Jump to content

Wyrok na Doline Rospudy?

aneta89

Recommended Posts

Posted

Chciałabym poruszyć temat głośnej ostatnio sprawy, mianowicie budowy autostrady Via Baltica przez Dolinę Rospudy. Pomimo, że pomysł ten spotkał się z dużym sprzeciwem nie tylko ze strony ekologów, ale też całego społeczeństwa, a także Uni Europejskiej, Minister Środowiska Jan Szyszko (którego obowiązkiem powinna być przecież ochrona przyrody) podpisał wyrok na ten jeden z najcenniejszych obszarów torfowiskowych w Europie, będący siedliskiem wielu rzadkich i zagrożonych wyginięciem gatunków roślin i zwierząt.

Prace mają ruszyć już pod koniec lutego - na początek planowana jest wycinka 20 tysięcy drzew.

Budowa obwodnicy przez Dolinę Rospudy jest niezgodna zarówno z polskim prawem i konstytucją, jak i z prawem unijnym, co może skutkować wysokimi karami, płaconymi oczywiście z kieszeni podatników...

Dlaczego nie wzięto pod uwagę wariantu proponowanego przez organizacje ekologiczne - proponowany przebieg obwodnicy ? Byłoby to rozwiązanie nie tylko zbawienne dla tamtejszej przyrody, ale też tańsze i szybsze.

Nie poddamy się. "Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą" - powiedział św. Augustyn.

Bardzo proszę o podpisanie petycji przez wszystkich, którym zależy na zachowaniu tej cennej krainy!! petycja

Posted

Jedyne co mnie szczerze mowiac rusza to sankcje jakie moze nalozyc UE przez wybudowanie tej obwodnicy. A fauna i flora tamtejszego regionu to dla mnie sprawa drugorzedna.

Posted
a widziales kiedys biedronke ktora przejezdza auto? proponuje zobaczyc to moze zmienisz zdanie

Mysle, ze nie wyglada gorzej niz miazdzona w reku przez dzieciaka, badajacego jej anatomie i ostatnie odruchy, czy inne torsje. Z reszta nie wierze w reinkarnacje ;-)

Posted

widze ze macie dobre humory w zwiazku z tym tematem. ja juz tak dobrze sie nie bawie kiedy slysze ze chce sie zniszczyc cos co do nas nie nalezy. Slyszalem ze drogi w tamtym regionie sa w fatalnym stanie, a przez Augustowo przejezdza dzennie 4 tys tirow. ale z czego slynie ten region? z unikalnych torfowisk, zwierzat wystepujacych tylko na tym terenie, na czym zarabiaja tamtejsi mieszkancy? na turystach, agroturystyce? czy jesli zbuduje sie droge piekna nowoczesna w dobrym stanie to region ten zyska na wartosci, jesli przy okazji zniszczy sie to co ma najcenniejszego, po co przyjezdza tam setki turystow. Nie bedzie przyrody, bedzie bieda, no chyba ze mieszkancy chca ustawic bramki na drodze co dziesiec metrow i czerpac zyski z oplat za przejazd?! ekolodzy pokazuja jakies wyjscie alternatywne, ale nawet nie chce sie ich wysluchac....ktos tam na gorze komu wydaje sie ze moze wszystko za wysoko zadarl nos i nie moze chyba urazic swej dumy i pewnie decyzji nie zmieni. narazie ekolodzy przywiazuja sie do drzew, moze opinia publiczna wplynie jakos na zmiane decyzji?

Posted
ale z czego slynie ten region? z unikalnych torfowisk, zwierzat wystepujacych tylko na tym terenie, na czym zarabiaja tamtejsi mieszkancy? na turystach, agroturystyce?

Garstki zapalencow moze i wedruja po torfowiskach, ale wiekszosc wybiera sie tam na splywy kajakowe. A nie slyszalem, ze kanal augustowski ma ucierpiec ze wzgledu na budowe obwodnicy.

