Jump to content

Mars czy Księżyc?


-Ravandil-

Recommended Posts

Posted

Nie znalazłem podobnego tematu. Więc zakładam.

Jak myślicie gdzie powinniśmy się udać? Czy realna jest dla was wiadomość o założeniu koloni na księżycu koło roku 2020? A może lepiej od razu skupić się na Marsie? Czemu wracamy na księżyc po półwiecznej przerwie?

Temat bardziej ogólny - pewnie znajdzie zwolenników teorii spiskowej :wink:

Pozdrawiam,

-Ravandil-

Link to comment
Posted

Ja wole jak byśmy wybrali się na Mars, ale co z tlenem, wodę może się jakoś uda (a może jest w ziemi głęboko?) ale tlen, będziemy chodzić w butlach? I jeszcze pole magnetyczne, nasz organizm na nie działa, co się stanie jak po dłuższym czasie będziemy na innym "świecie"?

Link to comment
Posted

Księży jest bliżej,co też poniesie mniejsze koszty za sobą, jednakże zależy co bardziej opłaci się przyszłościowo, wszak kolonia na Marsie i tak prędzej czy powstaną. Jeśli zaś sama kolonizacja przybierze kształt wyścigu między najbogatszymi krajami, jak dotąd podbój kosmosu wyglądał, to liczmy,że potrwa to jeszcze więcej czasu.

Link to comment
Posted

Dodam że nie przeniesiemy wszystkiego, wszystkie dane zostaną skasowane ponieważ jak zmieni się pole magnetyczne to nawet płyty nie odczytamy.

Więc większość elektronicznych rzeczy będą robione na nowe pole a to zajmie trochę czasu.

Link to comment
Posted

Ja myślę, że powinniśmy skupić się na księżycu. Przede wszystkim dlatego, że:

1. Jest bliżej i to znacznie bliżej. Mamy mniejsze koszty ekspedycji. Krótszy czas wyprawy. W końcu można reagować na ewentualne usterki w momencie.

2. Jest dobry sprawdzianem przed dalszą kolonizacją kosmosu. Zakładając tam bazę, zyskalibyśmy doświadczenie potrzebne do dalszych wypraw.

3. Podobno są tam pokłady izotopu helu znacznie wydajniejszego od ropy. Kiedy ropa na Ziemi się skończy może to być pomocne. Ale technika jeszcze na to nie pozwala.

4. Budowa stacji i lądowisk a w późniejszym okresie może i nowych statków to jeden z silniejszych argumentów za kolonizacją. Startując bezpośrednio z księżyca oszczędzamy bardzo dużo paliwa - ze względu na słabe przyciąganie.

5. Można by wreszcie zająć się porządnymi badaniami powierzchni. Póki co przywieźliśmy chyba tylko 300kg skał.

6. Jest wiele pomysłów co do specjalnych luster które w nocy mogłyby oświetlać większe miasta. Zyskujemy energię na Ziemi - chociaż do tego pomysłu podchodzę sceptycznie.

Myślę jednak, że takie wyprawy będą wyprawami międzynarodowymi, a to ze względu na koszty. Na ISS również mamy osoby różnych narodowości. Gdyby zająć księżyc w roku 2020 to może w 2050 bylibyśmy w stanie zdziałać coś na Marsie. A może jeszcze później.

Pozdrawiam,

-Ravandil-

Link to comment
Posted

Ja wyobrażacie sobie żeby ludzie z ziemi byli na księżycu? Pomieścimy się? A co z jedzeniem?

Link to comment
Posted

Kolonia to nie cała społeczność,jedzenie można na stacji produkować z produktów naturalnych,,jeśli w stanie będziemy grawitację stworzyć.

Link to comment
Posted

Ja myślę, że na początek jakieś 10/20 osób mogłoby tam mieszkać. Jedzenie to chyba jeden z mniejszych problemów. Raczej bardziej obawiałbym się o tlen.

Ja wyobrażacie sobie żeby ludzie z ziemi byli na księżycu? Pomieścimy się? A co z jedzeniem?

