Jump to content

Czym jest mądrość?

Guest Arboretum

Recommended Posts

Guest Anonymous
Posted

Czym tak na prawdę jest mądrość i w jaki sposób się przejawia?

Zapraszam do dyskusji.

Posted

Mądrość wg mnie to doświadczenie życiowe, umiejętność używania wiedzy w praktyce.

Nie ilość przeczytanych książek świadczy o mądrości tylko ich umiejętne wykorzystanie.

Guest Anonymous
Posted
Mądrość wg mnie to doświadczenie życiowe, umiejętność używania wiedzy w praktyce.

Nie ilość przeczytanych książek świadczy o mądrości tylko ich umiejętne wykorzystanie.

Żeby było co wykorzystywać trzeba zgromadzić jak najwięcej wiedzy, ponieważ życie bywa pełne niespodzianek, a okazja do wykorzystania wiedzy nabytej może się pojawić w niekoniecznie oczekiwanym momencie.

W każdym razie, jest ty pewna zależność moim zdaniem:

Bez wiedzy nie ma mądrości, ale wiedza nie gwarantuje, że osoba ją posiadająca może podpiąć się do miana "mądrej".

A jak pojmujesz mądrość w działaniu?

Posted

A jak pojmujesz mądrość w działaniu?

powiedzmy hipotetycznie pewna osoba A. Przeczytała 100 książek o księgowości a osoba B. przeczytała 1.

Osoba A. całkowicie nie radzi sobie w finansach, choć posiada głęboką wiedzę teoretyczną to jednak nie do końca musi ona pomagać w dokonywaniu słusznych wyborów.

Osoba B. Wspaniale radzi sobie w finansach, choć przeczytała jedną jedyną książkę o tym, umie wykorzystać wiedzę "W praktyczny sposób"

Dla mnie osoba A. jest inteligentna natomiast osoba B mądra x)

Guest Anonymous
Posted

Miałem nadzieję, że pójdziesz w nieco inną stronę.

Dam nieco bardziej złożony przykład:

Załóżmy, że jesteś burmistrzem, mającym dostęp do wszystkich, możliwych zasobów miasta .Miastu dostarcza tlen jedna maszyna. Maszyna się psuje, a urzędowi specjaliści nie są w stanie jej naprawić. Tlenu nie ma poza miastem i w niedługim czasie wszyscy mieszkańcu umrą na niedotlenienie. Nie będzie to bolesna śmierć, przypominająca raczej zapadanie w sen. Powiadomiłbyś opinię publiczną o problemie i jego konsekwencjach, czy nie? W obu przypadkach: dlaczego?

Posted

powiedzmy hipotetycznie pewna osoba A. Przeczytała 100 książek o księgowości a osoba B. przeczytała 1.

Osoba A. całkowicie nie radzi sobie w finansach, choć posiada głęboką wiedzę teoretyczną to jednak nie do końca musi ona pomagać w dokonywaniu słusznych wyborów.

Osoba B. Wspaniale radzi sobie w finansach, choć przeczytała jedną jedyną książkę o tym, umie wykorzystać wiedzę "W praktyczny sposób"

Dla mnie osoba A. jest inteligentna natomiast osoba B mądra x)

Nie odwrotnie? Inteligentny jest ten, kto potrafi zastosować swoją wiedzę w praktyce, a mądry jedynie ją posiada.

Dla mnie mądrość to połączenie inteligencji, doświadczenia życiowego, wiedzy ogólnej, erudycji. Dla mnie człowiek mądry jest wykształcony, co nie znaczy, że mądrym jest każdy magister. Spełnianie jednego z w/w warunków, jeszcze tego nie oznacza.

Peggy Brown
Posted

Mądrość to umiejętność praktycznego wykorzystywania posiadanej wiedzy. Podejmowanie uzasadnionych decyzji, które mogą przynieść w najbliższym czasie rezultaty.

Nie ma to nic wspólnego z wykształceniem. Mądrość to sztuka łaczenia tego co nabyte, co jest tylko wiedzą, doświadczeniem, obserwacja, nauką.

Znam dziewczynę, która ma 15 lat. Potrafi odpowiedzieć na wiele pytań, jest chodzącą encyklopedią. Jednak nie potrafi wykonywać prostych zadań, nie potrafi zmywać, nalewać zupy, posprzątać po sobie. Można być encyklopedią, ale mądrość to nie tylko sama wiedza.

