Jump to content

ma do tego prawo ?

emaptia

Recommended Posts

Posted

jakiś czas temu byłaM z koleżanką na zakupach w większym sklepie z odzieżą używaną ,który ponoć jest monitorowany.ze soba miałam mała torebkę,jakby worek,kiedy wychodziłam przy kobieta stojąca przy wyjściu poprosiła bym uchyliła tę torebkę>z racji ze mam czyste sumienie i dla swietego spokoju otworzyłam tę torbę.za następnym razem sytuacja powtórzyła się,rowniez pokazałam[prócz portfela i kluczy nic tam nie miałam].teraz mam pytanie :czy ta kobieta miała prawo prosić mnie o pokazanie zawartości mojej torby(z tego co wiem,to nie,chyba,ze w obecności policji) ?

Davcio1948
Posted

Teoretycznie nie ma prawa no ale to jest Polskie prawo. Następnym razem zapytaj na jakiej podstawie chce sprawdzić zawartość Twojej torby, jeżeli powie, że podejżewa iż coś ukradłaś to zapytaj czym sprawiasz takie wrażenie skoro chcą Cię sprawdzać za każdym razem. Sprawdzają tylko Ciebie, czy wszystkich ?

Posted

nie widziałam by kogoś jeszcze o coś takiego prosili .jedyne co mi przychodzi do glowy ,dlczego to fakt ze ta torba nie ma zadnego suwaka ani nic w tą stronę ,że niby łatwiej by można było coś wrzucić .

Davcio1948
Posted

Od tego mają kamerki, żeby obserwować a nie przy każdym wyjściu prosić o okazanie torby. Następnym razem poprostu nie wyraź na to zgody, zapewne zagrożą policją więc zgódź się na policje i przedstaw sytuacje, ze przy każdym opuszczaniu sklepu każą Ci okazywać zawartość torby.

Atakijeden
Posted
Od tego mają kamerki, żeby obserwować a nie przy każdym wyjściu prosić o okazanie torby. Następnym razem poprostu nie wyraź na to zgody, zapewne zagrożą policją więc zgódź się na policje i przedstaw sytuacje, ze przy każdym opuszczaniu sklepu każą Ci okazywać zawartość torby.

No i odrazu napisz list do prezydenta i jakieś Organizacji broniacej Praw Człowieka, że kazali Ci otworzyć torbe...

martuśka.
Posted

Jeśli tylko cie prosi to możesz ale nie musisz pokazywać. Na pewno nie ma prawa ci tam grzebać, wyjmować też nic nie musisz. To tylko twoja uprzejmość a nie obowiązek, że sie na to zgadzasz. Ochrona też nie ma do tego prawa. Jeśli są kamery to powiedz im, żeby tam sobie sprawdzili a jak coś im nie pasuje to wtedy niech cie zaczepiają. Tylko dlatego sie sprawdza klientów - gdy na taśmie coś mają a nie bo tak im sie podoba. Możesz nosić ze soba reklamówki.

Davcio1948
Posted

No i odrazu napisz list do prezydenta i jakieś Organizacji broniacej Praw Człowieka, że kazali Ci otworzyć torbe...[/

1,2 taki sytuacje ok może się zdarzyć, ale za każdym razem ? nie wkręcaj mi, że za każdym razem byłabyś uprzejma i pokazywała co masz w torbie, po czasie stacje sie to irytujące.

Ps. po co być nieuprzejmym ? :)

Atakijeden
Posted

No i odrazu napisz list do prezydenta i jakieś Organizacji broniacej Praw Człowieka, że kazali Ci otworzyć torbe...[/

1,2 taki sytuacje ok może się zdarzyć, ale za każdym razem ? nie wkręcaj mi, że za każdym razem byłabyś uprzejma i pokazywała co masz w torbie, po czasie stacje sie to irytujące.

Ps. po co być nieuprzejmym ?

wolna_wola
Posted

Nie, nie miała prawa.

Posted

Ani sprzedawca, ani ochrona NIE MA PRAWA żądać od Ciebie okazania torebki. Jeśli ma do Ciebie zastrzeżenia, możesz poprosić o wezwanie policji. Dopiero w obecności policjantów ma prawo przeglądać Twoje rzeczy.

hipiswmartensach
Posted
Nie, nie miała prawa.

bo policja ma tylko prawo Cię przeszukać = trzeba znać swoje prawa. A kiedy przyjedzie dwóch policjantów to wczasie rewizji nie bedziesz chciała by przeszukiwała Cie kobieta? Choć może zrobić to meżczyzna bo jest pod ręką?

