czason

Piractwo

Recommended Posts

Widzieliście ile kasy mają te wszystkie żałosne gwiazdki pop, nagrywające piosenki typu SEX SEX FUCK ME? Widzieliście jakie samochody mają reżyserzy kasowych filmów? Widzieliście jakie domy mają ci "wielcy twórcy" gier?

A widzieliście ile kasy mają ludzie, którzy pracują w fabrykach tych samochodów? Jakie domy mają ci, którzy składają je mozolnie z cegieł? Ile kasy mają ludzie którzy przyjeżdżają, kiedy zepsuje Ci się cokolwiek "niezbędnego" do życia?

Na tym świecie nie ma sprawiedliwości, dlatego nie uważam żeby "kradzież" (heh) czegoś, przez co ktoś i tak nie zbiednieje, była czymkolwiek złym. Rządy dają nam przykład jak kraść i się tym nie przejmować, więc dlaczego obywatel nie ma mieć prawa robić tego samego? Jak to się mówi "czego oko nie widzi, tego sercu nie żal". Bill Gates na pewno strasznie odczuwa te swoje straty przez piracenie Windowsa. Może i to trochę dla niektórych kontrowersyjne, ale ja jestem za równymi szansami dla wszystkich - miliarderowi kolejny milion niepotrzebny, za to samotnej matce wychowującej dwójkę dzieci pobranie tej gry dla dziecka która kosztuje 100 złotych w sklepie jak najbardziej się przyda. Dobrzy ludzie to zrozumieją, ci źli i pazerni którym zależy tylko na pieniądzach (typu Madonna) których pobranie jednej piosenki doprowadza do pasji - niech się udławią dolarami.

Więc po co robić zakupy, skoro można brać od bogatych co się chce bo i tak nie zbiednieją.

Robin Hood się znalazł.

Tudzież Janosik.

Więc po co robić zakupy, skoro można brać od bogatych co się chce bo i tak nie zbiednieją.

Sam napisałeś o różnicy w kradzieżach a teraz ukazujesz hipokryzję? Żałosne.

Sam napisałeś o różnicy w kradzieżach a teraz ukazujesz hipokryzję?

Napisałem, że piractwo jest specyficzną formą kradzieży, co jednak nie zmienia faktu, że jest to kradzież.

Kradzieże, mogą być różne, niektóre można moralnie usprawiedliwiać (na przykład, kradzież bułki, po to by ją zjeść), ale dla mnie bardziej żałosnym podejściem jest właśnie takie, że od bogatego to można brać co się chce bo i tak śpi na kasie. Idąc tym tokiem rozumowania, nie można piracić amatorskich produkcji, bo autorzy są biedni?

Napisałem, że piractwo jest specyficzną formą kradzieży, co jednak nie zmienia faktu, że jest to kradzież.

Ja też nie napisałem że nie jest to kradzież, bo jest. Ale to nie to samo co iść do sklepu i coś wziąć - bo mimo wszystko piracąc grę nie masz wielu rzeczy, które dostaje się przy sprzedaży. Przyjemność z gry też jest mniejsza niż z kupionego produktu. Jednak jest to małe zło, bo często nawet pirat który najpierw ściągnął grę i ją przetestował kupi oryginał.

dla mnie bardziej żałosnym podejściem jest właśnie takie, że od bogatego to można brać co się chce bo i tak śpi na kasie.

Dla mnie może nie tyle, co się chce, ale trochę można. Tyle, żeby ten bogaty tego nie odczuł. Bo jeśli miliarder kłóci się o 100 złotych, a zarabia milion w kilka minut... I mówię to z punktu moralnego, a nie prawnego, bo z punktu prawnego oczywiście kradzież to kradzież.

Idąc tym tokiem rozumowania, nie można piracić amatorskich produkcji, bo autorzy są biedni?

Można, ale to moralnie niewłaściwe, bo jeśli amatorska gra jest warta piracenia to warto wspomóc takiego producenta, żeby produkował więcej takich gier.

Gra która sie szybko nie znudzi: Lineage 2 jest za darmo po polsku znajdziecie też na torrentach nie musicie ani płacić ani łamać prawa, a grę tą chyba można już nawet nazwać kultową. :P

Grajcie w darmowe mmo tak jak ja. Gram za free nie łamię prawa.

