Jump to content

Profil i matura


emira

Recommended Posts

Posted

W przyszłości chciałabym studiowac arabistykę, Bardzo kręcą mnie orientalne klimaty...

Ale mam mały dylemat - nie wiem jaki profil w liceum mam wybrac, żeby później było mi jak najłatwiej no i co zdawać na maturze.

Mam nadzieję że mi pomożecie :)

Z góry dzięki :D

:*

Link to comment
Incomprehensible
Posted

Wybierz uczelnię, na której chciałabyś studiować i sprawdź, czego oni wymagają od kandydatów na arabistykę - tzn. jakie przedmioty są brane pod uwagę. Jeśli np. historia, to wybierasz profil z historią.

Link to comment
Posted

Jezyk na pierwszym miejcu. Jezeli masz taka mozliwosc, wybierz profil lingwistyczny. Przyloz sie do jezyka juz od pierwszej klasy, bo na arabistyke jezyk gra pierwszorzedna role. Wymagania sa wysokie, na uczelnie dzienna powyzej 80 % z rozszerzenia.

Link to comment
 • 1 month later...
Posted

Właśnie, język jest najważniejszy. A co do arabistyki: najpierw studiujesz przez pierwsze lata samo kulturoznawstwo a potem wybierasz profil (w twoim przypadku arabistyka)

Link to comment
Posted

według mnie dobrym profilem będzie profil geograficzno-językowy :wink:

Link to comment
Posted
A co do arabistyki: najpierw studiujesz przez pierwsze lata samo kulturoznawstwo a potem wybierasz profil (w twoim przypadku arabistyka)
Nieprawda.

Arabistykę studiuje się od pierwszego roku, nie ma wcześniej samego kulturoznawstwa.

W Polsce arabistykę możesz studiowac na trzech uczelniach:

-Uniwesytet Warszawski

-Uniwersytet Jagiellonski

-Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu

W Warszawie przy rekrutacji biorą pod uwagę j. polski-poziom rozszerzony i jeden j. obcy(angielski, francuski, niemiecki lub rosyjski) też poziom rozszerzony. Procentowa ilośc jest przeliczana na punkty 1%=1pkt. MAx 200punktów

W Krakowie liczą się też j. polski i jeden j. obcy(tu j. obcych jest więcej do wyboru, bo jest: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski oraz łacina+kultura antyczna). Z tym, że polski jest z wagą 1, a obcy z wagą 3.

W Poznaniu brany pod uwagę jest j. polski i dwa j.obce nowożytne(obojętnie jakie)

J. polski podstawowy ma wagę 0,1. Rozszerzony 0,2

J. obcy podst 0,2. Rozszerz 0,4

Drugi j. obcy podst 0,2. Rozszerz 0,4

Tak jest teraz, ale skoro Ty dopiero idziesz do liceum, to jeszcze wszystko może się pozmieniac.

Wybierając profil w liceum dobrze żebys wybrała jakis z rozszerzonym j. polskim i obcym.

Na wszystkie trzy uczelnie jest cięzko sie dostac, bo jest bardzo mało miejsc, w Warszawie chyba 12, w Poznaniu 20, nie wiem jak w Krakowie, a chętnych duzo.

Pozdrawiam

Miło mi czytac, że ktoś podziela moje zainteresowania :wink:

Link to comment
 • 3 months later...
Posted

dzięki za pomoc

:*

kitty, a nie wiesz może czy nie jest ważne to czy znasz arabski? są za to jakieś plusy?

Link to comment
 • yiliyane locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 • Who's Online (See full list)

