Jump to content

Święta Bożego Narodzenia już pod koniec listopada ... ?

adzik

Recommended Posts

W ostatnich latach obserwuje sie sytuacje, kiedy juz pod koniec listopada, a nawet i wczesniej, przy centrach handlowych na przyklad wisza ozdoby swiateczne, mikolaje z prezentami i kolore swiatelka czy gwiazki swiecące. Swieta za ponad miesiac......

3 lata temu święta "nadeszly" juz przed 1 listopada... zamiast we Wszystkich Swietych zyc w refleksji, radujemy sie z nadchodzacych swiat...

Jakie macie zdanie na ten temat?

:wink:

_Essentiel_

Supermarkety to tylko reklamy... Trzeba się zareklamować, że mają prosukty na święta. W moim mieście ozdoby świąteczne wiszą cały rok, tylko w okresie Bożego Narodzenia je zapalaja ;P

Mimo że uwielbiam świąteczną atmosferę i nawet umiem ją oderwać w myślach od tej komerchy i w sklepie czuć się po prostu fajnie na widok tych światełek, choinek i gwiazdek i słysząc z głośników świąteczne szlagiery - wkurza mnie to, że tak wcześnie to się zaczyna. W Niemczech ponoć świąteczne dekoracje zaczęli sprzedawać pod koniec września o.O

Magia Świąt polega między innymi na tym, że tak krótko trwają. Od końca listopada/początku grudnia powiedzmy rozumiem, zwłaszcza że 6. są mikołajki - ale wcześniej to dla mnie absurd. 4 tygodnie przed Świętami spokojnie by wystarczyły.

W tym roku, w którymś z centrów handlowych w Warszawie, przed 1 listopada już były dekoracje świąteczne. Oczywiście klienci bulwersowali się, że nadchodzi dzień Wszystkich Świętych - dzień smutku i zadumy, a centra rozweselają atmosferę mikołajkami i światełkami choinkowymi.

Według mnie dekoracje powinny pojawiać się początkiem grudnia. W końcu grudzień to miesiąc, który kojarzy się przede wszystkim z Bożym Narodzeniem i Sylwestrem. A przystrajanie miasta na początku listopada to grubsza przesada.

Mimo że tak jak Enn - uwielbiam czuć świąteczną atmosferę, zachwycają mnie udekorowane miasta (zwłaszcza nocą ;)).

4 tygodnie przed Świętami spokojnie by wystarczyły.

I tak za wcześnie jak dla mnie. 3 tygodnie to max.

Mimo, że kocham tą świąteczną atmosferę to drażni mnie to, że już na początku listopada zaczyna sie świąteczny szał. Już 2 listopada widziałam świąteczne reklamy. Już przyzwyczajają ludzi do świąt, a przed to święta tracą część swojej magii.

autentyczna

Denerwuje, bo jak wszystko, co przereklamowane, traci urok.

Nie, już nie ma tej magii, tego wyczekiwania na okres świąt. Reklamy w telewizji lub świąteczny wygląd supermarketów w listopadzie, nie wprowadzają mnie w ten nastrój, jaki powinnam czuć na myśl o swiętach. Nawet tuż przed Wigilią nie ma we mnie tego napięcia i oddania się cudownej atmosferze. I to nie dlatego, ze wyrosłam, ale dlatego, ze ta atmosfera nie jest taka, jak powinna. Jest sztuczna.

W Katowicach mikołaje chodziły 5 listopada ; ) Uwielbiam święta, trochę wkurza mnie to, że tydzień po Wszystkich Świętych tak naprwadę one się już zaczynają.

Kiedyś było inaczej, gdy byłem młodszy nie zwracałem uwagi na to, magia świąt pełną parą ^^

Teraz wszedzie kasa, komercja, łowienie klientów. Święta są , bo są...i tyle.

Kiedyś było inaczej, gdy byłem młodszy nie zwracałem uwagi na to, magia świąt pełną parą

Może między innym dlatego, że święta się czuło od grudnia, nie tak jak teraz. Nie tylko dzieci się bardziej cieszyły świętami ; ]

Wg. mnie to lekka przesada... Ale przecież to tylko w centrach handlowych jest to świąteczne szaleństwo 2 miesiące przed świętami. Mimo to bardzo lubię te wszystkie przedświąteczne zwyczaje, piosenki, światełka, choinki, mikołaje.

Tak na prawde każdy sam ocenia czy to już czas przygotowywać się do świąt.

Święta dzisiejsze to czysta komercja.

Ozdoby choinkowe,same choinki w listopadzie to już jest przegięcie.Zabierają cały urok świąt.

Też to zauważyłam i nie jestem z tego zadowolona. Przez to, że już na początku listopada wiszą wszędzie świąteczne dekoracje, gdy nadchodzą święta, nie ma już tej magii, bo jeśli napatrzyłam się na to wszystko już dwa miesiące wcześniej, nie robi to na mnie wrażenia. Może dlatego rok temu nie miałam ochoty na coś, co kiedyś kochałam - ubieranie choinki. Na pewno z tego nie wyrosłam, ja jestem wiecznym dzieckiem. Ech, ile ja bym dała, żeby te wszystkie dekoracje zniknęły. Wg mnie powinni je wieszać dopiero gdzieś na początku grudnia najwcześniej.

A ja na to patrze inaczej.

Kiedy trwa szara jesień, wrzesień -październik, nie myślimy o świętach. Nie czekamy tak na nie.

A kiedy zaczynają się reklamy, światełka w sklepie, promocje, świąteczne piosenki w radiu zdajemy sobie sprawę, że boże narodzenie idzie.

Ja przez ten cały czas czekam tylko na wigilię. I im wcześniej zaczyna się okres świąteczny, tym dłużej czekam.

Dla mnie okres przedświąteczny może trwać nawet i 2 miesiące, bo i tak właściwie ważna jest dla mnie wigilia.

A wiadomo, im dłużej na coś czekamy, tym bardziej się z tego cieszymy, kiedy w końcu to dostaniemy.

Nie rozumiem nazwy "Boże Narodzenie" :crazy: Bo co narodzenia Jezusa ma do tych świąt? Ważne są tylko ozdoby świąteczne, to co stoi na stole i pod choinką. Oczywiście, nie oszukujmy się - to właśnie tworzy świąteczny nastrój i ja też to uwielbiam. Ale te święta bardzo ważne pod względem religijnym. A kto myśli wtedy o tym? Dla kogo to jest ważne? Markety tylko na tych świętach zarabiają, ludzie tracą, a gdzie w tym wszystkim aspekt religijny?

:crazy:

Dla mnie przez tę nagonkę na święta wszystko traci urok, po prostu przejada mi się to. Święta to powinien być wyjątkowy okres a dla mnie od pewnego czasu takie nie jest bo wiem, że nie jest to spowodowane aura świąteczną tylko jest to chwyt marketingowy.

hmm, dzięki temu wcześniejszemu szaleństwu z ozdobami rozładuje się troszkę tłok przed samymi świętami. zresztą ja nie wiem kto co roku kupuje jakieś nowe pierdoły na choinkę. przecież zazwyczaj zostają te paroletnie w domu.

Właśnie też mnię to irytuje :?

Ja osobiście jeszcze nie czuję świąt, dlatego tak strasznie dziwnie mi z tymi wszystkimi motywami bożonarodzeniowymi.

Handlowcy specjalnie tak wczesnie wystawiaja towary, robią dekoracje świteczne w sklepach, żeby mieć wiekszy zysk, jak to się mowi 'biznes is biznes', widocznie tak musi być, szczerze mówiąć przyzwyczailam się juz do tego i myślę, że powinniśmy rozwazać poważniejsze problemy.

Nie podoba mi się to, święta powinny trwać kilka dni a nie miesięcy. Komercja potrafi zniszczyć. Patrząc 2 miesiące na te dekoracje już się przyzwyczajamy do nich i święta zostają niezauważone, nikt na nie nie czeka.

Znajoma zapytała mnie dzisiaj, czy mam juz w domu choinkę. "Nie mieszkam w Intermarche" :D

Na początku grudnia ok, niech sobie stawiają ile choinek chcą, ale listopad to jeszcze za wcześnie. Ale cóż, sprzedaż najważniejsza.

Pod koniec listopada to i tak jeszcze w miarę dobrze, ja o mało nie dostałam zawału gdy pewnego wrześniowego popołudnia weszlam do centrum handlowego i zderzyłam sie z św Mikołajem naturalnych romiarów, który zacząl śpiewac głupkowate piosenki :wall: potem już potykałam sie o bombki i inne takie

pozatym zeszłego roku zaraz po sylwestrze wchodze sobie do mego sklepu mając w zamiarze kupic bułki i co?? wita mnie napis : "ŻYCZYMY WESO

Magii Świąt nie czuje już od jakiś 3 lat. Moze w tym roku bedzie inaczej, bo wreszcie spadl snieg.

Ogolnie nie mam nic przeciwko tym wszystkim pierdolkom w sklepach, bo nie spedzam czasu biegajac po sklepach, wpadam do nich tylko wtedy gdy naprawde czegos potrzebuje, od czasu do czasu do supermarketu pomoc w zakupach rodzicom. I nie draznia mnie zbytnio te aniolki czy mikolajki dyndajace mi nad glowa.

To jest po prostu PROFANACJA Świąt... Pare(naście) lat temu święta zaczynały się w grudniu, teraz w listopadzie... No za parę lat zaczną się w lipcu, a w styczniu będą kurczaczki i zajączki biegały po marketach -.- Święta to chyba czas dla rodziny, spokoju, odpoczynku, refleksji... W jaki sposób można odpocząć, kiedy w każdym miejscu widzi się jakieś choinki, Mikołajki, lampki, bombki et cetera, et cetera... ehh... Komercja, nic więcej....

• Kerosine pinned this topic