Jump to content

Gdzie pójdzie noworodek wg. Chrześcijan?

Terran

Recommended Posts

Posted

Załóżmy taką sytuację - narodziło się nowe dziecko, które z nie ważne jakich przyczyn, minutę po narodzeniu umarło. Pójdzie ono do nieba czy do piekła?

Ktoś powie, że do nieba, bo przecież nie zrobiło ono nic złego. Ale nie zrobiło on też nic dobrego, co sugerowałoby, że miałoby pójść do piekła.

Dla mnie, dla ateisty, ta zagadka jest jednym z wielu powodów, dla których nie wierzę w Boga, ale zagadkę tą kieruję głównie do chrześcijan. Niech się potrudzą nad odpowiedzią.

UWAGA: Nie biorę pod uwagę odpowiedzi w stylu - "A skąd wiesz, czy w ogóle ktoś jest w piekle?"

Incomprehensible
Posted

Niezłe pytanie.

To samo dotyczy dzieci nienarodzonych i tych, które urodziły się martwe. Wiem jednak, że jeśli życiu dziecka coś zagraża, chrzci się je jak najszybciej jeszcze w szpitalu. Dopóki nie jest ochrzczone, nie staje się chrześcijaninem, więc nie może chyba trafić do nieba? Z kolei skazywanie na potępienie człowieka, który nawet nie miał szansy żyć w prawdziwym świecie, też mi jakoś nie pasuje. Hm...

Udałam się do innych źródeł i coś takiego znalazłam na forum teologicznym:

Ostatnio gdzieś mi się obił o uszy termin "zatoka" (czy jakoś tak, nie pamiętam dokładnie więc wybaczcie) w określeniu do miejsca, gdzie przebywają nienarodzone dzieci, które nie zostały zbawione. Nie jest to ani czyściec, ani piekło, ani niebo. Jest to ponoć coś w stylu "przedniebia" (przepraszam za neologizm).

Ostatnio słyszałem, że dziecko, które zostało poronione, można bez problemu ochrzcić byle szybko. W mojej dalszej rodzinie miało miejsce podwójne poronienie w 9 miesiącu ciąży ale dzieci mimo wszystko zostały ochrzczone przez położną. Taki chrzest też jest ważny.

Posted
To samo dotyczy dzieci nienarodzonych i tych, które urodziły się martwe.

Można to samo napisać o ludziach z niedorozwojem psychicznym, ale nie chciałem się rozpisywać.

Dopóki nie jest ochrzczone, nie staje się chrześcijaninem, więc nie może chyba trafić do nieba?

Słyszałem, że niekoniecznie.

Posted

No cóż, był ten temat kiedyś na religii. I powiem szczerze, że nie pamiętam dokładnie odpowiedzi księdza. Ale tak wg mnie, głupie jest wymyślanie jakiś zatok, czy Bóg wie czego. Człowiek skazuje się na potępienie poprzez swoje czyny, czy myśli czyli grzechy. A taki noworodek, przecież nie ma na swoim koncie grzechów. Chociaż nie.. jest grzech pierworodny... To teraz już się sama poplątałam i nie wiem... Ale myślę, że do piekła na pewno nie, bo to by było bez sensu

Posted
Ale myślę, że do piekła na pewno nie, bo to by było bez sensu

A do nieba też raczej nie, bo to byłoby bez sensu.

Posted

Według Katechizmu Kościoła Katolickiego mimo, że takie dziecko nie zostało ochrzczone i w związku z tym ma grzech pierworodny idzie do nieba, gdyż:

1. Nie miało szansy wyzbycia się tego grzechu

2. Oprócz w/w grzechu nie ma żadnego innego

Posted

Ale zauważ, że byłoby to niesprawiedliwe.

1. Nie miało szansy wyzbycia się tego grzechu

I nie miało "szansy" zgrzeszenia.

Posted

[quote="Terran"

I nie miało "szansy" zgrzeszenia.

mała czarna
Posted

Z tego, co wiem do nieba nie idzie się przez zasługi, tylko brak grzechów, więc takie 'czyste' dziecko do nieba ma drogę wolną.

Posted

A co to za "gówno" za przeproszeniem ten grzech pierworodny? Nasz noworodek tu nie zawinił! Ten grzech to nie jego wina! Wybacz, ale nie wiem, jaki sens jest w grzechu pierworodnym.

