Jump to content

Zaczęło się...

nec1

Recommended Posts

Posted

Czy porażek... To był zryw narodowy, którego największymi klęskami były błędy w organizacji i ofiary wśród osób cywilnych. Ale Powstanie często owiane jest mitem chwalebnej walki lub beznadziejnej masakry. A nie można generalizować.

Zacznijmy od tego, że główną przyczyną tylu ofiar wśród cywilów były liczne rzezi dokonywane przez Niemców na przykład sławna rzeź na Woli. Było to zjawisko powszechne, obniżające morale zarówno powstańców jak i samych cywilów, którzy nie popierali PW choćby ze strachu. To jest największa chyba czarna plama w całej historii Powstania.

Poza tym wyższe szczeble władz AK popełniły podstawowy logiczny błąd: zdobycie Warszawy miało dla Armii Czerwonej znaczenie strategiczne, ale Stalin kierował się głównie względami politycznymi. Zaś desanty nielicznych oddziałów 1. Armii Wojska Polskiego zakończyły się kompletnym fiaskiem.

Powstanie było klęską. Doszczętnie zrujnowało kwiat polskiego młodego pokolenia, przetrzebiło wyższe organy władz Polskiego Państwa Podziemnego i doprowadziło do zniszczenia 85% przedwojennej Warszawy. Ale wielu do dziś żyjących Polaków mówi, że nie mogło być inaczej. Że w końcu i tak by złapali za broń, tylko Armia Czerwona w Pradze tę chwilę niepotrzebnie i z nie najlepszym skutkiem przybliżyła. Liczył się honor, nie dla wszystkich ale jednak odgrywał ważniejszą niż dzisiaj rolę. I nie jestem pewna czy aby kwestię Powstania należy oceniać wyłącznie obiektywnie samym bilansem zysków i strat.

Bądź co bądź, należy uczcić pamięć tych, którzy zginęli. Tak samo jak obchodzi się rocznicę powstania w getcie warszawskim. Należy zauważyć, że na Powstanie szli ludzie wykształceni, którzy umierali dla idei wolnego kraju. To czyniło Powstanie romantycznym i może dlatego je dzisiaj obchodzimy. Bo świętowanie to chyba złe słowo... Bądź co bądź nie obchodzimy dzisiaj ósmego maja. Bo to zwycięstwo było pozorne i zakończyło się moralną porażką - czasami socjalizmu w Polsce.

Posted

Owszem ponieśli porażkę, jednak zdobyli się na odwagę ryzykując własne życie żeby wyzwolić stolicę.. nie udało się, jednak należy pamiętać o tych wielkich patriotach bo nie siedzieli z założonymi rękami, tylko działali, a to godne pamięci..

Posted

Liczy się pamięć. Nieważne czy wygraliśmy czy przegraliśmy. Ci ludzie szli tam ze świadomośćią, że mogą zginąć, a jednak poszli walczyć. Wątpie czy Ty zdobyłbyś się na coś takiego...

Posted

Jak wskazuje nazwisko autora artykułu jest on baranem.... przecież pomimo tego że powstania odnosiły klęski to warto było do nich doprowadzić. Gdyby nie "powstanie" robotników Solidarności przeciw komunistycznej władzy może dalej kupowalibyśmy na kartki i stali po pare godzin w kolejce. A wiadomo że błędy się zdarzają i raczej nikt z powstańców '44 nie zakładał takich strat i przegranej.

Posted

Do nec1:: daj sobie już spokój i nie wrzucaj coraz to nowych "artykułów" z tego przesiąkniętego skrajnym lewactwem pisma, ok? Nie dość, że z każdego z nich wieje Marksem gorzej niż od Lenina, to jeszcze ich autorzy nie mają pojęcia o czym piszą i są wyzbyci całkowicie godności, patriotyzmu i szacunku do czegokolwiek. To zwykłe śmiecie, a ty - próbując nas tym albo sprowokować, albo nie mając w ogóle pojęcia o historii - jesteś takim samym kawałkiem gó**a jak i oni.