Ile osób chciałbyś zaangażować w taką akcje?

Pozdrawiam,

-Ravandil-

Link to comment
Posted

Nie wiem czemu,ale bardziej przemawia do mnie Księżyc,chyba z racji odległosci od Ziemi.

Nie popieram swojego wyboru zadnymi danymi.

Ale narazie to chyba jest tak mało realne ,ze narazie mozemy gdybac.

Link to comment
Posted

Jestem za Księżycem. Chyba już istnieją plany kolonii księżycowych. Ze szklarni niby ma być rozprowadzane powietrze, ma być stworzony mikroklimat itp. Księżyc jest bliżej, ma mniejszą grawitacje. Lepiej zrobić kilka małych i dobrych kroków (Księżyc) niż jeden kolosalny błąd (Mars).

PS: Dlaczego ten temat jest w dziale "Wiadomości"?

Link to comment
Posted

Ja mam nadzieję, że za te 10 lat tam wylądujemy. Wygrzebałem gdzieś zdjęcia jakichś modułów mieszkalnych:

http://gallery.astronet.pl/images/07459.jpg

http://gallery.astronet.pl/images/07461.jpg

http://gallery.astronet.pl/images/07460.jpg

Trzeba przyznać, że nieźle to wygląda. W środku wbrew pozorom miejsca nie jest tak mało. Połączyć 5 takich ze sobą i mamy "mini moon base station" :wink: Co byście powiedzieli, żeby wstawić tam jakąś większą czerwoną "latarke" która co godzine zrobiłaby dwa mignięcia do nas na Ziemie? W sumie to fajne uczucie, wiedzielibyśmy, że gdzieś tam są ludzie.

Pozdrawiam,

-Ravandil-

Link to comment
Posted

A dziś mija 40 lat od ladowania czlowieka na Ksiezycu.

Link to comment
Posted

sam Mirosław Hermaszewski że w 2020 księżyc a 2030 Mars, raczej większym problemem jest sam człowiek a nie np. tlen i jedzenie, już na stacji Mir ludzie żyjący w odosobnieniu przejawiali większą agresje, niezadowolenie, gorsze stany nastroju po prostu byli wqrwieni na siebie jak i pozostałych :]

i teraz jak zrobić aby podczas rocznej misji na Marsa ci kosmonauci się nie pozabijali ? :] dlatego też są plany żeby wysyłać pary

Link to comment
Posted

Z Marsem jedyny problem to czlowiek - sa juz prowadzone eksperymenty gdzie ludzie sa zamknieci na kilka miesiecy w mikroklimacie - sami choduja jedzenie, filtruja wode i powietrze itd.

Ksiezyc. Nie bylo nas tam juz tyle lat ze powinnismy sie wstydzic.

Link to comment
Posted

Nie zapominajmy też o tym, że lot na Marsa dzisiaj to "One way ticket" raczej pewna śmierć. No ale może za 50 lat, może później. Ja mam cichą nadzieję, że zapowiadana w 2020 kolonizacja księżyca dojdzie do skutku. Całkiem blisko Ziemi - zmęczonych psychicznie ludzi można w momencie wysłać z powrotem. W ogóle chyba powinno się robić rotacje całej załogi co 60 dni dajmy na to.

Ostatnio na upamiętnienie 40 lecia lądowania na księżycu fajną stronę zrobili.

http://www.wechoosethemoon.org/#

Pozdrawiam,

-Ravandil-

Link to comment
Posted

Ile lat leci się na Marsa?

Link to comment
Posted

Wiedząc, że podróż na księżyc trwa ok. 3 dni. Wziąłem średnią odległość księżyca i marsa od ziemi. Podróż na Marsa trwa (chyba) ok. 480 - z tym, że jest to ciągle średnia odległość, a jak wiadomo odległość planet między sobą jest różna. Ale gdzieś w necie znalazłem liczbę 259 dni. Pewnie już po braniu pod uwagę tej optymalnej najmniejszej odległości. Cholernie daleko.

