Jump to content

savoir vivre w podrózy


shadiyah

Recommended Posts

Posted

Czy mógłby mi ktoś pomóc i podać jakieś zasady zachowania sie w podróży? Takie savoir vivre w podrozy... Potrzebuje zrobic referta a niestety nie moge nic znależć :( Z góry dzieki i licze na pomoc :):D

Link to comment
Posted

jedyne co mi do głowy przychodzi, to "dzień dobry" jak wchdodzisz do przedziału pociągu..

Link to comment
Incomprehensible
Posted

-Nie przeszkadzać innym współpasażerom.

-Pozwolić, aby najpierw zajęły miejsca osoby niepełnosprawne i rodziny z małymi dziećmi.

-Wykonywać polecenia personelu pokładowego (to np. w samolocie), konduktora, kierowcy, itd.

Hmm, nic więcej nie przychodzi mi do głowy. Ale wybierz się do biblioteki, na pewno mają książki na ten temat. (;

Link to comment
Posted

- nie rozmawiac o religii, polityce. ogolnie o swoich pogladach (szczegolnie w krajach arabskich lub jakis komunistycznych!!)

- uprzejmosc.. zero wrogosci

i ogolnie najlepiej niezaleznie od kraju i miejsca lepiej uwazac na to co sie mowi.. a co do 'manier' to trzeba juz samemu do tego dojsc :wink:

Link to comment
Posted

No i oczywiście nie palić i żadnych innych używek /a jeśli już to się podzielić :devil: /.

Link to comment
Posted

Mężczyźni powinni pomóc paniom z bagażami ;) No i dobrze jest ładnie mówić "przepraszam" zamiast przepychać się na siłę przy np. wychodzeniu z przedziału :)

Link to comment
Posted

nie jesc smierdzacych jajek na twardo w przedziale, ktore znacznie uprzykszaja czas podroznym ;P.

Zapytac sie czy mozna zgasic lub zapalic swiatlo, tak samo z otwarciem okna.

Link to comment
Posted
Mężczyźni powinni pomóc paniom z bagażami ;)

Moja droga a gdzie tu Wasze równouprawnienie?;D

Ja nie wiem czy to się mieści w savoir vivre a można by np zająć towarzystwo rozmową. Urozmaicić czas sobie i "współlokatorom".

Link to comment
Posted

Na pewno nie słuchać muzyki tak, że cały przedzia ł/ wszyscy słyszą czego słuchasz. :P

Czy np. na plaży tak samo, nie słuchać głośno muzyki, można powiedzieć dosyć ogólnie - nie robić niepotrzebnego hałasu.

Przede wszystkim (jak chyba ktoś przede mną powiedział) nie palić przy np, osobach w przedziale.

Link to comment
Posted
Moja droga a gdzie tu Wasze równouprawnienie?;D

Kochany, równouprawnienie to nie to samo co nieprzestrzeganie zasad dobrego wychowania ;) Zresztą ja nie jestem z zasady zatwardziałą feministką :P

Link to comment
 • 4 weeks later...
Posted

Jak dla mnie to podróż jest bardzo szeroko zakrojonym terminem ale jeśli próbujemy wymienić ze wszystkich środków lokomocji to :

- kichać w ręce lub w chusteczkę , generalnie się zasłaniać , tak szamo z kaszlem

- nie pluć

- nie mlaskać przy jedzeniu

- pić tylko na prostych odcinkach drogi , nie na zakrętach, nie przed stacją jak pociąg hamuje itp , można kogoś oblać lub samego siebie :)

- nie zakładać nogi na nogę

- nie śmiecić

- nie mówić na ucho :)

takie tam brakujące , generalnie savoir vivre jest tylko na papierze, większość wypisanych przez nas rzeczy tak jak i inne dobre maniery nie są ani trochę przestrzegane :)

Link to comment
 • 1 year later...
lady_manequine
Posted

trzeba ustąpić babci miejsce siedzące :P

Link to comment
 • 1 month later...
Posted
nie jesc smierdzacych jajek na twardo w przedziale, ktore znacznie uprzykszaja czas podroznym ;P.

:lol: Gorzej, jak ktoś te jajka lubi. Wtedy moze się podzielić z współpasażerami i wtedy nikomu jajka przeszkadzac nie będą ;)

Czy mógłby mi ktoś pomóc i podać jakieś zasady zachowania sie w podróży?

Mnie akurat przyszło do głowy to, ze jak się wyjeżdża do innego kraju, to dobrze jest poznać kulturę danego kraju i kilka zdań w ich ojczystym jezyku.

Mogę dodać jeszcze, że dobrze z regułami dobrego wychowania rozmowę przez telefon komórkowy nie należy przeprowadzać w przedziale pociągu. Nalezy wyjść.

Dobrze jest też porozmawiać w przedziale ze współpasażerami.

Jeśli chcemy wykonać jakąś czynność, która wpłynie na wszytskich pasażerów w przedziale, np: otworzenie/zamkniecie okna, zasłonięcie/odsłoniecie zasłonek, zapalenie/zgaszenie światła itp, ZAWSZE pytamy. Dostosowujemy się do decyzji.

