Monisiek

poprawna polszczyzna

269 postów w tym temacie

Coraz więcej uczymy się języków obcych. Staramy się posługiwać nimi biegle i bezbłędnie. Dążymy do perfekcji w mówieniu w obcych językach. To dobrze. Ale czemu cierpi na tym nasz język ojczysty?

Coraz więcej chłopców mówi notorycznie 'przyszłem', mówimy 'wziąść', 'lubiałem' oraz 'spaźniać' (to oczywiście tylko przykłady, jednakże jakże często powtarzane), mówimy nieskładnie i niestylistycznie, robimy coraz więcej błędów ortograficznych, nie stawiamy przecinków... Można by tak dalej wymieniać.

Co można z tym problemem zrobić? Jak zahamować to zjawisko? A może uważacie, że lepiej pozwolić ludziom robić błędy, a tym samym pozwolić językowi ewoluować?

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

heh ja błedy robie i raczej bede robic. Choc walcze z bykami i pomyłkami w wypowiedzi.

Co można z tym problemem zrobić?

Czytac dziecia na dobranoc i od malego zwracac uwage.

Nie mowic do nich kochaniuteteczki cukiereczuszek bo sie biedaczek nauczy :/

Jak zahamować to zjawisko?

Dokształcac... i grzecznie upominac.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ja jeżeli chodzi o mówienie robię błąd tylko gdy mówię "tu pisze" zamiast "jest napisane". Sam się na tym łapię i staram się poprawić :P .

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Staram się mówić i pisać jak najbardziej po polsku. Z wszelkimi zasadami.

Co można z tym problemem zrobić?

Cokolwiek. Kształcić, gnębić błędy, niepoprawną mowę itp.

A może uważacie, że lepiej pozwolić ludziom robić błędy, a tym samym pozwolić językowi ewoluować?

Ewoluować tak, ale nie przez błędy.

Ja jeżeli chodzi o mówienie robię błąd tylko gdy mówię "tu pisze" zamiast "jest napisane".

Też miałem z tym problem, ale już coraz rzadziej mi się to przytrafia. I innych upominam :P

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Gnębić i poprawiać? Hmmm... Moi znajomi mają mnie już dosyć za to, że ich ciągle poprawiam -_- Bo w sumie ile można? Albo jak nauczyciele robią błędy - też mam ich poprawiać? xD

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Mowa swiadczy o czlowieku. Zarowno jej tresc jak i forma. Jedno nie moze istniec bez drugiego. Jak bowiem potraktujecie zdanie o wyjatkowo glebokiej trasci, w ktorym co drugie slowo jest zapisane blednie? Jak to swiadczy o autorze?

Skoro mamy taki, a nie inny jezyk powinnismy stosowac sie do jego zasad. Nawet jezeli czesto bywaja niezrozumiale lub zwyczajnie trudne do opanowania. Wszystkiego mozna sie z czasem nauczyc.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Gnębić i poprawiać? Hmmm... Moi znajomi mają mnie już dosyć za to, że ich ciągle poprawiam -_- Bo w sumie ile można? Albo jak nauczyciele robią błędy - też mam ich poprawiać? xD

Pewnie :D Sam czasami poprawiam nauczycieli. Ogólnie wszystkich :roll: Trochę to ludzi denerwuje, ale przynajmniej widzą swoje błędy.

Mnie też trzeba poprawiać, nie jestem idealny :P

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

heh Mylić sie jest rzeczą ludzka tak wiec nie robie nic wbrew swojej naturze. I głowno prawda! Nie da sie nauczyć. Dyslektycy czesto bardzo dobrze znaja zasady ortografii a i tak dyktanda pisza najwyżej na 2.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

NAsz język do najłatwiejszych nie należy , a pozatym myśle że to nie jest jeszcze na aż taką skalę. Myślę że z tymi ktorzy już sie tak nauczyli nic sie nie da zrobić, ale z tymi mlodymi da , i trzeba robić !

