Jump to content

Czy R. Polański powinien zostać ukarany?

Catwoman

Recommended Posts

Posted

Roman Polański, światowej sławy reżyser i nasz rodak w końcu został aresztowany przez organy ścigania szwajcarskie za sprawę sprzed ponad 30 lat, mianowicie za gwałt na nieletniej. Wydarzenie dokonało się na terenie USA, gdzie - jak powszechnie wiadomo - pedofilia jest ciężkim przestępstwem karanym srogo, przez co Polański musiał zbiec ze Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Unikał tego miejsca, bojąc się aresztowania - nie był nawet na ceremonii rozdania Oscarów, kiedy nagrodzono jego film pt "Pianista". Jak dotąd podróżował po Europie swobodnie. Nie wiadomo, dlaczego akurat szwajcarskie władze akurat teraz postanowiły zakuć reżysera w kajdanki. Polański przebywa teraz w areszcie szwajcarskim, gdzie czeka na ekstradycję do USA.

Czy według Was należy ukarać Polańskiego za czyn sprzed 30 lat (dziewczyna w końcu przyznała, że gwałt był seksem z jej zgodą; wniosła nawet o umorzenie sprawy, jednak oddalono wniosek)?

Czy rząd polski powinien bronić rękami i nogami rodaka, który promuje Polskę na skalę światową (mimo konstytucji, która mówi o równości KAŻDEGO obywatela wobec prawa)?

Posted

Z tego co ja słyszałam dziewczyna zapytana, czy to na pewno był gwałt odpowiedziała, że mówiła, że tego nie chce, że krzyczała "Nie!".

Mimo wszystko absurdem dla mnie jest karanie Polańskiego za czyn sprzed 30 lat. Tak na dobrą sprawę sprawa jest przedawniona a odtworzenie wszystkich szczegółów a co najważniejsze dowiedzenia, czy są one prawdziwe, czy nie jest wręcz niemożliwe.

Posted

Właśnie oglądałam wiadomości i sprawa Romana Polańskiego była dokładnie omówiona. Kobieta wniosła o umożenie sprawy, ale zostało ono oddalone. Publicznie wybaczyla Polańskiemu, więc... nie widze sprawy.

Co to za odgrzewanie sprawy po 30 latach?

Czy według Was należy ukarać Polańskiego za czyn sprzed 30 lat (dziewczyna w końcu przyznała, że gwałt był seksem z jej zgodą; wniosła nawet o umorzenie sprawy, jednak oddalono wniosek)?
Nie powinien być ukarany zważając na okoliczności, kobieta chciała oddalić oskarżenie, odrzucono je, dlaczego?

Czy rząd polski powinien bronić rękami i nogami rodaka, który promuje Polskę na skalę światową (mimo konstytucji, która mówi o równości KAŻDEGO obywatela wobec prawa)?
Ale Roman Polański nie jest "KAŻDYM", to raczej zrozumiałe.

A swoją drogą, czy przypadkiem do kin nie wszedł lub nie będzie wchodzić jego kolejny film? Bo może być jedynie chwytem marketingowym.

Posted

W sumie w prawie polskim sprawa jest przedawniona, nie wiem jak wygląda to w USA.

Dla mnie Polański to taki sam człowiek jak każdy, którego spotykam na ulicy więc nie wiem czemu miało by być takie poruszenie. Owszem, promuje Polskę na skalę światową ale to nie znaczy, że wg prawa jest lepszy (choć jak widzę tak go wszyscy traktują choćby w naszym rządzie).

Też nie wiadomo dlaczego dziewczyna wycofała oskarżenie skoro miała pewną wygraną... podejrzane z lekka...

A co do promocji filmu... w radiu faktycznie mówili, że ma teraz coś wejść ale nie pamiętam co i jak.

Nie mnie osądzać czy powinien odsiedzieć za swój czyn czy nie ale proces powinien sie odbyć... Przez wzgląd na to, że ciągle od niego uciekał przez dłuższy czas...

Posted
Z tego co ja słyszałam dziewczyna zapytana, czy to na pewno był gwałt odpowiedziała, że mówiła, że tego nie chce, że krzyczała "Nie!".

Ona powiedziała mu też, że ma 18 lat.

kobieta chciała oddalić oskarżenie, odrzucono je, dlaczego?