Ale podobno sa plany przeprowadzenia obwodnicy poza regionem chronionym, wiec nalzealoby wykorzystac taka mozliwosc. Pewnie jest to znacznie drozsza alternatywa, bo inaczej władze nie trzymalyby sie kurczowo obecnego planu.

Posted

jak słysze o takich pomysłąch jak ten tego aszego ministra mądrego to kurde nie wiem gdzie ja żyje... jak to w pewnym artykule było(parafrazuje) - z kelnerem pogadasz po francusku, z ekspedientką w sklepie po niemiecku a z premierem czy też przedstawicielami rządu za pomocą tłumacza...:/

nie wiem co jest z tym krajem... żeby na 38 mln. ludzi akurat kilku idiotów musiało rządzic krajem:/

oczywiście popieram i już dawno temu się podpisałem;)

Posted

ale pierdoły.... mi to jest osobiście obojętne.... ale uwarzam,że sie robi z tego zbyt wielką tragedię.... w afryce małe dzieci umierają z głodu,a tu sie robi wielkie halo i troche torfu.......

ale to nie jest moja sprawa więc

.....

Posted

[fquote=iguana_punk]ale uwarzam,że sie robi z tego zbyt wielką tragedię.... w afryce małe dzieci umierają z głodu,a tu sie robi wielkie halo i troche torfu....... [/fquote]

bo tu wszyscy mamy gdzie ze afryka glodna jest biały gołabek ominąl miejsce to i dla hipisow nie ma miejsc Oi!

To jedz do Afryky jako misjonarka i sobie im pomagaj mnie osobiescie nie obchodza zadne z tych dwoch spraw. Chciala Afryka wolnośc ? To ja dostała i okupiła ja wojnami i głodem. Nie nasza w tym głowa przynajmiej moja

. BEZ ODBIORU 8)

Posted

Ochrona doliny i jest ważna i trzeba walczyc aby jej nie zniszczyli ale cokolwiek wymyślą, jakiekolwiek stworzą plany zawsze ktoś (lub coś) będzie pokrzywdzony.... jak nie rośliny i zwierzęta to mieszkańcy miasta lub rolnicy przez ktorych pola ma przebiegać alternatywna trasa autostrady...

Posted

przede wszystkim ma zostac wycietych mnostwo drzew... przeciez wszyscy wiedza jak one sa cenne tyle tlenu im zawdzieczamy :)

jezeli przejdzie takie barbazynstwo to beda sie dziac jeszcze gorsze rzeczy! Trzeba to juz teraz zatrzymac... nie mozna pozwolic zeby decyzje kilku niekompetentnych i tepych ludzi niszczylo to co piekne i przede wszystkim potrzebne :P

Posted

1.Obwodnica dla Augustowa i trasa szybkiego ruchu jest niezbędna i tu nawet nie ma gadania. Można sobie przymknąć oko na to jeżeli mieszka się daleko na spokojnym osiedlu. Ludziom przed nosem jeżdżą dziennie tysiące śmierdzących, kopcących i głośnych TIRów. Ci ludzi martwią się o zdrowie i życie swoje, oraz swoich dzieci.

2.Skoro ustala się jakieś programy typu Natura 2000, to chyba nie dlatego, żeby budować na nich drogi? Jeżeli mamy w naszym kraju coś pięknego i niespotykanego, to trzeba to chronić.

Błąd leży w decyzji urzędników odpowiedzialnych za wytyczenie szlaku. To oni kilka lat temu podjęli taką decyzję i teraz powinni za to zapłacić. Nawet z własnej kieszeni.

Obecna sytuacja jest niezręczna. Z jednej strony ludzie chcą jak najszybicej być bezpieczni. Z drugiej trzeba chronić tą przyrodę. Prawdopodobnie oberwie się najbardziej i tak mieszkańcom Augustowa.

