Jump to content

dziesiejszy wzorzec człowieka

Penny Lane

Recommended Posts

Posted

Każdy na polskim omawiał wzorce parenetyczne każdej epoki. Wiadomo o co chodzi.

Średniowiecze - rycerz.

Renesans - poeta doctus

Romantyzm - poeta-wieszcz

Brzmi to górnolotnie, ale stanowi jednak dobry wstęp do tematu.

Jednak jaki jest dzisiejszy wzorzec dla młodzieży? Kto ma szansę stać się elitą społeczeństwa, a kto powinien? Czy dzisiejsze aspiracje wsparte autorytetami doprowadzą do czegoś dobrego? Gdzie są te autorytety? Jeżeli ich nie ma, to gdzie szukać?

Czyli krótko. Dokąd zmierzasz epoko? Gdzie pójdziemy?

Posted

Ciekawy temat. Myślę, że minie kolejna epoka zanim nas ocenią z perspektywy czasu...

Nasza epoka to podobno neopozytywizm z jego "skrajnym relatywizmem aksjologicznym i teoriopoznawczym" (tak mnie uczyli w szkole).

Według mnie obecnie nie ma jasnych autorytetów, ponieważ ze względu na globalizację i powszechny dostęp do informacji, każdy może sam sobie wyszukać autorytet w Google :wink:

Indywidualizacja społeczeństw postępuje a "indywidua" wyrastają jak grzyby po deszczu. Większość z nich ma na szczęście również żywotność owych grzybów i szybko znikają z naszej świadomości nie pozostawiając wielkich śladów. Są jednak i tacy, którzy przetrwają dłużej i myślę, że to oni mogą być uznani za "elitę epoki". Mam na myśli ludzi, którzy ze względu na swoją charyzmę (niezależnie od dziedziny w której działają), będą długo obecni w świadomości milionów. To co ich łączy to siła osobowości i umiejętność przekuwania idei (własnych lub społecznych) w konkretne rezultaty, umiejętność wyznaczania kierunku i osiągania celów przy wykorzystaniu całego bogactwa możliwości jakie daje nasza globalna wioska.

Posted

Zgadzam się z przedmówcą, ciężko teraz wskazać jasno określone ideały. Moim zdaniem winę za to należy obarczyć między innymi ustrój polityczny demokracji, dzięki, któremu wszyscy stali się równi, zacytuję tutaj Jose Ortega Y Gasset: "Czy może nas zatem dziwić, że dzisiejszy świat wydaje się pozbawiony zamierzeń, oczekiwań czy ideałów. Nikt nie zajmował się ich formułowaniem. Taki był rezultat zejścia ze sceny historii kierowniczych mniejszości stanowiących odwrotną stronę medalu buntu mas". Kim jest dzisiejszy wzorzec człowieka? Moim zdaniem jest to człowiek masowy. Dzisiejszą indywidualność określa masa nurtu main stream, czyli człowieka, który zatraca powoli swoją indywidualność na rzecz zbiorowej świadomości.

mirabelka12
Posted

Hmm.. moim zdaniem dzisiejszy wzorzec dla większości młodzieży to tzw. menel/żul oraz zwyczajna hm.. dziwka. Dziewczyny lat 14-16 - seks (zdarza się ciąża), alkohol, papierosy, narkotyki. Chłopcy (ten sam wiek) - seks (młodzi tatusiowie), alkohol, papierosy, narkotyki. Chcą przez to udowodnić nie wiadomo co. Niektórzy biorą przykład ze swoich rodziców. A nie zawsze rodzice są super. Ale cieszy mnie to, że jest również dużo rozsądnej młodzieży, która ma w życiu jakieś cele i nie wybiera np. stania pod sklepem i picie piwa tylko rozsądnie myśli o swojej przyszłości. Pierwszy cel (jeszcze w gimnazjum), czyli "co po gimnazjum?". Drugi cel, czyli "co po liceum?". Coraz więcej młodzieży ma również jakieś swoje zainteresowania, które chce rozwijać. A wiadomo inspiracje czerpie z jakiegoś źródła czy od jakiejś osoby. Więc młodzież ma dla siebie jakieś wzorce człowieka. Dla mnie wzorcem jest Jan Paweł II. I nie chodzi w tym o to, że mam zamiar w przyszłości służyć Bogu. Chodzi o to, że Jan Paweł II potrafił wyciągać wartości życia i żył rozsądnie. To w nim jest najwspanialsze. Dlatego jest dla mnie wzorcem i jak myślę nie tylko dla mnie.