W USA takie sprawy nie ulegają przedawnieniu.

Za Polańskim wstawia się rząd Polski i Francji, przychylne są mu też... amerykańskie media. Twierdzą, że "rozgrzebywanie tej sprawy po tylu latach jest bezsensowne i nikomu nie służy". Anne Applebaum (amerykańska pisarka i dziennikarka; prywatnie żona Radosława Sikorskiego) także stanęła po stronie reżysera. Na łamach Washington Post pisze:

"Dlaczego akurat Szwajcaria - kraj który tradycyjnie strzegł tajnych kont bankowych międzynarodowych przestępców i skorumpowanych dyktatorów - postanowiła aresztować Polańskiego?.. Musi się za tym kryć coś głębszego"

"Wytoczenie mu procesu albo trzymanie w więzieniu nie służy społeczeństwu, ani ofierze"

Więcej znajdziecie tutaj: http://www.tvn24.pl/-1,1621423,0,1,musi ... omosc.html

Media podkreślają tez, że ta sprawa sensu nie ma, gdyż nie wzbudza nawet zainteresowania u strony pokrzywdzonej.

Dla mnie Polański to taki sam człowiek jak każdy, którego spotykam na ulicy więc nie wiem czemu miało by być takie poruszenie. Owszem, promuje Polskę na skalę światową ale to nie znaczy, że wg prawa jest lepszy (choć jak widzę tak go wszyscy traktują choćby w naszym rządzie).

Argumentuje się tak, iż zmazał grzech młodości poprzez działalność kulturalną oraz promowanie Polski.

Też nie wiadomo dlaczego dziewczyna wycofała oskarżenie skoro miała pewną wygraną...

W końcu nie przyjęto jej wniosku o umorzenie sprawy, ale ona przyznała, że chciała tego stosunku i że wybacza Polańskiemu. Tyle przynajmniej wiadomo.

On miał odebrać w Szwajcarii nagrodę za całokształt twórczości na festiwalu filmowym.

Posted
Nie wiadomo, dlaczego akurat szwajcarskie władze akurat teraz postanowiły zakuć reżysera w kajdanki.
zwiazek z naciskami amerykanow na odtajnienie szwajcarskich kont?
Czy według Was należy ukarać Polańskiego za czyn sprzed 30 lat
u nas po 30latach jest przedawnienie ws zabojstwa, amerykanie lubia bawic sie w odgrzebywanie dawnych spraw
dziewczyna w końcu przyznała, że gwałt był seksem z jej zgodą
albo gwalt, albo seks za jej zgoda
wniosła nawet o umorzenie sprawy, jednak oddalono wniosek)?
i po tym fakcie powinna zakonczyc sie sprawa
Czy rząd polski powinien bronić rękami i nogami rodaka, który promuje Polskę na skalę światową
nie powinna to byc sprawa na najwyzszym szczeblu
(mimo konstytucji, która mówi o równości KAŻDEGO obywatela wobec prawa)?
konstytucja jedno, zycie co innego
Posted

No i? :) Co mają wspólnego konta szwajcarskie z Polańskim?

Posted

No i? :) Co mają wspólnego konta szwajcarskie z Polańskim?

amerykanie poluja na Polanskiego od dawien dawna, bezskutecznie. ostatnio administracja Obamy wystapila do rzadu Szwajcarii o odtajnienie kont ok. 5000ludzi podejrzanych o niejasnosci z placeniem podatkow. Szwajcaria wyrobila sobie renome w "tajnych kontach", ale z drugiej strony chca scislej wspolpracy z USA. no to stwierdzili ze chociaz tak sie im podliza

Posted

kobieta chciała oddalić oskarżenie, odrzucono je, dlaczego?

W USA takie sprawy nie ulegają przedawnieniu.

Gdzie napisałam o przedawnieniu? Skoro mu w USA nie ulega to w tym momencie powinny być brane pod uwagę wszystkie nowe okoliczności, nikt nie powinien odrzucać wniosku kobiety, o którą w głównej mierze tu chodzi.

