Bourne

Wiedźmin

Recommended Posts

Czy ktoś z was miał styczność z sagą o Wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego? Jeśli tak, to co myślicie o tych książkach?

Ja właśnie czytam przedostatnią część i jestem zachwycony. Sapkowski stworzył świat fantasy, który bardzo różni się od tego Tolkienowskiego, świetną historię Geratla i przede wszystkim GENIALNE dialogi. Krótko mówiąc te książki można czytać jednym tchem i później wiele razy do nich wracać, co na pewno jeszcze kiedyś zrobię.

Zgadzam się:) Uwielbiam Geralta, Jaskra, Yennefer i Cirillę z Cintry ;) Narazie przeczytałam Ostatnie życzenie i Miecz przeznaczenia oraz kończę

Krew elfów ale przez wakacje mam zamiar skończyć ccałą serię:)

A i tak najlepsze u Sapkowskiego są wyzwista, bluzgi i przekleństwa. Czytając je poprostu nie można nie roześmiać się w głos xD

Najbardziej odstraszające w Tolkienie są baaardzo długie opisy, pozbawione akcji. I nazwy na których można sobie język połamać :)

Ja już przyczytałam wszystkie części, żałuję tylko, że nie mogę kupić sobie gry "Wiedźmin' :cry:

Najbardziej odstraszające w Tolkienie są baaardzo długie opisy, pozbawione akcji. I nazwy na których można sobie język połamać :)

Wiedźmin nie jest Tolkiena :wink:

Ja już przyczytałam wszystkie części, żałuję tylko, że nie mogę kupić sobie gry "Wiedźmin' :cry:

Właśnie gra spodoba się najbardziej tym, którzy przeczytali całą sagę, bo tylko oni dostrzegą wszystkie jej smaczki i nawiązania do historii z książek.

hmm ja dopiero przeczytałam krew elfów, ale napewno wiem, z eprzeczytam całą sagę.

Najbardziej odstraszające w Tolkienie

jejku xD

Sapkowski hmmm podoba mi się to w jaki sposób napisał wiedźmina, nie jest to typowa poważna fantastyka jak u wspomnianego tolkiena, lecz pełna humoru powieść, którą z łatwością się czyta, no i brak ogromnych opisów też jest tutaj plusem.

No trochę bym polemizował czy jest to pełna humoru opowieść. Co prawda przy sporej ilości dialogów można się naprawdę nieźle pośmiać, jednak problemy, przeżycia i rozterki bohaterów już nie zawsze są takie śmieszne.

Uwielbiam twórczość A. Sapkowskiego! Ten cięty język, niesamowite poczucie humoru (bo podobne do mojego :D ), niebanalne postacie... On jest niesamowity! Pierwszy autor, który sprawił, że śmiałam się w głos przy czytaniu :). Szczerze polecam każdemu!

Odnoszę wrażenie, że o Sapkowskim pisałam kilka razy na tym forum.

Wiedźmina czytałam całe wieki temu i wspominam bardzo dobrze.

Godna polecenia jest także Trylogia husycka, ta znajomość geografii jest powalająca, tylko główny bohater jakby odrobinę niedopracowany, papierowy i mdły.

Sapkowski zdecydowanie bardziej przypadł mi do gustu niż Tolkien (którego również doceniam, szczególnie za tak szczegółową kreację świata). Przede wszystkim dlatego, że u Sapkowskiego postaci nie są z gruntu złe lub dobre, jest wiele szarości, sytuacji nie do końca wyjaśnionych. Odwołania, chociażby do Dantego, Sapkowski liczy na inteligencję czytelnika.

