Jump to content

Turystyka - Bryce Canyon


Mexter

Recommended Posts

Posted

Ten najwyżej położony park narodowy w stanie Utah, w rzeczywistości nie jest kanionem, ale utworzonym w ciągu wielu wieków erozji gigantycznym amfiteatrem. Dominujący tu, różowy kolor skał spowodowany jest obecnością w nich tlenku żelaza i manganu.

3b127606d1edb26b.jpg

Park Narodowy Bryce Canyon (ang. Bryce Canyon National Park) - park narodowy położony w południowo-zachodniej części stanu Utah w Stanach Zjednoczonych. Park został utworzony w 1928 na powierzchni 145 km². Nazwa parku oraz kanionu pochodzi od nazwiska mormońskiego pioniera Ebenezera Bryce'a.

"Jest klifowatym urwiskiem wysokiego i rozległego masywu wapiennego, położonego na wysokości, bagatela, ponad 2500 m. Od wschodu masyw obejmuje dolinę, szeroka na dziesiątki mil, wymyta przez wody i wygrzebana przez wiatry, słońce i czas w miękkim, wdzięcznym tworzywie. Wygląda to tak, jakby wielkoludy podkradały ziemię z masywu od jego wschodniej strony, przesuwając krawędź urwiska wciąż dalej i dalej na zachód. To podkradanie jest jednak bardzo niedbałe, bo pozostaje po nim głęboka, stromo opadająca jama, wypełniona resztkami skały wapiennej, wciąż wczepionej w podłoże i sterczącej kikutami maczug, wież i wyerektowanych tworów (OK, OK, może być i wyerodowanych). Niesamowity, czerwono-różowawy koloryt stanowi świetne dopełnienie do bajkowych form i księżycowych kształtów, będących równocześnie kwintesencją pastelowej miękkości, upalnego spokoju rozgrzanych milionów ton kamienia i ostroty kształtów pękających, łamanych wiatrem skał. Z bliska skały wyglądają jak ulepione z miękkiej glinki, a ziemia wydaje się ubitym pudrem Yardley'a, sprasowanym elegancko przez tysiące nóg."

7ce42731d49824fb.jpg

Infrastruktura turystyczna Parku Narodowego Bryce Canyon jest stosunkowo dobrze rozwinięta. Park posiada dwa kempingi oraz kilkadziesiąt kilometrów szlaków turystycznych o zróżnicowanym stopniu trudności. W parku możliwe jest również uprawianie narciarstwa.

9aee4f63d8c97e03.jpg

Myślę że miejsce godne uwagi, w którym samo przebywanie ukazuje nam jak człowiek jest niską istotą w stosunku do natury, i tak naprawdę mimo tego że rozwój gatunku ludzkiego jest na bardzo wysokim poziomie nigdy nie dorównamy temu co sama natura potrafi dokonać, nawet jeśli trwa to kilka wieków.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 • Who's Online (See full list)

  • There are no registered users currently online
 • Najnowsze posty

  • wardrum
  • Kerosine
   Spełniona [w pewnym sensie]. Właśnie na taką pogodę czekałam przez cały rok i marzyłam podczas okrutnej zimy.
  • yiliyane
   Nie, to problem, który jest w niej. Ona nie boi się seksu przez Ciebie. Oczywiście to wpływa na waszą relację, ale myślę, że ona najpierw powinna przejść przez terapię indywidualną, a dla par ewentualnie później - zależnie od tego co powie jej terapeuta i jakie będą efekty terapii.
  • Kerosine
   ... mnie m. in. dostać się w końcu do mecenasa [choć zapomniałam wziąć dla niego czekoladę, ech, musi poczekać do przyszłego tygodnia] oraz wysiać czekający już na to od nieprzyzwoicie długiego czasu jęczmień dla kotów [mam tylko nadzieję, że poprawnie zastosowałam się do instrukcji na opakowaniu i nie zalałam nasion zbyt dużą ilością wody ].
  • Kerosine
   ... żeby lato trwało wiecznie. Nawet jeśli oznaczałoby to konieczność pogodzenia się z nieodłącznie towarzyszącymi mu burzami.
 • Recent Status Updates

  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Serdecznie z tego miejsca pozdrawiam Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Buziaczki <kiss> <kiss>
   · 0 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Witam Was ponownie po rocznej nieobecności.
   · 5 replies
  • Kerosine

   Kerosine

   Ku pamięci wszystkich naszych bliskich, którzy nie mogą - już nie - zasiąść z nami do wigilijnego stołu i dla wszystkich tych, którzy musieli w kończącym się właśnie roku z kimś pożegnać. Czasami nie to, co jest, a to czego nie ma jest bardziej niż to, co jest.
   · 0 replies
  • Pizzaro

   Pizzaro

   Czy jest tutaj życie?
   · 4 replies
  • _Balladyna_

   _Balladyna_

   idę pogadać z siostrą

   · 0 replies
 • Popular Contributors

  1. 1
   Kerosine
   Kerosine
   5
  2. 2
   yiliyane
   yiliyane
   4
  3. 3
   rotting_humanoid
   rotting_humanoid
   2
  4. 4
   Nieprzenikniona
   Nieprzenikniona
   2
  5. 5
   Gloria
   Gloria
   2
 • Top użytkownicy (7 dni)

  Kerosine
  Kerosine
  19 posts
  yiliyane
  yiliyane
  13 posts
  Nieprzenikniona
  Nieprzenikniona
  13 posts
  intodecay00
  intodecay00
  6 posts
  wardrum
  wardrum
  6 posts
  Love20
  Love20
  5 posts
  types
  types
  4 posts
  Cranche
  Cranche
  3 posts
  Gloria
  Gloria
  2 posts
 • Top użytkownicy (miesiąc)

  Kerosine
  Kerosine
  69 posts
  yiliyane
  yiliyane
  62 posts
  patolove
  patolove
  51 posts
 • Top użytkownicy (rok)

  Kerosine
  Kerosine
  477 posts
  yiliyane
  yiliyane
  456 posts
  wardrum
  wardrum
  160 posts
×
×
 • Create New...
Please Sign In or Sign Up