Jump to content

Okultyzm=opętanie przez szatana??

Renatazxcvbnm

Recommended Posts

Renatazxcvbnm
Posted

Ostatnio nauczycielka rozmawiała z nami o okultyzmie, wróżki, taroty, horoskopy, dla mnie to samo w sobie jest głupie, ale ona wprowadziła w temat nowy wątek... Według niej korzystanie z usług wróżki , wywoływanie duchów, zakładanie się z szatanem otwiera nas dla diabła. I tak dochodzi do opętania :| Podobno pierwsze pytania egzorcyzmy do opętanego są o tym czy kiedykolwiek zajmował się okultyzmem, czy korzystał z terapeuty, czy chodził do wróżek...

Co wy o tym sądzicie?? czekam na wasze opinie ... :wink:

Najlepszymi dowodami na istnienie diabła są właśnie opętania, jak np. historie emilly rose

Katechetka opowiedziała mi jak pewien mężczyzna przyjechał do jej wspólnoty prosić o modlitwę nad umierającym dzieckiem(chłopczyk był w śpiączce) , członkowie wspólnoty modlili się za zdrowie dziecka, a ojciec w tym czasie pojechał do wróżki i gdy jechał drogą gdzie po obu stronach był las nagle przewaliło sie drzewo bo rozpętała się straszna burza. Zbieg okoliczności. W wspólnocie wszyscy w tym momencie się modlili. Po kilku jeszcze takich przygodach ojciec trafił do wróżki a ta przepowiedziała mu że chłopiec przeżyje. No i następnego dnia rzeczywiście dziecko wybudziło się z śpiączki, a ojciec przyjechał do jednej z kobiet ze wspólnoty i opowiedział jej jak to wróżka pomogła i on rzeczywiście uwierzył, że to jej magia uratowała jego dziecko. Następnego dnia chłopiec zmarł.

Kiedyś pewna kobieta mocno wierząca postanowiła sprawdzić czy jest diabeł. Więc zapaliła świeczkę, i zaczęła wzywać imię szatana, świeczka zgasła. Znowu zbieg okoliczności...Następnego dnia kobietę dręczyła ta świeczka więc usiadła znowu i powiedziała:jeżeli tu jesteś i jeżeli istniejesz spraw bym jutro wygrała z mężem w szachy i dostała (nie pamiętam ile_ pieniędzy na nowy samochód. Małżeństwo rano jak zwykle przed pracą zagrali w szachy i kobieta mimo, że zawsze przegrywała tym razem wygrała z mężem. No nic , ale pieniędzy nie było popołudnie dzwoni do niej koleżanka córki , że ta wypadła z okna... kobieta pobiegła na to miejsce... A córka była ubezpieczona na życie ... i skąd pieniądze??- z odszkodowania. Kobieta zaczęła sie modlić i wyrzekać się diabła a jej córka została odratowana...

Być może zwykłe zbiegi okoliczności a być może dowody na istnienie dobra i zła nie ważne w jakiej formie...

Posted

Ostatnio się w ogóle dużo zastanawiałam nad właśnie opętaniami, z czego to wynika i tak dalej..

Rozmawiałam wczoraj sobie z panią od anglika i ona właśnie mówiła, że przez takie wywoływanie duchów, czynienie zła - po prostu poddanie się szatanowi i złu może spowodować, że zostajemy opętani.

Nasza niewiara w niego może być mylna. I jest mylna.

Nie wiem czy to dotyczy tematu, ale ona opowiadała mi właśnie jeszcze o trzech chłopakach, którzy byli opętani. Zna ich osobiście.. Na początku byli gangsterami, handlowali narkotykami, zawsze było ich pełno, gdy działa się jakaś bójka, kradzież, rozróba i tak dalej. Dopóki nie zostali właśnie opętani.

Poszli do Kościoła i ksiądz egzorcysta wykonywał na nich egzorcyzmy.

I nagle przemiana o 360 stopni. Stali się dobrymi ludźmi.

Ludzie, którzy dawniej znali ich od tej złej strony, zdziwili się bardzo, gdy zobaczyli ich służących na Mszy Św.

Dla mnie to coś znaczy.

Posted

Według mnie nie ma czegoś takiego jak opętanie czy diabeł. Opętanie wynika z zaburzeń w psychice człowieka, a nie z czytania horoskopów czy pójścia do wróżki..

