodzi czas' jest oklepane, ale prawdziwe.

Co możesz zrobić na dzień dzisiejszy?

Posprzątaj w domu, zrób zakupy, obiad itp. To pozwoli dostrzec Twoim rodzicom, że jesteś odpowiedzialna i nie tylko 'głupoty' Ci w głowie :)
0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Najważniejszy w takich sytuacjach jest SPOKÓJ. Odpuść sobie kłótnie, walki z rodzicami. Dużo z Nimi rozmawiaj. Pomagaj im, aby wiedzieli, że mogą Ci ufać. Nie dziw się, że się o Ciebie martwią, w końcu jesteś ich córeczką ;)

Najlepiej jest mieć dobry kontakt z rodzicami, postaraj się o to. Bo kłótniami nic się nie zdziała. A mieć zaufanie rodziców, to bardzo dobra sprawa (:

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie ma sytuacji bez wyjścia. Zawsze można iść na jakiś kompromis. Ustal z rodzicami warunki np. pouczysz się, potem posprzątasz trochę w domu i będziesz mogła wyjść bez gadania. Do tego oczywiście mów im gdzie będziesz, o której chcesz wrócić i jak/ z kim, żeby się nie martwili, że po drodze coś Ci się może stać.

Rodzice zawsze będą się o Ciebie martwić. Czy będziesz miała lat 17 czy 40, bo to są Twoi rodzice, którzy Cię kochają i chcą byś przeszła przez życie jak najlepiej.

Ja kiedyś też bardzo dużo się buntowałam i twierdziłam, że mnie nie rozumieją i są nadopiekuńczy. Później zaczęłam z nimi więcej rozmawiać i zrozumiałam, że w wielu sprawach mają rację.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Oj, tak moi też mają takie humory. Naszęście imprezę mam średnio co miesiąc wiec tak często na nie nie chodzę. Ponadto ostanio sie na mnie mam wściekła, że trochę pije, a mam 17 lat...I zazwyczaj czas mam do 23.00:( Chociaż ostatnio miałam do 2.00:P. musisz gadać, pertraktować. pokazać, ze masz dobre oceny w szkole i pomagać mamie.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Ponadto ostanio sie na mnie mam wściekła, że trochę pije, a mam 17 lat

a co powinna zrobić twoim zdaniem? Chyba nie dziwne, że rodzice chcą, żeby ich niepełnoletnie dziecko nie piło.

:roll:

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

taa.. jak przez 18 lat nie nabrali do córki zaufania to pare punktualnych powrotów dużo zmieni. musiałaś sobie na ten brak zaufania zapracować. albo masz rodziców paranoików ;) zreszta wiadomo ze rózne rzeczy się dzieją na takich dyskotekach, sama niespecjalnei chodzę w takie miejsca, ale słyszy się to i owo i takie marty jak w tym artykule co pisze wiskozaaa też zdażało mi się spotykać. żaaal.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Skąd u nich się bierze takie myślenie?

Może kiedyś nadużyłaś ich zaufania?

Jednak nietrudno ich zrozumieć- po prostu się o Ciebie martwią. Jak rozmowy na niewiele się zdają to spróbuj w jakiś sposób okazać, że jesteś odpowiedzialna.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

u mojej koleżanki w domu jest taka sytuacja - wszyscy się o nią do przesady boją - chuchają, dmuchają a jej i tak, jak na złość wszelkie nieszczęścia się zdarzają.

według mnie to przesada. dziewczyna ma 18 lat, a mama ją zawozi i przywozi ze szkoły, ciągle dzwoni, nie pozwala wychodzić po zmroku. moja koleżanka tego nie zauważa, dla niej to jest normalne.

ja bym się źle czuła, gdyby rodzice tak o mnie uważali. takie chowanie dziecka pod kloszem wcale nie jest takie dobre, jak się wydaje. w pewnym momencie dziecko staje się bardzo niezaradne i wszystkiego się boi - lęk przed światem przechodzi z rodziców na nie.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Miałam podobną sytuację.. Moja matka robiła mi awanturę o każde wyjście z domu. Problemy wzięły górę i postanowiłam się wyprowadzić.. Jednak nie sugeruję tego jako rozwiązanie dla Ciebie.

Twoi rodzice byli także młodzi-to fakt. A nie wiesz może czy popełnili jakieś błędy za czasów młodości? Może poprostu boją się,abyś Ty ich również nie popełniła? Staraj się z nimi to wyjaśnić i spróbuj przekonać,że jesteś rozsądną dziewczyną ;)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Zaakceptuj, pokaz, że jesteś dojrzała i warta zaufania. Nie nawalaj, nie spóźniaj się. Przeżyłam kontrole na każdym kroku, było ciężko, ale udowodniłam sobie i Im, a zwłaszcza mamie, że mimo, iż jestem młoda kobietą, narażona na setki niebezpieczeństw, moge liczyc na siebie, a Oni na mnie. Więcej odpowiedzialności i czasu (;

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Zwłaszcza czasu.

Przeciw moim rodzicom nigdy specjalnie wielkiego występku nie zrobiłem, a jeśli już to były to sytuacje naprawdę wyjątkowe, a z ich zaufaniem do mnie i chęcią do wypuszczania z domu bywa różnie i teraz.

Mimo, że uparcie potrafią zwalać wszystko na karb tego, że mi nie ufają, że mam tendencje do - czasami - mocnego spóźniania, to ja doskonale wiem, że to tak naprawdę obawa (głównie mamy) o to by coś ich najdroższemu jedynakowi się nie stało.

