Jump to content

matura: czy można 2 języki, jeden jako przedmiot wybrany ?


amanda124

Recommended Posts

Posted

więc zamierzam zdawać maturę z języków, bo chcę iść na języki na studia i zastanawia mnie czy mogę tak: koniecznie polski i matematyka, angielski, a jako przedmiot wybrany np. niemiecki lub francuski ? czy można tak ? nie wiem, czy chcę iść na filologię, jakiegoś tłumacza przysięgłego czy lingwistykę stosowaną czy coś jeszcze innego, ale czy mogę zdawać jako przedmiot wybrany jeszcze jakiś język? z góry thx za idp :*:*:*:*:*:*:*

albo na jakie studia można iść oczywiście językowe ? tzn.np. lingwistyka stosowana, filologia angielska/germańska itp. : )))

Link to comment
Posted

hmmm cięzko mi powiedzieć ale obawiam się, że nie... Najlepiej dowiedz się w szkole u siebie. U mnie jak chłopaczek chciał zdawać dwa języki to musiał drugi język ( u ciebie np. francuski) jako przedmiot dodatkowy brac . wtedy pisemny i ustny zdajesz rozszerzony. Ale jesli ci zalezy na dwóch językach to jako przedmiot możesz zdawać np. geografie na podstawie. ;)

jesli chodzi o dobór języków, który jako obowiązkowy a który jako dodatkowy to nie wiem co Ci poradzić. Jest tak: jesli zdajesz języ angielski jako obowiązkowy ( mozesz zdawac np. pisemna czesc rozszerzenie-a;e wiedze trzeba miec duza slowka głownie to ustna bierz podtsawowa jak chcesz, masz tu wybor.) a jako dodatkowy język np francuski to musisz pisac i ustny w rozszrzeniu. jednak jak nie zdasz francuskiego to nic wielkiego sie nie stalo- poprostu mature masz zdaną tylko nie liczą ci tego francuskiego i nie musisz go poprawiac jak nie chcesz. natomiast jesli nie zdasz anglieskiego ( a francuski tak) to masz poprawke w sierpniu. ( jesli reszte matury masz zdana bo jak nie to dopiero za rok)

masz jeszcze czas sie spokojnie zastanowić ;)

Link to comment
Posted

wydaje mi się, że można. ktoś kto zdaje własnie na takie studia powinien zdać angielski + jeszcze jeden język dodatkowy. ale pewna w 100% nie jestem.

Link to comment
fabulous-girl
Posted

oczywiście, że można.

Naszym obowiązkiem i koniecznie trzeba zdać polski, (w twoim wypadku) matematyka i język nowożytny (zapewne angielski)

i to Ci wystarczy,

ale masz możliwość przedmiotów dodatkowych (których wcale w szkole mogłaś nie mieć), np. w tym roku u mnie w szkole dziewczyna jedna zdawała historie tańca.. :)

Jeśli mogę coś zasugerowac bardzo modny staje się rosyjski, sama jestem w klasie o tym rozszerzeniu i dla nas Polaków wcale nie jest trudny ;)

Link to comment
shwungistka
Posted

Można, ale o ile się dobrze orientuje to ten drugi będzie musiał być na rozszerzeniu

Link to comment
Posted

Nam ostatnio wychowawczyni czytała te wszystkie bajery co jej przysłali z CKE i napisali tam, że można zdawać na dodatkowym co tylko dusza pragnie i, że co mnie zaskoczyło, te przedmioty wcale nie muszą być na rozszerzeniu, mogą być na podstawach.. Ale do września wszystko może się zmienić.. ;)

Link to comment
Posted

Hmm, nie wiem jak jest w obecnym roku, ale w poprzednim NIE MOZNA BY

Link to comment
Posted
ale w poprzednim NIE MOZNA BY
Link to comment
 • yiliyane locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 • Who's Online (See full list)

  • Gloria
 • Najnowsze posty

  • Gloria
   Wracając do tematu, w liceum w Warszawie powstała łazienka stworzona z myślą o osobach niebinarnych, transpłciowych oraz nieokreślających się. https://polskatimes.pl/toaleta-dla-transplciowych-i-niebinarnych-dzieci-w-polskim-liceum-przemyslaw-czarnek-szalenstwo/ar/c1-16357345 https://twitter.com/PiotrW1966/status/1528438149243871235
  • Wulf
  • Wulf
   Chodzi o Klausa Schwaba, założyciela światowego forum ekonomicznego w Davos.  Chłopak przeczytał 1 książkę, oglądnął 2 filmy jej autorów na youtube i ewidentnie coś źle zrozumiał.  Inna sprawa, że łatwiej człowiekowi przelać nienawiść i frustracje na konkretną osobę, bo z kapitalizmem nic nie zrobi. 
  • wardrum
   Spotify. Brunetka czy blondynka? 
  • wardrum
   0/10
 • Recent Status Updates

  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Serdecznie z tego miejsca pozdrawiam Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Buziaczki <kiss> <kiss>
   · 0 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Witam Was ponownie po rocznej nieobecności.
   · 5 replies
  • Kerosine

   Kerosine

   Ku pamięci wszystkich naszych bliskich, którzy nie mogą - już nie - zasiąść z nami do wigilijnego stołu i dla wszystkich tych, którzy musieli w kończącym się właśnie roku z kimś pożegnać. Czasami nie to, co jest, a to czego nie ma jest bardziej niż to, co jest.
   · 0 replies
  • Pizzaro

   Pizzaro

   Czy jest tutaj życie?
   · 3 replies
  • _Balladyna_

   _Balladyna_

   idę pogadać z siostrą

   · 0 replies
 • Popular Contributors

  1. 1
   yiliyane
   yiliyane
   11
  2. 2
   Kerosine
   Kerosine
   6
  3. 3
   Martusiaaaaaa92
   Martusiaaaaaa92
   2
  4. 4
   LaFleur
   LaFleur
   1
  5. 5
   Gloria
   Gloria
   1
 • Top użytkownicy (7 dni)

  wardrum
  wardrum
  21 posts
  Kerosine
  Kerosine
  18 posts
  yiliyane
  yiliyane
  16 posts
  Gloria
  Gloria
  12 posts
  Martusiaaaaaa92
  Martusiaaaaaa92
  7 posts
  Xantos
  Xantos
  4 posts
  Adam3344
  Adam3344
  4 posts
  dannonka
  dannonka
  3 posts
  kasia_demańska
  kasia_demańska
  3 posts
 • Top użytkownicy (miesiąc)

  Kerosine
  Kerosine
  45 posts
  wardrum
  wardrum
  39 posts
  yiliyane
  yiliyane
  29 posts
 • Top użytkownicy (rok)

  Kerosine
  Kerosine
  453 posts
  yiliyane
  yiliyane
  380 posts
  Gloria
  Gloria
  128 posts
×
×
 • Create New...
Please Sign In or Sign Up