Posted

Osobiście do opętań podchodzę z rezerwą. Trudno stwierdzić, czy coś takiego istnieje. Objawy zazwyczaj przypominają po prostu chorobę psychiczną.

Ja osobiście interesuję się okultyzmem, co nie znaczy, że jestem jakąś satanistką. Nie jestem.

Ludzie którzy wierzą w boga wierzą również w diabła.

Ja mam ten komfort, że podchodzę do tego zupełnie obiektywnie, gdyż jestem ateistką.

A jeśli chodzi o sam sęk. Myślę, że okultyzm nie jest opętaniem przez szatana:P

Wywoływanie duchów, chodzenie do wróżek...Wychodzi na to, że większość chrześcijan jest opętana.

Renatazxcvbnm
Posted

Właśnie nie ktoś kiedyś zrobił ankietę na potrzeby jakiegoś chrześcijańskiego pisemka i wyszło na to ,, że tylko 40% ludzi deklarujących wiarę z Boga wierzy też w szatana ...

Posted

Ja wierzę w to ( sprawdzone na własnym przykładzie ), że okultyzm i spirytyzm oddalają ludzi od Boga. Ma to również wiele wspólnego z opętaniami, ale moi drodzy, one nie ujawniają się po kilku dniach czy miesiącach, one ujawniają się dopiero po latach, czego najlepszym przykładem jest osoba Jana Wiktora Suligi, który to wypromował ( że tak to ujmę ) tarota w Polsce. Na samym początku był jego wielkim zwolennikiem, a potem? Potem dziwnym trafem nawrócił się i przemawiał do ludzi mówiąc o zagrożeniu jakie nosi za sobą stawianie kart...

Dla ludzi bardziej zainteresowanych zostawię ten artykuł:

http://magia.onet.pl/1,195,6,41674090,1 ... orum2.html

Co do wypowiedzi Adele, - to zazwyczaj ateiści mają takie zdanie na ten temat :)

Co do chrześcijan to jest to odrębna sprawa.

Osoba, która naprawdę wierzy w istnienie Boga i uznając go praktykuje wiarę, nie może wierzyć jednocześnie również w przepowiednie, zabobony, wróżenie z kart... , bo inaczej nie jest to już prawdziwa wiara tylko przekonywanie się w fakcie, że nadal się wierzy, choć błędne przekonanie...

Tak więc porównując prawdziwych chrześcijanin ( a nie tych, który tylko myślą, że wierzą ) statystyki wyglądałyby inaczej, a nawet nie byłoby potrzeby ich robienia ;)

Posted

Właśnie nie ktoś kiedyś zrobił ankietę na potrzeby jakiegoś chrześcijańskiego pisemka i wyszło na to ,, że tylko 40% ludzi deklarujących wiarę z Boga wierzy też w szatana ...

To świadczy jedynie o ciemnocie katolickiej tłuszczy. Ludzie nie wierza w diabła ale sie go boja. Zreszta znajac zycie czesc ankietowanych widzac "wierzysz?" pomyslała "czcisz?", bo czy nie tak dzisiejsza nauka koscioła upraszcza?

Opętanie to taka przejściowa utrata własnej tożsamości i orientacji w otoczeniu. Czesto wiazane jest to z schizofrenią, bowiem ludzie na nia chorujacy ( którzy sa wierzacy) czesto popadaja w urojone opetanie. No jak mozna byc Napoleonem to dlaczego przez chwile nie mozna byc Belzebubem czy innym demonem?

Czy to wszystko nie sprowadza sie do zaburzen własnej osobowości?

Tak w ogóle, zna ktos historie jakiegos ateisty coby został "opętany"?? Moim zdaniem problem tkwi w psychice i jezeli osoba popada w jakas psychoze a w podswiadomosci zło jawi jej sie jako szatan to moze to przybrac postac własnie takiego "opetania".

Według niej korzystanie z usług wróżki , wywoływanie duchów, zakładanie się z szatanem otwiera nas dla diabła. I tak dochodzi do opętania :| Podobno pierwsze pytania egzorcyzmy do opętanego są o tym czy kiedykolwiek zajmował się okultyzmem, czy korzystał z terapeuty, czy chodził do wróżek...