Posted
Polański zdecydowanie powinien zostać ukarany. Nie ważne czy sprawa jest bieżąca, czy sprzed trzydziestu lat - do tej pory nie ukarano Go za popełniony czyn, dlaczego nie można zrobić tego teraz? Jeśli nikt nie ukaże Romana Polańskiego, będzie dobrym przykładem dla następnych zbrodniarzy, którzy unikając odpowiedzialności, będą uciekać do innych krajów i prowadzić tam życie. Cieszy mnie fakt, iż szwajcarskie władze zareagowały, smuci - że tylko one. Taka sprawa nie powinna mieć 'przedawnienia'.
A co to Polański nie wie jaka kara grozi za wykorzystanie nieletniej? Czy stawiała opór, czy też nie - za obydwa czyny powinien zostać ukarany. Jeśli udowodnią Mu gwałt - surowiej. I jeszcze w więzieniu powinni Go 'przeatakować', co by karę odczuł.
Dla mnie Polański jest takim samym człowiekiem jak liszka, House, martuśka., czy ja. Jeśli obowiązują jakieś zasady, to obowiązują wszystkich, a nie tylko wybranych. Polański powinien iść do więzienia, bez dwóch zdań.
Posted
Ona powiedziała mu też, że ma 18 lat.

No właśnie. Idąc z kimś do łóżka wcześniej nie przegląda się jego dokumentów, więc jeśli to nie był gwałt, a dobrowolny seks - dlaczego Polański miałby zostać ukarany przez kłamstwo dziewczyny? Może, gdyby wiedział, że wówczas dziewczyna jest małoletnia - do całej sytuacji w ogóle by nie doszło?

Według mnie nie powinien zostać ukarany. To było 30 (!) lat temu i jak słusznie zauważyła szaloonaa, odtworzenie pewnych wydarzeń, szczegółów, kwestii istotnych dla śledztwa jest po prostu niemożliwe.

Posted

nie powinien zostac ukarany? narkotyki tez podal przypadkiem? bo mu powiedziala, ze chce? no bez jaj, trzynastolatka co wyglada na 18, do tego narkotyki. nawet jesli nie za pedofilie to za narkotyki powinien siedziec, i za "wywijanie sie" bym mu dowalila jeszcze troche.

dla mnie to zwykly pedofil. Ciekawe czy to ze ma 18 lat powiedziala mu po tym jak jej dal narkotyki czy przed.

Posted

W USA nie kara sie człowieka dwa razy za to samo.No wiec sprawa się odbedzie.

Jeśli ta dziewczyna faktycznie tak mówi,to nie.

Z tego co słyszałąm w tv,ministrowie kultury Polski i Francji pisza jakiś list do władz Szwajcarii,co by go nie karać.

Posted

oczywiscie,ze powinien byc ukarany. 'artyscie wolno' ?

uno ; jakby nie było uprawiał seks z BARDZO nieletnią dziewczynę, bez znaczenia czy tego chciala czy nie

duo ; podał jej alkohol i narkotyki. która trzynastolatka po czyms takim podjęłaby świadomą decyzję ?

terzio ; podobno mówiła ' nie,nie ' . ale nie miala sily sie szarpać czy cos.

poza tym tego typu sprawa w USA nie ulega przedawnieniu. i UCIEK

Posted

W obecnej sytuacji prawnej - powinno dojść do ekstradycji. Ocenę zdarzeń sprzed ponad 30 lat pozostawiam jednak znającym dokładnie sprawę, przy czym skłaniam się ku ponownemu przeprowadzeniu procesu.

Jedno jest pewne - do sprawy nie powinni się mieszać, w taki sposób jak teraz to czynią, politycy.

UCIEK
Posted

Polański powinien zostać ukarany i traktowany jak najzwyklejszy pedofil, dlaczego to, ze jest sławnym reżyserem, który dla kina zrobił wiele ma go stawiać w lepszym świetle ? To że wstawia się za Nim tak wiele znanych osobistości utwierdza mnie w przekonaniu ze na świecie nadal są równi i równiejsi. Prawa powinni przestrzegać wszyscy bez względu na status społeczny i pochodzenie, a coś takiego jak przedawnienie po upływie iluś tam lat jest dla mnie czymś głupim i niezrozumiałym.

Posted

1. czas robi swoje, u nas uległoby to najzwyczajniej w świecie przedawnieniu (bez względu na to czy jest to reżyser czy menel spod sklepu), w amerykańskim prawie czegoś takiego nie ma.