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

ja sama staram się nie popełniać błędów ani w wysławianiu się ani w pisaniu. Z ortografią nie mam problemu praktycznie żadnego i strasznie mnie irytuje jak ktoś robi byki w najprostszych wyrazach ... i ja też wkurzam znajomych tym że ich ciągle poprawiam :P taka już moja uroda :mrgreen:

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

musze sie tu wypowiedzieć :P

a więc:

jestem przyszłą polonistką i po prostu mam bzika na puncie ortografii, interpunkcji itp

może to jakieś skrzywienie ale po prostu jak widzę orta to mnie serce boli (hehe tak powiada moj wykladowca jeden i kazał nam sie tego nauczyć...)

moim ulubionym błędem jest "żadko" albo "Chamować" bo to wyrazy gdzie faktycznie bardziej pasuje ż i ch i statystycznie Polacy robią tu w 80% błędy :)

na błędy ma też wpływ Internet i telefonika-chyba każdy zna pisanie bez alta z robieniem masy literówek-no i potem przyzwyczajenia zostają...

Koniec ;)

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

[fquote]moim ulubionym błędem jest "żadko" albo "Chamować" bo to wyrazy gdzie faktycznie bardziej pasuje ż i ch i statystycznie Polacy robią tu w 80% błędy Smile [/fquote]

Coś o tym wiem :P . Wkurzyło mnie sprawdzanie w słowniku tych wyrazów za każdym razem więc nauczyłem się ich na pamięć bo wzrokowo mi nie pasowało :P .

[fquote]heh Mylić sie jest rzeczą ludzka tak wiec nie robie nic wbrew swojej naturze. I głowno prawda! Nie da sie nauczyć. Dyslektycy czesto bardzo dobrze znaja zasady ortografii a i tak dyktanda pisza najwyżej na 2.

[/fquote]

Nie zgodzę się. Swego czasu miałem wielkie problemy z ortografią. W gim na dyktandzie na 2 strony formatu A5 potrafiłem robić po 30-40 błędów. Później do tego doszły błędy których bym w życiu nie zrobił, a robiłem właśnie przez pisanie byle jak w necie. W pewnym momencie stwierdziłem, że muszę się za to wziąć i internet mi w tym bardzo pomógł. Każde słowo którego nie byłem pewien sprawdzałem w słowniku internetowym. Potem po zainstalowaniu wtyczki w firefoxie sprawdzającej pisownie było jeszcze łatwiej. W tym momencie błędy owszem robię ale o wiele rzadziej niż robiłem bo pracowałem nad tym więc nie mów mi, że to nie jest nieosiągalne. Wystarczy chcieć i na prawdę nie trzeba w to tak strasznie dużo pracy włożyć.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A ja żadnych błędów nie robię :) Byłem mistrzem ortografii w gimnazjum :D No ale w końcu jestem "Polonistą" :P

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

heh ja tez raczej nie robie, u nas w klasie zaczeli juz dzieki mnie i moim dwom kolegom mowic tu jest napisane zamiast tu pisze, ale włączam zamiast włanczam to sie nie naucza :roll:

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dobrze pamiętam moja mama czytała mi na dobranoc do poduchy ale to nie przez to robie mało błędów. Jeśli posługujemy sie w internecie dość ciekawymi dodatkami do przeglądarek to, to właśnie pomaga. Fakt że nam nie stawia przecinków ale podkreśla błędy jak w Wordzie, SeaMonkey.

Lecz hops, to nie o tym mowa. W szkole robiłem dużo błędów, czym byłem starszy tym mniej. Jak poradziłem sobie z tym że robie ich dość mało ? Dużo przepisywałem xD np. na wagary się chodziło a potem całymi dniami przepisywało zeszyty, tak więc sądzę żę to mi pomogło.

Jeśli ktoś z Was robi bardzo dużo błędów i używa AQQ to jest plugin które pokazuje pod okienkiem wiadomości nasze błędy na czerwono, lub poprostu dodatek do Mozilli, Opery lub od razu wbudowana opcja w SeaMonkey

Polecam Wam tę przeglądarkę ponieważ działa na maszynie mozilli ale jest szybsza :)

Sądzę że to kilka rozwiązań ale niestety, młodzi ludzie częściej siedzą przed komputerem i internetem zamiast zrobić coś pożytecznego w stronę swojego języka.

