S.A.M.A.R.O.

Żeglarstwo

Jesteś żeglarzem?  

27 members have voted

1. 1.

• Tak
      8
    • Nie
      13
    • Jeszcze nie, ale chcÄ? zrobiÄ? patent
      6

Recommended Posts

Witam ;) Moją największą życiową pasją jest żeglarstwo - jestem ciekawa, czy na tym forum znajdują się jacyś żeglarze : jeśli tak, zapraszam do dyskusji, jeśli nie - chętnie przybliżę Wam nieco klimaty, które kocham.

W tym roku zaliczyłam rewelacyjny rejs po Krainie Wielkich Jezior (czyt.Mazury). W następne wakacje planuję wybyć na rejs morski, ponieważ aby zdobyć kolejny patent żeglarski muszę wypływać co najmniej 200 godzin na morzu - rodzice patrzą na moje pomysły z lekkim przerażeniem w oczach, ale nic nie poradzę na to, że pokochałam ten sport, a w zasadzie sztukę ;)

Ostatnio słucham bardzo dużo szant, wiele z nich opartych jest na autentycznych historiach, a szczególnie poruszyła mnie Mona:

" Był pięćdziesiąty dziewiąty rok,

Pamiętam ten grudniowy dzień,

Gdy ośmiu mężczyzn zabrał sztorm

Gdzieś w oceanu wieczny cień."

Jeśli będziecie mieć kiedyś możliwość posłuchać jej w wykonaniu np. Smugglersów to serdecznie polecam, człowiekowi robi się zimno w pewnym momencie...

Ech, szanty, prace bosmańskie, przebywanie na łajbie - to daje mi wolność... Pewnie niejeden chciałby tak odbić od kei i zostawić za sobą ląd, przeszłość, rodzinę i pobyć sam na sam z Posejdonem ;)

Zaliczyliście jakieś rejsy? Planujecie? Macie jakieś ciekawe wspomnienia? Może gafy, albo nawet wywrotki? Zdjęcia również mile widziane :)

Zapraszam do dyskusji :lol:

i22.jpg

hehe, moje jezioro ;), 30 metrów odemnie ;)) na tym jeziorku patent zdawałem, żeglarstwo fajna sprawa

Poprawiłam :)

puchaty - zazdroszczę :D Może kiedyś Cię odwiedzę :lol: Najprędzej w przyszłym roku, bo mam zamaiar znowu z ekipą się wybrać na rejsik :)

nie lubie tej muzyki :P, ale podczas oblewania zdanego egzaminu całkiem dobrze nam wychodziły covery w wersji szantowej :P

Dziwne, ja lubię. Pewnie gdybym nie była tak mocno wciągnięta w te klimaty to też bym nie lubiła, ale teraz potrafię śpiewać sobie z gitarką i wspominać mazurski rejs :D Kiedy zdawałeś egzamin?

Oj tak ;) U mnie na forum zamieściłam w dziale Żeglarstwo stronki, które warto odwiedzić, a są związane z żaglami - jak ktoś jest zainteresowany, to mogę tutaj też wkleić - wasze propozycje mile widziane :)

Coś z humoru żeglarskiego ;) :

Geografia kobiety:

Pomiędzy 18 - 21 rokiem życia kobieta jest jak Afryka. Nie do końca odkryta, półdzika, epatująca naturalnym pięknem czarnego buszu położonego w uroczej delcie.

Pomiędzy 21 - 30 kobieta jest jak Ameryka. Dokładnie zbadana, rozwinięta i otwarta na wymianę z innymi krajami, szczególnie tymi posiadajcymi gotówkę lub dobre samochody.

Pomiędzy 30 - 35 kobieta jest jak Indie. Gorąca, wyluzowana, pewna swego niezaprzeczalnego piękna.

Pomiędzy 35 - 40 kobieta jest jak Francja. W połowie zrujnowana przez wojny, ale ciągle posiada wiele miejsc, które warto zobaczyć.

Pomiędzy 40 - 50 jest jak Jugosławia. Przegrała wojnę i cigle ponosi konsekwencje błędów przeszłości. Potrzebuje gruntownej przebudowy.