Ost za obrażanie użytkownika nec1. Skrytykować można w inny sposób// Mara

promyk_slonca
Posted

Pozwolę sobie zacytować fragmenty dzisiejszego artykułu.

„Warszawiacy 1 sierpnia 1944 roku na kamienicach okupowanego miasta powiesili polskie flagi. Większość ludzi, którzy po prawie pięciu latach upokorzeń okupacji widzieli je wtedy na murach mówi, że to był najpiękniejszy widok w ich życiu.

Posted
Ost za obrażanie użytkownika nec1.

Ten gość obraża moje uczucia patriotyczne i przodków, ale pewnie tego regulamin nie obejmuje bo po co.

Posted

Uesugi to nie zniżaj się do jego poziomu bo po co ;) choć z drugiej strony dość dobrze cię rozumiem...

promyk_slonca +1 dla ciebie. Tym ludziom należy się hołd za ich odwagę i poświęcenie. Nie ma co, to prawdziwi patrioci a tacy ludzie naprawdę mi imponują bo sam nawet nie wiem czy miałbym odwagę poświęcić się dla ojczyzny... chociaż mawiają, że w obliczu śmierci nawet tchórz bohaterem.

Posted

Dzieki powstaniu nawet sami niemcy zyskali bo stalin wstrzymal ofensywe i alianci dalej zaszli (wiecej zdobyli terenow)

Posted
Dzieki powstaniu nawet sami niemcy zyskali bo stalin wstrzymal ofensywe i alianci dalej zaszli (wiecej zdobyli terenow)

Niemcy nic właściwie nie zyskali. Mieli straty w ludziach, tuż po Powstaniu zrównali Warszawę z ziemią i musieli się pod koniec roku wycofywać z tych terenów, bo Armia Czerwona się łaskawie ruszyła.

Ten gość obraża moje uczucia patriotyczne i przodków, ale pewnie tego regulamin nie obejmuje bo po co.

Nie obejmuje. On ma prawo krytykować decyzję o Powstaniu, zaś ty nie masz prawa go obrażać. Nie zgadzam się z jego poglądami, ale moderator w swoich osądach musi być obiektywny. Mam nadzieję, że wyraziłam się jasno...

Polska jest takim jaśniejącym przykładem. Poprzez swoje dzieje coraz to okupowana, podzielona, rozdarta, jej granice zniesione, życie narodowe zdławione; a jednak duch narodu przetrwał wieki i jego płomień wciąż odradzają się i podnoszą wśród zgliszcz. Im groźniejszy sztorm, tym większy żar.

Joseph Goebbels, prywatna wypowiedź do Wilfreda von Oven po upadku Powstania

Powstanie było tragedią ówczesnego młodego pokolenia, ale również wielkim zrywem narodu, który szedł przecież do walki dobrowolnie. To było w tym wszystkim chyba najpiękniejsze, ale i najbardziej katastrofalne w skutkach.

Ciekawym polecam poczytać ten artykuł. Uprzedzam, że potrzeba trochę nerwów aby przebrnąć przez cały tekst.

Posted
Uprzedzam, że potrzeba trochę nerwów aby przebrnąć przez cały tekst.

Hmm, mi tych nerwów zabrakło chyba... :?