Wykluczmy ten grzech pierworodny. Miejmy na myśli w tej dyskusji tylko grzechy jego własne.

mała czarna
Posted
A co to za "gówno" za przeproszeniem ten grzech pierworodny? Nasz noworodek tu nie zawinił! Ten grzech to nie jego wina! Wybacz, ale nie wiem, jaki sens jest w grzechu pierworodnym.

Wykluczmy ten grzech pierworodny. Miejmy na myśli w tej dyskusji tylko grzechy jego własne.

W takim razie- powtarzam- idzie do nieba. Bo tam się nie idzie za zasługi, ale za brak grzechów.

Posted
W takim razie- powtarzam- idzie do nieba. Bo tam się nie idzie za zasługi, ale za brak grzechów.

Powtarzam, że wtedy byłoby to nie sprawiedliwe. Taka osoba nie miała okazji poznać, co dobre, a co złe, a potem także ŚWIADOMIE (żeby potem nie było gadki o gzrechy pierworodnym) zgrzeszyć. Ani zrobić nic dobrego.

mała czarna
Posted

Zakładając, że w ogole istnieje takie miejsce jak czyściec (niebo, piekło), to pewnie tam wyląduje to dziecko, gdzie będzie czekać na osądzenie, albo na to, kiedy zostanie zbawione poprzez modlitwę innego człowieka (jak dobrze pamiętam, we Wszystkich Świętych modląc się, można zbawić jedną duszę).

Posted

Banał, do piekła pójdzie jak wszyscy którzy umrą przed demencją-kościołow-starczą.

Posted

Moim zdaniem pójdzie do nieba. Bóg jest miłosierny więc dlaczego miałby skazywać niewinną istotę na potępienie:) albo może ta istota dostanie drugą szanse i jeszcze raz przyjdzie na ziemię :) na to pytanie niestety nie znajdziesz odpowiedzi w piśmie świętym :/

mała czarna
Posted
Bóg jest miłosierny więc dlaczego miałby skazywać niewinną istotę na potępienie:)

To jak wyjaśnisz wszystkie ofiary, choćby z ludzi, których się domagał, hmm?

Posted

nie miała chrztu - pójdzie do piekła.

ot logika chrześcijan.. :roll:

Posted

W tym przypadku los dziecka nie zależy od niego samego, a od nas, żyjących tu na ziemi. Teoretycznie noworodek nie zasłużył ani na 'niebo' ani na 'piekło', więc powinno trafić do miejsca, które nazywamy 'czyścem'. Za sprawą modlitwy, błagań, wstawiennictwa do świętych dziecko może zostać zbawione czyli trafić do 'nieba'. I myślę, że los większości noworodków jest właśnie taki, jak powyżej opisałam, gdyż chyba żadna matka o zdrowych zmysłach nie byłaby w stanie zapomnieć o swoim nieżyjącym dziecku.

Posted
narodziło się nowe dziecko

po pierwsze stare to się nie rodzi

a po drugie, na religii był wiele razy poruszany temat, zawsze katecheta bądź ksiądz nam tłumaczył że taki dzieci idą do nieba, mają grzech tylko pierworodny, fakt nie zrobiły jeszcze nic dobrego, bo zwyczajnie nie miały na to czasu,ale chyba to nie świadczy że są złe..

nie miała chrztu - pójdzie do piekła.

z tego co wiem człowiek nieochrzczony też idzie do nieba, pod warunkiem iż był dobrym człowiekiem. Niebo jest dla wszystkich ludzi nagrodą za dobre sprawowanie na ziemi, taki człowiek może nie wiedział nic o chrześcijaństwie? może żył w innej wierze ale ma prawo do pójścia do nieba, tak uczyłam się do bierzmowania, ale nie rozumiem jednego iż chrześcijanie mają (podobno) pierwszeństwo niż ludzie innej wiary dlaczego? jeżeli Bóg kocha wszystkich, może dlatego że bardziej mu się podmilamy i mamy tą przepustkę?

Jednak,tak jak już pisałam, nie wierzę w niebo i piekło

Posted
z tego co wiem człowiek nieochrzczony też idzie do nieba, pod warunkiem iż był dobrym człowiekiem.

do nieba mogą iść tylko dzieci boże. dzieckiem bożym stajesz się po chrzcie.

czyli: nie ma chrztu = nie ma nieba.

