Jump to content

Pamiętnik-czy może zastąpić przyjaciela?

amanda124

Recommended Posts

Posted

Ile osób z was pisze pamiętniki? Podejrzewam, że dużo. Sama też nie jestem wyjątkiem. Ostatnio spotkałam się z opinią, że czasami pamiętnik może zastąpić nawet najlepszego przyjaciela. Jednak w to wątpię, przecież pamiętnik nic nikomu nie doradzi, nie podpowie... moja koleżanka twierdzi jednak, że to jest jak gadanie do samego siebie... Inni twierdzą, że to jest dosyć głupie, dziecinne czy staroświeckie, że piszą je tylko osoby, które lubią się nad sobą użalać lub uważają się za dzieci nieszczęścia. Osobiście uważam, że pisanie pamiętników rozwija sztukę pisania i pomaga pozbierać myśli. A wy? Co o tym myślicie?

Posted

Nie ;]

Ile osób z was pisze pamiętniki?

Ja uznaje za swój pamietnik własne wiersze :)

Posted

Według mnie pamiętnik nie jest niczym złym... lecz przyjaciela nie da się niczym zastąpić... w pamiętniku można zapisać swoje przeżycia i uczucia by były one wieczne... pamiętniki są dobre do przemyśleń nad swoim życiem i uczuciami... myślę że nie ma w tym nic złego... a nawet czytając ten pamiętnik po latach przypomnisz sobie wiele rzeczy o których dawno już zapomniałaś...

BeMineValentine
Posted

Pamietnik nie pomoze, mozesz jedynie sie wyzalic.

Posted

Pamiętnik może przynieść ulgę przy wyżalaniu się, ale przyjaciela w życiu nie zastąpi.

Co do sztuki pisania, owszem, sama po sobie zauważyłam -dawniej, gdy go pisałam- efekty:)

Uczy skupiac myśli - OCZYWIŚCIE, czasami nawet rodzi w naszej podświadomości proste rozwiązania do trudnych spraw.

Oj, może powinnam jakoś inaczej wszystko to napisać, ale naprawde jestem śpiąąca.

PS - jeżeli chodzi o pamiętnik to nie mam na myśli zeszytu zapisanego długopisem.

MÓJ pamiętnik był stosem spinaczy i wielu karteczek, papierków, symboli, czasem rysunków, list muzycznych, i własnych graficznych 'pierdółek' i oczywiście opisów dni - co łączy się w moim przypadku z wieloma przemyśleniami.

Oj wielki nieład w mej wypowiedzi :P:lol:

Posted

Ja piszę od czasu do czasu. Pamiętnik to nie to samo co przyjaciel ... Możesz się wyżalić,ale nie poradzi ci co zrobić. Z przyjacielem jest inaczej ;] Na szczeście.

Posted

Pewnie przyjaciela nie zastąpi.

Jak mam mętlik w głowie i nie mogę zasnąć otwieram office i pisze co mi do głowy przejdzie ;)

AniolekWGlanach
Posted

Ja czasem piszę pamiętnik, jak mam ochotę opisać swoje przemyślenia albo pomyśleć nad czymś.

Jednak przyjaciela mi on nie zastąpi.

Posted

Ja w podstawówce namiętnie pisałam pamiętniki :) Teraz tylko czasami, ale to jak juz ktoś napisał bardziej luźna forma - różne przemyślenia, wiersze, czasem jakieś wydarzenia przerabiam na opowiadania, zdarzają się jakieś rysunki i inne bzdety, które mi się miło kojarzą :D I wszystko na "fruwających" kartkach.

Pamiętnik nie zastąpi przyjaciela, ale możemy tam pisać rzeczy, których nikomu byśmy nie powiedzieli. To w pewnym sensie rozmowa z samym sobą i, jeśli jest prowadzona szczerze, pomaga nam pozbierać myśli, uświadomić sobie pewne rzeczy.

No i oczywiście wpływa na umiejętność pisania, pomaga tworzyć własny styl, wyrażać swoje myśli.

Incomprehensible
Posted

Pamiętnik swoją drogą, przyjaciel swoją. Nic nie zastąpi żywego przyjaciela.

Posted

Przyjaciela zastąpić nie zastąpi na pewno.

Czasem pisanie go jest przydatne. Chociażby opisanie tego, co nas nurtuje i spoojrzenie na to wszystko z boku.