Jak sobie coś jeszcze przypomnę, to dopiszę.

Link to comment
 • 2 years later...
Posted

Niemile widziane jest: kichanie,zarażanie i brak zasad higieny w tej kwestii;zbyt nachalne poszukiwanie towarzysza do wspólnego (a może lepiej jednostronnego) opowiadania sobie o rodzinie,gdzie kto studiuje i jak jest świetny;posiadanie nieznośnych dzieci.

Link to comment
 • 1 month later...
stokrotka523
Posted

Hmm ciekawy wątek. Nawet nie sądziłam że jest coś takiego :D zawsze jak wsiadam do pociągu do konkretnego przedziału to po prostu mówię Dzień dobry i zazwyczaj reszta podróży przemija w milczeniu :P

Link to comment
 • 1 year later...
Posted
No i oczywiście nie palić i żadnych innych używek /a jeśli już to się podzielić :devil: /.

:D

Link to comment
Posted

Wszystko zależy od charakteru podróży. Naszych współtowarzyszy lub ich braku. Środka transportu. Celu. Przede wszystkim ważne jest, by zawsze mieć na uwadze prywatność oraz 'przestrzeń' współpasażerów. Nie ważne, czy jedziemy pociągiem, autobusem, czy lecimy samolotem. Zadbać o swoją higienę. Czasem rzeczywiście nie jest to łatwe, zwłaszcza jeśli podróżujemy kolejny tydzień i nie mieliśmy okazji ostatnio skorzystać z prysznica. Jednak mamy XXI wiek. Istnieje szereg różnych środków, które pomogą nam o to zadbać. Wybrać także do jedzenia coś co nie będzie przeszkadzało innym. Zwłaszcza jeśli podróżujemy pociągiem z przedziałami. Nie ma chyba nic gorszego niż słuchanie osoby jedzącej chipsy ponad jedną godzinę lub dzielenie przedziału z zapachem tuńczyka w sosie własnym. Zwykle także większość osób zwraca uwagę na telefon komórkowy. Ja używam go w przedziale. Jednak ograniczam ilość rozmów oraz ich treść.

Poza tym pomóc osobom starszym, słabszym, dzieciom. Zachować kulturę osobistą.

Nie klaskać po lądowaniu samolotu.

Właściwie to ten nieszczęsny samolot zawsze jest dla mnie przykładem tego, na ile polskie rodziny mają problem z zachowaniem się w trakcie podróży. To ten typ. Najczęściej podróżuje ze mną z Barcelony do Polski w niedzielę wieczorem. Robiąc zdjęcia wszystkiemu. Rozkładając swoje nogi w przejściu. Obmawiając głośno swoje plany wycieczki. Naiwnie także myśląc, że nie wszyscy mówią po polsku na pokładzie samolotu. Jest to urocze. Później męczące. Zwłaszcza zapach kanapek z pasztetem i taniej wódki kupionej po odprawie.

Link to comment
 • 5 months later...
Kalafior_Grozy
Posted

Według mnie dobrym patentem jest wyciszenie telefonu. Wibra w zupełności wystarczy.

A jeśli już rozmawiamy to nie drzemy japy do słuchawki bo rozmówca na pewno nas doskonale słyszy. I zważamy na słowa podczas takiej rozmowy, jednocześnie redukując czas rozmowy do niezbędnego minimum.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 • Who's Online (See full list)

