Jump to content

Introwertyk/ekstrawertyk

Księżna Irina

intro/ekstra?  

76 members have voted

1. 1. intro/ekstra?

• Jestem introwertykiem
      47
    • Jestem ekstrawertykiem
      31

Recommended Posts

Księżna Irina
Posted

Jesteś introwertykiem czy ekstrawertykiem?

Jak się to u Ciebie przejawia?

Jaki wpływ ma to na Twoje życie i czy dobrze Ci z tym?

I tu najważniejsze pytanie: Jak sądzisz, w jakim stopniu intro i ekstrawertyk mogą się dogadać i porozumieć? (chodzi mi o bliskie kontakty, miłość i przyjaźń, czy to nie utrudnia budowania związku?)

krótka charakterystyka obu typów osobowości, z wikipedii, bo najprzystępniej:

Introwertycy zwykle:

* zyskują energię kiedy są w samotności, a tracą wśród ludzi,

* czerpią energię ze świata wewnętrznego, tj. uczuć, idei, wrażeń,

* są dobrymi słuchaczami,

* myślą zanim coś zrobią lub powiedzą,

* utrzymują większy kontakt wzrokowy podczas słuchania kogoś, niż podczas mówienia do niego,

* mają niewiele zainteresowań, ale w każde zainteresowania bardzo się zagłębiają,

* lubią spędzać czas samemu,

* tylko głębokie relacje z innymi nazywają "przyjaźnią",

* wolą rozmowy w cztery oczy niż w grupie,

* mówią wolno, z przerwami,

* aby się skupić potrzebują ciszy, nie lubią gdy im się przerywa pracę (np. dzwonkiem telefonu)

* korzystają z pamięci długotrwałej, przez co często mają uczucie "pustki w głowie" i mogą mieć problemy ze znalezieniem odpowiedniego słowa podczas rozmowy.

* lepiej niż ekstrawertycy radzą sobie z zadaniami wymagającymi skupienia uwagi,

* na studiach osiągają lepsze wyniki niż ekstrawertycy,

* łatwiej uczą się czytając niż przez rozmowę z innymi

* wolą dowcip ujawniający niestosowność i niedopasowanie,

* pracują tak samo niezależnie od tego, czy są chwaleni, czy nie,

* nie lubią rozmów "o pogodzie",

* mogą mieć trudności w zapamiętywaniu twarzy i nazwisk

* nie wyrażają swoich uczuć wyrazem twarzy.

U introwertyków dominuje część przywspółczulna autonomicznego układu nerwowego, w związku z tym mogą:

* mieć problemy ze zmobilizowaniem się do działania

* pod wpływem stresu reagować powoli

* zachowywać się spokojnie i powściągliwie; mogą powoli chodzić, jeść, mówić

* czasami muszą regulować ilość zjadanego białka oraz temperaturę ciała

* muszą robić sobie przerwy, aby odzyskać energię

Ekstrawertycy zwykle:

* zyskują energię, kiedy przebywają z innymi, a tracą gdy są sami,

* czerpią energię ze świata zewnętrznego, tj. podejmowanych przedsięwzięć, ludzi, miejsc i rzeczy, z którymi mają kontakt,

* najpierw coś robią lub mówią, a potem myślą albo myślą podczas mówienia,

* utrzymują większy kontakt wzrokowy z rozmówcą podczas mówienia, niż podczas słuchania,

* mają wiele zainteresowań,

* znają wielu ludzi i wielu z nich nazywają "przyjaciółmi",

* mówią szybko,

* korzystają z pamięci krótkotrwałej,

* osiągają lepsze wyniki niż introwertycy w szkole podstawowej,

* pracują lepiej jeśli są chwaleni,

* wolą nonsensowny dowcip.

Ekstrawersja, w przeciwieństwie do introwersji, składa się z następujących cech:

* towarzyskość

* żywość

* aktywność

* poszukiwanie doznań

U ekstrawertyków dominuje część współczulna autonomicznego układu nerwowego, w związku z tym mogą:

* szybko działać pod wpływem stresu

* lubić ruch i ćwiczenia fizyczne

* mieć wysoki poziom energii i nie musieć jeść tak często, jak introwertycy

* źle się czuć nie mając nic do zrobienia

* zwolnić tempo lub wypalić się w średnim wieku

Posted

z powyższego opisu wychodzi, że jestem zdecydownie introwertykiem.....jest mi z tym dobrze, chociaż nie dostrzegam jaki konkretny wpływw ma to na moje życie....mysle, że introwertyk i extrowertyk mogą byc udaną, parą...w końcy przeciwieństwa sie przyciągają

StaryPrzyjaciel
Posted

oj ja na 100% jestem ekstrawertykiem wszedzie jest mnie pelno a jak jestem sama to leze i nic nie robie

Posted

Ja jestem Mendowertykiem, mam prawie wszystkie cechy Esktra i pare cech Intro, skoro sam ze sobą się jakoś dogaduje to, Intro i Extra mogą także się dogadać bez problemu.