260dni lotu. A potem kolonizacja. Ja tego jakoś nie widzę. I problemem jest chyba też promieniowanie kosmiczne.

Mi się w głowie nie mieści jak można wysłać satelitę i kazać mu wylądować na Marsie. I jeszcze zrobić zdjęcia. Ludzie którzy w tym siedzą to muszą być geniusze :wink:

Pozdrawiam,

-Ravandil-

Link to comment
Posted

Więc księżyc. Przecież nie będę leciał statkiem przez ponad pół roku.

Link to comment
Posted
Więc księżyc. Przecież nie będę leciał statkiem przez ponad pół roku.

Wybierasz się w najbliższym czasie? :wink:

Tak myślałem o tym wpływie takiej ekspedycji na psychikę i doszedłem do wniosku, że najgorzej będzie zacząć. Dzieci urodzone na marsie/księżycu będą przyzwyczajone do takiego stanu rzeczy od początku. Dopiero następne pokolenie będzie mogło pracować i żyć tam w miarę spokojnie i bez większych zmartwień. Przynajmniej tak mi się wydaje. Ale to jest strasznie odległa perspektywa. Trzeba by było organizować całe zaplecze edukacyjne dla "młodych". Chyba nie w tym wieku.

Mars stoi pod znakiem STOP do czasu aż nie wymyślimy jakiegoś innego, wydajniejszego paliwa. Chociaż z drugiej strony, można by wysłać 10 statków na Marsa (jeden na dzień) i starać się zbudować z nich coś na powierzchni. Wtedy pewnie szanse by wzrosły, bo co daje jeden statek ekspedycyjny(tym bardziej że nie może wrócić).

A jak myślicie kto podjąłby się uczestniczenia w takim przedsięwzięciu? Księżyc można jeszcze zrozumieć. Ale Mars? 260 dni lotu? Jak nazwać takich ludzi? Pionierzy czy samobójcy? Nigdy nie zdecydowałbym się na pierwszy lot tam (na drugi też :D ) choćby krocie płacili - choć jeśli już to robiłbym to dla idei.

Ktoś wyżej pisał chyba o "wyścigu między państwami". Raczej nie dojdzie już do takiej sytuacji. Koszty zbyt wielkie. Lepiej skupić się na międzynarodowym "pojednaniu" bo nie raz ludzie pokazali, że w "kupie siła" :D .

275px-TerraformedMarsGlobeRealistic.jpg

A to jakaś wizja przyszłego Marsa. Kiedyś się poleci, jak bilety stanieją :wink:

Pozdrawiam,

-Ravandil-

ps. Nawet się wątek kręci, cieszy mnie to, myślałem, że będzie o wiele mniejsze zainteresowanie.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 • Who's Online (See full list)

