Jump to content

Kieruj się sercem?

Shunra

Recommended Posts

Posted

Bardzo często słyszymy to zdanie. Kieruj się sercem. Pod koniec bajki Disneya o Calineczce chórek śpiewa "and always follow your heart". Zresztą takie mam wrażenie że to jest ogólny motyw przewodni tych bajek...

Ale zastanawia mnie co to znaczy? Kierować się sercem? Co oznacza to dla Was? Czy zdarza się Wam, że patrzycie wgłąb... i nie słyszycie żadnego głosu?

Czasem wewnątrz znajdujemy chaos. W jednej chwili możemy czuć coś pozytywnego do danej sprawy, za parę chwil czujemy coś negatywnego. Np. miłość i strach. Miłość i niechęć. (Choć pewnie "miłość" to wygórowane słowo w tych przypadkach). Nienawiść i podziw. Gdzie jest wtedy serce? Czy to oznacza rozdarcie serca na dwoje? Czy to chwilowy stan spowodowany dojrzewaniem?

Odpowiadajcie, ciekawią mnie Wasze odpowiedzi ;)

Zły dział? Było? Proszę nie bić, szukałam xd

Posted

Kieruj się sercem. Dla mnie jest to tekst marketingowy. W wielu filmach/bajkach/piosenkach wykorzystywany i trafia prosto do celu.

Ale zastanawia mnie co to znaczy? Kierować się sercem? Co oznacza to dla Was? Czy zdarza się Wam, że patrzycie wgłąb... i nie słyszycie żadnego głosu?

Hehe, to jest tylko przenośnia. Niech ludzie nie myślą rozumem tylko idą za głosem uczuć. Lub pożądaniu?.

Przykład:

Reklamują czekoladę(...) bla bla bla "poczuj jak Twoje serce pragnie rozkoszy płynącej ze smaku bla bla bla (...)

Ma to na celu oddalić Twoje założenie, że ta czekolada jest Droga, a przybliżyć stwierdzenie, że jest wyjątkowa i tylko dla wyjątkowych osób, które potrafią 'usłyszeć' głos swego serca. Do tego kilka słów dla mężczyzn typu 'pragnienie, rozkosz' i produkt sprzedaje się jak ciepłe bułeczki ^^

Czasem wewnątrz znajdujemy chaos. W jednej chwili możemy czuć coś pozytywnego do danej sprawy, za parę chwil czujemy coś negatywnego. Np. miłość i strach. Miłość i niechęć.

Tzw. Kontrast. W wielu przypadkach służy jako manipulacja, chociaż nie zawszę. W szkolę na j.polskim przeważnie omawia się kontrastowe postacie z lektur. Nawracanie się postaci 'złych' na 'dobre' etc.

Nienawiść i podziw. Gdzie jest wtedy serce? Czy to oznacza rozdarcie serca na dwoje? Czy to chwilowy stan spowodowany dojrzewaniem?

Odpowiadajcie, ciekawią mnie Wasze odpowiedzi

Nie daj się omamić głupim tekstom.

Serce to serce - kawał układu krwionośnego.

To Twój umysł przypisuje mu specjalne nadzwyczajne cechy pod wpływem mediów/manipulacji.

Ech, może odczytacie to jak głupi bełkot i brak 'uczuć'. Ale jest to moje zdanie i stwierdzenie faktów.

Red

Posted
Ale zastanawia mnie co to znaczy? Kierować się sercem? Co oznacza to dla Was?

Moim zdaniem ten zwrot każe nam skupić się na swoich potrzebach, pragnieniach, marzeniach. Przypomina, żeby nie oglądać się na innych, ale "zajrzeć wgłąb siebie" i sprawdzić, czego chcemy. Poświęcić się całkowicie temu "co w nas siedzi" i podążać za tym. (Kurde, same przenośnie ^ ^ )

Gdzie jest wtedy serce? Czy to oznacza rozdarcie serca na dwoje? Czy to chwilowy stan spowodowany dojrzewaniem?

Serce jest tylko organem ; ) Jak już było wspomniane to tylko jedna wielka metafora. Nie oznacza to rozdarcia serca na dwoje, ale raczej rozbicie wewnętrzne nas samych. Przeważnie waha się to między tym "co bym chciała", a "co powinnam". Wtedy mówi się, że miesza się rozum i nagle wychodzi sentencja "kieruj się sercem". Ludzie w pogoni za tym popełniają mnóstwo błędów, gdyż zapominają o w miarę racjonalnym myśleniu. Ludzie, którzy oddają się rozumowi żałują, że coś przegapili, zawiedli samych siebie.

