Jump to content

Turystyka - Droga Królewska - Kraków


Mexter

Recommended Posts

Posted

Droga królewska ( łac. Via Regia ) zaczynała się na Kleparzu i przez Barbakan, Bramę Floriańską, ulicę Floriańską, Rynek, ulicę Grodzką, Senatorską i Kanoniczą prowadziła na Wawel.

8c63784fbb0b612b.jpg

Była drogą po której do miasta Krakowa wjeżdżali królowie, biskupi i posłowie. Dziś ulica Floriańska nie robi najlepszego wrażenia, ponieważ setki sklepów, reklam sprawia że ginie urok dawnych kamienic. Na ulicy Floriańskiej znajduje się najsłynniejsza polska kawiarnia "Jama Michalika", dom Jana Matejki, oddział Muzeum Narodowego oraz Muzeum Farmacji Collegium Medicum UJ, w którym możemy zobaczyć wszystko co związane z farmaceutyką min. dawne recepty.

c00ca8f49add008b.jpg

Wnętrze kawiarni "Jama Michalika"

e0a012409e8b4996.jpg

Dom Jana Matejki w Krakowie

Wychodząc z ulicy Floriańskiej i mijając rynek znajdujemy się teraz na ulicy Grodzkiej z, której możemy zobaczyć białe wieże kościoła św.Andrzeja, a po przeciwnej stronie średniowieczne siedziby dominikanów i franciszkanów. Kościół Dominikanów pochodzi z XII wieku i mimo pożaru w 1850 roku ocalała kaplica św.Jacka, w której znajdują się relikwie patrona zgromadzenia. Drugim kościołem jest kościół Franciszkanów z XIII wieku, w którym możemy zobaczyć witraże zaprojektowane przez samego Wyspiańskeigo, czy też stare malarstwo portretowe, rzeźby oraz rzeczy związane ze złotnictwem. Obok kościołów wznosi się pałac Wielopolskich, a naprzeciw bazyliki Franciszkanów pałac Biskupi, z którego okna wielokrotnie przemawiał Jan Paweł II.

c00f240c21f75301.jpg

Kościół Franciszkanów

23d6c2d1f1692407.jpg

Kościół Dominikanów

002e9bb26ebf7bae.jpg

Pałac Biskupi

Idąc dalej ulicą Grocką, w stronę Wawelu, widzimy budynek uniwersyteckiego Collegium Iuridicum wybudowane na początku XV wiek. Dalej możemy zobaczyć monumentalną fasadę kościoła świętych Piotra i Pawła, która wzorowana była na barokowych założeniach papieskiego Rzymu. Tuż obok znajduję się najcenniejszy zabytek romański w Krakowie - kościół św.Andrzeja z XI-XIII wieku, którego cechują wieże i ich dzielone kolumienkami romańskie okna. Ulica Grodzka kończy się malowniczym zaułkiem , przy gotyckim kościółku św. Idziego.

026750c8e3b30d8f.jpg

Kościół Świętych Piotra i Pawła

b25623334d1d4bdf.jpg

Kościół św. Andrzeja

551146fcfc39d6c7.jpg

Kościół św. Idziego

Przedstawiłem tutaj najważniejsze miejsca godne uwagi podczas podróży Drogą Królewską, pomijając oczywiście sam Wawel, któremu kiedyś poświecę osobny temat. Generalnie zapraszam wszystkich do Krakowa, jako że jestem z tego miasta będę starał sie wam przedstawić tutaj miejsca godne uwagi, ale także postaram się zwrócić uwagę na inne ciekawe turystyczne miejsca w innych miastach nie tylko w Polsce.