2. ta kobieta mu wybaczyła, mówi publicznie że nie chce aby był on skazany, ale cóż, najwyraźniej ambicje sędziego są ważniejsze..

To że wstawia się za Nim tak wiele znanych osobistości utwierdza mnie w przekonaniu ze na świecie nadal są równi i równiejsi.
teraz się dopiero o tym dowiedziałeś?
uzalezniona_od_miodu
Posted
Polański powinien zostać ukarany i traktowany jak najzwyklejszy pedofil, dlaczego to, ze jest sławnym reżyserem, który dla kina zrobił wiele ma go stawiać w lepszym świetle ? To że wstawia się za Nim tak wiele znanych osobistości utwierdza mnie w przekonaniu ze na świecie nadal są równi i równiejsi. Prawa powinni przestrzegać wszyscy bez względu na status społeczny i pochodzenie, a coś takiego jak przedawnienie po upływie iluś tam lat jest dla mnie czymś głupim i niezrozumiałym.

dobrze ujęte. całkowicie się z tym zgadzam. Oprócz tego 'Nim' z dużej litery. Myślę, że Polański dużo stracił w oczach wielu rodaków i nie tylko.

Posted
Gdzie napisałam o przedawnieniu? Skoro mu w USA nie ulega to w tym momencie powinny być brane pod uwagę wszystkie nowe okoliczności, nikt nie powinien odrzucać wniosku kobiety, o którą w głównej mierze tu chodzi.

Ja napisałam o przedawnieniu, a nie Ty.

W USA jest prawo precedensowe, więc jeśli teraz uniewinnią Polańskiego, to będzie to stanowiło precedens dla uniewinnienia jakiegoś pedofila w przyszłości. Może też chodzić o to, prawda?

odtworzenie pewnych wydarzeń, szczegółów, kwestii istotnych dla śledztwa jest po prostu niemożliwe.

Dziewczynę przesłuchiwano wkrótce po gwałcie, zapis taśm możecie przeczytać, chociazby na stronie tvn24.

Może, gdyby wiedział, że wówczas dziewczyna jest małoletnia - do całej sytuacji w ogóle by nie doszło?

A to jest już gdybanie :)

podobno mówiła ' nie,nie ' . ale nie miala sily sie szarpać czy cos.

Powiem Ci, że jeśli dziewczyna oszukuje chłopaka (w tym przypadku dorosłego faceta), to chce, aby on się nią zainteresował pod kątem fizycznym.

podał jej alkohol i narkotyki. która trzynastolatka po czyms takim podjęłaby świadomą decyzję ?

Oczywiście, że nawet na trzeźwo rzadko która trzynastka podejmuje świadomą decyzję, ale można też powiedzieć, że skoro była pijana i naćpana, to skąd niby pamięta przebieg zdarzeń z Polańskim? :)

Myślę, że Polański dużo stracił w oczach wielu rodaków i nie tylko.

Przecież od trzydziestu lat wiadomo o tej sprawie, teraz tylko została nagłośniona.

Sporo osób bierze w obronę Polańskiego, ale czy to adwokactwo nie staje się śmieszne i żenujące? W końcu sprawa wygląda tak, że trzydziestoletni facet uprawiał seks z trzynastolatką, dał jej alkohol i jakieś piguły. Oczywiście bezimienny facet jest stracony w oczach wszystkich. Ale facet nazywa się Polańskim - to już ma się wątpliwości, czy aby na pewno go karać.

Posted

bwgg- 'Tylko winni się tłumaczą - masz 18 lat i dalej w to wierzysz?'

mój drogi, właśnie nie. właśnie on się NIE wytłumaczył.[idąc twoim tropem, czyli jesli sie nie wytlumaczył to znaczy,ze jest niewinny?].

zresztą w codziennym życiu to troszkę inna sprawa [ tu mozna by polemizowac na temat charakteru czy sytuacji 'winnego' tudziez 'niewinnego'], niż nagłośniony proces sądowy.

tak czy siak,prawo jest [teoretycznie] równe wobec wszystkich. a przeciez przecietnego czlowieka wszyscy by za coś takiego zlinczowali..

