• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

Wala

Najgorsze uczucie.

Recommended Posts

Bezsilność, bezradność, wściekłość, depresja, poczucie, że jest się bezużytecznym, bezwartościowym, niekochanym, niepotrzebnym czy nawet ciężarem. Ze wszystkimi z tych uczuć borykałam się w swoim życiu, jak i miałam z nimi styczność u innych ludzi, i myślę, że są najgorsze, ponieważ potrafią wyssać całą energię oraz chęć do życia. Strasznie trudno się ich pozbyć, jak i wyleczyć stan w którym dana osoba się znajduje; poza tym potrafią mocno dotknąć otoczenie samego zainteresowanego.  

Trochę dziwi mnie, że wśród czołówki najgorszych uczuć w zasadzie nie pojawia się poniżenie. Takie poczucie wdeptania w ziemię jak najlichszego robaka, odebrania godności, bycia czy może raczej: uwierzenia w to, że jest się zerem.

Brak ekstremalnych przeżyć?

@KerosineBywa że pomijamy to uczucie świadomie i nie chcemy się nim dzielić z innymi bo nie oszukujmy się, chluby nam to nie przynosi, ale kontakt z róznymi ludźmi nieraz generuje ryzyko że coś takiego prędzej czy później nastąpi. Moim prywatnym zdaniem jeśli by mi się to zdarzyło i zaraz bym się skutecznie komuś odgryzł, fakt owej mojej riposty by utkwił w mojej głowie bardziej niż sama zniewaga, której padłem ofiarą. Być może dlatego, że górę by wzięła satysfakcja że potrafiliśmy się skutecznie zrewanżować a sama zniewaga z czasem odeszła by w zapomnienie :)

Godzinę temu, Kalafior_Grozy napisał:

chluby nam to nie przynosi

Zapewne zrobiłeś to nieświadomie i nie mając złych intencji, ale właśnie utwierdziłeś mnie w pewnym żywionym dogłębnie i dość szkodliwym IMO przekonaniu. Czy to nie oprawcy powinni czuć się winni, a nie ofiary?

Godzinę temu, Kalafior_Grozy napisał:

Moim prywatnym zdaniem jeśli by mi się to zdarzyło i zaraz bym się skutecznie komuś odgryzł, fakt owej mojej riposty by utkwił w mojej głowie bardziej niż sama zniewaga, której padłem ofiarą. Być może dlatego, że górę by wzięła satysfakcja że potrafiliśmy się skutecznie zrewanżować a sama zniewaga z czasem odeszła by w zapomnienie :)

Mnie jednak chodzi głównie o przypadki, gdy z różnych przyczyn nie mogliśmy się obronić przed złym traktowaniem.

2 godziny temu, Kerosine napisał:

Czy to nie oprawcy powinni czuć się winni, a nie ofiary?

W normalnym świecie tak by właśnie było ;) Ale niestety realia są nieco bardziej brutalne. Na przykład w szkole jakiś dzieciak nosi okulary i się z niego śmieją. Na pierwszy rzut oka to skrajnie głupie śmiać się z kogoś, kto chce wyeliminować wadę wzroku i Twoje pytanie, które zacytowałem jest jak najbardziej zasadne. Ale tak jak chwilkę temu wspomniałem, realia są nieco bardziej brutalne i to gość wykazujący się totalną głupotą chodzi 10 cm nad podłogą z dumy że "wyśmiał okularnika" a "okularnik" czuje się winny bo daje pretekst takiemu imbecylowi do tego by mu dogryzał. To nie jest w porządku i każdy o tym wie, przynajmniej każdy kto ma choć trochę oleju w głowie. Być może się ze mną zgodzisz, być może nie ;)

Nie musisz tłumaczyć mi jak wyglądają realia. Pytając

14 godzin temu, Kerosine napisał:

Czy to nie oprawcy powinni czuć się winni, a nie ofiary?

chodziło mi o ustalenie, czy nawet w "normalnym świecie" mogą zaistnieć sytuacje, w których ofiara powinna czuć się przynajmniej częściowo odpowiedzialna za swoje prześladowanie, a nie czy faktycznie się czuje ;)

Jak już pisałam, prawdopodobnie nie taka była Twoja intencja, ale osobiście zrozumiałam fragment "chluby nam to nie przynosi" jako a) sugestię, że byliśmy zbyt słabi żeby przeciwstawić się złemu traktowaniu, a słabość jest powodem do wstydu, b) być może zasłużyliśmy sobie na to, co nas spotkało i rzeczywiście jesteśmy w jakiś sposób gorsi od innych. To są dla mnie powody, dla których ludzie nie przyznają się do pewnych epizodów w swoim życiu i w ten sposób ja myślę o tych z własnym udziałem.

Odnośnie przykładu z okularami - moim zdaniem jest średnio trafiony, jako że ich noszenie można łatwo uzasadnić względami zdrowotnymi, podczas gdy przykładowo czyjąś otyłość trudniej obronić.

Pewien szczególny rodzaj bezradności - kiedy ktoś cię krzywdzi, a ty nie możesz z tym zrobić absolutnie nic.

Na stan dzisiejszy to najgorsze jest uczucie depresji, jak się ma gorączkę, ból głowy i w dodatku wzdęty brzuch, którego nie możesz wciągnąć.

Jak to ujął mój przyjaciel : kiedy masz jeden kibel w domu i akurat cię na niego pędzi, ale nie możesz skorzystać, bo jest zajęte. :D 

• + 1

O 18.09.2019 at 20:12, Shady-Lane90 napisał:

Jak to ujął mój przyjaciel : kiedy masz jeden kibel w domu i akurat cię na niego pędzi, ale nie możesz skorzystać, bo jest zajęte. :D 

Polecam jelitówkę w rodzinie wielodzietnej. :D

• + 1

Znalazłem temat w którym się nie wypowiadałem. Uważam, ze powinienem dostawać za to jakieś punkty, serduszka albo przynajmniej pieniądze. Z kiepskich uczuć długo mi nie dawało spokoju poczucie bycia czyimś problemem. Nie polecam - Paolo Cwaniaczek.