Jump to content

przekaz podprogowy

myraxidos

Recommended Posts

Posted

wiele sie o tym słyszało, czy czytało.. jednak co o tym sadzicie? czy w dzisiejszych reklamach stosuje sie takie 'chwyty', czy wiemy jak reklamy odziałuja na nasza podswiadomosc? czy mogą byc niebezpieczne?

o tym co to jest: http://pl.wikipedia.org/wiki/Percepcja_podprogowa

http://dhost.info/wiadpodprogowe/rodzaje.html

przykład:

http://nonsensopedia.wikia.com/wiki/Przekaz_podprogowy

http://videosift.pl/story.php?id=9331 mc donald

http://www.maxior.pl/film/72525/Vision_ ... _Polish_Ad Vision Express

a moze uznac to za przekaz podprogowy? :D

http://patrz.pl/filmy/lody-truskawkowe

Posted
a moze uznac to za przekaz podprogowy? :D

http://patrz.pl/filmy/lody-truskawkowe

Nie, to nie jest przekaz podprogowy ;P

Sądzę, że coś takiego jest stosowane w reklamach i jak najbardziej działa na ludzi. Jest to w pewien sposób oszustwo, ale nie powiedziałabym, że jest to niebezpieczne.

Guest Anonymous
Posted
Jest to w pewien sposób oszustwo, ale nie powiedziałabym, że jest to niebezpieczne.

Każda próba manipulacji jest niezwykle niebezpieczna. Załóżmy, że wykorzystują to w reklamach, aby wpływać na to jakie produkty kupimy. A co jeżeli w przyszłości takie reklamy będą wpływały na to, na którego polityka zagłosujemy, czy co będziemy mieli zamiar zrobić? Zakładając, że już tego nie robią.

Posted

podałaś zły przykład, a po przeczytaniu tekstu na nonsensopedii nie miałam ochoty na kanapkę. Lody truskawkowe? sugestia, nie przekaz podprogowy. swoją drogą to bardzo ciekawe zjawisko. i spece od reklamy znakomicie manipulują ludzkim umysłem. Nie jest to dobre, ale ciekawe, ciekawe...

Posted

wiem, bo to nie byl przyklad,ale zakladajac post od razu mi sie skojarzlo, zwlaszcza ze pierwszy raz widzac ta reklame nic nie widzialam dopiero na replayu patrze ze tam baba;D

Posted
A co jeżeli w przyszłości takie reklamy będą wpływały na to, na którego polityka zagłosujemy, czy co będziemy mieli zamiar zrobić?

Wizja dosc przerazajaca, ale wedlug mnie nie realna. Politycy od zawsze chcieli jak najlepiej wplywac na masy, srodkiem idealnym do osiagniecia tego celu wydawala sie kiedys telewizja (nadal sie wydaje), dzis doszedl internet. Jednak w mojej opinii, wszelkie proby manipulacji czlowiekiem, za pomoca ukrytych sygnalow przesylanych podczas ogladnia "Plebanii", mozemy wlozyc miedzy bajki.

Posted

W prawidłowym przekazie podprogowym nie jesteś w stanie w ogóle świadomie zauważyć tego, co zostało Ci "wdrukowane" w umysł ;] Generalnie wiadomo, że takie zjawisko istnieje, ale jeśli chodzi o reklamy podprogowe, to po pierwsze - jest to zakazane, po drugie - jeden eksperyment (z kupowaniem popcornu i Coli w kinie) przed laty udał się znakomicie, ale jego powtórka już nie dała takiego samego wyniku, więc tego typu działanie podprogowe nie jest całkiem udowodnione. Bardziej chodzi o działanie pewnych nieuświadomionych nam czynników przy ocenie ludzi czy wydarzeń, szczególnie ocenie emocjonalnej. A spece od reklamy i tak mają mnóstwo innych sposobów manipulacji, zapewniam ;)

Posted
Każda próba manipulacji jest niezwykle niebezpieczna. Załóżmy, że wykorzystują to w reklamach, aby wpływać na to jakie produkty kupimy. A co jeżeli w przyszłości takie reklamy będą wpływały na to, na którego polityka zagłosujemy, czy co będziemy mieli zamiar zrobić? Zakładając, że już tego nie robią.

Wiesz, mówiąc, że te reklamy nie są niebezpieczne miałam na myśli reklamę proszku do prania. Oczywiście, że w jakiś poważniejszych sprawach tak jak wybory to ten przekaz jest niebezpieczny.

• 1 month later...
Posted

Przekaz podprogowy w reklamach raczej niebezpieczny nie jest ;)

Chyba, że dziecko zrobi wszystko, żeby wymusić na rodzicach kupno reklamowanej zabawki ;)

Posted
czy w dzisiejszych reklamach stosuje sie takie 'chwyty', czy wiemy jak reklamy odziałuja na nasza podswiadomosc?