Guest Anonymous
Posted
Nie odwrotnie? Inteligentny jest ten, kto potrafi zastosować swoją wiedzę w praktyce, a mądry jedynie ją posiada.

Inteligencja to błyskotliwość, umiejętność szybkiej pracy umysłem i poniekąd spostrzegawczość. Ktoś kto jest inteligentny, a nie jest mądry może nie posiadać wiedzy, ale umieć sobie poradzić w sytuacji. Jednak jest różnica między działaniem mądrym, a inteligentnym, to pierwsze jest planowane tak, aby odnieść jak największe korzyści i wybrać dobro najlepsze z danej sytuacji. Osoba inteligentna, a nie mądra może co najwyżej działać na zasadzie carpe diem.

Wszyscy tu opisujecie mądrość podobną definicją dotykającą tylko jednej sprawy. Mnie interesowałoby jak się ma mądrość według was do moralność i postępowań pod kątem etycznym.

Posted
Nie ma to nic wspólnego z wykształceniem.

Bez przyzwoitego wykształcenia nie posiada się wiedzy, o której mówisz. Przynajmniej, nie zbyt wiele.

Inteligencja to błyskotliwość, umiejętność szybkiej pracy umysłem i poniekąd spostrzegawczość. Ktoś kto jest inteligentny, a nie jest mądry może nie posiadać wiedzy, ale umieć sobie poradzić w sytuacji. Jednak jest różnica między działaniem mądrym, a inteligentnym, to pierwsze jest planowane tak, aby odnieść jak największe korzyści i wybrać dobro najlepsze z danej sytuacji. Osoba inteligentna, a nie mądra może co najwyżej działać na zasadzie carpe diem.

Carpe diem to filozofia życiowa, a nie nasze możliwości. Inteligencja to właśnie planowanie, posiadanie umysłu analitycznego, co wyklucza życie tylko chwilą.

Mądrość jest nabyta, natomiast inteligencja wrodzona.

Wszyscy tu opisujecie mądrość podobną definicją dotykającą tylko jednej sprawy. Mnie interesowałoby jak się ma mądrość według was do moralność i postępowań pod kątem etycznym.

To mądrość życiowa, o której wspominałam. Dla każdego oznacza co innego, każdy ma przecież inne priorytety. Dla mnie jest to bycie przyzwoitym człowiekiem, unikającym zbędnego poklasku, żyjącym w zgodzie ze światem, nie łamiącym jego zasad i potrafiącym zaakceptować jego różnorodność. To pozostanie w zgodzie z samym sobą, kierowanie się wewnętrznym dekalogiem.

Peggy Brown
Posted
Peggy Brown napisał(a):

Nie ma to nic wspólnego z wykształceniem.

Bez przyzwoitego wykształcenia nie posiada się wiedzy

Znam kilku studentów i absolewntów, którzy mądrąścią nie grzeszą.

Sprzątaczka może być mądzrzejza od osoby z wyższym wykształceniem.

Guest Anonymous
Posted
Carpe diem to filozofia życiowa, a nie nasze możliwości. Inteligencja to właśnie planowanie, posiadanie umysłu analitycznego, co wyklucza życie tylko chwilą.

Mądrość jest nabyta, natomiast inteligencja wrodzona.

Stwierdzenie carpe diem miało być dość czytelną aluzją(wynikającą z kontekstu moich wypowiedzi) do działań, które nie są planowane skrupulatnie, a wynikają raczej z czystej natury danego człowieka. To nie jest inteligencja, przynajmniej o tyle, o ile się bazuje na powszechnym znaczeniu tego słowa. Inteligencja to zdolność analizy, dedukcji, błyskotliwości, nic więcej. Prostym przykładem może być niezbyt rozgarnięty profesor matematyki.

To mądrość życiowa, o której wspominałam. Dla każdego oznacza co innego, każdy ma przecież inne priorytety. Dla mnie jest to bycie przyzwoitym człowiekiem, unikającym zbędnego poklasku, żyjącym w zgodzie ze światem, nie łamiącym jego zasad i potrafiącym zaakceptować jego różnorodność. To pozostanie w zgodzie z samym sobą, kierowanie się wewnętrznym dekalogiem.

Mądrość jest dosyć czytelnie opisana przez inteligencję wykształconych kręgów ludzi. Pierwotnie mądrość nie ma nic z moralnością, a pojęcie "mądrości życiowe"(które zapewne zrodziło się gdzieś na wschodzie) odnosiło się do pojedynczych wypowiedzi filozofów, które często z mądrością nie miały wiele wspólnego.