Ostatnio wchodzac na impreze masową a raczej przecodząc, miałem ze soba plecak, ochrona kazała mi go otworzyć, wyciągnac bluze sprawdzali czy nie mam żadnej zadnej butelki alkoholu. Jednym slowem nie mają żadnego tam prawa przeszukiwać wkładać, rak do toreb. Lecz postanowiłem że to będzie wygodniej przejśc tamtym miejscem jeszcze przed koncertem jakiejś tam gwiazdy, niż iśc naokoło 40 minut ;d

wolna_wola
Posted

U mnie na wycieczce klasowej wychowawczyni zrobiła każdemu rewizje toreb, plecaków, w celu znalezienia coś %!

Nie miała do tego żadnego prawa, ale stawiac tez się nie mogliśmy. Tylko koleżanka powiedziała "Pani profesor, więcej zaufania do nas". ;/

Także rózne przypadki się zdarzają niezgodne z prawem. No ale to jest to właśnie polskie prawo.. :?

Posted
U mnie na wycieczce klasowej wychowawczyni zrobiła każdemu rewizje toreb, plecaków, w celu znalezienia coś %!

Nie miała do tego żadnego prawa, ale stawiac tez się nie mogliśmy. Tylko koleżanka powiedziała "Pani profesor, więcej zaufania do nas". ;/

szkoła to szkoła, sklep to sklep.

to nie ma zadnego porównania. nauczyciele sprawdzają czy uczniowie nie mają przy sobie żadnego alkoholu, bo nie mogę go mieć.

a ekspedientka w sklepie widocznie jest nieufna. ja bym omijała ten sklep z daleka.

Ludożerka
Posted
Ani sprzedawca, ani ochrona NIE MA PRAWA żądać od Ciebie okazania torebki.

Mój kolega był ochroniarzem w sklepie i mówił mi, że poprosić o otworzenie torebki i pokazanie zawartości można- jeśli oczywiście klientka sama otworzy i pokaże, jednak ochrona bez policji nie ma prawa grzebać własnoręcznie w torebce.

Choć jak ktoś się uprze to w prawie nie jest nic takiego napisane- art. 36 ustawy o ochronie osób i mienia:

Art. 36. 1. Pracownik ochrony przy wykonywaniu zadań ochrony osób i mienia w granicach chronionych obiektów i obszarów ma prawo do:

1) ustalania uprawnień do przebywania na obszarach lub w obiektach chronionych oraz legitymowania osób, w celu ustalenia ich tożsamości,

2) wezwania osób do opuszczenia obszaru lub obiektu w przypadku stwierdzenia braku uprawnień do przebywania na terenie chronionego obszaru lub obiektu albo stwierdzenia zakłócania porządku,

3) ujęcia osób stwarzających w sposób oczywisty bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, a także dla chronionego mienia, w celu niezwłocznego oddania tych osób Policji,

4) stosowania środków przymusu bezpośredniego, o których mowa w art. 38 ust. 2, w przypadku zagrożenia dóbr powierzonych ochronie lub odparcia ataku na pracownika ochrony,

5) użycia broni palnej w następujących przypadkach:

a) w celu odparcia bezpośredniego i bezprawnego zamachu na życie lub zdrowie pracownika ochrony albo innej osoby,

b) przeciwko osobie, która nie zastosowała się do wezwania natychmiastowego porzucenia broni lub innego niebezpiecznego narzędzia, którego użycie zagrozić może życiu lub zdrowiu pracownika ochrony albo innej osoby,

c) przeciwko osobie, która usiłuje bezprawnie, przemocą odebrać broń palną pracownikowi ochrony,

d) w celu odparcia gwałtownego bezpośredniego i bezprawnego zamachu na ochraniane osoby, wartości pieniężne oraz inne przedmioty wartościowe lub niebezpieczne.

