Jump to content

alkohol przed 18-stką.

czekoMniam

Recommended Posts

Posted

Piszę z pewnym problemem. Niektórzy mogą uznać mnie za dewotę, inni znowuż za coś innego. Jestem osobą wierzącą. Jednak nawróciłam się dopiero niedawno po szczerej spowiedzi, ale tak się akurat złożyło, że od tamtej chwili zdarzyło mi się nadużyć alkoholu i zaciągnąć się kilka razy fajką. Zawsze byłam przeciwna używkom, być może dlatego, że w rodzinie występuje problem alkoholowy. Głupio mi strasznie przed swoim sumieniem. Chciałabym się iść wyspowiadać (choć niektórzy nie uważają tego za grzech) ale po prostu się wstydzę.

co o tym sądzicie?

Posted

Wcześniej miałam taki sam 'problem' jak Ty. Przejmowałam się tym, było mi głupio przed samą sobą i przed panem Bogiem- wkońcu jestem wierząca. Teraz wiem, że nawet gdy wypiję alkohol - ide do spowiedzi, choć jakoś szczególnie tego nie żałuje bo nigdy nie upijam się dzień w dzień tylko okazyjnie.. ;) A co do fajek.. hmm nigdy nie paliłam ale myśle ze takie popalanie przed 18 to wcale nie jest jakieś wielkie 'halo', każdy ma swoją młodośc wszystkiego próbuje, popełnia błędy. Jeśli czujesz, że źle Ci z tym - idź do spowiedzi i staraj sie unikać podobnych sytuacji, czyli picie alkoholu i palenie papierosów. Nie kieruj się tym co Ci powie ktoś, komu na byciu blisko z Bogiem nie zależy, ważne że Ty masz Boga w sercu:)

Posted

Wszystko jest dla ludzi, i alkohol w rozsądnych ilościach nie wydaje mi się grzechem, w końcu nawet księża oficjalnie piją wino (no wiem, wiem, rozcieńczone ;d) na mszach :D

Posted

A moim zdaniem to sprawa tylko i wyłącznie Twojego sumienia.

Jeżeli czujesz się z tym źle i tylko spowiedź uspokoi Twojego sumienie to idź. ;)

Posted

fajki próbowałam... cóż, w stanie niezbyt trzeźwym. ;) tymbardziej męczą mnie wyrzuty sumienia. dzięki za zrozumienie ;)

Posted

To prawo zabrania pić przed 18rokiem życia,a nie religia,dlatego sumienie może choć trochę będzie czystsze :wink:

crazy-in-love
Posted

to Twoje sumienie. Jeśli tak Ci zależy na rozgrzeszeniu to idź do spowiedzi. Nie sądzę, żeby picie alkoholu okazyjnie(bo to pewnie jakaś impreza była?)było grzechem.Dla mnie nie jest, chociaż sama nie piję. Nie wiem, co by powiedział na ten temat ksiądz.

Incomprehensible
Posted

Czego się wstydzić? To sprawa, która dotyka właściwie każdego i nie ma w tym nic wstydliwego. Spokojnie możesz o tym na spowiedzi powiedzieć, księża nasłuchali się już pewnie takich rzeczy po uszy. ;] Miałam poważniejsze grzechy, dotyczące rzeczy, które są zakazane przez Kościół, i tylko raz odważyłam się je wyznać, i to pod zawoalowaną postacią, szybko, aby tylko mieć to za sobą. Ty nie powinnaś mieć takiego problemu. ;] Z picia i palenia spowiadałam się zawsze na luzie.

Posted

Czego się wstydzisz, powiedzieć tego księdzu? Przy spowiedzi mówisz to Bogu, nie żadnemu człowiekowi, przynajmniej tak zakłada ta religia. On jest jedynie pośrednikiem i nie powinien o tym z nikim rozmawiać. Nie masz wpływu na to, co sobie pomyśli, to jego sprawa. Zresztą, ilu nastolatków dzisiaj nie pije? Księdza to nie zdziwi.

To prawo zabrania pić przed 18rokiem życia,a nie religia,dlatego sumienie może choć trochę będzie czystsze :wink:

U mnie na komunii ślubowano, że nie będzie się piło ani paliło przed osiemnastką.