Niebo jest dla wszystkich ludzi nagrodą za dobre sprawowanie na ziemi

Ziemi*

za dobre sprawowanie wg chrześcijan to za podporządkowanie się woli boga.

nie masz chrztu- nie podporządkowujesz się jego woli - nie ma nieba.

taki człowiek może nie wiedział nic o chrześcijaństwie?

dlatego były wysyłani misjonarze itp.

Oczywiście byłoby bardziej zrozumiałe jak dobrzy ludzie szli by do nieba a źli do piekła, bez względu na to czy są ochrzczeni, czy nie, czy wyznają chrześcijaństwo, judaizm, hinduizm czy buddyzm i czy w ogóle są wierzący czy nie.

A co do piekła i nieba" niebo jest utopią a piekło jest tu na Ziemi..

Posted
do nieba mogą iść tylko dzieci boże

ale przecież to Bóg stworzył ludzi to on daje duszę niby w czasie poczęcia to on kocha wierzących i nie wierzących, przecież każdy człowiek zasługuje za miłość Bożą. Tak głosi religia (i moi nauczyciele religii)

dlatego były wysyłani misjonarze itp.

ale nie wszędzie dotarli, żyje wiele ludzi co nie mają pojęcia o naszej religii

Oczywiście byłoby bardziej zrozumiałe jak dobrzy ludzie szli by do nieba a źli do piekła, bez względu na to czy są ochrzczeni, czy nie, czy wyznają chrześcijaństwo, judaizm, hinduizm czy buddyzm i czy w ogóle są wierzący czy nie.

pewnie że byłoby bardziej zrozumiałe

a jeżeli ktoś nie chce iść do nieba, piekła czy tam czyśćca, Bóg dał nam wolną wolę, no właśnie wolną wolę to czemu nas straszy piekłem po śmierci? To ma być kara? za co za to że dał nam życie, za to że każdy jest inny, sam chciał żebyśmy byli inni! Sama się w tym plącze i nie wiem co mam myśleć. Nie ma nieba nie ma piekła więc po co się mamy zastanawiać

niebo jest utopią a piekło jest tu na Ziemi..

ot co

Posted

człowiek, który nie miał szansy poznac Boga, ale był dobry= pójdzie do nieba.Noworodek nie miał szansy poznac Boga, przez swoje bardzo krótkie życie, ale nie grzeszył- dlatego też prawdopodobnie pójdzie do nieba.

Posted
ale przecież to Bóg stworzył ludzi to on daje duszę niby w czasie poczęcia to on kocha wierzących i nie wierzących,

o ile stworzył..

przecież każdy człowiek zasługuje za miłość Bożą.

gwałciciel, pedofil, morderca również?

Tak głosi religia (i moi nauczyciele religii)

w biblii (a religia chrześcijańska oparta jest na niej) napisane jest że do nieba mogą iść dzieci boże.. sprzeczność?

ale nie wszędzie dotarli, żyje wiele ludzi co nie mają pojęcia o naszej religii

wg chrześcijan taka osoba ma najzwyczajniej pecha + misjonarze pójdą do piekła za to że nie wypełnili swej misji ;d

Posted
o ile stworzył..

tutaj chodzi przecież głównie o wiarę chrześcijańską, czyli Bóg stworzył Adama potem Ewe a potem to już nie wiadomo skąd sie wzięli ale ale przyjęte że to właśnie Bóg nas stworzył

gwałciciel, pedofil, morderca również?

a to już nie mój problem, kogo kocha Bóg

w kościele mowa jest że wszyscy sa dziećmi Bożymi więc Bóg ich kocha, sama ewangelia mówi że o wiele więcej jest radości z nawróconego człowieka niż wierzącego więc Bóg pokłada we wszystkich nadzieje i zakłada że każdy człowiek jest dobry, w końcu został stworzony na podobieństwo Boga! A Bóg przecież jest dobry.

misjonarze pójdą do piekła za to że nie wypełnili swej misji ;d

a chcieli dobrze :P

nie chcę uchodzić tutaj za jakąś gorliwą wierzącą bo nią zwyczajnie nie jestem

Posted

Terran, Ale ja nie powiedziałam, że idzie do piekła przez grzech pierworodny. Tylko wspomniałam, że z takim czymś się rodzi. No cóż, takie dziecko raczej idzie do nieba jak już wspomniałam.

Pamiętam tylko, jak ksiądz mówił, że ludzie innej wiary, którzy poszukują Boga, również mają szansę trafić do nieba. Ot tak