Bibliografia

Marcinek R, Droga Królewska , w: Polska Przewodnik, s.36-37, Kraków

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 • Who's Online (See full list)

  • angelika1
 • Popular Now

 • Najnowsze posty

  • Love20
   Witam Serdecznie, Otóż można powiedzieć, że obudziłam się co do nauki do matury. Wcześniej miałam problemy szkolne które były spowodowane moją psychiką. Do dziś nie jest łatwo. Szukam swojej ścieżki zawodowej w której będę się spełniać. Aktualnie uczęszczam do zaocznego liceum ogólnokształcącego gdzie nauki jest niewiele. Przez co mam ogromne problemy z przygotowaniem się do matury. Miałam plan zdawać maturę w maju 2023 ale się boję że nie zadam bo moja wiedza jest niska.  Nie wiem co robić w tej sytuacji...
  • Nieprzenikniona
   A ja stanowczo polecam na pierwszy raz z sanah Szampan oraz etc (na disco) Duszki (uwielbiam):  
  • Pizzaro
   To był piękny tydzień pełen rodzinnych imprez, grillowania, niespodziewanych kajaków. A potem powrót do Wrocławia, odwiedziny wujka, cioci i kuzyna. Piątek wieczór kapitalny mecz żużlowy, a potem sobota pełna wrażeń, podróży rowerowych po Wro, czas pożegnań. Szkoda, że tak szybko mijają dobre chwile. 
  • Pizzaro
   Powiem tak - w takiej sytuacji na pewno wiele siedzi w Twojej głowie i jest następstwem pierwszych niepowodzeń. Jest duża szansa, że przy zmianie formy antykoncepcji z prezerwatyw na np. tabletki czy plastry coś może Ci się odblokować w głowie, jakiś podświadomy strach, niepewność itp. i te niekomfortowe sytuacje przeminą. Naprawdę u wielu osób tak było. Prozaiczne. I co ważne - nie możecie podchodzić do tego w ten sposób, że "za bardzo chcecie".  A może spróbujecie zrobić sobie całonocny maraton? Zobaczycie po jakim czasie będziecie w stanie dojść. 
  • Pizzaro
   Nigdzie nie napisałem, że mama może robić, co się jej tylko podoba, bo nie może. Jednak póki nie postępuje tak, że z prawnego punktu widzenia można by się do niej przyczepić to nikt jej niczego nie zarzuci. Co innego jak dziecko słyszy jednoznaczne odgłosy zza ściany czy jest narażane na widok roznegliżowanych kochasiów mamy. 
 • Recent Status Updates

  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Serdecznie z tego miejsca pozdrawiam Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Buziaczki <kiss> <kiss>
   · 0 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Witam Was ponownie po rocznej nieobecności.
   · 5 replies
  • Kerosine

   Kerosine

   Ku pamięci wszystkich naszych bliskich, którzy nie mogą - już nie - zasiąść z nami do wigilijnego stołu i dla wszystkich tych, którzy musieli w kończącym się właśnie roku z kimś pożegnać. Czasami nie to, co jest, a to czego nie ma jest bardziej niż to, co jest.
   · 0 replies
  • Pizzaro

   Pizzaro

   Czy jest tutaj życie?
   · 4 replies
  • _Balladyna_

   _Balladyna_

   idę pogadać z siostrą

   · 0 replies
 • Popular Contributors

  1. 1
   Kerosine
   Kerosine
   5
  2. 2
   yiliyane
   yiliyane
   3
  3. 3
   Gloria
   Gloria
   2
  4. 4
   Nieprzenikniona
   Nieprzenikniona
   2
  5. 5
   rotting_humanoid
   rotting_humanoid
   1
 • Top użytkownicy (7 dni)

  Kerosine
  Kerosine
  14 posts
  Nieprzenikniona
  Nieprzenikniona
  8 posts
  Vatslav
  Vatslav
  5 posts
  Cranche
  Cranche
  5 posts
  Gloria
  Gloria
  4 posts
  Pizzaro
  Pizzaro
  4 posts
  Gustaw
  Gustaw
  4 posts
  yiliyane
  yiliyane
  3 posts
  Kwitoslawa
  Kwitoslawa
  3 posts
 • Top użytkownicy (miesiąc)

  Kerosine
  Kerosine
  72 posts
  yiliyane
  yiliyane
  63 posts
  patolove
  patolove
  51 posts
 • Top użytkownicy (rok)

  Kerosine
  Kerosine
  477 posts
  yiliyane
  yiliyane
  445 posts
  wardrum
  wardrum
  162 posts
×
×
 • Create New...
Please Sign In or Sign Up