Posted

mirabelka chyba tematu nie pojela ;p

pewnie jakis ateistyczny-informatyk ;p

Posted
Jednak jaki jest dzisiejszy wzorzec dla młodzieży?
Młodzież obecnie wzoruje się na gwiazdach. Przejmują styl życia podobny do ich stylu życia, czyli hedonistyczny, oparty tylko na przyjemnościach. Dążenie do życia bez problemów. Od imprezy do imprezy. Seks z przygodnie spotkaną osobą. Tak samo ludzie żyli w starożytnym Rzymie. Teraz zasady moralne nabrały innego znaczenia. Można powiedzieć, że już ich nie ma.
Kto ma szansę stać się elitą społeczeństwa, a kto powinien?
Ma szanse stać się elitą każda gwiazda popu i innych gatunków muzycznych. Ludzie którzy nie mają innych problemów niż z nudą, narkotykami, alkoholem. Kto powinien? Powinni ludzie, którzy kierują się innymi poglądami niż przeciętna gwiazda. Człowiek, który myśli nie tylko o sobie, ale i o innych. Ktory kieruje się dobrem, który nie czyni innym źle.
Czy dzisiejsze aspiracje wsparte autorytetami doprowadzą do czegoś dobrego?
Ludzie dążą do osiągnięcia maksymalnego szczęścia i minimalizacji problemów. Przyjmują konsumpcyjny tryb życia, czyli ludzie nie łączą się w pary, nie decydują się na dziecko. Jeżeli dalej świat będzie biegł w tym kierunku ludzie potrzebujący pomocy społeczeństwa jej nie dostaną. Ludzie nie będą sobie ufać. Każdy będzie żył tylko dla siebie. Do osiągnięcia celów będą się sami wykorzystywać. Także moja odpowiedź na twoje pytanie brzmi: NIE.
Posted

Moim zdaniem nie możemy w naszej epoce mówić o jakimś autorytecie. Ludzie uczeni nie szukają rozgłosu, rządy wielkich państw ukrywają wiele prawdy, każdy chapie tylko dla siebie. Póki co, wiele wody upłynie, nim ludzie przejrzą na oczy, że pieniądze i pilnowanie własnego tyłka to nie wszystko, czym cechować może się człowiek. Tragedią obecnej epoki jest to, że głupota zabrała się do myślenia. Trudno powiedzieć o jakiejś konkretnej postawie, która będzie uznawana za wzorzec. Obecnie ludźmi rządzą media, które kreują pewne wizerunki na własne potrzeby. Motłoch ma to do siebie, że łyknie wszystko, co podsuną w gazecie/telewizji. I to jest właśnie najgorsze- ludzie nie wybierają słusznych postaw, tylko kopiują to, co podsuną im zdolni manipulanci. Dlatego teraz często współczesny człowiek to hedonistyczny konformista, który tańczy, jak mu zagrają. (:

Posted

Myślę że głównym wzorcem postępowania na pewno nie sposobu bycia jest Jan Paweł II. Ale mu mówię to i wyłącznie o postępowaniu...i myśleniu. W dzisiejszych czasach gdzie mas media maja wielki wpływ na człowieka i to co otacza jego osobę bardzo trudno znaleźć właśnie taka osobę. Równie dobrze może być to polityk, który swoją władzą DOBRĄ władzą sprawiedliwą przede wszystkim!, jest wzorcem dla młodych ludzi.

Posted

Dobre.