Chciala Afryka wolnośc ? To ja dostała i okupiła ja wojnami i głodem. Nie nasza w tym głowa przynajmiej moja

To nie do końca tak. Afryka skolonizowana została mocno uzależeniona od kolonizatorów. Mówiąc prościej - wszystkie te państwa wyssały z Afryki co tylko mogły, miały miejsce zbytu - biznes się kręcił, ale był to biznes z większym zyskiem dla państw takich jak Francja, czy Wielka Brytania. Na dłuższą metę nieopłacalny dla Afryki.

W tej sytuacji Afryka oddzieliła się od kolonizatorów, którzy pozostawili ją ze swoimi problemami, bez żadnej infrastruktury i pomocy.

Paradoksalnie rozwój medycyny w Afryce przyczynił się do głodu. Kiedyś ludzie żyli krócej, a więcej dzieci umierało. Teraz ci co mieli umrzeć - żyją, a jedzenia jest tyle samo co kiedyś.

Posted

ale jesteście śmieszni... a najśmieszniejsi są ekolodzy którzy mają zamiar powłazic na te drzewa jak małpy i tam wisieć.... hahahah......

mam taką sąsiadkę ekolożkę która jest zakręcona jak makowiec na świeta i nic nie robi tylko jak ktoś sobie ognisko rozpali to ona dzwoni na policję i robi afery.... albo łazi po ogrodzie i łapie żabki które potem zanosi nad rzekę żeby je auta nie poprzejeżdżały..... prooooooszę was.........

Posted

Popieram ekologów. I to nie jest śmieszne. Warto ratować środowisko! I wiele osób również popiera ekologów :) Np. te protesty w wielu miastach Polski :) Widać niektórym jednak zależy, aby ochronić ten zielony skrawek ziemi ;]

Posted

w porządku.......... w sumie to ich w pewien sposób podziwiam-mi osobiście nie chciałoby się jechać pół polski do jakiejś doliny żeby tam se zrobić biwak i siedzieć tam i marznąć.ale kwestia gustu.

Posted

Ja również podziwiam,gdybym tylko mogła sama bym pojechała. Piękna na ziemi jest coraz mniej...

• yiliyane locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Who's Online (See full list)

• There are no registered users currently online
  • Najnowsze posty

• Kerosine
      Dziecko
    • Martusiaaaaaa92
      Nie pochwalam związków osoby dorosłej z dzieckiem.
    • Nieprzenikniona
      Nie zrobiłabym czegoś takiego. Tak postępują wg mnie osoby, które nie potrafią omówić problemu, tylko chcą naokoło coś załatwić. Człowiek się powinien uczyć na błędach.
    • Kerosine
      W dniu dzisiejszym nasze forum postanowił - tym razem już na dobre - opuścić @intodecay00. Nie upoważnił mnie do podania przyczyny, podkreślił natomiast, że opublikowanie niniejszego postu jest dla niego niezwykle ważne i wydatnie ułatwi mu wytrwanie w postanowieniu. Na pożegnanie z Wami przesyła poniższy utwór:
    • dannonka
      W końcu skończyłam pisać pracę magisterską. Wysłana do promotora, teraz niech się dzieje wola nieba - teraz zamierzam przez kilka dni odpoczywać  
  • Recent Status Updates

• Kalafior_Grozy

Kalafior_Grozy

Serdecznie z tego miejsca pozdrawiam Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Buziaczki <kiss> <kiss>
      · 0 replies
    • Kalafior_Grozy

Kalafior_Grozy

Witam Was ponownie po rocznej nieobecności.
      · 5 replies
    • Kerosine

Kerosine

Ku pamięci wszystkich naszych bliskich, którzy nie mogą - już nie - zasiąść z nami do wigilijnego stołu i dla wszystkich tych, którzy musieli w kończącym się właśnie roku z kimś pożegnać. Czasami nie to, co jest, a to czego nie ma jest bardziej niż to, co jest.
      · 0 replies
    • Pizzaro

Pizzaro

Czy jest tutaj życie?
      · 4 replies
    • _Balladyna_

_Balladyna_

idę pogadać z siostrą

· 0 replies
  • Popular Contributors

1. 1
      patolove