Jump to content

Złapali groźnego naziste...


terrormachine

Recommended Posts

terrormachine
Posted

Sąd w Perth w Australii zgodził się na ekstradycję do Węgier 86-letniego mężczyzny oskarżonego o to, że w czasie drugiej wojny światowej zamordował na Węgrzech żydowskiego nastolatka.

Węgrzy oskarżają byłego żołnierza, Charlesa Zentaia, o torturowanie i zabójstwo w 1944 roku 18-letniego Petera Balazsa, za to, że nie nosił gwiazdy, którą znakowani byli Żydzi.

Nazwisko Zentaia, obywatela Australii, znajduje się wśród 10 najbardziej poszukiwanych przez Centrum Szymona Wiesenthala zbrodniarzy nazistowskich. Miał on uczestniczyć w "polowaniach na ludzi, prześladowaniach i mordowaniu budapeszteńskich żydów w 1944 roku".

Bardzo się cieszymy z wyroku - powiedział Efraim Zuroff z Centrum Wiesenthal, który wyśledził Zentaia.

Żeby przeprowadzić ekstradycję Zentaia potrzebna jest jeszcze zgoda australijskiego ministra spraw wewnętrznych Boba Debusa. Prawnicy byłego węgierskiego żołnierza zapowiedzieli, że będą odwoływać się od wyroku.

Zentai został wypuszczony za kaucją pod warunkiem, że odda paszport i nie będzie zbliżał się do lotniska w Perth na odległość mniejszą niż 100 metrów.

(ap)

http://www.wp.pl

Wielki sukces propagandowy złapali groźnego naziste, za zbrodnie dokonaną przed 64 laty. Ja sie nie znam ale uwazam ze powinna ulec przedawnieniu, no chyba ze zbrodnie wojenne ew. na zydach mają inny wymiar(kto sie zna niech powie). Np jesli na Węgrzech nie działało wtedy prawo, co do ochrony zydow że kazdy mogł ich zabijać, i teraz prawo te powróciło. To czy przypadkiem nie powinna działac zasada: "prawo nie działa wstecz"

Link to comment
Kasownik_z_autobusu
Posted
...Wielki sukces propagandowy złapali groźnego naziste, za zbrodnie dokonaną przed 64 laty. Ja sie nie znam ale uwazam ze powinna ulec przedawnieniu, no chyba ze zbrodnie wojenne ew. na zydach mają inny wymiar(kto sie zna niech powie)...

Zgodnie z prawem międzynarodowym zbrodnie wojenne(a także zbrodnie przeciw ludzkości, zbrodnie przeciw pokojowi etc.) nie ulegają przedawnieniu.

...Np jesli na Węgrzech nie działało wtedy prawo, co do ochrony zydow że kazdy mogł ich zabijać, i teraz prawo te powróciło. To czy przypadkiem nie powinna działac zasada: "prawo nie działa wstecz"

Nie, nawet wtedy nie mozna było ich zabijać(w III Rzeszy prawo również nie pozwalało na zabijanie Żydów).

PS Żydów w takim znaczeniu piszemy z dużej litery

Link to comment
terrormachine
Posted

Kolego wprowadzono to w pięknym dla Polski 68 roku ;) No nieprzedawnianie sie zbrodni wojennych. Na mocy Ustawy norymberskiej pozbawiono ich ochrony prawnej ochrony prawnej. Poza tym na terenie całej Generalnej Gubernatorni wprowadzono znakowanie żydów, a jak wiadomo za to, że nie nosił gwiazdy, którą znakowani byli Żydzi. Czyli kto złamał prawo :?: Ten groźny nazista jego nie złamał chyba ze wydążyło by sie to parę lat później. Prawo dla mas, sprawiedliwość dla nielicznych.

Link to comment
Kasownik_z_autobusu
Posted
Kolego wprowadzono to w pięknym dla Polski 68 roku ;) No nieprzedawnianie sie zbrodni wojennych....

Na wniosek Polski zresztą :). Ale prawo odnośnie zbrodni wojennych kształtowało się już znacznie wcześniej, od połowy XIX. Każdy więc wiedział, że niemiłe zachowanie będzie karane ;).