Posted
U mnie na komunii ślubowano, że nie będzie się piło ani paliło przed osiemnastką.
Ja tego już nawet nie pamiętam :wink: W takim razie zastanawia mnie, jak ten problem rozwiązały dla przykładu Niemcy? Tam piwo jest dostępne od 16 roku życia, papierosy 18, a mocniejsze alkohole 21?
Posted

baz sensu ;/

Po pierwsze Wasza wiara! Ale z was naiwniacy. Boga nie ma!

Z reszta alkohol od 18 to sprawa karna, nie "boska". Nieletni piją, a nich piją, byle nie dali się złapać. Sama przed 18 piłam jak jakiś żul z podwórka. teraz się nieco uspokoiłam. czasem tylko, ae na prawde sporadycznie

Posted
Ja tego już nawet nie pamiętam :wink: W takim razie zastanawia mnie, jak ten problem rozwiązały dla przykładu Niemcy? Tam piwo jest dostępne od 16 roku życia, papierosy 18, a mocniejsze alkohole 21?

Może nie chodziło o osiemnastkę, a o pełnoletniość. W każdym razie pamiętam, że takie ślubowanie miało miejsce. Inną sprawą jest, że nieliczni go nie złamali.

Posted

Jeżeli tak Ci z tym źle to się wyspowiadaj. Ksiądz nie gryzie, już się pewnie dużo razy nasluchał podobnych rzeczy, więc pewnie się tak strasznie nie zdziwi. Cóż, błądzić jest rzeczą ludzką.

Posted

Ja sobie lubię wieczorem po pracy i innych obowiązkach domowych usiąść/ położyć się i walnąć piwko. Wg. mnie nie ma w tym nic złego. Żona jakoś też nie protestuje - nie piję przecież na maxa. Jak gdzieś wychodzimy to staram się nie pić, żeby się upić - ale czasem nie wychodzi. Nikt ideałem nie jest:)

Co do spowiedzi - wychodzi na to, że nie jestem tak wierzący jak większość z was ;) Staram się poznać Biblię a nie tylko słuchać co mówią księża. Jest wiele kwestii, które są baaardzo kontrowersyjne i których nie uznaję w chrześcijaństwie. Do spowiedzi chodzę tylko jak muszę. Do kościoła jak poczuje taką potrzebę, Mówienie w spowiedzi księdzu, że "wypiłem kilka piw w tym miesiącu" jest wg. mnie śmieszne - czy popełniłem jakiś grzech? Uważam, że NIE.

Co do nieletnich - sam piłem jako nastolatek - ale też raczej z umiarem. Pijąc dużo lub jeszcze więcej ;) w tak młodym wieku może i popełniasz grzech (najlepiej zapytać o to jakiegoś księdza wprost - w końcu po to są) ale co gorsze popełniasz wielki błąd (zapewne część tych, co tak robią zrozumie to już w wieku dorosłym).

Dziękuję za uwagę :shock:

Posted

Ja napiłam się pierwszy raz jakieś 2 miesiące temu... Nie żałuję... Wtedy byłam tk zdesperowana, że teraz jak myslę o tym to się cieszę z tego co zrobiłam... Rzucił mnie chłopak... Moja przyjaźń sięrozpadła i jeszcze inne sprawy nagle spadły mi na głowę. Teraz mnie coraz bardziej cięgnie do alokocholu. Próbowałam też palić, ale to mi nie smakuje... Piję tylko piwo.Zawsze byłam grzeczną dziwczynką, ale teraz poczułam, że czas to zmienić.

XXCharlizeXX
Posted

yyy zależy jak to jest wychowany... z dobrej rodziny piwa/wina nie wypije przed 18stką a z tej gorszej pije od 13stki i nie żałuje do dziś... w dzisiejszych czasem przedwczesne picie jest drobnostką do np narkotyków... :mrgreen: i nie ma co się wstydzić ;p kiedyś trzeba zacząć LOL hehe :P

Incomprehensible
Posted
z dobrej rodziny piwa/wina nie wypije przed 18stką

Słucham? Głupoty gadasz, za przeproszeniem. ;)

Sama wychowałam się w bardzo wierzącej, katolickiej, tradycyjnej rodzinie. I zostałam dobrze wychowana. Może i nie piłam od 13-tki, ale na długo przed 18-tką - owszem. Prawda jest taka, że źle jest trzymać dziecko "pod kloszem".

damian81293
Posted

Potwierdzam zdanie Incomprehensible, ja tez wychowałem się w takiej rodzinie i jakoś rodzice nie zabraniają mi spozywać alkoholu np. sylwester, rocznica ślubu, urodziny brata itp.. "D, ale jezeli bym się upił to chyba by mnie zabili... no może nie zabili ale bym mial gadanine:D

Posted
Ja napiłam się pierwszy raz jakieś 2 miesiące temu... Nie żałuję... Wtedy byłam tk zdesperowana, że teraz jak myslę o tym to się cieszę z tego co zrobiłam... Rzucił mnie chłopak... Moja przyjaźń sięrozpadła i jeszcze inne sprawy nagle spadły mi na głowę. Teraz mnie coraz bardziej cięgnie do alokocholu. Próbowałam też palić, ale to mi nie smakuje... Piję tylko piwo.Zawsze byłam grzeczną dziwczynką, ale teraz poczułam, że czas to zmienić.

Dziewczyna i papieros to najgorsze połączenie na świecie. Ja po prostu nie mogę znieść widoku jak ładna dziewczyna pali szluga...

A wracając do tematu to jak naprawdę uciska cię ta myśl że musisz się wyspowiadać z powodu używek to zrób to. Ksiądz jest właśnie po to żeby wysłuchać, zrozumieć i dać radę :] Nie martw się dziewczyno, wszystko będzie dobrze. A co do alkoholu i innego rodzaju używek... To wszystko zaczęło się od ognia :P

XXCharlizeXX
Posted

Mówiąc z dobrej rodziny nie miałam na myśli pozwolenia ze strony rodziny tylko z własnego... znam parę osób które nie ruszą alk po hohohohoho i jeszcze starszym wieku :P jasne że więcej jest osób które lubią sobie wypić coś mocniejszego :P:lol: i to w baaaaaaaaaaaardzo młodym wieku :P

independent99
Posted

Podczas spowiedzi sens ma wyznawanie tylko rzeczy, których się żałuje. Ja o niewielkich ilościach, wypitych okazyjnie, nigdy nie mówię. Natomiast, kiedy przesadzę i mam wyrzuty sumienia, to spowiadam się z tego.

Posted
Wcześniej miałam taki sam 'problem' jak Ty. Przejmowałam się tym, było mi głupio przed samą sobą i przed panem Bogiem- wkońcu jestem wierząca. Teraz wiem, że nawet gdy wypiję alkohol - ide do spowiedzi, choć jakoś szczególnie tego nie żałuje bo nigdy nie upijam się dzień w dzień tylko okazyjnie.. ;) A co do fajek.. hmm nigdy nie paliłam ale myśle ze takie popalanie przed 18 to wcale nie jest jakieś wielkie 'halo', każdy ma swoją młodośc wszystkiego próbuje, popełnia błędy. Jeśli czujesz, że źle Ci z tym - idź do spowiedzi i staraj sie unikać podobnych sytuacji, czyli picie alkoholu i palenie papierosów. Nie kieruj się tym co Ci powie ktoś, komu na byciu blisko z Bogiem nie zależy, ważne że Ty masz Boga w sercu:)

Wow. Zgadzam się :)

Posted

Ja napisałąm, że PRÓBOWA

Posted
Ja napisałąm, że PRÓBOWA
Posted

Nie byłam u spowiedzi od 2 lat z powodów różnych nieistotnych akurat, ale przyznam, że keidyś zrobiłam starszną głupotę i poszłam do spowiedzi i dopiero ta mi pomogła. Zdziwiło mnie, ale Bóg jest i pomógł mi, teraz spowiadam się w domu, spowiadam się Bogu.

• yiliyane locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Who's Online (See full list)

• There are no registered users currently online
  • Najnowsze posty

• wardrum
    • yiliyane
      Otóż to. Na pojęcie samotności trzeba spoglądać szerzej. Brak chłopaka/dziewczyny to nie koniec świata. W każdym razie nie, póki jest się młodym. Gorzej jest, kiedy zbliża się 40-stka, chce się założyć rodzinę, a nikogo na horyzoncie nie ma. Szczególnie to dotyczy kobiet, bo mężczyzna może mieć dzieci właściwie w każdym wieku - kobieta niestety nie. Jeżeli chodzi o mnie, nie czuję się źle z tym, że jestem singielką - i to już od dekady. Mam jeszcze czas, gdybym chciała założyć rodzinę. Zresztą nic na siłę. Większy problem w moim życiu to mała i starzejąca się rodzina i brak znajomych. Brakiem chłopaka na razie się nie przejmuję.
    • yiliyane
      Normalny facet nie interesuje się dziećmi. Koniec, kropka. Mimo że związki z 16-latkami nie są karalne, nie oznacza to, że jest to dobre rozwiązanie. Jak dla mnie to jest duża czerwona flaga. Nie tylko gdybym sama była 16-latką czy bliskim takiej 16-latki, ale nawet gdybym miała być - jako dorosła - partnerką człowieka, który wcześniej spotykał się z dzieckiem lub przejawiał zainteresowanie dziećmi.
    • yiliyane
      Trochę tak, trochę nie. Jeżeli kobieta jest olśniewająco piękna, przeciętny mężczyzna może być nią onieśmielony i nie chcieć zagadać, bojąc się odrzucenia z powodu bycia w niższej lidze. Pięknością chętniej zainteresują się przystojni i/lub bogaci mężczyźni, ale ci stanowią tylko ułamek społeczeństwa - w dodatku część z nich, mimo swojego statusu, nie jest, jako partner, zbytnio wartościowa. Może się zdarzyć, że piękność żyjąca nie w wielkich metropoliach, nie mająca zbyt wielu kontaktów towarzyskich, szczególnie w wyższych sferach, nie zostanie zauważona przez mężczyzn o wyższej pozycji, którzy nie będą peszyli się na jej widok. Może się zdarzyć, że piękność, która ma kontakty w wyższych sferach, będzie przyciągała jedynie mężczyzn złego charakteru. Nie zgodzę się natomiast ze stwierdzeniem, że najpiękniejsza kobieta ma najmniejsze szanse na zdobycie wartościowego mężczyzny. Najtrudniej jest brzydkim kobietom, bo tych nie chcą ani bogaci i przystojni, ani nawet przeciętni.
    • yiliyane
      Powody, dla których kobiety zwykle wybierają starszych mężczyzn są te same od tysięcy lat. Starszy mężczyzna jest dojrzalszy i lepiej sytuowany niż rówieśnik/młodszy mężczyzna. W przeszłości nacisk był kładziony bardziej na majątek, obecnie, mam wrażenie, na dojrzałość. Ale to jest pewna generalizacja. Nie każda kobieta wybierze starszego mężczyznę. Od każdej reguły są przecież wyjątki. A od tej - w dzisiejszych czasach - mam wrażenie, że jest całkiem sporo wyjątków.
  • Recent Status Updates

• Kalafior_Grozy

Kalafior_Grozy

Serdecznie z tego miejsca pozdrawiam Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Buziaczki <kiss> <kiss>
      · 0 replies
    • Kalafior_Grozy

Kalafior_Grozy

Witam Was ponownie po rocznej nieobecności.
      · 5 replies
    • Kerosine

Kerosine

Ku pamięci wszystkich naszych bliskich, którzy nie mogą - już nie - zasiąść z nami do wigilijnego stołu i dla wszystkich tych, którzy musieli w kończącym się właśnie roku z kimś pożegnać. Czasami nie to, co jest, a to czego nie ma jest bardziej niż to, co jest.
      · 0 replies
    • Pizzaro

Pizzaro

Czy jest tutaj życie?
      · 3 replies
    • _Balladyna_

_Balladyna_

idę pogadać z siostrą

· 0 replies
  • Popular Contributors

1. 1
      yiliyane