Co wy o tym sądzicie?? czekam na wasze opinie ... :wink:

No ja sądzę, ze kobita przesadza, jak cholera przesadza :wink:

Nawet sobie nie chce wyobrazac ile osob chodzi do wróżek a co juz mowic o czytaniu horoskopów. W takim układzie duza czesc naszego społeczenstwa jest otwarta i gotowa na odwiedziny diabła.

Osoba, która naprawdę wierzy w istnienie Boga i uznając go praktykuje wiarę, nie może wierzyć jednocześnie również w przepowiednie, zabobony, wróżenie z kart... , bo inaczej nie jest to już prawdziwa wiara tylko przekonywanie się w fakcie, że nadal się wierzy, choć błędne przekonanie...

No tak, ideałów nie ma. Zasadniczo duza czesc "głeboko wierzacych" to ludzie starej daty. A tacy nie przechodza pod drabina i niemiłosiernie denerwuja sie na czarnego kota, który przebiegł im drogę. Rzeczywistość.

Posted

Ależ człowiek słaby nie powinien podejmować się takich zadań.Kontaktowanie się z diabłem czy licho wie z czym tam jeszcze nie jest dla każdego człowieka.

Nawet takiego czegoś może nie być ale siła ludzkiego umysłu jest potężna, a jak się jej nie umie okiełznać to potem są opentania.A kościół dobrze że zakazuje chodzenia do wróżek i okultyzmu bo wiadomo co człowiek głupi i ograniczony zrobi jak mu wróżka powie, że wygra milion, oczywiście usiądzie w fotelu i po uprzednim zakupie kuponu, czy jak to się tam zwie, będzie czekał na losowanie i tak każdego dnia, a że jeden na 50mln wygra to będzie przez media nagłaśniane, "wróżka przepowiedziała wygraną i wygrał".A prawda jest smutna jest kilka dróg w życiu, którymi można podążać i wszytko jest w naszych rękach.Co do okultyzmu to sprawa jest gorsza, bo często ludzie inteligentni w to wchodzą i zdają sobie z tego sprawę co ich może spotkać i często spotyka.Tak samo LD czy OBEE jest niebezpieczne i dobrze że kościół tego zabrania, ten kot będzie w to wchodził i tak wejdzie, a takie zakazy chronią głupich ludzi przed krzywdą.Katolicyzm to nie jest wbrew pozorom głupia i naiwna wiara, to jest coś więcej co nie każdy umie dostrzec.

Katechetka opowiedziała mi jak pewien mężczyzna przyjechał do jej wspólnoty prosić o modlitwę nad umierającym dzieckiem(chłopczyk był w śpiączce) , członkowie wspólnoty modlili się za zdrowie dziecka, a ojciec w tym czasie pojechał do wróżki i gdy jechał drogą gdzie po obu stronach był las nagle przewaliło sie drzewo bo rozpętała się straszna burza. Zbieg okoliczności. W wspólnocie wszyscy w tym momencie się modlili. Po kilku jeszcze takich przygodach ojciec trafił do wróżki a ta przepowiedziała mu że chłopiec przeżyje. No i następnego dnia rzeczywiście dziecko wybudziło się z śpiączki, a ojciec przyjechał do jednej z kobiet ze wspólnoty i opowiedział jej jak to wróżka pomogła i on rzeczywiście uwierzył, że to jej magia uratowała jego dziecko. Następnego dnia chłopiec zmarł.

Przypadek jeden na milion bądź wola boża.Albo wierzmy w coś co stoi dużo ponad nami i jest bardziej ciekawe i dodaje otuchy, bądź nie wierzmy w nic co jest głupie prowadzi do zwykłego trybu życia nie ciekawego i monotonnego.

Posted

Te przypadki ktore opisalas srednio do mnie trafiaja, bo maja znamiona historyjek wymyslanych dzieciom zeby czyms postraszyc, sa to zwykle miejskie legendy.

Ostatnio na rekolekcjach poruszalismy ten temat i chociaz w czasie spotkania kazdy sie nudzil to na slowo "opetanie" wszyscy sie obudzili. Spodziewalem sie czegos sensownego a uslyszalem ze

-sluchanie techno ("ta trzeszczaca muzyka":]) i metalu prowadzi do szatana

-noszenie lancuszkow z symbolami innymi niz krzyz chrzescijanski (ankh, krzyz celtycki i pare innych) prowadzi do szatana

-uzywanie kadzidelek prowadzi do szatana

-horoskopy i wrozki rowniez prowadza do szatana

Z kadzidelkami i muzyka to raczej przesada :crazy: Dopoki teksty w piosenkach nie sa satnistyczne, nie wzywaja do przemocy czy nienawisci to raczej mnie do piekla nie zaprowadza, a horoskopy i wrozki zawsze dla mnie byly bez sensu.