Incomprehensible
Posted

Ja jestem mieszanką wybuchową introwertyka i ekstrawertyka. Bywa. ;)

Posted

Jestem extrawertykiem na 90 % a na 10% intro. Nie do konca extra, lekka mieszanka z intro. Jak jestem sam to sie potwornie nudze. Musze miec towarzystwo i gadac musze bo bez tego to nie jestem ja. :faja:

Posted

Pół na pół. Nie da się dokładnie określić czy jestem introwertykiem czy ekstrawertykiem.

Posted
Jesteś introwertykiem czy ekstrawertykiem?
Bardziej ekstra, niźli intro. Chociaż cechy tego drugiego również posiadam.
Jak się to u Ciebie przejawia?
Nie lubię samotności, boję się jej. A towarzystwo innych ludzi działa na mnie kojąco. Fakt, etykietkę przyjaciela przypinam b. szybko, jednak póki co słusznie. Jeszcze się nie pomyliłam. Zdarza się szybciej podjąć decyzję, niż ją najpierw przemyśleć -jednak i to jeszcze na złe mi nie wyszło.
Jaki wpływ ma to na Twoje życie i czy dobrze Ci z tym?
Dobrze. Gdy boli mogę się uzewnętrznić, posłuchać, jak mój problem wygląda z pespektywy słuchającego. Nie potrafię kryć emocji wewnątrz siebie. I nieraz zauażyłam, że wyrzucenie wszystkiego z siebie wiele pomaga.
Posted

Wiecej mam z introwertyka, ale cos z ekstrawertyka takze. Chodzi mi szczegolnie o:

zyskują energię, kiedy przebywają z innymi, a tracą gdy są sami

mówią szybko

wolą nonsensowny dowcip

Poza tym, wydaje mi sie ze posiadam cechy ekstrawertyka takie jak towarzyskosc czy aktywnosc. Jednak znacznie, znacznie blizej mi do introwertyka.

Posted

Zdecydowany introwertyk.

* tylko głębokie relacje z innymi nazywają "przyjaźnią",
Taak nie przypominam sobie bym kogokolwiek kiedyś nazwał przyjacielem.
* korzystają z pamięci długotrwałej, przez co często mają uczucie "pustki w głowie" i mogą mieć problemy ze znalezieniem odpowiedniego słowa podczas rozmowy.
Hah bywa kłopotliwe xD
* wolą rozmowy w cztery oczy niż w grupie,
Strasznie krępuje mnie gdy muszę mówić i dużo par oczu zwróconych jest na mnie.
Dokładnie, wolę kogoś posłuchać niż samemu coś opowiadać.
czałsen łan
Posted

Zdecydowanie introwertyk, jednak nie wszystkie cechy się zgadzają. :P

I tu najważniejsze pytanie: Jak sądzisz, w jakim stopniu intro i ekstrawertyk mogą się dogadać i porozumieć? (chodzi mi o bliskie kontakty, miłość i przyjaźń, czy to nie utrudnia budowania związku?)

Na to się raczej nie da jednoznacznie odpowiedzieć. Wszystko zależy od ludzi. Ale myślę, że różne osobowości w niczym nie przeszkadzają.

Posted

Ja jestem introekstrawertykiem. Ale ze zdecydowaną przewagą cech introwertyka.

sok-z-biedronki
Posted

Jestem introwertykiem. Zdecydowanie.Nie jest mi z tym dobrze, próbuję się zmienić. Myślę,że takie różne osoby mogą się dogadać, to już zależy od indywidualnych cech człowieka, ale hmm..pewnie na dłuższą metę pojawiałyby się jakieś sprzeczki itd..

* zyskują energię kiedy są w samotności, a tracą wśród ludzi,

* czerpią energię ze świata wewnętrznego, tj. uczuć, idei, wrażeń,

* myślą zanim coś zrobią lub powiedzą,

* mówią wolno, z przerwami,

* utrzymują większy kontakt wzrokowy podczas słuchania kogoś, niż podczas mówienia do niego,

Zdecydowanie wolę słuchać niż mówić. Zazwyczaj najpierw zastanawiam się co powiedzieć i niestety często rezygnuję z tej wypowiedzi,bo uznaję,że jest "głupia" :(. I dokładnie ostatni punkt u siebie zauważyłam ostatnio ;).

* lubią spędzać czas samemu,

* wolą rozmowy w cztery oczy niż w grupie

Kiedy wypowiadam się w grupie, mam wrażenie,że ludzie mnie słuchają,bo muszą i nie wypada im przerywać...

* tylko głębokie relacje z innymi nazywają "przyjaźnią"

Dokładnie. Bez sensu jest nowo poznanego człowieka nazwać przyjacielem. Albo powiedzieć "kocham Cię" po tygodniu znajomości..

* aby się skupić potrzebują ciszy, nie lubią gdy im się przerywa pracę (np. dzwonkiem telefonu)

Jestem bardzo nerwowa, więc nie lubię,jak nagle coś przerwie mi pracę.

* nie lubią rozmów "o pogodzie",

Oj,tak! Może dlatego zawsze brakuje mi tematów do rozmów z ludźmi :(

* mogą mieć trudności w zapamiętywaniu twarzy i nazwisk

Zero pamięci do twarzy. Imiona,nazwiska- podobnie.