  • There are no registered users currently online
 • Najnowsze posty

  • wardrum
  • yiliyane
   Otóż to. Na pojęcie samotności trzeba spoglądać szerzej. Brak chłopaka/dziewczyny to nie koniec świata. W każdym razie nie, póki jest się młodym. Gorzej jest, kiedy zbliża się 40-stka, chce się założyć rodzinę, a nikogo na horyzoncie nie ma. Szczególnie to dotyczy kobiet, bo mężczyzna może mieć dzieci właściwie w każdym wieku - kobieta niestety nie. Jeżeli chodzi o mnie, nie czuję się źle z tym, że jestem singielką - i to już od dekady. Mam jeszcze czas, gdybym chciała założyć rodzinę. Zresztą nic na siłę. Większy problem w moim życiu to mała i starzejąca się rodzina i brak znajomych. Brakiem chłopaka na razie się nie przejmuję.
  • yiliyane
   Normalny facet nie interesuje się dziećmi. Koniec, kropka. Mimo że związki z 16-latkami nie są karalne, nie oznacza to, że jest to dobre rozwiązanie. Jak dla mnie to jest duża czerwona flaga. Nie tylko gdybym sama była 16-latką czy bliskim takiej 16-latki, ale nawet gdybym miała być - jako dorosła - partnerką człowieka, który wcześniej spotykał się z dzieckiem lub przejawiał zainteresowanie dziećmi.
  • yiliyane
   Trochę tak, trochę nie. Jeżeli kobieta jest olśniewająco piękna, przeciętny mężczyzna może być nią onieśmielony i nie chcieć zagadać, bojąc się odrzucenia z powodu bycia w niższej lidze. Pięknością chętniej zainteresują się przystojni i/lub bogaci mężczyźni, ale ci stanowią tylko ułamek społeczeństwa - w dodatku część z nich, mimo swojego statusu, nie jest, jako partner, zbytnio wartościowa. Może się zdarzyć, że piękność żyjąca nie w wielkich metropoliach, nie mająca zbyt wielu kontaktów towarzyskich, szczególnie w wyższych sferach, nie zostanie zauważona przez mężczyzn o wyższej pozycji, którzy nie będą peszyli się na jej widok. Może się zdarzyć, że piękność, która ma kontakty w wyższych sferach, będzie przyciągała jedynie mężczyzn złego charakteru. Nie zgodzę się natomiast ze stwierdzeniem, że najpiękniejsza kobieta ma najmniejsze szanse na zdobycie wartościowego mężczyzny. Najtrudniej jest brzydkim kobietom, bo tych nie chcą ani bogaci i przystojni, ani nawet przeciętni.
  • yiliyane
   Powody, dla których kobiety zwykle wybierają starszych mężczyzn są te same od tysięcy lat. Starszy mężczyzna jest dojrzalszy i lepiej sytuowany niż rówieśnik/młodszy mężczyzna. W przeszłości nacisk był kładziony bardziej na majątek, obecnie, mam wrażenie, na dojrzałość. Ale to jest pewna generalizacja. Nie każda kobieta wybierze starszego mężczyznę. Od każdej reguły są przecież wyjątki. A od tej - w dzisiejszych czasach - mam wrażenie, że jest całkiem sporo wyjątków.
 • Recent Status Updates

  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Serdecznie z tego miejsca pozdrawiam Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Buziaczki <kiss> <kiss>
   · 0 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Witam Was ponownie po rocznej nieobecności.
   · 5 replies
  • Kerosine

   Kerosine

   Ku pamięci wszystkich naszych bliskich, którzy nie mogą - już nie - zasiąść z nami do wigilijnego stołu i dla wszystkich tych, którzy musieli w kończącym się właśnie roku z kimś pożegnać. Czasami nie to, co jest, a to czego nie ma jest bardziej niż to, co jest.
   · 0 replies
  • Pizzaro

   Pizzaro

   Czy jest tutaj życie?
   · 3 replies
  • _Balladyna_

   _Balladyna_

   idę pogadać z siostrą

   · 0 replies
 • Popular Contributors

  1. 1
   yiliyane
   yiliyane
   7
  2. 2
   Kerosine
   Kerosine
   3
  3. 3
   kasia_demańska
   kasia_demańska
   1
  4. 4
   Xantos
   Xantos
   1
 • Top użytkownicy (7 dni)

  yiliyane
  yiliyane
  30 posts
  Kerosine
  Kerosine
  17 posts
  wardrum
  wardrum
  14 posts
  Gloria
  Gloria
  10 posts
  Martusiaaaaaa92
  Martusiaaaaaa92
  5 posts
  Xantos
  Xantos
  4 posts
  Adam3344
  Adam3344
  4 posts
  kasia_demańska
  kasia_demańska
  3 posts
  supermati2009
  supermati2009
  2 posts
 • Top użytkownicy (miesiąc)

  Kerosine
  Kerosine
  48 posts
  yiliyane
  yiliyane
  45 posts
  wardrum
  wardrum
  39 posts
 • Top użytkownicy (rok)

  Kerosine
  Kerosine
  457 posts
  yiliyane
  yiliyane
  394 posts
  Gloria
  Gloria
  127 posts
×
×
 • Create New...
Please Sign In or Sign Up