Tak mi się przypomniało jak raz na lekcji polskiego rozmawialiśmy że w średniowieczu to rycerz być ideałem.. A ja wyłącznik i myślę co by tu o naszych czasach powiedzieć. Po czym od razu babka zauważyła że nie uważam powiedziałam jej to co myślałam. A ona co na to? "no to może nas oświecisz przemyśleniami" Powiedziałam że gdyby rycerza zapytać w średniowieczu kto jest ideałem całej epoki która nie wiadomo kiedy się skończy powiedziałby że on, dlaczego? Bo tylko wokół tego się życie kręciło, kto tam był jeszcze? pisarze, damy, kupcy, chłopi ale rycerz był jakoś tak bardziej uznawany. I zaliczyłam uwagę ze własne zdanie i chamską wypowiedź...

Ciężko to określić, to kiedyś ktoś określi jak nasza epoka się skończy, a może nie? Może sami wiemy tylko nie potrafimy tego dostrzec? Trudno mi wyłonić spośród społeczeństwa taką trwałą grupę do której przypiszemy współczesność. Jedyne co mi się nasuwa to media. Może właśnie one stały się naszym wzorcem. Trzeba się zastanowić co kojarzy nam się z tymi naszymi czasami. Postęp, wyścig szczurów, dążenie do doskonałości?

Temat wart przemyślenia.

Posted

Jestem zdania, że najlepiej na ten temat wypowiedzą się historycy za, powiedzmy, jakieś 100 lat. Lepiej oceniać z dystansu, bo wtedy najbardziej widoczne jest to co najbardziej wyraziste.

Dziś dużą rolę odgrywają mass media, jednak to nie one wg mnie są wzorcem. Nie mogę też powiedzieć, że cokolwiek narzucają. One jedynie podsuwają ludziom wzorzec. Jest nim ideał, różnie pojmowany. Współczesny człowiek dąży do ideału, który uwarunkowany jest jego upodobaniami, stąd wszystko zależy od tego czym kto przesiąknie.

Nasza generacja cechuje się na pewno większą niezależnością i wolnością, która nie zawsze jest dobrze spożytkowana. Można mówić, że rządzi pieniądz, jednak nawet wtedy indywidualna hierarchia wartości każdego człowieka decyduje o tym, w jakim stopniu.

Posted
Każdy na polskim omawiał wzorce parenetyczne każdej epoki. Wiadomo o co chodzi.

Średniowiecze - rycerz.

Renesans - poeta doctus

Romantyzm - poeta-wieszcz

O co chodzi a jak się to ma do rzeczywistości to trochę duża różnica. Wzorce o których mówisz tyczyły się tylko bardzo wąskiej grupy społecznej. Polska jest specyficznym krajem w którym przez długie wieki praktycznie nie istniała klasa średnia tak więc dla dominującej większości społeczeństwa (75-90% chłopstwa) wzorzec wyglądał bardziej tak:

Średniowiecze - szlachcic

Renesans - szlachcic

Romantyzm - szlachcic

;)

• 2 years later...
Posted

Ateista informatyk :mrgreen:

Myślę, że na to pytanie nie da się jeszcze odpowiedzieć, tak samo nie mamy pojęcia, jak naszą epokę nazwą przyszłe pokolenia (współczesność to strasznie głupia nazwa według mnie).

Jeśliby czerpać wzorzec z literatury - współczesna poezja jest pełna wyemancypowanych kobiet, przemocy. Bezpardonowa i mocno przemawiająca do czytelnika. Ale czy da się z tego wyróżnić jakiś jeden wspólny pierwiastek? chyba nie.

Posted
Ludzie uczeni nie szukają rozgłosu

jasne, ze szukaja;p sa poczytni i znani fizycy (Hawking), neurobiolodzy (Damasio), kognitywisci (Searle), biolodzy (Dawkins) czy lingiwsci (Chomsky) i wydaje mi sie, ze to wlasnie oni sa teraz takimi rycerzami w lsniacych zbrojach;]

Posted

Jak wiadomo nie ma ludzi idealnych. Każdy ma swoje wady i zalety w postępowaniu.

Jeśli tak to nie widzę powodu brać jako autorytet osobę. No bo dla czego miałbym brać za swój autorytet osoby nieidealne?

Z tego powodu wole brać za autorytet myśli tworzone przez ludzi, a nie samych ludzi.

Posted
Jednak jaki jest dzisiejszy wzorzec dla młodzieży?

Duża część wzoruje się na swoich "idolach" z TV czy internetu-dla części jest to jakiś polityk (Palikot),dla kogoś innego będzie to jakaś celebrytka (Lady Gaga). jednak tak na prawdę dzisiaj nie ma skąd czerpać prawdziwych wzorców.Zaciera się indywidualizm,nawet granice miedzy mężczyzną a kobietą przestają istnieć. Dzisiejsza kultura wszechobecnej śmierci i seksu sprawia,że zatraca się wrażliwość.Wrażliwość na piękno,na radość w małych rzeczach.

Kto ma szansę stać się elitą społeczeństwa, a kto powinien?

Elitą są debile.Osoby z przypadku,które gdzieś tam, coś tam palnęły/zrobiły. O ile w owym średniowieczu panował model rycerza, w romantyzmie-poety,tak teraz niema takiego wzorca.Bo niby kto mógłby nim być? Żołnierz? szara myszka? bezosobowy podmiot korporacji?

Przecież nawet dzisiaj,gdy organizuje się jakieś akcje patriotyczne,to są one albo przemilczane,albo wykreowane w mediach na faszystowską manifestację.

Czy dzisiejsze aspiracje wsparte autorytetami doprowadzą do czegoś dobrego? Gdzie są te autorytety?

Jeżeli ich nie ma, to gdzie szukać?

Autorytety dopiero się narodzą. Żyjemy w ciekawych czasach,na zakręcie historii.Ludzie wychodzą na ulice.Nie chcą obecnego porządku świata.Nie chcą obecnej kultury pseudo -tolerancji,która ze szlachetnej idei przerodziła się w bat (ja jestem inny,więc mi się należy!).Nawet takie wartości,jak Bóg dla wielu osób nie są już pewne.

Czyli krótko. Dokąd zmierzasz epoko? Gdzie pójdziemy?

Tego nikt nie wie-nawet najlepsi fachowcy.

Posted
  • W dzisiejszym świecie, w XXI wieku nie ma już ideałów. Młodzież żyje jak chce, nie liczy się dla niej żaden wzorzec. Nie mowię tutaj oczywiście o wszystkich, ale zdecdydowanej większości, niestety. Może gdyby dla tej wiekszości istniały jakieś inne wartości niż seks, kasa, rówieśnicy to może nie dochodziło by do tylu nieszczęść. Niestety, dla coraz większej ilości młodzieży większym autorytetem jest koleżanka z ławki niż własna matka ! Ci, ktorzy mają odrobinę rozsądku, a wiem, że tacy na pewno są zarówno tu, na tym forum jak i wszędzie, w całym naszym kraju i na świecie i nie są zapatrzeni tylko w kasę, rowieśnikow , używki itd. potrafią żyć normalnie. Bo dla nich wyznacznikiem w życiu jest rozsądek. To rozsądku właśnie brakuje coraz większej ilości dzisiejszej młodziezy. Dlatego zastanawiajace jest to, nie tylko zapewne dla mnie dlaczego ci, którzy tego rozsądku nie posiadają, nawet nie spróbują uczynić czegos, by żyć dobrze i godnie ? Wzory i autorytety sa, tylko brakuje ludzi, którzy chcą podążać śladami kogoś, kto swoja mądrość życiową czerpie nie z seksu i używek, ale z tego, że ma rozsądek, i wie co dla niego jest dobre, a co złe ? Przerażające, że coraz większa ilość młodzieży tego nie wie. A kiedy uświadomi sobie, że czas na zmianę - często jest już za późno, bo czasu wrócić nie można.
Posted
  • W dzisiejszym świecie, w XXI wieku nie ma już ideałów. Młodzież żyje jak chce, nie liczy się dla niej żaden wzorzec. Nie mowię tutaj oczywiście o wszystkich, ale zdecdydowanej większości, niestety. Może gdyby dla tej wiekszości istniały jakieś inne wartości niż seks, kasa, rówieśnicy to może nie dochodziło by do tylu nieszczęść.

Pogląd ten ma korzenie zdecydowanie starożytne, a nie tyowo XX/XXI wieczne ;p W każdej epoce sie tak narzekało.

Hmm przełom XIX/XX wieku to był czas naukowców zdaje się.

Obecnie czyli tak xx/xxi wiek wyglada to troche na czas celebrytów wszelkiej maści, czyli sportowcy, aktorzy itd ^^ Wszak ważny jest sukces ;]

Posted

Wydaje mi się, że w obecnych czasach każdy sam odnajduje swojego bohatera. Poeci piszą wiersze różnego rodzaju, pisarze piszą różne książki, a reżyserzy kręcą różne filmy. Chociaż obecnie w mass-mediach można spotkać najczęściej zdemoralizowanych nastolatków odnajdujących szczęście w hedonistycznym stylu życia. Wielu nastolatkom taki światopogląd odpowiada i starają się zachowywać w ten sposób. Jednak obecne czasy jak żadne inne pozwalają przyjąć swoją, własną hierarchię wartości. Każdy z nas ma prawo wyznawać swoje ideały, naśladować wybrane przez jednostkę autorytety. Nigdy wcześniej takiej wolności nie było. Za wyznawanie swoich wartości kiedyś można było skończyć na stosie.

Dokąd zmierzasz epoko? Gdzie pójdziemy?
Nasza epoka charakteryzuje się różnorodnością. A gdzie pójdziemy? W obecnych czasach wydaje mi się, że ludzie dążą do własnych celów, rozpraszają się. Nie ma takiej jedności jak kiedyś. Na szczęście :)
Posted

Dzisiejsze czasy nie mają swojego wzorca, który odpowiadałby wszystkim. Świat poszedł za szybko na przód i wiele idei oraz wartości się zatraciło. Może kiedyś się to zmieni.

Posted
Dzisiejsze czasy nie mają swojego wzorca, który odpowiadałby wszystkim. Świat poszedł za szybko na przód i wiele idei oraz wartości się zatraciło. Może kiedyś się to zmieni.

Posted

Wulf, po prostu tak to odczuwam i nic tego nie zmieni. Świat poszedł do przodu, ale ludzie wciąż stoją w miejscu. Ganiają za pieniędzmi i władzą, a zatracają podstawowe wartości, którymi są miłość, przyjaźń, tolerancja i pomoc innym. Nie mam dzisiaj modelu przewodniego, który byłby dobrym rozwiązaniem.

Posted

Pizzaro, a ja mam akurat wrażenie, że te wszystkie wartości jak miłość, tolerancja i pomoc innym nigdy nie miały się lepiej, co więcej wszystkie zmierzają ku lepszemu :)

Posted

Wulf, no więc widzisz, że prezentujemy dwa odległe od siebie myśli. Ciekawi mnie, która jest prawdziwsza i bliższa realizacji.

Posted

Co do tolerancji myślę, że ciężko by Ci było w ogóle argumentować, pomoc innym też raczej po mojej stronie :P

Miłość to sprawa dyskusyjna, ale jakoś nie sądzę żeby wcześniej było lepiej, to raczej mity epok ;p

Co do wzorca to jest on dość pluralistyczny, ale zdaje się jednak że człwiek (szeroko pojętego) sukcesu jest takowym.

Posted
Miłość to sprawa dyskusyjna, ale jakoś nie sądzę żeby wcześniej było lepiej, to raczej mity epok ;p

Wydaje mi się, że teraz miłość ma się lepiej. Kiedyś miłość osób z różnych grup społecznych była o wiele bardziej nie możliwa niż teraz. Tak samo jak miłość białego człowieka z czarnym. Coraz bardziej normalne (głównie w społeczeństwach zachodnich) wydają się być związki osób tej samej płci. Zaryzykował bym stwierdzenie, że miłość nigdy nie była tak dostępna.