Jump to content

Województwo dla Częstochowy?


Tony 19

Czy uważasz że Częstochowa powinna mieć własne województwo?  

26 members have voted

 1. 1.

  • Tak
   4
  • Nie
   20
  • Tak, ale wspólne np. z Kielcami
   2


Recommended Posts

Posted

"Dziennik Zachodni" pisze, że Częstochowa chce wybić się na województwo. Na razie inicjatorzy projektu nie zamierzają szukać wsparcia w rządzie i Sejmie. Najpierw chcą pozyskać lokalne samorządy.

Pierwszy krok w stronę oddzielenia od województwa śląskiego już został zrobiony: Komisja Rozwoju Rady Miasta opracowała specjalny raport, w którym postuluje odrodzenie województwa. Już w przyszłym miesiącu mogą rozpocząć się negocjacje z powiatami, które byłyby zainteresowane wejściem w skład 17. województwa ze stolicą w Częstochowie - podaje gazeta

Mieszkańców samej Częstochowy przekonywać nie trzeba - prawie 93% jest za oderwaniem się od Katowic. Podobnie jest w pobliskich miasteczkach - Kłobucku i Myszkowie. Do przekonania pozostaje Zawiercie, które tradycyjnie ciąży w stronę Zagłębia oraz leżące w woj. łódzkim Radomsko i Pajęczno. Ale najtrudniej będzie pozyskać Lubliniec, który zawsze czuł się śląskim miastem.

Sojusznikiem inicjatorów projektu będzie Klub Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Ziemi Częstochowskiej, który przetrwał likwidację województwa i nadal ma się bardzo dobrze. Jako jedyny w woj. śląskim, jednomyślnie zarekomendował listę zadań pozakonkursowych, które miałyby otrzymać unijne wsparcie - czytamy w "Dzienniku Zachodnim".

Czy uważacie że duża 250tysieczna Częstochowa zasługuje na własne województwo? Fakt jest faktem że obecnie to jedno z najwiekszych polskich miast jest znacząco dyskryminowane przez władze na śląsku, a do niedawna jedno z najbogatszszych miast (z niegdyś najmniejszym bezrobociem) podupada. Dotacje z Unii przejmuja rzadzace miasta na śląsku a "osada na skrajnej pólnocy woj." okruchy. Samo miasto nawet wyludnia się w znaczącym tepie a nieakceptowalność lokalnej ludności z bycia w woj. Śląskim bierze się równierz z tego że "chcą oni do Polski". Co o tym sądzicie?

więcej informacji na http://www.czestochowska.republika.pl

Link to comment
Posted

Nie, jak dla mnie i tak już niektórzy namieszali i znając Giertycha zacznie kazać na lekcjach wymieniać wszystkie województwa :P Tak na serio, to nie widzę potrzeby by tworzyć nowe województwo

Link to comment
 • 3 weeks later...
Posted

Nie, wystarczy tyle ile jest

Link to comment
 • 3 months later...
Posted

A ja jestem za, tylko, żeby zabrali z woj. łódzkiego Piotrków, bo oni tego chcą. I bardzo dobrze, bo właśnie zabrali nam S-8.

Link to comment
Posted

tak tak... moze jeszcze włoszczową na miasto wojewódzkie :D jestem jak najbardziej za ^^

Link to comment
Posted

dałam na nie, bo po co nam nowe województwo. Samo utworzenie itp. kosztuje przecież, poza tym są większe miasta które mogłyby mieć województwa(Koszalin też się o to ubiegał, jest większy niż Opole, Kielce czy nawet Rzeszów) a nie tak daleko jest przecież Kraków.

Link to comment
 • 2 weeks later...
Posted

Tak kiedyś się tam fajnie działo

Link to comment
 • 5 years later...
Posted

Częstochowa to nie Śląsk, województwo również nie dla nas, bo to nie PRL już. Jestem za opcją historyczną, czyli dołączenie do województwa małopolskiego.

Link to comment
Posted

Są już ciche głosy o tym że liczbę województw powinno się zmniejszyć a nie powiększać, głupotą jest rozdrabnianie się przez co tak samo myślę o potencjalnym województwie częstochowskim.

Jeżeli trzymać się ściśle granic historycznych to granice większości województw musiałyby zupełnie inaczej wyglądać. Powinno istnieć np. województwo Górnośląskie a jego stolicą Opole. PRL to też poniekąd jakaś historia ;) To są czysto administracyjne sprawy więc nie widzę potrzeby przyczepiania i odczepiania Częstochowy do innego województwa.

Link to comment
 • yiliyane locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 • Who's Online (See full list)

  • dannonka
 • Najnowsze posty

  • Love20
   @Gloria Myślę, że samotność i brak kontaktu z ludźmi sprawia, że tak ciągnę do tej osoby. Bardzo dobrze się z nim dogadywałam, chodziliśmy na długie spacery i zwiedzaliśmy różne zakątki miasta. Dużo się śmialiśmy i było mi z nim po prostu dobrze. Nie czułam się samotna w społeczeństwie. Właściwie zaczęło się od zajęć z nim na które uczęszczałam. Bardzo mi się spodobało jego poczucie humoru, podejście  do drugiego człowieka i kreatywność. 
  • Gloria
   Pomyśl także nad tym, jakie później przedmioty chciałbyś zdawać na maturze, a także co po maturze chciałbyś robić. Czy wybrany profil i przedmioty z nim związane przydadzą się w przyszłości... ?
  • Gloria
   Co Ci się właściwie w nim podoba... ?
  • Gloria
   Do maja 2023 r. jest jeszcze sporo czasu, więc masz możliwość znaleźć chwilę, aby wygospodarować czas na naukę. Pamiętam, że chciałem dobrze zdać maturę rozszerzoną z matematyki, a postanowiłem, że zacznę się uczyć dopiero kilka miesięcy przed maturą. Ostatecznie, z tej nauki mało co wyszło, a na rozszerzonej maturze w zasadzie nic nie napisałem. Natomiast jak do matury jest prawie rok to już można się przygotować... myślę, że najistotniejsze jest ustalenie planu działania (nauki).
  • Love20
   Witam serdecznie, Przyszedł czas na rozmowę. Tego dnia był bardzo uradowany... Otóż zapytałam się go co sądzi o naszej znajomości. Odparł, że raczej przyjacielsko, mamy wspólne tematy, dobrze ale nic więcej.  Ja mu odpowiedziałam, że musimy się przestać widywać bo czuję do niego coś więcej niż tylko przyjaźń. Na koniec spotkania było przytulenia i koniec spotkań. Teraz tego żałuję, tęskne za nim bardzo, czuję pustkę i samotność. Miałam tylko jego jeśli chodzi o zaufaną  znajomość. Z drugiej strony troszkę czuję gniew. Nie wiem co mu chodziło po głowie... Myślę, że troszkę traktował mnie jak jedną z opcji do spędzenia czasu. On był u mnie kilka razy w domu a ja jak chciałam go odwieźć to zawsze się wykręcał i nawet w jego strony nie chodziliśmy.  Gdy podczas ostatniego spotkania zadzwoniła jego mama on nawet nie powiedział prawdy gdzie jest a wręcz ja okłamał, że dopiero wychodzi z pracy. Myślę, że ta znajomość go chyba przytłaczała. On wyjeżdża za kilka miesięcy do innego miasta. Te uczucie do niego jest tak silne. Dopiero minął tydzień od ostatniego spotkania. Dać sobie czas? 
 • Recent Status Updates

  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Serdecznie z tego miejsca pozdrawiam Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Buziaczki <kiss> <kiss>
   · 0 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Witam Was ponownie po rocznej nieobecności.
   · 5 replies
  • Kerosine

   Kerosine

   Ku pamięci wszystkich naszych bliskich, którzy nie mogą - już nie - zasiąść z nami do wigilijnego stołu i dla wszystkich tych, którzy musieli w kończącym się właśnie roku z kimś pożegnać. Czasami nie to, co jest, a to czego nie ma jest bardziej niż to, co jest.
   · 0 replies
  • Pizzaro

   Pizzaro

   Czy jest tutaj życie?
   · 4 replies
  • _Balladyna_

   _Balladyna_

   idę pogadać z siostrą

   · 0 replies
 • Popular Contributors

  1. 1
   Kerosine
   Kerosine
   3
  2. 2
   Nieprzenikniona
   Nieprzenikniona
   3
  3. 3
   yiliyane
   yiliyane
   3
  4. 4
   Martusiaaaaaa92
   Martusiaaaaaa92
   1
  5. 5
   Paawel
   Paawel
   1
 • Top użytkownicy (7 dni)

  Kerosine
  Kerosine
  14 posts
  Nieprzenikniona
  Nieprzenikniona
  9 posts
  Gloria
  Gloria
  6 posts
  Cranche
  Cranche
  6 posts
  Vatslav
  Vatslav
  5 posts
  Pizzaro
  Pizzaro
  4 posts
  Gustaw
  Gustaw
  4 posts
  Love20
  Love20
  4 posts
  wardrum
  wardrum
  3 posts
 • Top użytkownicy (miesiąc)

  Kerosine
  Kerosine
  72 posts
  yiliyane
  yiliyane
  63 posts
  patolove
  patolove
  51 posts
 • Top użytkownicy (rok)

  Kerosine
  Kerosine
  474 posts
  yiliyane
  yiliyane
  442 posts
  wardrum
  wardrum
  162 posts
×
×
 • Create New...
Please Sign In or Sign Up