Posted
bwgg- 'Tylko winni się tłumaczą - masz 18 lat i dalej w to wierzysz?'

mój drogi, właśnie nie. właśnie on się NIE wytłumaczył.[idąc twoim tropem, czyli jesli sie nie wytlumaczył to znaczy,ze jest niewinny?]

Moja droga, skoro taką formę preferujesz, nie załapałaś prostej sprawy - przeciwstawiłem twojemu twierdzeniu, równie głupie twierdzenie i retorycznie zapytałem, czy w to także wierzysz, mimo pełnoletności, która do paru rzeczy, jak myślenie, już zobowiązuje. Przy okazji - poszłaś tropem, którego nie pozostawiłem. Idąc twoim fałszywym tropem - czy osoba poddająca się ostentacyjnie winna jest automatycznie niewinna? Pytanie retoryczno-ironiczne, ostrzegam.

Uwaga, wyjaśniam: gdyby ktoś oskarżył mnie o czyn, którego nie popełniłem i co więcej wiedziałbym, że zostanę skazany, a miałbym możliwość ucieczki - uciekłbym. Tak jak zapewne zrobiłaby duża część osób w takiej sytuacji. Haczyk tkwi w tym, że równie dobrze mógłby tak zrobić winny.

Ty natomiast bezkrytycznie założyłaś, że ucieczka jest równa winie. Wybacz, ale dla mnie to kretynizm.

Jeszcze raz przypomnę: przebieg wypadków, zarówno w ramach domniemanego gwałtu, jak i procesu, są tak niejasne i zagmatwane, że nie jestem w stanie wyrobić sobie opinii na temat winy lub niewinności Polańskiego. Co też proponuję reszcie, emocjonalnie podchodzących do sprawy, obrońców i oskarżycieli.

Posted

Jeszcze raz przypomnę: przebieg wypadków, zarówno w ramach domniemanego gwałtu, jak i procesu, są tak niejasne i zagmatwane, że nie jestem w stanie wyrobić sobie opinii na temat winy lub niewinności Polańskiego.

Co do tego,. czy był to gwałt czy nie był, czy on wiedział o jej wieku, czy też nie, faktem jest, że uprawiał seks z nieletnią, co jest zabronione.

Posted
czy był to gwałt czy nie był, czy on wiedział o jej wieku, czy też nie, faktem jest, że uprawiał seks z nieletnią, co jest zabronione.

I tyle. Niech nazywa się Polański, Krowińskii, Ikśiński - uprawiał seks z nieletnią. I tutaj nazwisko się nie liczy.

Posted

Moim zdaniem nie powinien zostać ukarany.

Ale nie dlatego, że czyn się 'przedawnił'... nie istnieje coś takiego.

Ewentualnie mógłby być sądzony za seks z nieletnią. Ponieważ moim zdaniem dziewczyna była chętna, wynika to z jej zeznań. Robi z siebie ofiarę, a dobrze wiemy, że chciała to zrobić, bo myślała, że zyska światową sławę, jak ona to nazywała 'to jej pomoże w karierze'.

A jeśli uprawiała z nim seks, bo tego chciała (podobnie jak dobrowolnie przyjęła środek odurzający) to nie ważne z jakich pobudek to robiła.

Ona chciała sobie pomóc, on jej pożądał. Gdyby Pan X miał 30 lat i chciał przelecieć panienkę Y, która ma 15, zaprosiłby ją na kolację, a potem oglądali romantyczny film w trakcie, którego uprawialiby seks, obojgu by się podobało, to nie byłoby problemu.

Ale w tym wypadku rodzina zwęszyła okazję do zarobienia mnóstwa pieniędzy, wyobraźcie sobie ile z nią było wywiadów. I jaka jest sławna.

Cała ta sprawa jest żenująca dlatego, że ludzie bawią się w osądzanie. Sąd zdecyduje się co stanie się z Polańskim, a nam nic do tego.

Posted
czy był to gwałt czy nie był, czy on wiedział o jej wieku, czy też nie, faktem jest, że uprawiał seks z nieletnią, co jest zabronione.

I tyle. Niech nazywa się Polański, Krowińskii, Ikśiński - uprawiał seks z nieletnią. I tutaj nazwisko się nie liczy.

Liczy się, że oskarżenie mówi o gwałcie, a nie o stosunku z nieletnią.