Ale z okultyzmem lepiej sie nie bawic, z pewnoscia przyniesie wiecej szkody niz pozytku.

kKlaudiaAxD
Posted

No cóż wiele razy spotkałam się ze stwierdzeniem, że największym błędem człowieka jest to, że nie wierzy w isnienie szatana. Oczywiscie nie ze strony ludzi świeckich tylko od księdza czy zakonnicy ;] To zalezy chyba od siły naszej wiary i od tego w co wierzymy. Poza tym 'podobno' gdy człowiek nie dopuści do siebie szatana to on sam w człowieka nie wejdzie x] Człowiek musi na to zezwolic bardziej lub mniej świadomie. Dużo opowiada nam na ten temat siostra zakonna, która w mojej szkole. Podobno miała stycznośc z ludzmi opętanymi przez szatana.. Wiadomo, my ludzie bierzemy takie historie przez palce, ale warto czasem nad nimi pomyslec ;]

NoNameUser też własnie mówiono nam w szkole, że te wszystkie talizmany itd prowadzą do szatana lub odwrotu od Boga. nie tylko nosząc je na szyi, ale również jako wzory na ubraniach itp Dla mnie to troche dziwne, no bo sorry.. jak ktoś nie wie jakie zadanie ma taki talizman [powiedzmy pierscien atlantow, ktory nosi mnóstwo osób ot tak dla ozdoby] to dlaczego miałoby odwracac to człowieka od Boga? :crazy: Chyba tego nie zrozumiem ;]

Posted
NoNameUser też własnie mówiono nam w szkole, że te wszystkie talizmany itd prowadzą do szatana lub odwrotu od Boga. nie tylko nosząc je na szyi, ale również jako wzory na ubraniach itp Dla mnie to troche dziwne, no bo sorry.. jak ktoś nie wie jakie zadanie ma taki talizman [powiedzmy pierscien atlantow, ktory nosi mnóstwo osób ot tak dla ozdoby] to dlaczego miałoby odwracac to człowieka od Boga? :crazy: Chyba tego nie zrozumiem ;]

Dokladnie to samo myslalem sobie jak sluchalem tego ksiedza na rekolekcjach. Poza tym zeby doszlo do opetania czlowiek musi chyba wykazac jakas inicjatywe tzn. musi w znaczacy sposob odwrocic sie od Boga, a nawet przywolac szatana. Do tego raczej nie przyczynia sie wisiorki czy kadzidelka.

Posted

Ja w takie rzeczy w ogole nie wierze....wierze w to co widze i w siebie w swoje umiejetnosci i ambicje.

Posted

W ogóle nie wiążę okultyzmu z opętaniem przez szatana. Zresztą sceptycznie podchodzę do wszelkich historii o opętaniu. Może trochę i ze strachu, w nadziei, że to tylko bajki. Przyznaję.

Wierzę w Boga i po swojemu się z nim dogaduję. A jednocześnie interesuję się okultyzmem, horoskopami, wróżbami. Zdarzają mi się też przeczucia, czasem (na szczęście rzadko) prorocze sny. Przesądna też jestem, bo tak się życie splotło że mnie do tego przekonało. I w żaden sposób nie uważam, żeby mnie to oddalało od Boga. Mam na ten temat własną teorię i własne przekonania.

Posted
Według mnie nie ma czegoś takiego jak opętanie czy diabeł

Z tym drugim to tak nie do końca ale opętania są dla mnie jakoś mało wiarygodne. Jestem niedowiarkiem i tyle. Musze zobaczyć, żeby uwierzyć (oby nie ;D)

-sluchanie techno ("ta trzeszczaca muzyka":]) i metalu prowadzi do szatana

-noszenie lancuszkow z symbolami innymi niz krzyz chrzescijanski (ankh, krzyz celtycki i pare innych) prowadzi do szatana

-uzywanie kadzidelek prowadzi do szatana

-horoskopy i wrozki rowniez prowadza do szatana

Kościół wszystko obróci tak, że jest to złe a tylko on uwolni Cię od tego wszystkiego itd itd. Kościół w ogóle jest najmniamniuśniejszy ze wszystkiego ;D Według kościoła także tzw. pacyfka jest znakiem antychrześcijańskim i nosząc ją odwracamy się od Boga.

Ludzie nie wierza w diabła ale sie go boja.

Heh trafne stwierdzenie ;D Nie wierzą w niego, mówią, że go nie ma, że coś tam ale robią wszystko by się do niego nie zbliżyć ;D

Często wydaje mi się, że to po prostu kwestia wiary w opętanie i cudowne ozdrowienia. To w sumie jak placebo. Uwierzę, że coś we mnie siedzi to zacznę zachowywać się dziwnie oszukując przy tym i mój organizm. Przyjdzie ksiądz pomamrocze nade mną i znów działanie wiary, że on czyni cuda i jestem uzdrowiona. Jak dla mnie w większości przypadków właśnie tak jest. Choć może i się mylę co tylko zaburza wiarygodność tych historii. Nie wiem. Musiałabym zobaczyć coś naprawdę wiarygodnego, żeby do mnie to dotarło.

Posted
Najlepszymi dowodami na istnienie diabła są właśnie opętania, jak np. historie emilly rose

Emilly Rose była fikcyjną postacią. Film Egzorcyzmy Emilly Rose był oparty na historii Anneliese Michel .

http://youtube.com/watch?v=BlhFK2Gc1Nw&feature=related film dokumentalny właśnie na temat Egzorcyzmów Anneliese Michel. To jest link tylko do 1 części na stronce są odsyłacze do kolejnych.

Co do tematu, to po pierwsze opętanie przez szatana nie nazywa się Okultyzmem tylko po prostu Opętanie, natomiast sam Okultyzm są tą doktryny, które zakładają istnienie sił tajemnych, po przez które zbliżamy się w kierunku szatana ( magia, spirytualizm,satanizm)

http://www.prawica.net/node/6289 Polecam przeczytać wywiad z jednym z najbardziej znanych egzorcystów ojcem Gabrielem Amorthem.

"Ojciec Gabriel (Gabriele – wł.) Amorth urodził się 1 maja 1925 r. w Modenie. Jest najważniejszym egzorcystą Watykanu i diecezji rzymskiej. W swojej książce „Wyznania egzorcysty

Posted
Emilly Rose była fikcyjną postacią. Film Egzorcyzmy Emilly Rose był oparty na historii Anneliese Michel .

Serio? Ogladałem niedawno film o Anneliese Michel i kiedys kiedys "Egzorcyzmy Emilly Rose". Jakos nie zauwazyłem bijacego podobienstwa...

Wierzę w Boga i po swojemu się z nim dogaduję. A jednocześnie interesuję się okultyzmem, horoskopami, wróżbami. Zdarzają mi się też przeczucia, czasem (na szczęście rzadko) prorocze sny. Przesądna też jestem, bo tak się życie splotło że mnie do tego przekonało. I w żaden sposób nie uważam, żeby mnie to oddalało od Boga. Mam na ten temat własną teorię i własne przekonania.

No to niestety juz niedługo nakręca film o twoim opetaniu. Coz, Kosciół cie na to skazał ;p

Duchowny krytykował publicznie powieści o Harrym Potterze autorstwa J.K. Rowling wskazując, że kryją w sobie postać króla ciemności – Diabła oraz że nie istnieje – propagowane przez książki Rowling – pojęcie „białej magii
Posted
Mexter napisał(a):Emilly Rose była fikcyjną postacią. Film Egzorcyzmy Emilly Rose był oparty na historii Anneliese Michel .

Serio? Ogladałem niedawno film o Anneliese Michel i kiedys kiedys "Egzorcyzmy Emilly Rose". Jakos nie zauwazyłem bijacego podobienstwa..

Bo Egzorcyzmy Emilly Rose zostały zrobione typowo pod film, ale opierano się na historii Anneliese Michel

Posted

opętanie? nie, jakoś nie wierzę. jak ktoś wcześniej powiedział to się wszystko opiera na ludzkiej psychice. jak wiele rzeczy pozostało z dawnych czasów, kiedyś wszystko tłumaczono działaniem boga lub szatana, kościół wciskał ciemnocie bzdury i się cieszył, że może ich strachem zmanipulować.

a to źle, przecież diabeł to chyba wyklęty anioł, który został przez boga zesłany do podziemi.