Posted

pewnie, że nie. nie obejmie, nie pocieszy nie odpowie, nie kopnie Cię, nie pokrzyczy. ba! a nawet gorzej- jak zalejesz woda to sie okazuje, że jest mięczakiem. ogólnie rzecz biorąc pisanie pamiętnika jest pragmatycznym sposobem notowania czasu przeszłego :)

Posted

Ogolnie rzecz biorąc uważam pamiętnik za bardzo pozyteczną RZECZ ! Jednak przyjaciela nie zastąpi nigdy. Jak już wyżej zostało powiedziane [napisane] pamiętnik nie pokrzyczy, nie przytuli, etc.

Posted

Pamiętnikowi można zdradzić swoje naj naj najskrytsze tajemnice i oczywiscie się wyżalić. Myślę, że to nic złego, sama pisałam i od czasu do czasu coś tam skrobne. Fajnie później się to czyta ;)

Posted
ba! a nawet gorzej- jak zalejesz woda to sie okazuje, że jest mięczakiem.

hehe tu się uśmiałam :D

Posted

Kiedyś pisałam, a teraz denerwuje mnie, że nie mogę uwiecznić na papierze swobodnego przepływu moich myśli, bo są nieskładne.

Plusem pamiętnika jest to, że można przelać uczucia na papier nawet w środku nocy, a jego reakcja zawsze będzie neutralna.

Posted
Plusem pamiętnika jest to, że można przelać uczucia na papier nawet w środku nocy, a jego reakcja zawsze będzie neutralna
Nie zawsze owa neutralność jest plusem ;)
Posted

Uważam, że Osoby nie zastąpi pamiętnik, ale sama piszę go regularnie od 4 lat i pomaga mi to w pewien sposób, złość przelewam na papier i jest chociaż trochę lżej

Posted

Zdecydowanie może zastąpić przyjaciela. Trochę nawet psychologa. Piszę od ośmiu lat. Jak miło sobie czasem poczytać, co za glupoty sie wypisywało... Od kilku miesiecy piszę codziennie i jestem zdziwiona, że każdy wpis zajmuje mi kilka stron, mimo ze pozornie nic sie nie dzieje.

Posted

Ja piszę w pamiętniku... Ale coraz częściej wolę wygadać się komuś, bo takie przelanie myśli na papier (choć dobre) nie zawsze mi wystarcza. Szczególnie teraz, kiedy w moim życiu pojawiło się wiele problemów. Pamiętnik to dobra rzecz, ale nigdy nie zastąpi przyjaciela, bo jest rzeczą martwą.

Posted

Pisałam kiedyś takowy, ale mi się znudziło. Zresztą zawsze istnieje jakieś prawdopodobieństwo, że ktoś to może przeczytac ;/

A co do drugiego pytania to nie sądzę, by pamiętnik mógł zastąpic przyjaciela, który nie tylko wysłucha - ale też doradzi, pocieszy.

Posted

Sama pisze pamiętnik, moge napisać co czuję, wyżalić się, fajnie się potem go czyta, wspominając niektóre wydarzenia, ale uważam też że nie może to zastąpić przyjaciela w żaden sposób! Człowiek to człowiek a co dopiero przyjaciel, który pomoże i doradzi, zawsze powie swoje zdanie-pamiętnik nie.

Zwierzając się bliskiej osobie znamy jej zdanie, czasem pomocne czasem nie, ale wiemy że możemy liczyć choć na wsparcie i zrozumienie, pamiętnik nie powie nam nic

Posted

Pamiętnik nie zastąpi prawdziwego przyjaciela ,ale jest dobrym sposobem na zapisywanie tego co się czuje, dzieje...

Posted

Jak można porównać człowieka do kilku kartek... Dla mnie to śmieszne.

Jeżeli po napisaniu w zeszycie kilkunastu zdań staje się on twoim przyjacielem, to miłego gawędzenia życzę.

Posted

Uważam że pisanie pamietnika nie jest niczym złym w ręcz przeciwnie! Naprzykład jak się spisze jakieś wazne.fajne wydażenie to po tygodniu zawsze do niego można wrócić i przypomieć sobie te chwile i od czucia jakie z nami toważyszyły. Sadzę że pamiętnik nie zastąpi nikomu przyjaciela! Sama tez pisze . Pozdrowionka :)

• Guest pinned this topic