Wiedza zwiększa możliwość rozwoju mądrości. Gdyby człowiek wykształcony korzystał z całej swojej wiedzy w sposób mądry sprzątaczka nie byłaby dla niego żadnym porównaniem.

Posted

Mądrość to świątynia.

Bycie mądrym może i jest korzystne, jeżeli w JAKIŚ sposób się to wykorzysta. Można być mądrym na kilka sposobów. Najgorszym z nich jest bycie samym dla siebie świątynią. Po cholerę mi wiedza skoro jej nie wykorzystam, będe dusiła w sobie? satysfakcja? pieprzyć satysfakcję skoro będzie ona tylko i wyłącznie dla mnie.

bycie mądrym można stwierdzić po doświadczeniu życiowym, nie tylko wiedzą która mieści nam się we łbie. Ale zastosowaniu tych informacji w praktyce.

Posted
Czym tak na prawdę jest mądrość i w jaki sposób się przejawia?

Jam jest mądrością, a jej istoty w mym zachowaniu szukajcie. :twisted:

Posted

Dla mnie człowiek mądry jest wykształcony, co nie znaczy, że mądrym jest każdy magister.
Stwierdzenie carpe diem miało być dość czytelną aluzją(wynikającą z kontekstu moich wypowiedzi) do działań, które nie są planowane skrupulatnie, a wynikają raczej z czystej natury danego człowieka. To nie jest inteligencja, przynajmniej o tyle, o ile się bazuje na powszechnym znaczeniu tego słowa. Inteligencja to zdolność analizy, dedukcji, błyskotliwości, nic więcej.

W poniższym cytacie planowanie określasz, jako typowej dla kogoś mądrego, nie inteligentnego.

Jednak jest różnica między działaniem mądrym, a inteligentnym, to pierwsze jest planowane tak, aby odnieść jak największe korzyści i wybrać dobro najlepsze z danej sytuacji.

A w tym twierdzisz, że carpe diem ma wiele wspólnego z inteligencją. Tą bez wiedzy.

Osoba inteligentna, a nie mądra może co najwyżej działać na zasadzie carpe diem.
Bycie mądrym może i jest korzystne, jeżeli w JAKIŚ sposób się to wykorzysta. Można być mądrym na kilka sposobów. Najgorszym z nich jest bycie samym dla siebie świątynią. Po cholerę mi wiedza skoro jej nie wykorzystam, będe dusiła w sobie? satysfakcja? pieprzyć satysfakcję skoro będzie ona tylko i wyłącznie dla mnie.

bycie mądrym można stwierdzić po doświadczeniu życiowym, nie tylko wiedzą która mieści nam się we łbie. Ale zastosowaniu tych informacji w praktyce.

Przypomniał mi się pewien odcinak "Świata wg Kiepskich", w którym sprzedawali ludziom wykształconym głupotę, której bardzo pragnęli. Jest w tym wiele prawdy, zbyt duża i bezużyteczna wiedza staje się ciężarem dla człowieka.

Peggy Brown
Posted
Tawerna napisał(a):

Dla mnie człowiek mądry jest wykształcony, co nie znaczy, że mądrym jest każdy magister

A więc osoba która skończy szkołę zawodową wg. Ciebie nie może być mądra ?

Dla mnie mądrość to połączenie inteligencji, doświadczenia życiowego, wiedzy ogólnej, erudycji.

Osoba z wykształceniem średnim czy zawodowym również może być mądrą łącząc inteligencje, doświadczenie życiowe, wiedze ogólną i wszechstronność.

Tawerna napisał(a):

Dla mnie człowiek mądry jest wykształcony, co nie znaczy, że mądrym jest każdy magister.

Mgr ?

A cóż to takiego w dzisiejszych czasach.

Posted
co nie znaczy, że mądrym jest każdy magister.

Magistra można mieć, ale trzeba tez być tym magistrem.

Guest Anonymous
Posted
W poniższym cytacie planowanie określasz, jako typowej dla kogoś mądrego, nie inteligentnego.

A w tym twierdzisz, że carpe diem ma wiele wspólnego z inteligencją. Tą bez wiedzy.