Ale już chyba lepiej z czystej uprzejmości pokazać, że nic się w torebce nie ma niż robić z tego jakieś wielkie zamieszanie ;)

Ochroniarz ma taką pracę i jeśli ma się czyste sumienie warto zrobić dobry uczynek i ułatwić mu pracę- wkońcu czy otworzenie torebki i pokazanie wnętrza jest aż tak bardzo naruszającą naszą prywatność czynnością?- trochę wyrozumiałości dla innych ;)

hipiswmartensach
Posted
to nie ma zadnego porównania. nauczyciele sprawdzają czy uczniowie nie mają przy sobie żadnego alkoholu, bo nie mogę go mieć.

jakim prawem moga sprawdzić? od kiedy ktoś pełnoletni nie może alkoholu w sklepie kupić i mieć go przy sobie ? Lecz jak go nie masz, to najlepiej problemu nie robić, bo jedynie prawnie może policja, lecz chyba nie chcesz uwalić klasy spowodu wezwania policji do rewizji.

Posted
od kiedy ktoś pełnoletni nie może alkoholu w sklepie kupić i mieć go przy sobie ?

a czy tam była mowa o pełnoletnich? hasłem była wycieczka szkolna.

Posted

Skoro jest monitoring to po co sprawdzać? Nie rozumiem ;)

Black_Angel
Posted

Moim zdaniem to trochę niegrzeczne z jej strony - rzucać na kogoś bezpodstawne oskarżenia.

Jak już chcą sprawdzać - to niech sprawdzają wszystkich bo niby czemu Ty masz być wyjątkiem?

Następnym razem zapytaj wprost, dlaczego zawsze Ciebie sprawdzają, albo może weź z sobą jakąś inną torbę ? :)

W ostateczności, jeśli tak to Ci nie odpowiada to zmień sklep - kupuj gdzie indziej.

master_jedi
Posted

Nie, nie ma takiego prawa, ale powiedz mi, po co robić drakę z policją? Stracisz tylko czas, oni go nie stracą, bo i tak muszą siedzieć, aż do zamknięcia sklepu ;P Tylko sobie zaszkodzisz. Nie możesz po prostu pokazać, że nic tam nie masz w ciągu 10 sekund, a następnie pójść sobie bez problemów i draki?

Chyba lepsze rozwiązanie niż stracić czas na taką sprawę, nie?

Posted

pewnie ,że lepsze ;D i dla mnie i dla nich ,bo szumu by było więcej niż roboty ;P .

Posted

wydaje mi sie ze nie ma prawa...ale jeśli mnie by to spotkalo to poprostu bym mu pokazała to torebkę i tyle...

hipiswmartensach
Posted
od kiedy ktoś pełnoletni nie może alkoholu w sklepie kupić i mieć go przy sobie ?

a czy tam była mowa o pełnoletnich? hasłem była wycieczka szkolna.

mówiłem czysto teoretycznie. 8)

• yiliyane locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Who's Online (See full list)

• michaelowax3
  • Najnowsze posty

• Gloria
      Wracając do tematu, w liceum w Warszawie powstała łazienka stworzona z myślą o osobach niebinarnych, transpłciowych oraz nieokreślających się. https://polskatimes.pl/toaleta-dla-transplciowych-i-niebinarnych-dzieci-w-polskim-liceum-przemyslaw-czarnek-szalenstwo/ar/c1-16357345 https://twitter.com/PiotrW1966/status/1528438149243871235
    • Wulf
    • Wulf
      Chodzi o Klausa Schwaba, założyciela światowego forum ekonomicznego w Davos.  Chłopak przeczytał 1 książkę, oglądnął 2 filmy jej autorów na youtube i ewidentnie coś źle zrozumiał.  Inna sprawa, że łatwiej człowiekowi przelać nienawiść i frustracje na konkretną osobę, bo z kapitalizmem nic nie zrobi. 
    • wardrum
      Spotify. Brunetka czy blondynka? 
    • wardrum
      0/10
  • Recent Status Updates

• Kalafior_Grozy

Kalafior_Grozy

Serdecznie z tego miejsca pozdrawiam Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Buziaczki <kiss> <kiss>
      · 0 replies
    • Kalafior_Grozy

Kalafior_Grozy

Witam Was ponownie po rocznej nieobecności.
      · 5 replies
    • Kerosine

Kerosine

Ku pamięci wszystkich naszych bliskich, którzy nie mogą - już nie - zasiąść z nami do wigilijnego stołu i dla wszystkich tych, którzy musieli w kończącym się właśnie roku z kimś pożegnać. Czasami nie to, co jest, a to czego nie ma jest bardziej niż to, co jest.
      · 0 replies
    • Pizzaro

Pizzaro

Czy jest tutaj życie?
      · 3 replies
    • _Balladyna_

_Balladyna_

idę pogadać z siostrą

· 0 replies
  • Popular Contributors

1. 1
      yiliyane