Reszta też się zgadza,ale nie będę tłumaczyć . Kurcze, wszystko bym dała,żeby nie być tym całym introwertykiem!

Posted

Jestem zdecydowanie ekstrawertykiem. Uwielbiam ludzi, uwielbiam z nimi przebywać.

* towarzyskość

* żywość

* aktywność

* poszukiwanie doznań

Wszystko się zgadza. Chce przeżyć jak najwięcej uwielbiam wywoływać rożne afery. Ogólnie rzecz biorąc- żyje intensywnie.

Myślę, że mogą się dogadać. Moja przyjaciółka bardziej pasuje do opisu introwertyka, a mimo wszystko uwielbiam spędzać z nią czas. Gorzej, kiedy mamy iść gdzieś na imprezę. Ale to inna historia.

promyk_slonca
Posted

70% introwertyk, 30%ekstrawertyk

Do introwertyka mogę sobie przypisać poniższe cechy:

*czerpią energię ze świata wewnętrznego, tj. uczuć, idei, wrażeń,

*tylko głębokie relacje z innymi nazywają "przyjaźnią",

*wolą dowcip ujawniający niestosowność i niedopasowanie,

Natomiast do cech ekstrawertyka

*pracują lepiej jeśli są chwaleni

*poszukiwanie doznań

*lubić ruch i ćwiczenia fizyczne

Jak sądzisz, w jakim stopniu intro i ekstrawertyk mogą się dogadać i porozumieć?

Podobno przeciwieństwa się przyciągają. Więc coś w tym musi być.

Posted

Jestem ekstrawertyczką z lekkimi skłonnościami do sporadycznej introwersji. :mrgreen:

Nie zawsze chcę być nadrzędna gadaczką,być w centrum..Cisza,samotnośc - trzeba,bo bez tego oojeejj..

Posted

introwertyczka w, hm, 90%? wszystko pasuje, w mniejszym lub większym stopniu, ale pasuje.

jak się to u mnie przejawia? no właśnie tak, jak to zostało opisane. i dobrze się z tym czuję, wcale nie odczuwam potrzeby zmiany charakteru.

budowanie głębszych związków, niekoniecznie miłosnych, to trudna sprawa jeśli obie strony mają powyżej 80% tych cech, przeciwnych oczywiście.

Posted

ja? ekstrawertyk zdecydowanie.

na dluzsza mete extra i intro nie wytrzymaja ze soba.ekstrawertyk sie po prostu znudzi,albo zakocha w innym extra...

[znam to skads,po 1.5 roku zwiazku]

Posted

to ja w takim razie jestem introwertykiem bo to, co jest tu napisane odnośnie intro w 99% do mnie pasuje.

Posted

Jestem porządnie zamkniętą w sobie introwertyczką. Jak to wpływa na moje życie? Hm... nie narzekam, ponieważ samotność i potrzeba spokoju z oczywistych powodów mi nie przeszkadzają, a wręcz przeciwnie. Nie przepadam za ludźmi i często trudno mi znieść ich obecność. Bywa, że ktoś nowo poznany pyta "Źle się czujesz? Dlaczego nic nie mówisz?" A ja wtedy najchętniej sprawiłabym, żeby się teleportował daleko ode mnie. I podejrzewam, że na prawdę wiele cierpliwości trzeba do kontaktu ze mną, za co podziwiam parę osób. Wypowiedzi na forum potrafię poprawiać pięć razy, bo ciągle wydają mi się niepełne, albo coś z nimi nie tak. Co do rozmów o pogodzie- czuję rządzę mordu za każdym razem, kiedy ktoś mnie tak zagaduje. Do cholery jasnej, jeśli nie chce niczego ode mnie, albo nie ma pomysłu na temat rozmowy, to niech nie gada. Albo pytanie "co tam słychać?"- no jak tak można?! Co do przyjaźni- nie mam powodu, żeby kogokolwiek nazywać przyjacielem. Słów nie rzuca się na wiatr, a etykietek przyjaciół nie przypina się pierwszej lepszej osobie.

Jeśli chodzi o kontakty- zdarza się, że introwertyk i ekstrawertyk potrafią się porozumieć- w moim wypadku to zawsze jest dość trudne, ale przecież większość zależy od charakteru, nie od osobowości człowieka. Istnieją ekstrawertycy potrafiący zrozumieć, że introwertyk nie jest nudny jak to ktoś wyżej napisał, tylko bardziej zamknięty w sobie. Przynajmniej mam nadzieję, że istnieją.

Posted

Z tego opisu wynika, że jestem ekstrawertyczką.

* towarzyskość

* żywość

* aktywność

* poszukiwanie doznań

Zgadza się ;)

Posted

A u mnie tak średnio się zgadza Bo kilka wątków mam z intro a kilka z ekstra.

Ale więcej z ekstra.

Jestem ekstrawertyczką chyba {;

Posted

Za cholere nie stane tylko po jednej stronie.

wymieszane.

Posted

Introwertyk w 80%...

Posted

Intro w 85 % i ekstra w 15 %. Ale zaznaczylem intro.