Tak jest, zgadzam się z przedmówcami Sapkowski wymiata na całej linii. Nie bez kozery jest zwany AS'em polskiej fantasy choć nie neguję, że jest sporo "naszych" pisarzy godnych uwagi. Przeczytałem cały pięcioksiąg, Miecz Przeznaczenia, Ostatnie Życzenie, Trylogię Husycką i Coś się kończy, coś się zaczyna. Swoją drogą "Coś się kończy..." to bardzo ciekawy tomik opowiadań w którym znajduje się np. alternatywne zakończenie Sagi o Wiedźminie czy wiele innych godnych polecenia. U Sapkowskiego najbardziej podobają mi się właśnie autentyczne i oryginalne postaci które nie są "złe, albo dobre" jak to ma miejsce w przypadku Tolkiena (oczywiście nie ujmując nic rzeczonemu pisarzowi) tylko... takie normalniejsze :P A dialogi błyskotliwe i w ogóle - miodzio. Jednak jest jedna rzecz która irytuje mnie w powieściach Sapkowskiego a mianowicie: z jednej strony tworzy On tak wyrazistych bohaterów do których można się przywiązać i których poznajemy coraz bardziej przez całą książkę/sagę żeby pod koniec ilość głównych bohaterów i drugoplanowych postaci raptownie spadła (kto przeczytał ten wie o co chodzi).

Godna polecenia jest także Trylogia husycka, ta znajomość geografii jest powalająca, tylko główny bohater jakby odrobinę niedopracowany, papierowy i mdły.

Zgadzam się, widać, że do postaci Szarleja, Samsona Miodka czy Urbana Horna (mojego faworyta zresztą ^^ - szkoda, że jego wątek nie został do końca rozwiązany) Sapkowski przyłożył się ciut bardziej.

W grze było do bani skopiowanie dialogów z książki słowo w słowo.

Np. Drugi rozdział, Chinvay wciska tekst który pod koniec piątego tomu powiedział Yarpen Zigrin. Albo też początek drugiego rozdziału, w którym dziadek wrzeszczy że jest porządnym złodziejem, i nie chce siedzieć z politycznymi. Zupełnie jak w opowiadaniu Ostatnie Życzenie.

W trylogii husyckiej najlepszy był "test na czarownicę"

"Zimą wrzuca się ją do jeziora, jak pływa to trzeba ją spalić, jak się utopiła to widać była niewinna"

i txty

"

-Wypadałoby zrobić jeszcze próbę ognia.

-A i prawda. Oskarżyciel i oskarżony siadają gołą rzycią na gorących kamieniach. Kto dłużej zdzierży, prawda przy nim. Gotowyś Biedrzych? Zaraz dam znak."

A w sadze Biedna Pierdolona Piechota wymiata.

Do jednej nogi wiechcie słomy, a do drugiej siana i wtedy na komendę "Słoma! Siano" szli równym krokiem.

W grze było do bani skopiowanie dialogów z książki słowo w słowo.

Np. Drugi rozdział, Chinvay wciska tekst który pod koniec piątego tomu powiedział Yarpen Zigrin. Albo też początek drugiego rozdziału, w którym dziadek wrzeszczy że jest porządnym złodziejem, i nie chce siedzieć z politycznymi. Zupełnie jak w opowiadaniu Ostatnie Życzenie.

Właśnie to są wspomniane przez bourne smaczki dla tych którzy przeczytali sagę.

Oczywiście uwielbiam twórczość Sapkowskiego, stworzył świat który nie jest tak cukierkowy jak u wielu innych autorów fantazy. Najbardziej cenię go właśnie za

wyzwista, bluzgi i przekleństwa
jeśli tam ktoś chce powiedzieć 'kurwa' to mówi kurwa a nie się krępuje bo ktoś się będzie bulwersował :D

Czy ktoś z was miał styczność z sagą o Wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego? Jeśli tak, to co myślicie o tych książkach?

Przeczytałam całą sagę. I wróciłam do początkowych części. Teraz znów się za to zabiorę, bo trochę brakuje fantastyki.

W ogóle nie porównuję Tolkiena do Sapkowskiego, bo jak dla mnie to całkiem inne `bajki` i Sapkowski jak dla mnie o wiele lepiej pisze i przedstawia sytuacje, tak samo jest z dialogami.