Posted

Znam osobiście 2 osoby które miały kiedyś do czynienia z satanizmem,wiem co sie z nimi działo i w jakim były stanie.Dzis to zupełnie inni ludzie ale jak mi opowiadali jak wyglądał etap ich "wiary",etap praktyki i etap póżniejszego wyrzeczenia się tej niby-wiary to jakby nie moi znajomi ktorzy stali obok i także sluchali tych opowiadań to najpewniej bym dostał zawału.Więc dziwię się że ktoś mi zarzuca ze "bzdury piszę".

Posted

Thunder bo piszesz skoro byle sekte odrazu nazywasz satanizmem.

Cóż widać twoi znajomi mieli pecha, ale to tak jakby oceniach np chrześcijaństwo na podstawie tego co dzieje ze w osadach morońskich, czy w innej pseudo-religijnej sekcie.

Pomijam również drobny fakt, że satanizm nie jest religią.;-)

_kobieta_zmienna_
Posted
Thunder bo piszesz skoro byle sekte odrazu nazywasz satanizmem.

Cóż widać twoi znajomi mieli pecha, ale to tak jakby oceniach np chrześcijaństwo na podstawie tego co dzieje ze w osadach morońskich, czy w innej pseudo-religijnej sekcie.

Pomijam również drobny fakt, że satanizm nie jest religią.;-)

Zgodze sie z Wulfem satanizm nie jest religią. Bo Kościoł Katolicki, nie uznaje satanizmu.A każda sekta nie musi być zaraz satanizem ,są różne sekty;)
Posted
Zgodze sie z Wulfem satanizm nie jest religią. Bo Kościoł Katolicki, nie uznaje satanizmu.

Ha, satanizm nie jest religia bowiem kosciół go nie uznaje. Wreszcie ktos rzucił jasne swiatło na ten temat...

Taki ten swiat dziwny, ze katolicyzm to nie jedyna religia. Jakiez to dziwne.

Posted

Opętanie istnieje i nie jest chorobą psychiczną, ponieważ osoby opętane zachowują sie nie ludzko (np: jeden opętany gościu walił z taką siłą w ściane że normalnie to by sopbie łeb rozwalił a ten nie miał ani śladu. Dodam, że on był nastolatkiem i powstrzymać go próbowało 4 dorosłych mężczyzn.albo Analise lewitował przedmiotami i robiła inne sztuczki) tą pierwszą histowrie napisał znany neurolog i psycholog,który został przez świat nauki wielokrotni nagradzany, który początkowo nie wierzył w coś takiego jak opętanie i pomógł temu gościowi dopiero egzorcysta.

Posted

acha dodam jeszcze coś. Istnieją 4 sposoby opętania w tym 2 z własnej woli

1 przez ciężki grzech 2przez wiare lub praktykowanie satanizmu czy jakiś kart tarota i wrózek 3 można być przeklętym przez jakąś inną osobe (człowieka oczywiście) 4 jeśli w rodzinie jakaś osoba była przeklęta to ty też możesz zostać przeklęty

a satanizm nie końecznie musi religją ponieważ może być stylem życia... na śiwecie mnóstwo ludzi uznaje lex satanius (prawa szatana)- coś w stylu 10 przykazań, tylko robią to nieświadomie. Osoby które świadomie uznają te prawa też niekoniecznie muszą czcić szatana.

Posted
Opętanie istnieje i nie jest chorobą psychiczną, ponieważ osoby opętane zachowują sie nie ludzko (np: jeden opętany gościu walił z taką siłą w ściane że normalnie to by sopbie łeb rozwalił a ten nie miał ani śladu. Dodam, że on był nastolatkiem i powstrzymać go próbowało 4 dorosłych mężczyzn.albo Analise lewitował przedmiotami i robiła inne sztuczki) tą pierwszą histowrie napisał znany neurolog i psycholog,który został przez świat nauki wielokrotni nagradzany, który początkowo nie wierzył w coś takiego jak opętanie i pomógł temu gościowi dopiero egzorcysta.

A jakie nazwisko tego znanego neurologa? Jezeli był taki nagradzany to na pewno był profesjonalista z prawdziwego zdarzenia. Miał zapewne pełna dokumentacje, zdjecia, nagrania i rzecz jasna wielu świadków, którzy mogliby potwierdzic jego wersje.