Dość często ostatnio spotykam się jak ludzie piszą "bende" "dlaczemu" "jakosZ". To jeszcze da się przeboleć ale najbardziej wkurza mnie jak niektóre dziewczyny piszą "boshe" :| :/

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

a moj kolega, no coz dyslektyk (srednia 5.2 chyba) napisal ostatnio szczego, no wiem przypadek, ale smieszny :P

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Wydaje mi sie, ze przynajmniej czesciowo spowodowane jest to faktem, ze mlodziez coraz wiecej czasu spedza przed komputerami, a coraz mniej czyta ksiazek, ktore pomagaja rozwijac jezyk. Czasami, gdy czytam posty jestem przerazona bledami ortograficznymi. A w jezyku mowionym "slowa" takie jak: wzielem (w przypadku chlopcow), poszlem, pisze staja sie tak powszechne, ze pewnie niedlugo zostana uznane za poprawne (z 'pisze' chyba juz sie tak stalo), jako takie, ktore wiekszosc ludzi powszechnie uzywa.

http://www.bostonenglish.pl

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ja bardzo rzadko robię błędy.... ale za to nie mogę patrzeć jak ktos robi notorycznie błędy więc poprawiam... kilka osób przez to poprawianie coraz mniej błędów robi :D

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
W tym momencie błędy owszem robię ale o wiele rzadziej niż robiłem

A czy ja mowie ze nic nie robie!!! Staram sie, tez ma rozne triki zeby robic bledow mniej... ale jak sam napisales nadal je robisz i wiesz ze to nie jest takie hop ciup.

heh ale co wy tak ciągle o tej ortografii, a kochane słowotworstwo :) moj specjał :] jak powiem cos po swojemu to ludzie pozniej przed 10 minut rozkminiaja co jest grane :D

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

w mowie to mówie jak chce więc, na pewno popełniam mnustwo błedów ale mówie gwarą więc to normalne, a wszędzie mówie gwarą oprócz szkoły i wiem ze w tym jest pełno błędów :P w pisowniu to popełniam tylko błędy pisząc na klawiaturze, bo nigdy nie mysle nad tym co pisze, a w pisowniu normalnym nie mam zadnych błedów ;)

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby to tylko nieskładnie i niestylistycznie... :/ Denerwują mnie ludzie, którzy mają na tyle ubogie słownictwo, że co dwa słowa muszą przeklinać. A właśnie oglądałam "Wtorek". Właśnie w tym filmie pokazane były wykłady Miodka o wulgaryzmach. :D

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Pare lat temu, jak jeszcze bylem w gimnazjum, byl taki trend - rowiesnicy przeksztalcali polskie slowa. Z perspektywy czasu, nie wiem dlaczego...

Pare miesiecy, kiedy to tak znieksztalcalismy polszczyzne, doszedlem do wniosku, ze podstawowe wyrazy mi sie myla. Staralem sie pisac bezblednie. Teraz sie ciesze, bo moge powiedziec, ze pisze poprawnie. Denerwuje mnie, jak ktos robi podstawowe bledy :)

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

wedlug mnie tego problemu nie da se zwalczyc... sa to tak zwane zmiany gramatyczne, czyli cos takiego, ze kiedys bylo to poprawne a teraz juz nie jest. jednak wtedy kiedy bylo - ludzie tgo uzywali i mozna to jeszcze zauwazyc po roznych babciach czy dziadkach. przebywając z nimi uczylismny sie tego podswiadomie i niewiele da sie z ty zrobic... oczywiscie dla ksztalcacego sie i chcacego Polaka nie ma rzeczy niemozliwych ;]

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jako córeczka swojej mamusi (zaangażowanej zawodowo i z powołania w dziedzinie mowy polskiej) jestem dość regularnie musztrowana. Od zawsze temat poprawnej polszczyzny był poruszany u mnie w domu i na całe szczęście nigdy nie było z tym problemu.

Jestem świadoma swojej wady-często gubię przecinki i staram się nad nią pracować.

Myślę, że przyczyna problemu w dużej mierze są właśnie środki komunikacji takie jak internet czy sms'y. Szybko, skrótowo- i każdy wie o co chodzi, wiec po co sie starać. (np notoryczne gubienie "ę")

Dziwi mnie jednak, że niektórym nie wstyd popełniać podstawowe błędy. Chociażby na tym forum, gdzie dodatkowo jest funkcja "pisownia". Raczej niewielu z niej korzysta...

Inna sprawa to fakt iż nasze "wzorce" wypowiadające sie chociażby w TV popełniają wiele błędów a my (ogólnie) przyjmujemy to bezkrytycznie i co gorsza przyjmujemy jako normę. Zamiast ustawiać sobie poprzeczkę wyżej wciąż ją obniżamy-byle było łatwiej.

Co do dyslektyków-coraz więcej osób zasłania się papierkiem. Mam znajomego- ogromną ilość pracy włożył w poprawę swojej ortografii i sposobu pisania. I udało mu sie. Ale od kiedy odkryto u niego ta przypadłość robił wszystko, by ją zminimalizować

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz