Jump to content

wyrazy modne - potrzebne przykłady

Autsajder

Recommended Posts

Autsajder

Witam,

Przygotowuje (na piątek ^^) prace maturalną na temat "Wyrazy modne. Omów zjawisko, analizując przykłady ze współczesnej polszczyzny.". Dokonany przezemnie podział na którym chce oprzeć szczegółową analize wygląda następująco:

1. Wulgaryzmy.

2. Wyrazy powstałe na skutek mody na poprawność polityczną (czyli przykładowo popularny 'afroamerykanin' czy też 'osoba wyznania mojżeszowego'; chodzi tu mniej więcej o nadużywanie poprzednio 'obowiązujących' form nacechowując je negatywnie, czy też ich celowe przekręcanie etc.).

3. Wyrazy spolszczone i zapożyczone (ze szczególnym uwzględnieniem mody na kulture zachodnią i fascynacje językiem getta z rap'owych teledysków).

4. Wyrazy rozpowszechnione przez media (zwroty używane przez polityków, publicystów; język reklamy).

5. Wyrazy charakterystyczne dla subkultur i środowisk.

6. Wyrazy, zwroty, maniery językowe używane w celach stylizacji własnej osoby (przykładowo: używanie zwrotów niespotykanych/niezrozumiałych w danym towarzystwie - chodzi mi tu szczególnie o 'pozowanie na intelektualiste').

7. Wyrazy powstałe na skutek zwiększenia intensywności i prędkości życia (czyli głównie skrótowce... tak mi sie przynajmniej wydaje).

Problem polega na tym, iż wbrew temu, co wydawało mi się na początku - znajdowanie odpowiednich przykładów nie jest wcale takie proste. Chciałbym więc prosić forumowiczów o pomoc. Może ktoś akurat interesuje sie publicystyką, lub jest wyjątkowo wyczulony na językowe osobliwości, chociaż przydatne będą i wyrazy banalne, bo to one zwykle umykają uwadze. Bardzo prosze o podawanie przykładów do poszczególnych punktów - cokolwiek przyjdzie wam do głowy :wink:

Z góry dziękuje za pomoc,

Autsajder

Napoleonka

W moich kręgach popularne jest słówko "pozytywnie" i "no, ba" :wink:

Może mi się coś jeszcze przypomni to dopiszę :)

4. 'Mordo Ty moja', 'wrrróć'! xD

Punkt pierwszy myślę, że potrafisz sam uzupełnić.xD

7. spox [spoks], dzięx [dzięks]? oO

September

7. w porzo

7. luz

7. spoko

6.cool

6. pliska

7. nara

7 ?. siema

4. chyba [imię] nie poczuł/a dzisiaj bąbelków

4. ja sprite ty pragnienie

Mam nadzieję, że dobrze te numerki są xD

skrzacik

3. krejzole, słitaśne, (nie wiem, czy o to chodziło),

5. a)język więziennictwa

podbita dupa(kobieta w ciąży), klawisz(strażnik więzienny), dziunia(kobieta), wyrwać chwasta(zabić przedstawiciela prawa), kafle(zemby)

b)środowisko CB-radiowców

mobilki(samochody), suszarka(radar), misiaczki(policjanci), bajo(narazie, pożegnanie), wilki(kierowcy) itp.

c) gwara uczniowska

pała, lufa(jedynka), dopalacz(dwójka), buda(szkoła) etc,

6. ależ, owszem, aczkolwiek, gdyż ponieważ,

7. nara, wporzo , żal pl :D, oki, KC, i wiele wiele innych ktorych w danej chwili nie pamietam mam nadzieje ze chociaz w jakims procencie pomoglem:) Pozdrawiam!

• yiliyane locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Who's Online (See full list)

• michaelowax3
  • Najnowsze posty

• Kerosine
      Nie mam i prawie na pewno nie będę mieć w dającej się przewidzieć przyszłości. Zdobycie przeze mnie prawa jazdy nigdy* nie wydawało mi się autentycznie możliwe [umiejętność prowadzenia samochodu zawsze postrzegałam jako arcytrudną i wymagającą zbyt dużej uwagi / koordynacji na moje możliwości... jak również stresującą]; nie sądziłam także, iż kiedykolwiek będzie mnie stać na zakup i utrzymanie auta. Obecnie wydaje mi się, że mimo wszystko nie tylko dałabym radę ogarnąć temat przynajmniej samej jazdy, ale wręcz bycie kierowcą sprawiałoby mi dużą przyjemność - niestety dla odmiany nieco bardziej trafnie oceniany stan własnej głowy sprawia, że w tym momencie byłoby to przedsięwzięcie z góry skazane na porażkę. * a właściwie głównie za tak zwanego młodu, czyli w okresie życia najlepszym na podejmowanie tego typu decyzji
    • Martusiaaaaaa92
      Od ponad 6 lat nie mam. Osoba pode mną ma teraz słoneczny widok za oknem.
    • Kerosine
      Niczym Clementine Pennyfeather w znakomitym finale drugiej serii Westworld [i jednej z najlepszych srebrnoekranowych scen jakie kiedykolwiek widziałam]... a przynajmniej właśnie takie porównanie jako pierwsze przychodzi mi do głowy, bo oczywiście faktyczny stan umysłu Clem podczas pamiętnej przejażdżki jest jedną wielką zagadką.
    • Kerosine
      Niestety [2]. OPM wciąż ma w domu telefon stacjonarny.
    • yiliyane
      Przyznaję, że się nigdy w to nie angażowałam, z tego co wiem nie angażowali się też nigdy moi rodzice. Myślę jednak, że warto byłoby to zmienić. Może kiedy zostaną ogłoszone nowe propozycje, to którąś wybiorę. Z tego co sprawdziłam u mnie w mieście głosowanie jest w tym roku od maja do lipca. Tylko najpierw muszę się upewnić czy mogę zagłosować, bo nie wiem czy przez mieszkańca należy rozumieć osobę mieszkającą w danym mieście czy w nim zameldowaną.
  • Recent Status Updates

• NYC

NYC  »  Martusiaaaaaa92

Odpisałam;)
      · 0 replies
    • Kerosine

Kerosine

Z okazji dzisiejszego święta - ku przypomnieniu, że pokochanie drugiego człowieka [przynajmniej tym zdrowym rodzajem miłości] jest niemożliwe bez uprzedniego przynajmniej zaakceptowania i uszanowania samego siebie, a każdy z nas już na starcie jest kompletną całością, nie zaś czyjąkolwiek połówką 
      · 0 replies
    • Kalafior_Grozy

Kalafior_Grozy  »  Shady-Lane90

Dziś tak bardziej...
      Zimowo. O.
      · 0 replies
    • Kalafior_Grozy

Kalafior_Grozy  »  Kerosine

Po co Kubusiowi Puchatkowi koszulka skoro i tak latał bez gaci?
      · 1 reply
    • Shady-Lane90

Shady-Lane90  »  Kalafior_Grozy

Od 3 dni masz AWIZO do odbioru na poczcie!! :[ 
      · 0 replies
  • Popular Contributors

1. 1
      Gloria
      Gloria
      1
  • Top użytkownicy (7 dni)

Kerosine