Musiałabym zabrać się za przeczytanie innych jego książek. Ale wiadomo, że Wiedźmin to podstawa. Kto nie przeczytała, albo chociaż nie zaczął niech się wstydzi. ;P

Tolkien przy Sapkowskim wysiada. Czytam właśnie ostatnią część. Dialogi, zdarzenia, sytuacje, nawet opisy przyrody są fantastyczne! Jedyne co mi się nie podobało to fakt, że Sapkowski połączył swoją powieść z legendą o Królu Arturze (lekko, ale jednak jest nawiązanie), ale to co jest najpiękniejsze to to, że autorowi nie kończą się pomysły na dialog. Ostatnie rozdziały HP, Władcy Pierścienia Powrotu Króla mnie nużyły, niczym się nie różniły od ostatnich rozdziałów. Tutaj jest pomysł za pomysłem, no i przedstawia brutalną rzeczywistość dzisiejszego i XIII-wiecznego świata (narkotyki, pedofilia [żeby nie mówić, że nie było, to radzę przypomnieć sobie zdarzenie "Okruch lodu" z czarodziejem Istredem, niemal sam początek, a mianowicie śniadanie wiedźmina w postaci zimnej jajecznicy -> karczmarz/oberżysta -> dziewczyna 12letnia, a to jeden przykład], szantaż, niezrozumienie intencji innych, odrzucenie, wojna rasowa, no i typowe chlanie na potęgę, plugastwa [przeklinanie, całkiem ciekawe ;]], wojenka, gdzie mamy giganta i pokłócone mniejsze państewka [taka dzisiejsza Rosja i Europa bez Ameryki]).

Prawie zapomniałem. Saga wiedźmińska rozpoczęła moją przygodę z książkami, no i moich kumpli ;] Przeze mnie 5 znajomków chwyciło tę książkę, a kto wie, czy ktoś nie czyta jeszcze na uboczu ;]

Przeczytałam całą sagę. I wróciłam do początkowych części. Teraz znów się za to zabiorę, bo trochę brakuje fantastyki.

Ja też się na pewno jeszcze raz zabiorę za czytanie tej sagi, tylko nie teraz, bo na razie mam wiele innych książek do przeczytania.

Jak narazie, kończę "Ostatnie Życzenie". Pewnie jutro zabiorę się już za "Miecz Przeznaczenia", a później śmignę do biblioteki po sagę.

Sapkowski pisze niesamowite dialogi. Ile ja się przy nich uśmiałam... (Kojarzycie rozmowę o "nietopyrzach" z Ostatniego Życzenia? ;D) Postacie są z krwii i kości, mają problemy, popełniają błędy, mają swoje słabostki. A nie, że bohater nigdy się nie myli i jest mistrzem we wszystkim.

Zresztą sam Sapkowski stwierdził, że to, co najbardziej w książce przyciąga uwagę, to dialogi.

Muszę przeczytać xD już od dawna myślę o książkach Sapkowskiego ale ciężko mi znaleźć w biblotece, ciągle ktoś czyta :/

uż od dawna myślę o książkach Sapkowskiego ale ciężko mi znaleźć w biblotece, ciągle ktoś czyta :/

Czytać w EMPIKu, ewentualnie kupić, ewentualnie zarezerwować w bibliotece, ewentualnie kupić.

Sapkowski to geniusz, ale ma jeden grzech - zmonopolizował polskie fantasy. W wstrętny sposób, a nie znając innej literatury nie poznamy też najlepszych smaczków ASa, chociaż obecnie to częściej do jego powieści się pisarze odwołują.;)

Geniusz, geniusz. Postmodernistyczny geniusz, który wyjmuje dialogi, postacie, sytuacje z innych książek, przemiela je i pisze arcydzieła fantasy w swojej klasie (Jak się nazywa dziedzina fantasy oparta na wędrówce?) ;)

Zaczęłam czytać "Krew elfów". Niestety nie skończyłam, zostały mi podajże dwa rozdziały. Wszystko dlatego, że tekst mam na komputerze, a bardzo nie lubię czytać w ten sposób.