Z reguły młodsze rodzeństwo może pozwolić sobie na wiele więcej od starszego. Po prostu rodzic obniża poziom swojego 'zestresowania o życie i zdrowie dziecka' gdy jedno z jego pisklaków dotrwa do dorosłości ze wszystkimi członkami, żywe oraz zdrowe na ciele i umyśle. Przekichane być tym starszym, a jeszcze bardziej przekichane być jedynakiem.

W niektórych sytuacjach (w tych, w których wszystko leży w psychice rodziców) nic nie pomoże, moja mama nigdy nie przestanie panicznie wyglądać przez okno gdy mnie nie ma w domu, a karetka przejeżdża obok. Ostatnio doszła do wniosku, że idzie do psychologa. Ciekawe czy to będzie mój prywatny Mesjasz. :wink:

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

 • Kto jest online? (Zobacz całą listę)

  Brak zarejestrowanych użytkowników online

 • Ostatnie aktualizacje statusu

 • Posty

  • aborcja
   Przypuszczam, że niesłusznie zarzucasz komuś błąd logiczny sama popełniając rzeczowy. ;] 
     Rozumiem, że według Ciebie chory na raka płuca jeśli w przeszłości był palaczem (już abstrahując od kwestii przyczynowej) nie powinien mieć prawa do resekcji płuca? Nie bardzo widzę powód dla którego operację/zabieg/leczenie itp. również nie traktować jako możliwych konsekwencji.
   Uprzedzając sama zaproponowałaś takie porównanie.

   Istnienie antykoncepcji, a kwestia jej dostępności, a przede wszystkim świadomości to nieco odmienne kwestie. Tak więc póki nie żyjemy w kraju w którym jest ona powszechnie i łatwo dostępna (proponuje wyjść poza obręb dużych miast), i w którym istnieje porządna edukacja seksualna, to ten argument jest pomijalny. 
     Teraz kwestia fałszu.
   Zacznijmy od tego, że zachowujesz się tu lekko nieuczciwie, bo poprzednio twierdziłaś, że decyzja dotyczy powstania bytu zwanego płodem, a teraz podajesz rozumowanie wiążące decyzje o współżyciu z ryzykiem ciąży. To trochę coś innego. Bo wiesz mogę dodać jeszcze jeden element i z przechodniości implikacji wyjdzie nam, że "decyzja o współżyciu" wiąże się z ryzykiem aborcji. 
   Straszny się robi ten seks co?
   Gdyby jednak wrócić do decyzji o powstaniu bytu, to właśnie kwestia tego co ogólnie nazywamy prawami natury sprawia, że ciężko tu mówić stricte o decyzji. 
  • Problem z plikami .mp4
   Witam, mam problem z plikami .mp4 które zostały nagrane przez program Nvidia GeForce Experience. Moje pliki .mp4 nie pokazywały się na dysku, ale zajmowały miejsce więc użyłem programu total commander, pliki były w miejscu gdzie miały się zapisywać przy próbie uruchomienia wyskakuje błąd: Plik nie mógł zostać odtworzony. Jeśli ktoś chcę mi pomóc to taka informacja wiem gdzię znajdują się pliki tymczasowe, odtwarzałem pliki wieloma programami, przy próbie naprawiania program do tego stworzonym nie widać ich na dysku. Z góry dzięki.
  • Co Ci sprawiło dzisiaj radość?
   Wyniki wyborów w Austrii. Oby tak dalej
  • aborcja
   Błąd z niewłaściwą implikacją. Przypuszczam, że był to paralogizm. Sprawa jest dość jasna - jeśli celem ich działania nie jest spłodzenie dziecka, to mogą korzystać z bardzo rozpowszechnionej i rozwiniętej antykoncepcji. Palacz też nie pali, by w przyszłości chorować na raka płuc. Nie widzę tu fałszu. Podejmując decyzję i działanie, należy liczyć się z jego skutkami. Nieświadomość nie zwalnia z obowiązku ponoszenia odpowiedzialności za własne i dobrowolne decyzje. 
     Owszem, sama kwestia połączenie komórek rozrodczych pozostaje kwestią prawa natury, ale znowu - nieświadomość skutków nie zwalnia z odpowiedzialności. Jest to relacja przechodnia. Decyzja o współżyciu (-->A)powoduje podjęcie działania (współżycie--> B), co z kolei przyczynia się do zaistnienia ryzyka zajścia w ciążę (-->C). Jeśli A-->B-->C to mamy do czynienia z relacją przechodnią i można powiedzieć, że A-->C. 

   Na temat biblijnej podstawy rzekomej moralności nie będę się wypowiadać.  
     To inna sytuacja. Raczej miałam na myśli tezy takie jak chociażby utrzymywanie do XX w. poglądu o płaskiej Ziemi, gdzie teoria heliocentryczna (wynaleziona znacznie wcześniej, jeśli uznać za twórcę Kopernika to XVIw.) została już potwierdzona w XVIII w. 
    
  • Odchudzanie raz dwa trzy
   Tak to juz jest - dieta 70%, a cwiczenia reszta Jezeli mam byc szczera to jezeli cwiczysz to chce Ci sie zyc i wypracujesz na wymarzona sylwetke Wystarczy, ze czlowiek sie troche zmotywuje
 • Statystyki użytkowników

  • Użytkowników
   86507
  • Najwięcej online
   7884

  Najnowszy użytkownik
  KonradDob
  Rejestracja
 • Aktywni użytkownicy

 • Statystyki forum

  • Tematów
   57947
  • Postów
   1409710