Pomiędzy 50 - 60 rokiem jest jak Rosja. Rozległa, zimna, a jej surowy klimat trzyma wszelkich wędrowców z dala.

Pomiędzy 60 - 70 jest jak Mongolia. Z bogatą i pełną podbojów przeszłością, ale bez widoków na jutro.

Po 70 jest jak Afganistan. Każdy wie, gdzie to jest, ale nikt nie ma zamiaru tam jechać.

Geografia mężczyzny:

Od 17 do 70 roku życia mężczyzna jest jak Zimbabwe.

Rządzi nim mały dyktator. :D

[ Dodano: Nie Gru 17, 2006 12:35 ]

Ehh, tyle tu ludzi, a żeglarzy nie widać :( Cóż, w tym układzie dopiszę coś od siebie:

Jeśli ktoś lubi piosenki żeglarskie (szanty) to serdecznie polecam serwis : http://www.szanty.art.pl/ Nie tylko posiada mnóstwo tekstów, ale często można natrafić na melodię oraz odnośniki do stron wykonawców.

" I ona taka w tej białej sukience,

Jak piękny ptak, który zapiera w piersi dech.

Chwyciłem mocno jej obie ręce

Oczarowany, zasłuchany w słodki śmiech.''

Do tej pory zaliczyłam co prawda tylko jeden koncert szantowy w Ruciane Nida, ale utkwił mi w pamięci bardzo głęboko... Atmosefra, ludzie, śmiech, taniec, spontan i powtarzające się melodie, wspólne śpiewanie... Straszny ze mnie chomik i zostawiłam sobie na pamiątkę bilet:

biletwst281puaj8.th.jpg

Green Horn

"Miałem wtedy ehh szesnaście lat, swoją drogą szedłem przez świat..."

Ehh, ma on dla mnie w sumie duże znaczenie, bo tam, właśnie, na tej imprezie poznałam żeglarzyka... A wspólny rejs trwa do dziś :)

Hmm.... byliście na jakiś koncertach szantowych? Podzielcie się wrażeniami ;)

Ja też jestem żeglarzem. Patent zdałem w tym roku w Funce. Już pod koniec wakacji zaliczyłem rejs po Grecji a w ferie płyne na rejs do Hiszpani. Pozdrowienia dla wszystkich żeglarzy.

Na jakich łodziach zdawaliście patenty? Ja sie uczyłem na omegach i SZ a zdawałem na omedze

Nash, Carina i Omega - na tych łajbach miałam kurs, a patent zdawałam na Carinie z tego co pamiętam ;) Ehhh... a potem do późna imprezka przy szantach... jest co wspominać :) Tylko jedna osoba nie zdała patentu - wszyscy bali się egzaminu pisemnego, a tymczasem praktyczny był o wiele trudniejszy...

Moi kuzyni mają patent, jak i dwie żaglówki. A że mam działkę niedaleko Zalewu Koronowskiego, to sobie pływaliśmy. W tym roku razem z kumpelą wsiadłam na małego "Optymista" i bez żadnego doświadczenia, ani kapoków wypłynęłyśmy. 8) O dziwo żyjemy, a na dodatek cholernie mi się spodobało i w najbliższe wakację planuję zrobić patent :twisted:

Kocham zagle :) to już nie pasja, ale moje życie.

Mój tata jest instruktorem, w drzewoszewie koło Wałcza i nie tylko :) to on pokazał mi łódki. Najwcześniejszy rajs jaki pamiętam to ten, kiedy miałam 4 latka. ponoć wcześnij też coś byo. Mamy z tatą 420 ;) kocham rejsy po jeziorach, zatoce...i kończę, bo o żaglach to bym mogła godzinami :)

Tylko jedna osoba nie zdała patentu - wszyscy bali się egzaminu pisemnego, a tymczasem praktyczny był o wiele trudniejszy...