Prosiłabym jednak o posty wnoszące więcej do tematu// Mara

• yiliyane locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Who's Online (See full list)

• nunca
  • Najnowsze posty

• Nathaneczek
      Cześć wszystkim   Na wstępie kilka informacji. Mam 20 lat, znajoma 18 lat. Spotykaliśmy się często w szkole ale po jej ukończeniu, gdy proponuje spotkanie zawsze dostaje odpowiedź że ma jakieś plany, strasznie długo to trwa i jedynie piszemy czasem na fb i to w sumie tyle. Żadnych spotkać bo ma plany, nie ważne co zaproponuje. Podoba mi się ona i za bardzo nie wiem co robić, bo ciągłe pisanie na FB raczej mnie do niej nie zbliży. Odległość między nami to około 500 metrów więc blisko ale i tak mimo tego nie ma czasu. Jakieś porady? Cokolwiek?
    • wardrum
    • yiliyane
      Otóż to. Na pojęcie samotności trzeba spoglądać szerzej. Brak chłopaka/dziewczyny to nie koniec świata. W każdym razie nie, póki jest się młodym. Gorzej jest, kiedy zbliża się 40-stka, chce się założyć rodzinę, a nikogo na horyzoncie nie ma. Szczególnie to dotyczy kobiet, bo mężczyzna może mieć dzieci właściwie w każdym wieku - kobieta niestety nie. Jeżeli chodzi o mnie, nie czuję się źle z tym, że jestem singielką - i to już od dekady. Mam jeszcze czas, gdybym chciała założyć rodzinę. Zresztą nic na siłę. Większy problem w moim życiu to mała i starzejąca się rodzina i brak znajomych. Brakiem chłopaka na razie się nie przejmuję.
    • yiliyane
      Normalny facet nie interesuje się dziećmi. Koniec, kropka. Mimo że związki z 16-latkami nie są karalne, nie oznacza to, że jest to dobre rozwiązanie. Jak dla mnie to jest duża czerwona flaga. Nie tylko gdybym sama była 16-latką czy bliskim takiej 16-latki, ale nawet gdybym miała być - jako dorosła - partnerką człowieka, który wcześniej spotykał się z dzieckiem lub przejawiał zainteresowanie dziećmi.
    • yiliyane
      Trochę tak, trochę nie. Jeżeli kobieta jest olśniewająco piękna, przeciętny mężczyzna może być nią onieśmielony i nie chcieć zagadać, bojąc się odrzucenia z powodu bycia w niższej lidze. Pięknością chętniej zainteresują się przystojni i/lub bogaci mężczyźni, ale ci stanowią tylko ułamek społeczeństwa - w dodatku część z nich, mimo swojego statusu, nie jest, jako partner, zbytnio wartościowa. Może się zdarzyć, że piękność żyjąca nie w wielkich metropoliach, nie mająca zbyt wielu kontaktów towarzyskich, szczególnie w wyższych sferach, nie zostanie zauważona przez mężczyzn o wyższej pozycji, którzy nie będą peszyli się na jej widok. Może się zdarzyć, że piękność, która ma kontakty w wyższych sferach, będzie przyciągała jedynie mężczyzn złego charakteru. Nie zgodzę się natomiast ze stwierdzeniem, że najpiękniejsza kobieta ma najmniejsze szanse na zdobycie wartościowego mężczyzny. Najtrudniej jest brzydkim kobietom, bo tych nie chcą ani bogaci i przystojni, ani nawet przeciętni.
  • Recent Status Updates

• Kalafior_Grozy

Kalafior_Grozy

Serdecznie z tego miejsca pozdrawiam Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Buziaczki <kiss> <kiss>
      · 0 replies
    • Kalafior_Grozy

Kalafior_Grozy

Witam Was ponownie po rocznej nieobecności.
      · 5 replies
    • Kerosine

Kerosine

Ku pamięci wszystkich naszych bliskich, którzy nie mogą - już nie - zasiąść z nami do wigilijnego stołu i dla wszystkich tych, którzy musieli w kończącym się właśnie roku z kimś pożegnać. Czasami nie to, co jest, a to czego nie ma jest bardziej niż to, co jest.
      · 0 replies
    • Pizzaro

Pizzaro

Czy jest tutaj życie?
      · 3 replies
    • _Balladyna_

_Balladyna_

idę pogadać z siostrą

· 0 replies
  • Popular Contributors

1. 1
      yiliyane