Jump to content

7letnia kadencja prezydenta RP?

Pirat

Recommended Posts

Lech Kaczyński zgłosił w liście do konstytucjonalistów propozycję, żeby wydłużyć kadencję prezydenta z pięciu do siedmiu lat. Zaznaczył przy tym, że osoba raz wybrana nie będzie mogła ubiegać się o reelekcję. Wg niego

"Rozwiązanie takie prowadziłoby do wzrostu znaczenia roli prezydenckiego arbitrażu gwarantującego ciągłość i sprawność funkcjonowania instytucji ustrojowych państwa".

co o tym sądzicie? prezydent choć raz wpadł na dobry pomysł, czy może lepiej zachować status quo? jakie byłyby ewentualne plusy i minusy wydłużenia kadencji?

Wydaje mi się że plusy i minusy się równoważą. Z jednej strony dłuższa kadencja Prezydenta oznacza większą swobodę planowania i realizacji wymierzonych celów, dzięki temu można będzie uniknąć sytuacji kiedy Prezydent zostawia za sobą wiele niedokończonych spraw. Z drugiej strony zmniejsza się rotacja na tym stanowisku, Prezydent mając moc ustawodawczą i prawo weta może zneutralizować wiele słusznych projektów, poza tym taka sytuacja może prowadzić do rządów autorytarnych kiedy prezydent za wszelką cenę będzie dążył do umocnienia własnej pozycji oraz frakcji politycznej do której jest przychylny.

Ja to odbieram w ten sposób. Lechu zorientował się, że nie posiedzi dłużej na ciepłym stołku więc stara się ten swój czas na nim jak najbardziej wydłużyć. Natomiast pomysł z jedną kadencją wymyślił po to, żeby pokazać, że także jest gotów coś poświęcić, a tak naprawdę nic przy tym nie traci skoro i tak by drugiej kadencji nie otrzymał.

"Rozwiązanie takie prowadziłoby do wzrostu znaczenia roli prezydenckiego arbitrażu gwarantującego ciągłość i sprawność funkcjonowania instytucji ustrojowych państwa".

Przepraszam ale jakiego znowu arbitrażu, kiedy wyraźnie widać, jak bardzo stronniczy jest prezydent?

Z jednej strony dłuższa kadencja Prezydenta oznacza większą swobodę planowania i realizacji wymierzonych celów, dzięki temu można będzie uniknąć sytuacji kiedy Prezydent zostawia za sobą wiele niedokończonych spraw.

Jeśli ktoś jest zaradny to wszystkie swoje sprawy załatwi w odpowiednim czasie. Po za tym jakie sprawy miałby teraz do załatwienia? Składać kwiaty na cmentarzach i odznaczać tabuny ludzi orderami nawet on potrafi (chyba) wykonać w odpowiednim czasie.

Prezydenta oznacza większą swobodę planowania i realizacji wymierzonych celów, dzięki temu można będzie uniknąć sytuacji kiedy Prezydent zostawia za sobą wiele niedokończonych spraw.

to co ma powiedzieć parlament? idąc tą logiką powinniśmy wybierać na 8letnią kadencję?

Po za tym jakie sprawy miałby teraz do załatwienia? Składać kwiaty na cmentarzach i odznaczać tabuny ludzi orderami

i wetować, wetować, wetować ;d

naughtyboy
Ja to odbieram w ten sposób. Lechu zorientował się, że nie posiedzi dłużej na ciepłym stołku więc stara się ten swój czas na nim jak najbardziej wydłużyć. Natomiast pomysł z jedną kadencją wymyślił po to, żeby pokazać, że także jest gotów coś poświęcić, a tak naprawdę nic przy tym nie traci skoro i tak by drugiej kadencji nie otrzymał.

Otóż to.

Widzi, że został mu rok i nie ma poparcia wśród ludzi, no nie licząc kościelnych babć.

September

IMO jest to zwykłe cwaniactwo prezydenta. Mam nadzieję, że "to" nie przejdzie. :|

Nasz prezydent chce po prostu dłużej porządzić wiedząc jednocześnie, że dłużej "nie pociągnie". :?