Jam jest niczym kapitan Hak z Piotrusia Pana. Nie mam prawej ręki, szatańsko się uśmiecham, noszę wielki kapelusz, lubię czerwony i piratuje wszystko, co się da na co tylko mam ochotę, a do czego brakuje mi pieniędzy, ewentualnie ich po prostu szkoda. Okradam i bezczeszczę. Generalnie jestem małym złodziejaszkiem. Gorąco przepraszam, jednak albo mnie nie stać albo po prostu szkoda mi dwustu złotych na grę, którą za chwilę rzucę w kąt, podczas gdy mogę ją mieć całkowicie za darmo. Taki ze mnie pirat(ka).

U mnie w mieście jest wypożyczalnia filmów, gdzie można 'wypożyczyć' grę (zasady są trochę skomplikowane bo w Polsce gier jako takich wypożyczać nie można) i jest to fajna opcja, bo np za tydzień użytkowania takiej gry płacę 10 zł

albo mnie nie stać albo po prostu szkoda mi dwustu złotych na grę, którą za chwilę rzucę w kąt

i tu masz rację ... Gdybyśmy byli takim społeczeństwem, że ceny gier, oprogramowania, muzyki były adekwatne do naszych pensji to piractwo byłoby małe. Niestety ceny tego wszystkiego są z zachodu a nasze zarobki ze wschodu :(

Nie uważam tego za jakąś zbrodnię.

W Polsce jest bardzo dużo piratów. A dlaczego? A dlatego, że zarobki szarego obywatela.

PRZYK

Sprowadzam sobie używki z Anglii po kosmicznie śmiesznych cenach, to samo tyczy się muzyki - wszystko z Amazon :wink:

Gry są tak śmiesznie tanie, że naprawdę nie mam wyrozumiałości dla growych piratów. Bundle, łowcygier, gogsale, steamsale, cdpsale. Wybór jest naprawdę gigantyczny nawet w zasięgu osoby, która zarabia niewiele. Oczywiście, jeżeli mowa o graniu na PC.

Gabe, Ty szmato. Znowu jestem na skraju bankructwa :(

o ile używane i stare gry są dość tanie i dla piractwa nie ma tu wytłumaczenia, to sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku nowych i drogich tytułów, powyżej 100 zł - o ile można się zastawić nad takim wydatkiem w przypadku dobrej gry (jak Far Cry, czy GTA), gwarantującej kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt godzin gry, to w przypadku gry marnej, którą w dodatku kończy się w kilka godzin to strata pieniędzy.

używane i stare gry są dość tanie i dla piractwa nie ma tu wytłumaczenia

Akurat tego rodzaju piractwo ma jedno z najlepszych wytłumaczeń. Pomijając jakieś gry ponadczasowe które pewnie jeszcze czasem można znaleźć na półkach, dla większości istnieje już tylko rynek wtórny czyli nie ma w tym żadnego zysku dla twórców. Płyty te są również wiekowe więc stan może również pozostawiać sporo do życzenia. Kolejna sprawa to przesyłka, która kosztuje kilka złotych, ale często jest droższa od samego produktu więc mija się to z celem. No i rzecz najważniejsza czyli czas. Myślę, że w większości przypadków chęć pogrania jest dosyć spontaniczna, a nie jest to starannie zaplanowany proces. Ściągniętą grę masz w godzinę, a na przesyłkę musisz poczekać kilka dni.

Zgodzę się, ale nie do końca. Piractwo jest raczej związane z brakiem większych środków na legalny zakup, a nie koniecznie wygodę. Co z tego, że coś pobierzesz, jak będziesz miał starą wersję, problemy z łatkami, zablokowanie np gry multiplayer? Na steamie można coś kupić praktycznie z miejsca, bez czekania na przesyłkę. Problemem jest cena.

Kiedyś - niestety tak, teraz jednak jeśli mnie na coś nie stać, to po prostu tego nie używam. Szokujące, prawda?

Ułatwia sprawę fakt, że dawno w nic nie grałem, ale wszystkie klasyki, które przechodziłem, kupiłem sobie po latach. Jako zadośćuczynienie i... Hm, na wszelki wypadek. ;-)

O wygodzie pisałem raczej w kontekście gier starych, mających powyżej 10 lat. Akurat piracenie tytułów premierowych jest przeciwieństwem wygody - to czysta katorga. To, że główną przyczyną piractwa są koszty jest rzeczą oczywistą. Gdyby każdy mógł pójść do sklepu i kupić sobie to co by chciał to piractwo byłoby zjawiskiem tak marginalnym, że może nawet byśmy o nim nie słyszeli. Jednak gdy wchodzę na allegro i widzę, że serial przez który przebrnąłem w miesiąc kosztuje 500 złotych to coś jest nie tak. Zresztą co z tymi płytami robić już po obejrzeniu, sprzedawać za połowę ceny jako używane, odstawiać na półkę by zbierały kurz?