  • There are no registered users currently online
 • Popular Now

 • Najnowsze posty

  • grzechu98
   @Gloria Ale sam w sobie już jestem alertem, jeśli wszystko zbierzemy do kupy. Jeśli nie widziałem do tej pory np spojrzeń.  Tylko nie mam gdzie poznawać młodszych, gdyż na studia nie chodzę, dzienne i zaoczne. Zauważyłem, że dużo właśnie młodszych dziewczyn mało coś od siebie daje; prowadzi tak rozmowę bym ją prowadził i ciągle dawał. Facet introwertyk ma o wiele gorzej w tych sprawach.
  • Gloria
   Moim zdaniem, mógłbyś troszeczkę popracować nad dowartościowaniem się. Na pewno posiadanie dziewczyny nie może być wyznacznikiem tego, jakim człowiekiem jesteś. Co do samego poznawania kobiet, to trzeba by po prostu udać się w miejsca, gdzie kobiety można spotkać (w zasadzie może być to jakiekolwiek miejsce). Piszesz o rówieśniczkach - być może warto zapoznać się z młodszymi dziewczynami? W końcu one także nie powinny mieć dużego doświadczenia w relacjach damsko-męskich. Często zdarza się, że kobiety szukają starszych od siebie mężczyzn.
  • Gloria
   Słabo się znam, ale jak już mam coś wybierać to może przedział 14 - 17 lat?
  • grzechu98
   Nie wiem jaki sam jestem w skali 1-10. Nigdy nikogo nie pytałem o to, ale jeśli nigdy nie widziałem zaintesowania od drugiej strony, to znaczy że jestem odpadem genetycznym. Warsztów z moich ulubionych dziedzin brak w mojej okolicy. Przeglądam grupy na Facebooku z tym. Oswoilem się wokół kobiet dzięki tej pracy i poprzedniej, gdzie 90% kadry to kobiety w różnym wieku. Dwie tylko moje rówieśniczki. Nie biorę pod uwagę z pracy, bo romansowanie itp w pracy to się źle kończy.  Facet chodzący na prostytutki, pokazuje że nie jest pożądany przez kobiety. A kobiety z tego co widzę, wola tych, co kręci się wokół kobiety. Zresztą skreślamy jest facet, co ma 25 lat i "czystą kartkę" posiada.
  • yiliyane
   I to był błąd. Po pierwsze, skoro ich nie znałeś, nie mogłeś wiedzieć, czy były wolne. Po drugie, jeśli startowałeś do dziewczyn typu supermodelka, samemu będąc przeciętnym... to też nie mogło skończyć się dobrze. Nie zrozum mnie źle, to nie tak, że przeciętny mężczyzna nie może być z piękną kobietą. Tylko musi czymś to nadrobić. A trudno jest to nadrobić, jeśli kompletnie się wcześniej nie znaliście. Bo ona widzi tylko Twoją powierzchnię i wyłącznie na tej podstawie Cię ocenia. Aplikacje randkowe też bazują wyłącznie na wyglądzie. Niczym innym nie można się tam wykazać, więc przeciętni mają znacznie trudniej. I to dotyczy obu płci. Warto to zmienić. Nie po to, by podrywać wszystkie dziewczyny jak leci i a nuż się uda, a by nauczyć się czuć swobodnie w damskim towarzystwie. Gdy się nauczysz, będzie Ci dużo łatwiej poderwać jakąś dziewczynę. Może jakieś warsztaty, kursy, wykłady byłyby dobrym pomysłem? Jako rozwijanie swoich hobby i jako poznawanie nowych ludzi. Czy Twoi znajomi nie spotykają się czasem w szerszym gronie, tj. gronie mieszanym? Może warto byłoby na takie spotkanie pójść. Po to, żeby interakcje z płcią przeciwną były dla Ciebie równie proste jak interakcje z tą samą płcią. Żadna koleżanka z pracy Ci się nie podoba? Mielibyście wspólny punkt zaczepienia. Mógłbyś którąś zaprosić np. na lunch, jeśli macie lunchowe przerwy w pracy. To stereotyp. Chociaż też zależy w jakim środowisku się obracasz. Normalna, zdrowa psychicznie, dojrzała kobieta, szukająca stałego związku będzie chciała wspierającego partnera, który umie słuchać i chce pomagać. Trudno mi to oceniać z medycznego punktu widzenia, ale z punktu widzenia kobiety mężczyzna chodzący na prostytutki jest mało ciekawą partią. Jak rozwiązać ten problem, może by Ci seksuolog doradził. Ja niestety w kwestii medycznej nic Ci nie powiem.
 • Recent Status Updates

  • Lina_Evi

   Lina_Evi

   Witam ponownie.
   · 2 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Serdecznie z tego miejsca pozdrawiam Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Buziaczki <kiss> <kiss>
   · 0 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Witam Was ponownie po rocznej nieobecności.
   · 5 replies
  • Kerosine

   Kerosine

   Ku pamięci wszystkich naszych bliskich, którzy nie mogą - już nie - zasiąść z nami do wigilijnego stołu i dla wszystkich tych, którzy musieli w kończącym się właśnie roku z kimś pożegnać. Czasami nie to, co jest, a to czego nie ma jest bardziej niż to, co jest.
   · 0 replies
  • Pizzaro

   Pizzaro

   Czy jest tutaj życie?
   · 4 replies
 • Popular Contributors

  1. 1
   yiliyane
   yiliyane
   4
  2. 2
   wolnaczeczenia
   wolnaczeczenia
   2
  3. 3
   Celt
   Celt
   2
  4. 4
   wabbit
   wabbit
   1
  5. 5
   Weronika
   Weronika
   1
 • Top użytkownicy (7 dni)

  yiliyane
  yiliyane
  6 posts
  Kerosine
  Kerosine
  5 posts
  grzechu98
  grzechu98
  4 posts
  Celt
  Celt
  3 posts
  MightyWozz
  MightyWozz
  2 posts
  Gloria
  Gloria
  2 posts
  Olcia15273
  Olcia15273
  1 post
 • Top użytkownicy (miesiąc)

  Kerosine
  Kerosine
  24 posts
  Celt
  Celt
  17 posts
  yiliyane
  yiliyane
  13 posts
 • Top użytkownicy (rok)

  Kerosine
  Kerosine
  480 posts
  yiliyane
  yiliyane
  440 posts
  wardrum
  wardrum
  163 posts
×
×
 • Create New...
Please Sign In or Sign Up