Peggy Brown
Nasz prezydent chce po prostu dłużej porządzić wiedząc jednocześnie, że dłużej "nie pociągnie".

Sądze, że zostało by to wprowadzone w życie przy wyborze kolejnego prezydenta RP.

Niby są plusy i minusy, jednak moim zdaniem lepsza jest kadencja pięcioletnia. Jeśli jest dobrym prezydentem zostanie wybrany drugi raz. Trafi się znów taki Kaczyński i będzie rządził 7 lat, nigdy w życiu 5 lat to już tak za dużo jak na obecnego prezydenta.

Black Haze

Ok, a robi Wam to jakąkolwiek różnice kto jest prezydentem? Nie rządzi on krajem jak król, więc niech sobie siedzi, mi nie przeszkadza.

Peggy Brown
Ok, a robi Wam to jakąkolwiek różnice kto jest prezydentem? Nie rządzi on krajem jak król, więc niech sobie siedzi, mi nie przeszkadza.

Tobie nie ale innym może :)

Prezydent jest wizytówką na arenie międzynarodowej [pomijając inne kompetencje], więc to nie tylko tak że sobie siedzi. Jak na razie swoją osobą za granicami Polski nic dobrego nie pokazał.

Black Haze

Tobie nie ale innym może :)

Prezydent jest wizytówką na arenie międzynarodowej [pomijając inne kompetencje], więc to nie tylko tak że sobie siedzi. Jak na razie swoją osobą za granicami Polski nic dobrego nie pokazał.

Na razie nie widzę nikogo, kto mógłby pokazać coś lepszego:)

Myślę, że obecny Prezydent jest zdecydowanie za nisko oceniany. Wykazał się sporą determinacją jeśli chodzi o sprawy ważne dla Polski, miedzy innymi zdecydowanie odrzucił zawarte w traktacie nicejskim propozycje podziału głosów, wzmocnił także relację ze Stanami zjednoczonymi, zezwalając tym samym na budowę tarczy antyrakietowej na terenie RP. To posunięcie uważam za słuszne, jedyne co można mu zarzucić to bardzo negatywna postawa wobec Kremla. Ale osobiście uważam, że Polska nie powinna budować przyszłości w oparciu o partnerstwo z Rosja. Jakim sojusznikiem są Rosjanie każdy wie :/

Ok, a robi Wam to jakąkolwiek różnice kto jest prezydentem?

Rydzyk na prezydenta! : O

no bo, co za różnica...

Na razie nie widzę nikogo, kto mógłby pokazać coś lepszego:)

no bez przesady, w Polsce nie wszyscy są do d.. niczego.. ;p

Myślę, że obecny Prezydent jest zdecydowanie za nisko oceniany.

ludzie oceniają go tak a nie inaczej, cóż jego prezydentura widać na to zasługuje

Wykazał się sporą determinacją jeśli chodzi o sprawy ważne dla Polski, miedzy innymi zdecydowanie odrzucił zawarte w traktacie nicejskim propozycje podziału głosów

traktat nicejski wszedł w życie zanim jeszcze Kaczyński został prezydentem

wzmocnił także relację ze Stanami zjednoczonymi

relacje.. poddańcze

zezwalając tym samym na budowę tarczy antyrakietowej na terenie RP.

zgodził się bez żadnych negocjacji - "genialny" polityk..

na szczęście to nie on, a rząd decydował o umowie ze Stanami ws tarczy

To posunięcie uważam za słuszne, jedyne co można mu zarzucić to bardzo negatywna postawa wobec Kremla.

Kremla, Niemiec a także całej Unii Europejskiej...

. Z drugiej strony zmniejsza się rotacja na tym stanowisku, Prezydent mając moc ustawodawczą i prawo weta może zneutralizować wiele słusznych projektów, poza tym taka sytuacja może prowadzić do rządów autorytarnych kiedy prezydent za wszelką cenę będzie dążył do umocnienia własnej pozycji oraz frakcji politycznej do której jest przychylny.

Troche sie usmialem xD

Cóz w tej kwestii akurat niewiele sie zmienia, a prezydent ma zdecydowanie za male progreatywy by moc myslec o realnej wladzy, a co dopiero autorytarnej.