Na pewno takie "chwyty" są stosowane, ale na tym polega zabawa, by przeciętny odbiorca nie wiedział, że jest manipulowany w jakikolwiek sposób ;)

Tu jest dość fajny przykład czegoś, co można podciągnąć pod przekaz podprogowy:

Niestety filmik bez polskich napisów.

Btw. Nonsensopedii, jak sama nazwa wskazuje, raczej nie należy traktować poważnie ;)

Posted

Reklama to głównie manipulacja. Słysząc słowa: "musisz to mieć" albo "wszyscy to mają" działa na ciebie, idziesz i kupujesz tłumacząc, że jest dobre bo reklamowane albo dobre bo drogie albo inni kupują to jest dobre i ja też to kupie... w polityce propaganda i manipulacja to podstawa ale z tym przekazem podprogowym to bym sie wstrzymała w obu przypadkach... nie każda reklama na tym jest oparta, cel nie jest wart srodków bo manipulacja starcza...

Słyszał ktoś o eksperymencie Zajonca (chyba, przyznam, że nie jestem pewna czy to jego eksperyment) kiedy pokazał ludziom znak chiński (upewniając sie, że go nie znają) i pomiędzy klatki wstawił znaki albo " :D " albo " :( "... ludzie oglądając znak z buźka :D mówili, że znak kojarzy im sie z pozytywnymi emocjami a ludziom, którzy oglądali znaczek z :( mówili, że nie podoba im sie znaczek. Wiadomo, że znaki :D i :( były nie widoczne dla oka bo trwały tylko ułamki sekund... i to jest przekaz podprogowy... na tym on polega...

Reklama chyba nie stosuje tego przekazu.... choc oczywiście my nie możemy tego stwierdzić bo jak jest w definicji tego przekazu rejestrujemy informacji bez świadomości ich spostrzegania... czyli najważniejsze w tym przekazie to brak świadomosci, nie widzimy i nie słyszymy tego przekazu.

Posted
Słysząc słowa: "musisz to mieć" albo "wszyscy to mają" działa na ciebie, idziesz i kupujesz tłumacząc, że jest dobre bo reklamowane albo dobre bo drogie albo inni kupują to jest dobre i ja też to kupie

Wow...to cos jak zombie...

Gdyby reklama dzialala jedynie prostym "musisz to miec", nie odniosla by wiekszego skutku. Poza tym, wiekszosc osob przyzna, ze reklamy w ktorych pojawia sie taki komunikat, zaliczy do tych najgorszych i najmniej lubianych reklam. Taka funkcja sie dzis w reklamie nie sprawdza.

Posted
Słysząc słowa: "musisz to mieć" albo "wszyscy to mają" działa na ciebie, idziesz i kupujesz tłumacząc, że jest dobre bo reklamowane albo dobre bo drogie albo inni kupują to jest dobre i ja też to kupie

Wow...to cos jak zombie...

Gdyby reklama dzialala jedynie prostym "musisz to miec", nie odniosla by wiekszego skutku. Poza tym, wiekszosc osob przyzna, ze reklamy w ktorych pojawia sie taki komunikat, zaliczy do tych najgorszych i najmniej lubiancych reklam.

to te najprostsze komunikaty, dałam tylko przykład... teraz stosuje sie inne teksty i inne chwyty... najprostszy przykład - "L'Oreal - jesteś tego warta" i tu jest właściwie to samo tylko inaczej ujęte... liczy sie po prostu odpowiedni dobór słów... mi chodziło bardziej o treść przekazu...

Posted
teraz stosuje sie inne teksty i inne chwyty... najprostszy przykład - "L'Oreal - jesteś tego warta"

Zgadzam sie i tak jak mowisz oba te hasla podchodza pod jeden paragraf. Chociaz ostatnio zauwazylem ze coraz wiecej reklam kompletnie rezygnuje z jezyka, stawiajac wszystko na obraz, dzwiek i emocje jaka moga wywolac. I te reklamy rzeczywiscie przynosza efekty. W sumie nie wazne - ze slowami czy bez, wazne zeby wywolac pozytywne odczucia;]

Posted
Chociaz ostatnio zauwazylem ze coraz wiecej reklam kompletnie rezygnuje z jezyka, stawiajac wszystko na obraz, dzwiek i emocje jaka moga wywolac. I te reklamy rzeczywiscie przynosza efekty. W sumie nie wazne - ze slowami czy bez, wazne zeby wywolac pozytywne odczucia;]

tu sie zgodze... i wszędzie dużo seksu:) juz dawno nie widziałam reklam w tv ale w necie też mozna to zauważyć... dlatego ja sie przed tym bronie rezygnując z telewizji:) chociaż coś mnie omija:P