To się logicznie potwierdza, nie neguje. Skoro osoba mądra planuje rzeczy, to osoba inteligentna, a nie mądra, tych rzeczy nie planuje, co najwyżej na bardzo krótki dystans, co zwykle po jakimś czasie nikomu na dobre nie wychodzi.

Posted

Mądrość moim zdaniem to sztuka życia.

Rozumienie swojej odpowiedzialności, roli w życiu itp.

Hmm... łatwiejsza do zdefiniowania jest głupota ;)

Otóż mądrość to wszystko czym nie jest głupota.

Posted

spodobały mi się słowa pewnej osoby..

'Dar mądrości - to przede wszystkim umiejętność panowania nad swoją głupotą.' ;)

Posted

Mądrość to umiejętność wyciągania wniosków z tego, co dzieje się w otoczeniu. Mądrośc to życie w zgodzie z własnym umysłem i duszą, człowiek mądry żyje nie tylko dla siebie, żyje też dla innych. Człowiek mądry powinien też być otwarty na nowości, jednocześnie mając swoje stałe poglądy.

Guest Anonymous
Posted

Wszyscy podajecie bardzo "życiowe" definicję, których nie brakuje w internecie, czy w księgach filozoficznych. Czy któreś z was będzie na tyle odważne, by podjąć próbę dokładnego zdefiniowania mądrości?

Posted
A więc osoba która skończy szkołę zawodową wg. Ciebie nie może być mądra ?

Może, to jest już jakieś wykształcenie, z naciskiem na jakieś. Jedna osoba skończy zawodówkę, bo tylko ona z pobliskich umożliwi jej spełnienie się zawodowe, chociaż mogła wybrać szkołę o większej renomie. Inna natomiast pójdzie tam, aby jak najszybciej mieć zawód i to jak najmniejszym wysiłkiem, nie wynosząc zbyt wiele, nawet nie znając kierunków świata. Wszystko zależy od człowieka, ja jednak żadnego ze swoich znajomych, którzy chodzą do zawodówek czy je ukończyli, mądrym bym nie nazwała.

Osoba z wykształceniem średnim czy zawodowym również może być mądrą łącząc inteligencje, doświadczenie życiowe, wiedze ogólną i wszechstronność.

Wcześniej wspominałam o przyzwoitym wykształceniu. Miałam tu na myśli ukończenie przynajmniej jakiejkolwiek szkoły średniej. Jeżeli kogoś nie stać nawet na skończenie zawodówki, raczej nie odznacza się doświadczeniem życiowym, a co za tym idzie, świadomością, że niewiele się w życiu osiągnie po samej podstawówce.

Mgr ?

A cóż to takiego w dzisiejszych czasach.

Właściwie nic, ale jednak świadczy o aspiracjach, ambicjach, wiedzy naukowej i pracowitości.

Cynthia Elements
Posted

Hmm... Może mądrość to umiejętność logicznego myślenia, dopasowania zachowania do sytuacji, doświadczenie życiowe, możliwość ocenienia ludzi trafnie po "okładce". Mądrość ma wiele znaczeń i zdaje się, że dla każdego inne. Jednak mądrość to także wiedza prawda?

Posted

Nie mylmy wiedzy z inteligencją. Jak mam 18 lat i w szkole sie obijam to nie jestem inteligentny? Nie mylmy pojęć. Wiedza sama w sobie nic nie znaczy. W klasie mam kujonke. Ma średnią ponad 5. Kiedyś na histroii sor dyktował coś tam. Mówi: Chełmiński. Józef. Przez Ch. A ona: Józef przez Ch? Po tej scenie zacząłem wieżyć w kawały o blondynkach.

Osoba po szkole zawodowej może być inteligentna. Znam wiele osób któe po zawodówce potrafią w rozmowie tak zagiąć magistra, że ten nawet sie nie orietuje, że ktoś sie z niego naśmiewa...

Nie powiedziałbym, że inteligencja polega na planowaniu. Wręcz odwrotnie.

Myślę że najkorzystniej uznać różnicę między wiedzą i inteligencją, a mądrość uznać za połączenie tych dwóch "umiejętności"

StaryPrzyjaciel
Posted

madrosc jak wyzej napisane nie przejawia sie tylko w nauce!! Madroscia czlowieka jest to jak sie zachowuje (szanuje sie lub nie) spryt, zachowanie w odpowiednich sytuacjach itd.

Jak myslicie czy dziewczyna ktora ma same 5 a na imprezach sie puszcza jest madra, a slawna Sylwusia z rozmow w toku