Na mocy Ustawy norymberskiej pozbawiono ich ochrony prawnej ochrony prawnej. Poza tym na terenie całej Generalnej Gubernatorni wprowadzono znakowanie żydów, a jak wiadomo za to, że nie nosił gwiazdy, którą znakowani byli Żydzi. Czyli kto złamał prawo :?:

Nawet w III Rzeszy nie można było sobie od tak strzelać do Żydów ;). Przepisy dotyczące czystości krwi były mocno niejasne, a odnośnie pół i ćwierć Żydów Hitler co chwilę zmieniał zdanie. Niemiec mógł zostać wywieziony do obozu za "żydowski nos", a Żyd zostać 3 najwazniejszą osobą w Rzeszy(Reinhard Heydrich). Jak myślisz jak zareagował by na (zgodne z prawem) nakazanie mu noszenia opaski żydowski SS-Oberstgruppenführer(drugi najwyższy stopień w SS po Himmlerze) Heydrich?

Rzecz nie wydarzyła się w III Rzeszy, ani na terenie GG, tylko na terenie niemieckiego sojusznika - Węgier(bezprawne było samo przejęcie władzy na Węgrzech przez Wehrmacht).

Ten groźny nazista jego nie złamał chyba ze wydążyło by sie to parę lat później. Prawo dla mas, sprawiedliwość dla nielicznych.

Niemcy wdrażali swoje prawo na podbitych terenach, zwycięzcy wdrożyli swoje :). Wszystko chyba poprawnie :P?

Link to comment
terrormachine
Posted
Niemcy wdrażali swoje prawo na podbitych terenach, zwycięzcy wdrożyli swoje . Wszystko chyba poprawnie ?

tak ale ono nie działa wstecz tz. niepowinno.

Link to comment
 • yiliyane locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 • Who's Online (See full list)

  • dannonka
 • Popular Now

 • Najnowsze posty

 • Recent Status Updates

  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Serdecznie z tego miejsca pozdrawiam Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Buziaczki <kiss> <kiss>
   · 0 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Witam Was ponownie po rocznej nieobecności.
   · 5 replies
  • Kerosine

   Kerosine

   Ku pamięci wszystkich naszych bliskich, którzy nie mogą - już nie - zasiąść z nami do wigilijnego stołu i dla wszystkich tych, którzy musieli w kończącym się właśnie roku z kimś pożegnać. Czasami nie to, co jest, a to czego nie ma jest bardziej niż to, co jest.
   · 0 replies
  • Pizzaro

   Pizzaro

   Czy jest tutaj życie?
   · 3 replies
  • _Balladyna_

   _Balladyna_

   idę pogadać z siostrą

   · 0 replies
 • Popular Contributors

  1. 1
   yiliyane
   yiliyane
   8
  2. 2
   Martusiaaaaaa92
   Martusiaaaaaa92
   3
  3. 3
   Kerosine
   Kerosine
   3
  4. 4
   Gloria
   Gloria
   2
  5. 5
   LaFleur
   LaFleur
   1
 • Top użytkownicy (7 dni)

  Kerosine
  Kerosine
  10 posts
  wardrum
  wardrum
  9 posts
  Martusiaaaaaa92
  Martusiaaaaaa92
  9 posts
  yiliyane
  yiliyane
  5 posts
  Gloria
  Gloria
  5 posts
  LaFleur
  LaFleur
  3 posts
  dannonka
  dannonka
  3 posts
  fotograf1981
  fotograf1981
  3 posts
  konserwatoriumchaosu
  konserwatoriumchaosu
  3 posts
 • Top użytkownicy (miesiąc)

  Kerosine
  Kerosine
  39 posts
  wardrum
  wardrum
  29 posts
  yiliyane
  yiliyane
  20 posts
 • Top użytkownicy (rok)

  Kerosine
  Kerosine
  448 posts
  yiliyane
  yiliyane
  369 posts
  Gloria
  Gloria
  118 posts
×
×
 • Create New...
Please Sign In or Sign Up