  • Nathaneczek
  • nunca
 • Najnowsze posty

  • Nathaneczek
   Cześć wszystkim   Na wstępie kilka informacji. Mam 20 lat, znajoma 18 lat. Spotykaliśmy się często w szkole ale po jej ukończeniu, gdy proponuje spotkanie zawsze dostaje odpowiedź że ma jakieś plany, strasznie długo to trwa i jedynie piszemy czasem na fb i to w sumie tyle. Żadnych spotkać bo ma plany, nie ważne co zaproponuje. Podoba mi się ona i za bardzo nie wiem co robić, bo ciągłe pisanie na FB raczej mnie do niej nie zbliży. Odległość między nami to około 500 metrów więc blisko ale i tak mimo tego nie ma czasu. Jakieś porady? Cokolwiek?
  • wardrum
  • yiliyane
   Otóż to. Na pojęcie samotności trzeba spoglądać szerzej. Brak chłopaka/dziewczyny to nie koniec świata. W każdym razie nie, póki jest się młodym. Gorzej jest, kiedy zbliża się 40-stka, chce się założyć rodzinę, a nikogo na horyzoncie nie ma. Szczególnie to dotyczy kobiet, bo mężczyzna może mieć dzieci właściwie w każdym wieku - kobieta niestety nie. Jeżeli chodzi o mnie, nie czuję się źle z tym, że jestem singielką - i to już od dekady. Mam jeszcze czas, gdybym chciała założyć rodzinę. Zresztą nic na siłę. Większy problem w moim życiu to mała i starzejąca się rodzina i brak znajomych. Brakiem chłopaka na razie się nie przejmuję.
  • yiliyane
   Normalny facet nie interesuje się dziećmi. Koniec, kropka. Mimo że związki z 16-latkami nie są karalne, nie oznacza to, że jest to dobre rozwiązanie. Jak dla mnie to jest duża czerwona flaga. Nie tylko gdybym sama była 16-latką czy bliskim takiej 16-latki, ale nawet gdybym miała być - jako dorosła - partnerką człowieka, który wcześniej spotykał się z dzieckiem lub przejawiał zainteresowanie dziećmi.
  • yiliyane
   Trochę tak, trochę nie. Jeżeli kobieta jest olśniewająco piękna, przeciętny mężczyzna może być nią onieśmielony i nie chcieć zagadać, bojąc się odrzucenia z powodu bycia w niższej lidze. Pięknością chętniej zainteresują się przystojni i/lub bogaci mężczyźni, ale ci stanowią tylko ułamek społeczeństwa - w dodatku część z nich, mimo swojego statusu, nie jest, jako partner, zbytnio wartościowa. Może się zdarzyć, że piękność żyjąca nie w wielkich metropoliach, nie mająca zbyt wielu kontaktów towarzyskich, szczególnie w wyższych sferach, nie zostanie zauważona przez mężczyzn o wyższej pozycji, którzy nie będą peszyli się na jej widok. Może się zdarzyć, że piękność, która ma kontakty w wyższych sferach, będzie przyciągała jedynie mężczyzn złego charakteru. Nie zgodzę się natomiast ze stwierdzeniem, że najpiękniejsza kobieta ma najmniejsze szanse na zdobycie wartościowego mężczyzny. Najtrudniej jest brzydkim kobietom, bo tych nie chcą ani bogaci i przystojni, ani nawet przeciętni.
 • Recent Status Updates

  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Serdecznie z tego miejsca pozdrawiam Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Buziaczki <kiss> <kiss>
   · 0 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Witam Was ponownie po rocznej nieobecności.
   · 5 replies
  • Kerosine

   Kerosine

   Ku pamięci wszystkich naszych bliskich, którzy nie mogą - już nie - zasiąść z nami do wigilijnego stołu i dla wszystkich tych, którzy musieli w kończącym się właśnie roku z kimś pożegnać. Czasami nie to, co jest, a to czego nie ma jest bardziej niż to, co jest.
   · 0 replies
  • Pizzaro

   Pizzaro

   Czy jest tutaj życie?
   · 3 replies
  • _Balladyna_

   _Balladyna_

   idę pogadać z siostrą

   · 0 replies
 • Popular Contributors

  1. 1
   yiliyane
   yiliyane
   7
  2. 2
   Kerosine
   Kerosine
   3
  3. 3
   kasia_demańska
   kasia_demańska
   1
  4. 4
   Xantos
   Xantos
   1
 • Top użytkownicy (7 dni)

  yiliyane
  yiliyane
  30 posts
  Kerosine
  Kerosine
  17 posts
  wardrum
  wardrum
  14 posts
  Gloria
  Gloria
  10 posts
  Martusiaaaaaa92
  Martusiaaaaaa92
  5 posts
  Xantos
  Xantos
  4 posts
  Adam3344
  Adam3344
  4 posts
  kasia_demańska
  kasia_demańska
  3 posts
  supermati2009
  supermati2009
  2 posts
 • Top użytkownicy (miesiąc)

  Kerosine
  Kerosine
  48 posts
  yiliyane
  yiliyane
  45 posts
  wardrum
  wardrum
  39 posts
 • Top użytkownicy (rok)

  Kerosine
  Kerosine
  457 posts
  yiliyane
  yiliyane
  394 posts
  Gloria
  Gloria
  127 posts
×
×
 • Create New...
Please Sign In or Sign Up