Przynajmniej z tego, co przeczytałam wnioskuję, że Sapkowski świetnie pisze, dużym plusem jest szybkość z jaką można czytać jego teksty, łatwe, proste, a ciekawe. Dla mnie może być, chociaż nawet w najmniejszym stopniu nie jestem fanatyczką fantasy,

Z tego co pamiętam, to były jedyne opisy walk, przy których nie zasypiałam i z łatwością widziałam każdy ruch mieczy.

Osobiście uważam to za najlepsze dzieło Sapka, to moja ulubiona saga fantasy, jeśli chodzi o polskich autorów.

Pamiętam, że w jednym tomie AS użył niezwykle ciekawego poszatkowania czasu i akcji, i to było fajne.

Poza tym, jego bohaterowie są prawdziwi, nie wg schematu - źli lub dobrzy. Dialogi faktycznie super ;)

Nie wykluczam, że przeczytam Wiedźmina kolejny raz. A to naprawdę rzadko mi się zdarza.

Ksiązki Sapkowskiego bardzo lubię i czytam zawsze z taką samą zachłannością. Wiedźmin to świetna saga tak jak pierwsze opowiadania, pisana na poziomie, fabuła bardzo wciąga.. Choć ja np. na pierwszym miejscu stawiam trylogię husycką która jest moim zadaniem nie do pobicia, lubie tez bardzo Żmije która spotkała sie z ogromną krytyką fanów którzy chyba nie zrozumieli, że Sapek to nie jest typowy pisarz fantasy i ma wielkie zamiłowanie do historii. Zajefajne jest opowiadanie o złotym smoku tam gdzie wiedźmin zabija na początku bazyliszka bodajże. Za to film jako żywo moi drodzy padlina :D

Zajefajne jest opowiadanie o złotym smoku tam gdzie wiedźmin zabija na początku bazyliszka bodajże.

A mnie średnio przypadło do gustu ;) Motyw z Regisem najlepszy ;) Kocham wprost piątą część sagi ;]

Jestem po przeczytaniu dwóch serii opowiadań i trzech części sagi. Nie zdobyłam jeszcze czwartej, piątą już mam zaklepaną.

Wciąga. Bardzo. Podchodziłam sceptycznie, bo nie przepadałam za fantastyką, ale po namowach, po zachwalaniu, którego się nasłuchałam, w końcu sięgnęłam po sagę. I nie zawiodłam się. Czyta się szybko, a niektóre dialogi są rozwalające. (; Nie raz i nie dwa wybuchałam śmiechem przy czytaniu. Gdzieś tu na forum ktoś kiedyś napisał, że Sapkowski ma dar łączenia przekleństw z patosem. 100% racji.

Geralt... Na początku byłam oczarowana jego postacią, ale potem przestałam rozumieć, co te wszystkie kobiety w nim widzą. ;P Uwielbiam Jaskra, choć często wkurza mnie swoją głupotą i dziwnym darem do wpadania w tarapaty. Yennefer to głupia suka, ale miłość nie wybiera. ;P Ciri jest świetna, ciekawe, jak potoczą się jej dalsze losy - czy w efekcie zostanie wiedźminką, czy czarodziejką. Bardzo dobre wrażenie zrobiła na mnie Triss Merigold - nie wiem, czemu.

Ogólnie Sapkowski tworzy, wydaje mi się, podobnie jak Gaiman, którego przeczytałam chyba wszystko, co było dostępne w bibliotece.

Yennefer to głupia suka, ale miłość nie wybiera.

Z następnymi częściami zmienisz zdanie ;)

Dokładnie, zmienisz też zdanie co do innych bohaterów :wink: