Sign in to follow this  
Followers0
Aadek

6-latki do szkoły?

Recommended Posts

Dzieciom w klasach 1-3 nikt nie będzie mówił o homoseksualizmie, błagam...

Skąd wiesz? Ludzie są różni, nie każdy ma równo pod sufitem.

Temat i tak mówi o 6-latkach, a w 1klasie podstawówki nie ma podręczników do wiedzo o społeczenstwie

To był argument na potwierdzenie tezy o indoktrynacji i nie dotyczył 6-latków, tylko szkoły w ogóle.

Bo byliśmy pod władaniem władz zaborców? To było oczywiste na tamte czasy, rodzice byli zastraszani, dzieci w szkole tak samo, publicznie wygłaszane idee musiały być podporządkowane zaborcom, kto chciał, ten cichaczem, w podziemiach przekazywał swoim dzieciom prawdę.

Ta, jasne.

W 1832r. jako język urzędowy wprowadzono język niemiecki, także w szkołach był językiem wykładowym. W początkach lat trzydziestych 90% dzieci deklarowało, że nie zna języka niemieckiego, a w roku 1839, aż 39% dzieci przyznało, że posługuje się nim, jak językiem ojczystym.

W zaborze rosyjskim, język polski był nadobowiązkowy i prowadzony po rosyjsku.

Inny przykład: w czasach PRLu, podręczniki od historii zawierały informacje, że rząd polski emigrował 17 września 1939r., a sowieci wkroczyli tuż po tym, aby chronić mniejszości narodowe. W rzeczywistości, rząd emigrował 17/18 września, PO wkroczeniu Armii Czerwonej na ziemie polskie.

To nie było dlatego, że to "oczywiste", tylko dlatego, że szkoła jest ważną instytucją, która ma wpływ na swoich wychowanków. Ten wpływ czasami jest dobry, a czasami jest zły. Nigdy nie masz pewności, czego Twoje dziecko nauczy się w szkole, nawet jak przeczytasz cały program nauczania MENu.

Jeśli jesteś osobą, na którą pół życia spędzone w szkole nie miało absolutnie żadnego wpływu, to gratuluję, chociaż szczerze w to wątpię, bo wydajesz się być przekonana, że szkoła jest jakimś rajem, albo przynajmniej dobrem koniecznym.

Sądzę, że każdy rodzic, choćby intuicyjnie wie, co jest dobre dla jego dziecka i każdy powinien sam o tym decydować, a nie państwo za niego. To jest moja opinia, której nie zmienisz, sugerując mi, że na niczym się nie znam, bo nie przeczytałam tylu mądrych książek o pedagogice, co Ty.

Podstawą moich tez jest historia oraz własne doświadczenia. Jeśli kiedyś będę miała dziecko, to z pewnością nie wyślę go do szkoły w wieku 6 lat i myślę, że nie stanie mu się żadna krzywda - ja też zaczynałam w wieku 7 lat. Nie czuję się z tego powodu gorsza, ani upośledzona.

porazka i tyle. zabieranie roku z zycia. jak patrze na dzieciaka koleznaki z grupy z AP ktory ma 5 lat i lada chwila bedzie szedl do szkoly to mam wrazenie ze to sie nie uda. nie wiem czy MEN ma jakis pomysl na to.

jak patrze na dzieciaka koleznaki z grupy z AP ktory ma 5 lat i lada chwila bedzie szedl do szkoly to mam wrazenie ze to sie nie uda. nie wiem czy MEN ma jakis pomysl na to.

ma. chociażby różnicowanie poziomu. Nauczyciel ma obowiązek zróżnicowac poziom zadań do poziomu dziecka tak, by nie zaszkodzić mu. Diagnoza taka zajmuje zwykle nieco ponad miesiąc, więc już w połowie października nauczyciel powinien mieć informacje o każdym dziecku w swojej klasie i nie kazać wszystkim wycinać kółek. Jednemu da wielkie koło, innym zróżnicowane rozmiary, a dzieciom bardziej rozwiniętym psychomotorycznie da bardzisj skomplikowany kształt... na przykład.

O innych pisałam we wcześniejszych postach, wystarczy poczytać.

Lepsze było przedszkole, dzieciaki się wybawiły; zakumplowały z innymi rówieśnikami. Przywykły troszkę do tego trybu prawie, że szkolnego. Sama najpierw chodziłam do przedszkola i było fajnie. Od razu szkoła to coś w stylu na głęboką wodę. ;/

Lepsze było przedszkole, dzieciaki się wybawiły; zakumplowały z innymi rówieśnikami. Przywykły troszkę do tego trybu prawie, że szkolnego. Sama najpierw chodziłam do przedszkola i było fajnie. Od razu szkoła to coś w stylu na głęboką wodę. ;/

przecież przedszkoli nikt nie likwiduje, 3-4latki są w grupach przedszkolnych, 5 latki mają wybór czy ida do oddziału szkolnego, czy przedszkolnego.

Twój argument nie ma zbyt dużego znaczenia, bo przed reformą spora część dzieci też była rzucana na głęboką wodę bo nei chodziła do przedszkola.

Świat oszalał 3 latki do przedszkolów..6latki do szkoły oni tak uważają ,że tak powinno być bo chcą jak najprędzej odebrać dziecku dzieciństwo i już każą się uczyć ja poszłam do szkoły w wieku 7lat a nie 6.

IMHO trochę za wcześnie. To odbije się także na dalszych stadiach edukacji (do tej pory znam osoby z mojej szkoły, które jak na swój wiek powinny być mentalnie sprowadzone do podstawówki). Powinno się wziąć pod uwagę rozwój emocjonalny dziecka, zarówno na szczeblu nauki pisania i czytania, jak i przygotowania do egzaminów po podstawówce/gimnazjum/maturze, nie zaś sam poziom nauki. Brata mam dużo młodszego (lat 2,5) i wiem, że on z przedszkolem w wieku lat 3 na pewno rady sobie nie da... Ogólnie wiele rodzin ma wątpliwości związane z wcześniejszym posyłaniem dzieci...

Świat oszalał 3 latki do przedszkolów.

3 latki do przedszkoli były posyłane od bardzo dawna, to nie zadna nowość.

Hm, według mnie nie trzeba niczego zmieniać. Przynajmniej w tej kwestii, MEN wzięło by się za poważniejsze sprawy związane z edukacją, a nie o 6 latkach mówią.

Wszystko sprowadza się do tego, że będzie więcej osób, do karmienia urzędasów, bo rok wcześniej pójdą do pracy. Ewentualnie na bezrobocie;)

Świat oszalał 3 latki do przedszkolów

Może do przedszkolów nie, ale do przedszkoli tak i nie jest to żadne nowe zjawisko.

Temat i tak mówi o 6-latkach, a w 1klasie podstawówki nie ma podręczników do wiedzo o społeczenstwie, kształcenie jest zintegrowane, ale to też nie jest chyba miejsce do tłumaczenia czym jest integracja przedmiotów w edukacji wczesnoszkolnej.

To prawda podręczników do WOS-u jako takich nie ma, ale niestety ukryty program istnieje. Wystarczy wziąć pierwszy lepszy podręcznik, a można zauważyć jakie wartości wpajane są od najmłodszych lat. I pozostaje również kwestia tego, że edukacja społeczna odgrywa ważną rolę zaglądając do podstawy programowej zobaczymy jak ważne miejsce zajmuję wyprzedza między innymi edukację matematyczną (chyba w końcu stwierdzono że już nie jest taka ważna :crazy: ) ale i edukację przyrodniczą.

Krótko mówiąc kolejna zbędna zmiana w polskim szkolnictwie tak jak gimnazja nic dobrego nie przyniosły, tak i edukacja wczesnoszkolna 6-latków przyniesie więcej szkody niż pożytku.

Poroniony pomysł. Polskie szkolnictwo to w ogóle jeden wielki żart. A zmiany to należy przeprowadzić od tych wszystkich co wymyślają takie pomysły jak szkoła dla 6 latków, egzaminy gimnazjalne rozbite na przedmioty itp.

Ja jestem za. System edukacji nie jest u nas najlepszy, w większosci państw zachodniej Europy edukację zaczynają 6-letnie czy nawet młodsze dzieci.

A czy to znaczy, że nasz system jest gorszy, bo później zaczynamy edukację ? Czy zawsze musimy dostosowywać się do innych ? Zastanawiam się tylko, czy miała do czyniennia np z edukacją w UK czy w Niemczech.

Ja jestem za. System edukacji nie jest u nas najlepszy, w większosci państw zachodniej Europy edukację zaczynają 6-letnie czy nawet młodsze dzieci.

Ale nasze szkoły w większości nie są przygotowane na przyjęcie 6-latków i nawet nie mają kasy ,żeby takowe przygotowania poczynić. Porównujesz Europę zachodnią do Polski??? Człowieku to są dwa światy.

Porównujesz Europę zachodnią do Polski??? Człowieku to są dwa światy.

Dobra są różnice między nami a Europą zach no ale nie róbmy z Polski trzeciego świata.

Co do tematu to wydaje mi się że pomysł jest dobry. Przecież nie będą siedzieć od 8 do 16 w szkole ale przyjdą na parę godzin no i lekcje w podstawówce w 1-3 są bardziej przez zabawę. Szybciej pójdą to szybciej się nauczą np angielskiego( małe dzieci łatwo sobie przysuwają obcy język)

Jakie tam odbieranie dzieciństwa? Przecież nie będą cały dzień ślęczeć nad książkami.

Nawet skłoniłabym się ku temu, żeby o ten uzyskany rok przedłużyć liceum.

To by było bardzo dobre te trzy lata a raczej 2,5 to o wiele za mało. Dodatkowy rok byłby idealnym rozwiązaniem.

Przecież nie będą siedzieć od 8 do 16 w szkole ale przyjdą na parę godzin no i lekcje w podstawówce w 1-3 są bardziej przez zabawę.

Przez zabawę ? zabawa jest tylko dodatkiem, który ma urozmaicać czas spędzony na lekcji, ale tak jest więcej ćwiczeń, zadań, wypowiedzi niż nauki przez zabawę.

A niestety zdarzają się przypadki, kiedy dziecko spędza w szkole praktycznie cały dzień. Jeśli zaczyna później np o 10 to rodzice już na 8 zawożą dzieci na świetlice. Podobnie jest po lekcjach czasami dzieci czekają do 16 aż rodzice obiorą, bo niesetety niestety nie każdy ma dziadka/ciocię/babcię którzy wcześniej odbiorą.

Szybciej pójdą to szybciej się nauczą np angielskiego( małe dzieci łatwo sobie przysuwają obcy język)

Przecież w większości przedszkoli są zajęcia z angielskiego

To by było bardzo dobre te trzy lata a raczej 2,5 to o wiele za mało. Dodatkowy rok byłby idealnym rozwiązaniem.

Jeszcze może przedłużymy rok szkolny do 10 lipca :roll: ?

Obecnie nie jest źle, nie rozumiem po co ma być dodatkowy rok nauki w liceum. Jakoś od x lat jest taki system i żyjemy dalej.

Przez zabawę ? zabawa jest tylko dodatkiem, który ma urozmaicać czas spędzony na lekcji, ale tak jest więcej ćwiczeń, zadań, wypowiedzi niż nauki przez zabawę.

To chyba zależy od placówki, znam jedną, gdzie jest naprawdę bardzo dużo zabawy i dzieci chętnie do niej chodzą, sama byłam tam uczennicą.

A niestety zdarzają się przypadki, kiedy dziecko spędza w szkole praktycznie cały dzień. Jeśli zaczyna później np o 10 to rodzice już na 8 zawożą dzieci na świetlice. Podobnie jest po lekcjach czasami dzieci czekają do 16 aż rodzice obiorą, bo niesetety niestety nie każdy ma dziadka/ciocię/babcię którzy wcześniej odbiorą.

No i faktycznie, przez to, że rodzice niektórych dzieci mają taką pracę, cały pomysł jest zły.

Poza tym nie przesadzajcie - burzycie się, że 6latkom chcą odebrać dzieciństwo, a jakoś nikt nie płacze nad 7-9 latkami. To dla Was nie są dzieci czy co? A do szkoły chodzić już muszą, jednak nikt nie piszczy nad ich losem.

Obecnie nie jest źle, nie rozumiem po co ma być dodatkowy rok nauki w liceum.

Nie rozumiesz, bo chodzisz do LO raptem 9 dni.

Obecnie nie jest źle, nie rozumiem po co ma być dodatkowy rok nauki w liceum.

To co umie osoba dziś kończąca liceum z matematyki czy polskiego jest nieporównywalne z tym co potrafili ludzie przy 4 letnim liceum. To co się teraz robi jest śmiechem. Ale temat jest o 6-latkach.

6 lat to zdecydowanie za mało. Dziecko powinno być w przedszkolu uczone. Ja w 6-latkach miałem zajęcia poważniejsze już.

A co myślicie o tym co chce pan Kaczyński teraz przeforsować? Ten czas w przedszkolu który dziecko będzie mogło przebywać byłby do godziny 18? Co by rodzice mogli dopracować?

6 lat to zdecydowanie za mało. Dziecko powinno być w przedszkolu uczone.

Dlaczego? Jeżeli dzieciaki mają kompetentną, odpowiedzialną osobę, która się nimi zajmuje, nie grozi im żadne niebezpieczeństwo np ze strony starszych kolegów. Ja sama nie wiem, co to jest nauka w przedszkolu czy też oddzielnej placówce - zerówce, od zawsze byłam w szkole i nigdy nie stało mi się nic.

Ten czas w przedszkolu który dziecko będzie mogło przebywać byłby do godziny 18? Co by rodzice mogli dopracować?

Dzieciaka by męczył tak długi pobyt w szkole, ale pomysł jest dobry.

Według mnie te reformy w edukacji zmieniają szkolnictwo na gorsze,tak samo jak uważam że nie powinno być gimnazjów.Czy rok różnicy dużo daje? Między 6 a 7 rokiem życia nie zachodzą zbyt duże zmiany w rozwoju,ale w wieku 6 lat dziecko mogłoby mieć przyswajane tzw.podstawy do nauki w szkole,tak jak było kiedyś.

Ten czas w przedszkolu który dziecko będzie mogło przebywać byłby do godziny 18?

Niedługo życie tych dzieci będzie składało się głównie z chodzenia do szkoły.Kiedyś w wieku 6 lat nie myślało się o nauce - teraz to się zmienia.Uczeń w polskiej szkole ma już teraz wyższe wymagania niż uczeń zagranicą.My musimy umieć właściwie wszystko.

johanneskate napisał:6 lat to zdecydowanie za mało. Dziecko powinno być w przedszkolu uczone.

Dlaczego? Jeżeli dzieciaki mają kompetentną, odpowiedzialną osobę, która się nimi zajmuje, nie grozi im żadne niebezpieczeństwo np ze strony starszych kolegów. Ja sama nie wiem, co to jest nauka w przedszkolu czy też oddzielnej placówce - zerówce, od zawsze byłam w szkole i nigdy nie stało mi się nic.

Teraz już są nie tylko nauczyciele ,ale i kamera..jednak nie o to tu chodzi; Zerówka to zazwyczaj kolejny stopień w przedszkolu.Nauka w szkole ,a w przedszkolu różni się znacznie.Moim zdaniem jest czas by dziecko siedziało w ławce i odrabiało lekcje ,a rok to sporo.

Między 6 a 7 rokiem życia nie zachodzą zbyt duże zmiany w rozwoju,ale w wieku 6 lat dziecko mogłoby mieć przyswajane tzw.podstawy do nauki w szkole,tak jak było kiedyś.

Nie zachodzą zbyt duże zmiany ? Właśnie wśród dzieci najmłodszych dzieci różnice te są najbardziej widoczne. Niby rok różnicy a można zaobserwować w rozwoju emocjonalnym, dojrzałości szkolnej czy też koncentracji.

A co myślicie o tym co chce pan Kaczyński teraz przeforsować? Ten czas w przedszkolu który dziecko będzie mogło przebywać byłby do godziny 18? Co by rodzice mogli dopracować?

Najlepiej niech przedszkola będą 24 godzinne, dzieci będą miały weekendowych rodziców.