Ja to odbieram w ten sposób. Lechu zorientował się, że nie posiedzi dłużej na ciepłym stołku więc stara się ten swój czas na nim jak najbardziej wydłużyć.

Que?

Wiesz nic by tym nie wydluzyl, bo dzialaloby to najwczesniej od nastepnej kadencji.

Natomiast pomysł z jedną kadencją wymyślił po to, żeby pokazać, że także jest gotów coś poświęcić, a tak naprawdę nic przy tym nie traci skoro i tak by drugiej kadencji nie otrzymał.

To nie bylby pierwszy raz kiedy mialby jej nie otrzymac ;)

Jeśli ktoś jest zaradny to wszystkie swoje sprawy załatwi w odpowiednim czasie. Po za tym jakie sprawy miałby teraz do załatwienia? Składać kwiaty na cmentarzach i odznaczać tabuny ludzi orderami nawet on potrafi (chyba) wykonać w odpowiednim czasie.

A pamietasz aferke z orderem dla Jaruzelskiego ;>

Myślę, że obecny Prezydent jest zdecydowanie za nisko oceniany. Wykazał się sporą determinacją jeśli chodzi o sprawy ważne dla Polski, miedzy innymi zdecydowanie odrzucił zawarte w traktacie nicejskim propozycje podziału głosów,

lol, ale fail

A wiesz, ze traktat w Nicei został zawarty w 2001 roku? Wszedł w życie w 2003 czyli przed naszym wstapieniem do Unii i przed wyborami wygranymi przez Kaczyńskiego ;p;p

wzmocnił także relację ze Stanami zjednoczonymi, zezwalając tym samym na budowę tarczy antyrakietowej na terenie RP.

Cóz pomijajac, ze głowny ciezar negocjacji spoczywal na rzadzie. Zaciesnienie? Niezbyt, Miller z Kwaśniewskim wiecej zrobili ku temu i tez gówno dostali.

Zdecydowany blad z ta tarcza, praktycznie zadnych plusow.

To posunięcie uważam za słuszne, jedyne co można mu zarzucić to bardzo negatywna postawa wobec Kremla. Ale osobiście uważam, że Polska nie powinna budować przyszłości w oparciu o partnerstwo z Rosja.

Rosji, Niemiec itd...

Trzeba miec jednak z nia chocby dobre stosunki.

Nie jestem specjalistą, ale chodzi raczej o to, żeby przy jego ewentuanej reelekcji przedłużyć sobie posiadywanie. Ewentualna zmiana nie miałaby raczej zastosowania do obecnego prezydenta.

Jest to jak najbardziej jego interesie, bo jedyne naco teraz może liczyć to jeszcze 4 lata.

Troche sie usmialem xD

Tyle dobrze że polityka potrafi nas jeszcze bawić ;D Też się troche uśmiałem bo pierwszy raz widze wyraz progreatywy co to jest? xD

5,7 co za roznica. ten urzad i tak wiecej szkodzi niz z niego pozytku.

nie ma co, Kaczynski pokazal jaki z niego arbiter, a raczej sedzia jednej partii

Też się troche uśmiałem bo pierwszy raz widze wyraz progreatywy co to jest?
to kompetencje prezydenta

raczej prerogatywy

Hard Candy

Hm, może jest taka możliwość, że Kaczor myśli sobie tak "hm hm hm, wprowadzimy sobie takie coś, ale od następnej kadencji, ale co mi tam skoro i tak mnie wybiorą" :lol:

Sądzę, że pięć lat wystarczy. Jak prezydent jest dobry, to pozostaje mu jeszcze druga kadencja, jak jest do dupy, to przynajmniej mąci dwa lata mniej.

Poza tym "niedokończone sprawy'? Przecież i tak następny prezydent zostaje w to wszystko dokładnie wprowadzany, nie ma tu mowy o jakiś niespodziankach czy tajemnicach.

Que?

Wiesz nic by tym nie wydluzyl, bo dzialaloby to najwczesniej od nastepnej kadencji.

Fakt nie pomyślałem do końca i trochę się zagalopowałem.

Zresztą jakby nie patrzeć to po jego argumentacji od razu widać, że jest to pomysł ułożony specjalnie pod niego. No bo nie uwierzę, żeby mówiąc o równowadze politycznej mówił w tym momencie o Tusku^^

To nie bylby pierwszy raz kiedy mialby jej nie otrzymac ;)

Hmmm... w 2005 była jednak trochę inna sytuacja polityczna i ludzie inaczej go odbierali. W chwili obecnej sytuacja wygląda trochę inaczej i teoretycznie nawet była pierwsza dama byłaby w stanie z nim wygrać ;]

A pamietasz aferke z orderem dla Jaruzelskiego ;>

Oj dawno już zatonęła w morzu innych wpadek ;]

7 x NIE!

wg mnie Lech wie, że nie ma szans w wyborach i przedłużenie kadencji to jego jedyny ratunek

Zresztą jakby nie patrzeć to po jego argumentacji od razu widać, że jest to pomysł ułożony specjalnie pod niego. No bo nie uwierzę, żeby mówiąc o równowadze politycznej mówił w tym momencie o Tusku^^

Ale wiesz oni twardo wierza, ze wygra kandydat PiS'u ;p

chwili obecnej sytuacja wygląda trochę inaczej i teoretycznie nawet była pierwsza dama byłaby w stanie z nim wygrać ;]

Pewnie nie pamietasz, ale w 05 w sondazu to Kwaśniewska byla glownym rywalem Tuska ;p;p

7 x NIE!

wg mnie Lech wie, że nie ma szans w wyborach i przedłużenie kadencji to jego jedyny ratunek

Kolejna ktora nierozumie, ze to tej kadencji by nie dotyczylo...

Nie widzę potrzeby przedłużania kadencji. A nuż jeszcze kiedyś wybierzemy kogoś nietrafnie jak Kaczyńskiego i mielibyśmy się z nim 7 lat męczyć? A jeśli znalazłby się ktoś bardzo dobry, kto mógłby być wybrany na 2 kadencje, to by mu się o 3 lata skróciła prezydentura.

A podoba mi się pomysł G. Miecugowa, żeby długość kadencji zależała od poparcia. 50% - 5 lat, 70% - 7 lat. Jakby jeszcze wyliczać to tak, że 50% poszło do urn, zdobył/a 50% poparcia = 25% czyli 2 lata, to by nam jeszcze może frekwencja skoczyła (albo wręcz przeciwnie) :P

Kolejna ktora nierozumie, ze to tej kadencji by nie dotyczylo...

kolejny który nie rozumie, że niektórzy mogą pewnych rzeczy nie wiedzieć, bo się nie interesują :roll: i proszę mnie nie kolejkować.

@topic:

widzę na forach, że wszyscy (zwolennicy PO) ucieszeni, że Tusk mógłby dłużej w rządzie siedzieć a zagrywke p. Lecha traktują jak zagrywkę polityczną z drugim dnem. Jak to powiadają ostatnie podrygi półmartwej ostrygi.

A nuż jeszcze kiedyś wybierzemy kogoś nietrafnie

a obawiam się, ze taki scenariusz jest bardzo prawdopodobny :|

Ale wiesz oni twardo wierza, ze wygra kandydat PiS'u ;p

A mają inne wyjście? ;]

Pewnie nie pamietasz, ale w 05 w sondazu to Kwaśniewska byla glownym rywalem Tuska ;p;p

Jednak w tamtym czasie jeśli by startowała byłaby w miarę równym rywalem dla nich obu. Ponieważ mimo wszystko Kaczyński nie był na aż tak straconej pozycji. W chwili obecnej wystarczy spojrzeć na poparcie społeczne dla prezydenta, a raczej jego brak, żeby zauważyć, że jego szanse na reelekcję są praktycznie zerowe.

A podoba mi się pomysł G. Miecugowa, żeby długość kadencji zależała od poparcia. 50% - 5 lat, 70% - 7 lat.

Wiesz, jakby nie patrzeć to w bardzo podobny sposób działa to w chwili obecnej. Jeśli nie masz po pierwszej kadencji poparcia, to masz 5 lat, a jak je masz to siedzisz jeszcze raz tyle.