Wszelkie tego rodzaju strony są oderwane od rzeczywistości i aby coś tam kupić trzeba być chyba również oderwanym od tej rzeczywistości. Dobre 5 lat temu, jeśli nie jeszcze dłużej kupiłem sobie fizyczny produkt jakim był Gothic II z dodatkiem za 19,99. Później dokładali jeszcze do tego jedynkę. A teraz nagle mam płacić 10 euro by sobie łaskawie grę ściągnąć?

Wszelkie tego rodzaju strony są oderwane od rzeczywistości

Lol, co?

aby coś tam kupić trzeba być chyba również oderwanym od tej rzeczywistości

Dziękuję za komplement :)

Niemniej nie rozumiem dlaczego. Normalnie ceny są dostosowane do rynku zagranicznego, chociaż gog jest polski (aczkolwiek rozliczany na Cyprze), ale gdy są wyprzedaże, to naprawdę za półdarmo można wiele rzeczy dorwać. Nie mam wielkiej biblioteczki, ale coś kupiłem i nie kosztowało to wiele. Nie rozumiem, gdzie tu oderwanie od rzeczywistości. Bo chcę w starocie pograć bez użerania się z kompatybilnością? Bo chcę mieć coś legalnie, ale bez DRM?

gJ9rhWP.png

Dobre 5 lat temu, jeśli nie jeszcze dłużej kupiłem sobie fizyczny produkt jakim był Gothic II z dodatkiem za 19,99. Później dokładali jeszcze do tego jedynkę. A teraz nagle mam płacić 10 euro by sobie łaskawie grę ściągnąć?

No ale to oczywiste, że na gogu nie znajdziesz najlepszej oferty na Gothica, który nie jest starą grą. Tego raczej bym szukał na cdp.pl Chodziło mi ogółem o problem starych gier, które często nie działały ze względu na brak kompatybilności i brak dostępności. Teraz już nie da się tym wyłgać.

Co do torrentów - nie istnieją one tylko po to by piracić gry/filmy itp. wielu twórców wrzuca swoje projekty na torrenty, najczęściej darmowy content, bo usprawnia to download i trafia się do większej publiki.

Ceny gier czy to w naszym kraju czy gdziekolwiek indziej nie są narzucane przez producentów, a przez wydawców, którzy są również powodem wielu bugów, bo przyspieszają wydanie gry, gdy ta nie jest gotowa.

Zaznaczam chodzi o wydawców, to że np. Ubisoft stworzył jakąś grę i ją wydał nie znaczy, że to te same osoby są odpowiedzialne, w takich studiach itp. jest masa działów od marketingu, produkcji itp.

Fakt w Polsce jest drożej niż gdzieś indziej ale rynek już tak się rozwinął, że bez problemu można kupić grę w cyfrowej dystrybucji z serwisów zagranicznych jak wyżej wspomniany GOG.

Dodatkowo istnieje coś takiego jak promocje na któych można kupić grę praktycznie za bezcen. Sam kiedyś gry piraciłem ale już od jakichś 2 lat nie mam ani jednej pirackiej gry, a nie narzekam na brak tytułów do grania. Tłumaczenie - nie stać mnie to ściągnę jest bezsensu, gdyż moim zdaniem granie jest hobby jak każde inne, jeśli nie możesz pozwolić sobie na nie to prosta sprawa nie graj. Podejrzewam, że większość osób mówiących w ten sposób ma wypasione PCty i najnowsze produkcje hasają na maksymalnych ustawieniach, a tego raczej z torrentów nikt nie pobrał więc pytanie skąd hajs na to?

Wystarczy trochę poszperać i naprawdę dobre okazje można wyłapać, sam tak robię i na żadną grę nie wydałem więcej niż 50 zł.

Moim zdaniem piractwo psuje branżę... To jest główny powód gównianych (przepraszam za wyrażenie) DRMów, masy DLC (bo na czymś trzeba zarobić, a lepiej na uczciwych graczach zarobić podwójnie bo piraci nie płacą) no i oczywiście skutkuje to w spadkach sprzedaży przez co naprawdę dobre studia upadają.

Jestem w stanie jedynie zrozumieć jak ktoś pobierze grę, zobaczy że mu się podoba i kupi ją chociażby na jakiejś promocji (większość gier które w przeszłości ściągałem mam teraz w swojej bibliotece).