U nas wszyscy zdali. Przez cały obóz wiało 2 i 3 w skali beuforta a w ostatni dzien (jak byl egzamin) flauta cud ze wszyscy zdali :P

Sezon się za niedługo zacznie, więc będę miała o czym pisać - może powklejam w późniejszym czasie jakieś fotki z wypraw pod żaglami ;) Grota staw! :D

Niestety coraz więcej pojawia się tych pseudo-żeglarzy, którzy wprowadzają tylko chaos na akwenach. Tymczasem prawdziwym żeglarzem okazują się dopiero ci, którzy nawet w trudnych warunkach zachowują spokój ducha.

Dziś na TVP Kultura oglądałam program o 3 mężczyznach, którzy zdecydowali się popłynąć jachtem na Antarktydę - tylko jeden z nich miał wykształcenie żeglarskie, a dwóch pozostałych chciało po prostu przeżyć świetną i niezapomnianą przygodę. Więcej niż fikcja - Berserk. Jachtem przez Antarktydę ukazuje nam nie tylko te "przyjemne" chwile na łajbie, ale również momenty krytyczne, choćby przepłynięcie przez Przylądek Horn.

Jeden z bohaterów nie wytrzymuje psychicznie i postanawia zrezygnować z wyprawy - w obliczu swojej małości w stosunku do nieprzemierzonego oceanu czuje się bezradnie...

Jeśli będziecie mieć kiedyś możliwość to oglądnijcie ! Polecam ;)

bylem na mazurach na zaglowce jakis czas temu z moim wojkiem i kuzynami i bylo ekstra.Plywanie zaglowka to super sprawa ale obsluga tych wszystkich sznurkow przy zaglach wymaga troche sily no i trzeba miec duzo $$

Niekoniecznie trzeba mieć dużo "$", ale na pewno sporo wiedzy się przyda, np. te "sznurki" to szoty ;) Co do siły... jeżeli ma się odpowiednie knagi zaciskowe to nie ma większego problemu, jednak przyjemniej jest samemu operować szotami - jednak polecam na dłuższą metę jakieś rękawice, bo przy wyciąganiu fałów np. mieczowego można się nieco pokaleczyć ;)

[ Dodano: Nie Kwi 08, 2007 22:08 ]

Ocho, szykuje się impreza na Jeziorze Żywieckim :D Mrau, sezon tuż-tuż, nic tylko czekać, aż doprowadzimy sprzęt do używalności i... żagle staw :)

Szkoda, że akurat na tym forum nie trafiłam na żadnych napaleńców żeglarskich klimatów, no ale nie wszędzie można trafić na swojaków :lol:

Jak ten czas leci... niedlugo zacznie sie sezon zeglarski a ja juz mam pelne rece roboty. starzy kupili oriona do remontu wiec teraz sie ''piesci'' ta lodke pozdro dla wszystkich zeglarzy :)

Oooo kabinóweczka :-) A gdzie mieszkasz? Jak na Mazurach to idealnie - z tego co wiem przeważnie oriony mają 4koje, więc jak będziesz ciut starszy weźmiesz ekipę i wybędziesz na jakiś rejsik ;) A tak z ciekawości: jaka powierzchnia ożaglowania?? :D

Mnie się marzy jakaś 420 + pozwolenie na żeglowanie po Zalewie Goczałkowickim. To nie Mazury, więc kabinówki odpadają, ale jakieś lżejsze łajby : MNIAM :)

Mnie się marzy jakaś 420 + pozwolenie na żeglowanie po Zalewie Goczałkowickim.

To trzeba mieć pozwolenie żeby pływać po Zalewach?? 420 to fajna łódeczka, szybka, sprawna (Omegi zostaja w tyle :D ) pływalem troche na 420 po j. Charzykowskim.

a co do tego gdzie mieszkam to mieszkam w bydgoszczy. troche mi sie nie usmiecha ze starzy kupili oriona lepsze byłoby Micro Polo. Moi znajomi ja maja i tez sie super plywa. Micro Polo jest strasznie łodką nawietrzną tylko ma troche zrąbany patent z mieczem. Jak w skrzynie mieczowa wejdą glony to trzeba na kabestanie podnosic miecz albo na 2 osoby.

Ożaglowania nie znam bo rodzice zamowili nowe zagle bo tamte byly zniszczone.

pozdro ;)