Dlatego najlepiej jest podążać za swymi pragnieniami, spełniać marzenia i korzystać z okazji (iść za głosem serca), ALE w granicach zdrowego rozsądku.

Posted

`Kieruj się sercem` to dla mnie stwierdzenie równoznaczne z "postępuj zgodnie ze swoimi uczuciami".

Jednak w życiu codziennym bardziej wolę stwierdzenie "kieruj się rozumem".

Posted

"Kieruj się sercem" = kieruj się uczuciami, emocjami. Czasami tak robię, jednak nie ukrywam, że często wolę poczekać z decyzją, by emocje troszkę opadły i by rozum miał również coś do powiedzenia (;

Posted

Na codzien staram się kierować rozumem, ale w sprawach ważnych górę biorą uczucia. Np, gdybym miała kierować się rozumem gdy poznałam mojego chłopaka to z pewnością nie bylibyśmy dzisiaj razem bo wszystkie znaki na niebie mówiły że ten związek nie ma i nie będzie miała szans. Gdybym się kierowała rozumem w wyborze studiów prawdopodobnie poszłabym na medycynę, a pojdę na ratownictwo medyczne, bo tak mówi moje serducho.

Posted

Bo w bajkach ogólnie jest tak, że warto być dobrym i kochanym, bo przecież dobro zwycięża i nawet jak będziesz przez całe życie fajtłapą, to na końcu wszyscy Cie docenią, spotkasz księcia albo księżniczkę, tłum Cię pokocha i będziesz tak szcześliwy, że aż się niedobrze robi.

A w rzeczywistości na dobrym sercu za daleko nie zajedziesz. Bardziej liczy się rozum i spryt.

Posted

Kieruj się sercem znaczy dla mnie tyle co postępuj zgodnie z tym co czujesz :) Czyli nie oszukiwać się, że się nie czuje do kogoś czegoś tam jeśli się czuje, nie wstydzić się swoich uczuć. Czasem trzeba odrzucić rozum i postawić na serce.

Posted

Kieruj sie sercem?

Taa... a miłośc Cie poprowadzi...

To przenośnia. Nie mozna tego brac na poważnie. Po za tym to znany frazes...

Czy zdarza się Wam, że patrzycie wgłąb... i nie słyszycie żadnego głosu?

jak juz jestesmy tacy dosłowni, to co rozumiesz przez " patrzycie wgłąb"...

Czasem wewnątrz znajdujemy chaos. W jednej chwili możemy czuć coś pozytywnego do danej sprawy, za parę chwil czujemy coś negatywnego. Np. miłość i strach. Miłość i niechęć. (Choć pewnie "miłość" to wygórowane słowo w tych przypadkach). Nienawiść i podziw. Gdzie jest wtedy serce? Czy to oznacza rozdarcie serca na dwoje? Czy to chwilowy stan spowodowany dojrzewaniem?

Nie wiem u mnie przez cały ten czas serce jedynie dopompowuje krew do organizmu i utrzymuje mnie przy życiu. Jakoś nigdy nie powiedziało mi, co mam robic...

Jeden wielki metaforyczny frazes i btw durnota...

Pozdrawaim

Sight

Posted

Ja uważam, że serce symbolizuje uczucia. A więc kierowanie się nim można porównać, jako kierowanie się uczuciami. Bajki nigdy nie mają dosłownego przesłania, trzeba patrzeć na nie "z przymrużeniem oka". Człowiek powinien kierować się sercem, nie okłamywać samego siebie i robić to, co tak naprawde czuje.

19brunetka19
Posted

Jeśli chodzi o sprawy miłosne to nie zawsze powinno się kierować sercem,czasem rozsądek powinien brać góre. :roll:

Posted
jak juz jestesmy tacy dosłowni, to co rozumiesz przez " patrzycie wgłąb"...

Nigdy nie patrzysz wgłąb siebie?

Inaczej nazywa się to introspekcją. To znaczy, przystanięcie na chwilę i zanalizowanie swoich aktualnych uczuć do pewnej sprawy. Swoich motywacji itd.

Red, żeś kompletnie nie zrozumiał tematu, nie wiem czy wiesz. Szanuję Twoje zdanie ale odpowiedziałeś na pytania których nie zadałam.

1. Żądze nie są uczuciami.

2.Przykład z reklamą nie jest trafiony. Nijak się to ma do podążania za głosem serca. Serce nigdy nie mówi mi, że mam kupić czekoladę.

3.Kontrast. Ok. Znowu trafione kulą w płot. Nie mówię o przemianie charakteru, mówię o przemianie nastawienia emocjonalnego do osób, sytuacji trwającej nie lata, nie miesiące jak u Kmicica, tylko ułamki sekund.

Posted
Red, żeś kompletnie nie zrozumiał tematu, nie wiem czy wiesz. Szanuję Twoje zdanie ale odpowiedziałeś na pytania których nie zadałam.

:

Ale zastanawia mnie co to znaczy?
to jest tylko przenośnia.

&

Kierować się sercem?
Serce to serce - kawał układu krwionośnego.
+ kierując się Nim żyjesz.

&

Co oznacza to dla Was?
Dla mnie jest to tekst marketingowy

&

Czy zdarza się Wam, że patrzycie wgłąb... i nie słyszycie żadnego głosu?
To Twój umysł przypisuje mu specjalne nadzwyczajne cechy pod wpływem mediów/manipulacji.
+ ponieważ serce nie ma umiejętności wymowy.
Gdzie jest wtedy serce?

Jest cały czas wewnątrz Ciebie. Chyba, że masz przeszczep/jesteś martwa.

Czy to oznacza rozdarcie serca na dwoje?
Tzw. Kontrast. W wielu przypadkach służy jako manipulacja, chociaż nie zawszę. W szkolę na j.polskim przeważnie omawia się kontrastowe postacie z lektur. Nawracanie się postaci 'złych' na 'dobre' etc.
+ Jak wiadomo w manipulacji wykorzystuje się kontrast. Rozdarcie serca powoduje kontrast. Kolejny powód do lepszej manipulacji.
Czy to chwilowy stan spowodowany dojrzewaniem?

Śmieszna jesteś dziewczynko. Nie, nie jest to chwilowy stan (o ile można nazwać to stanem). Może skup się na mniej 'logicznych' bajkach, gdzie na końcu opowiadania/piosenki nie ma morału, którego nie rozumiesz (/manipulacji).

Szanuję Twoje zdanie ale odpowiedziałeś na pytania których nie zadałam.

U góry masz argument, że odpowiedziałem na każde z twoich pytań. Proszę wskaż pytanie, na które nie udzieliłem Tobie odpowiedzi ;)

1. Żądze nie są uczuciami.

Zaczynam się zastanawiać, czy nie pomyliłaś postów. Nigdzie nie pisałem o żądzach.

2.Przykład z reklamą nie jest trafiony. Nijak się to ma do podążania za głosem serca. Serce nigdy nie mówi mi, że mam kupić czekoladę.

haha :) Za to Twoje zadnie mówi Nam, że nie zrozumiałaś przekazu znajdującego się w tej wypowiedzi :roll:

3.Kontrast. Ok. Znowu trafione kulą w płot. Nie mówię o przemianie charakteru, mówię o przemianie nastawienia emocjonalnego do osób, sytuacji trwającej nie lata, nie miesiące jak u Kmicica, tylko ułamki sekund.

Nie rozumiem o co Ci chodzi.

To znaczy, przystanięcie na chwilę i zanalizowanie swoich aktualnych uczuć do pewnej sprawy. Swoich motywacji itd.

Nie analizuję uczuć. One są lub ich nie ma. Nie rozczulam się nad sobą - nie jestem kobietą ;)

:mrgreen:

Red

Posted

to jest kierowanie się własnym ego. tym, co dla nas najlepsze. czasami może sumieniem, ale to rzadziej.

każdy może to interpretować inaczej.

Posted

Ok. Odpowiedziałeś na pytania. ?

Czasem wewnątrz znajdujemy chaos. W jednej chwili możemy czuć coś pozytywnego do danej sprawy, za parę chwil czujemy coś negatywnego. Np. miłość i strach. Miłość i niechęć.

Wytłumaczę jaśniej.

Chodziło mi o rozdwojenie uczuć. W jednej chwili czujesz dwa antagonistyczne uczucia do jednej sprawy. Chcesz mieć dobry kontakt z dziećmi, ale się ich boisz.

Natomiast Ty mówisz mi że to kontrast (chyba raczej kontrastowe uczucia, więc tylko powtarza to, co napisałam), po czym opowiadasz mi o przemianach charakteru u postaci z lektur? Jak to rozwija temat? Jak to się w ogóle ma do tematu? Mylnie zacytowałes za pierwszym razem i stąd moje niezrozumienie.

Nie analizuję uczuć. One są lub ich nie ma. Nie rozczulam się nad sobą - nie jestem kobietą

Introspekcja nie polega na rozczulaniu się. I nie jest zarezerwowana dla kobiet.
Nigdzie nie pisałem o żądzach.

Niech ludzie nie myślą rozumem tylko idą za głosem uczuć. Lub pożądaniu?.

?

Jak na skrajnego racjonalistę dość chaotycznie, nieprecyzyjnie uzasadniasz swoje zdanie.

Nadal nie przekonuje mnie czekolada. Sprowadza głos serca do rzeczy którą się tylko manipuluje. Taak, to Twoje zdanie, ale to dość płytkie potraktowanie tematu. Uogólnienie.

Nieważne w sumie.

Posted
Ok. Odpowiedziałeś na pytania. ?

Tak, ponieważ przyznałaś się do błędu.

Chodziło mi o rozdwojenie uczuć. W jednej chwili czujesz dwa antagonistyczne uczucia do jednej sprawy. Chcesz mieć dobry kontakt z dziećmi, ale się ich boisz.

W takim razie.. "gdzie jest wtedy serce?"

- tam gdzie zawszę.

Tak, lub pożądaniu? (ten znak zapytania świadczył o tym, że nie jestem tego pewien i mogę się mylić).

Nadal nie przekonuje mnie czekolada.

Dlatego uważaj. Jesteś nieświadoma gdzie jest manipulacja i możesz w nią niechcący 'wpaść' :D

"reklama (..) idź za głosem serca (...)"

Myślisz sobie "kurde no, mówią, że trzeba iść za głosem serca, a Ono mi nic nie mówi.. hmm muszę spróbować jak to jest, może się wreszcie do mnie odezwie" (wypowiedz jest przykładowym przemyśleniem pod autorkę tematu - na każdego może działać inaczej. Osoba uczuciowa, wielbiąca swoje uczucia i inne tam pierdoły pójdzie i kupi tą czekoladę, ponieważ reklamują jako wyjątkową i podbijającą nasze serca(czyt. uczucia))

Sprowadza głos serca do rzeczy którą się tylko manipuluje

Tak. Ludzie są dość naiwni i łatwo nimi 'kierować'

Taak, to Twoje zdanie, ale to dość płytkie potraktowanie tematu

Zastanawia mnie po co założyłaś tak durny temat jak sama masz ubzduraną opinię na dany temat. Płytkie, hmm.. jako jedyny tutaj napisałem o możliwości manipulacji. Reszta postów sprowadza się jedynie do stwierdzenia:

"Kieruj się sercem - kieruj się uczuciami" Nudne, monotonne oraz naiwne.

Pytania "gdzie jest wtedy serce" .. hm, dwie opcje

- udajesz głupią (akurat w to wątpię)

- masz już ubzduraną opinię na dane powiedzenie (obstawiam tą wypowiedź)

Ciekawi Cię zdanie innych. Zastanawiasz się czy dobrze jest, gdy kierujesz się za 'głosem' serca. Oglądasz te wszystkie bajki, słuchasz piosenek w których wykorzystuje się dany zwrot, który tak łatwo trafia do odbiorcy. (przykładem jesteś Ty i Twój temat) Gdy jednak ktoś (w tym wypadku ja) mówi Ci, że może posłużyć on jako manipulacja (wtargnąłem na Twoje terytorium i sieję strach(?)) od razu skreślasz moje poglądy.

Hmm.. bełkot? Uogólnianie? Nieprecyzyjnie uzasadniam swoje zdanie?

Yhym, nie będę już się wtrącał do Twojej pięknej i baśniowej krainy, gdzie wszyscy idą za głosem serca. Nieważne dokąd ważne żeby tam iść.

Joł,

Red :D

Posted

Oczywiście że może to służyć jako manipulacja. Ale może raczej nie w reklamie a w psychoterapii czy w zwykłej relacji, łatwo z tego zrobić mętlik, coś wmówić. Emocje które nie istnieją naprawdę. Wina, której nie ma.

Chodziło o to że to nie jest jedyna rzecz którą się z tym robi. A tak mi wyszło z Tw. wypowiedzi. Głos serca, sorka, uczuć i emocji podpowiada też w którą stronę racjonalny umysł powinien się udać.

Masz rację, mam pewną teorię na temat tego czym jest głos serca, próbuję to po prostu porównać (stąd założenie tematu). Ale czy ja wiem, czy wieść o manipulacji sprawia że wali mi się świat?

I to nie jest moim zdaniem tylko coś tam wprowadzone do mojego mózgu za pomoca bajek Disneya.

Wiadomo, jest umysł i serce. Myślenie i uczucia.

I nie faworyzuję tego nad umysł, grunt to harmonia chyba?