Jump to content

Antykoncepcja


Irra

Recommended Posts

Posted

Zostałem zmuszony poniekąd inteligencja oraz wiedzą, niektórych forumowiczów do napisania tego tematu o środkach antykoncepcyjnych. Wydaje mi się iż każdy powinien przed rozpoczęciem współżycia, wiedzieć przynajmniej podstawy o środkach antykoncepcyjnych, by pewnego dnia nie obudzić się jako świeżo upieczony tatuś. Mam nadzieje iż przyda się to komukolwiek i zmniejszy ryzyko ciąży, jak i odsetek banalnych tematów na forum. Wszystkie informacje pochodzą ze strony http://www.antykoncepcja.pl/ , która powinna być pierwszym portem każdego młodego żeglarza oceanów miłości fizycznej.

Sposoby antykoncepcji dzielimy na dwie grupy: naturalną i sztuczną.

Naturalna inaczej kalendarzyku, polega na wstrzymaniu się od stosunku w dni płodne. Powiem jedynie, nie rozpisując się o niej zbytnio iż jest ona wielce nieskuteczną metodą w dzisiejszych czasach. Stres, dieta oraz styl życia nie pozwala dokładnie wyznaczyć dni płodnych, które zmieniają się dość często I wyznacza je dość luźna granica.

Sztuczna nazwana tak gdyż aby zabezpieczyć się przed ciążą używamy sztucznych środków. Dzielimy ją w zależności od sposobu działania I polegające na:

-Zapobieganiu przenikaniu plemników do pochwy i/lub szyjki macicy: metody mechaniczne, metody chemiczne, antykoncepcja hormonalna, technika współżycia,

-Niszczeniu plemników które już dostały się do pochwy: metody chemiczne, antykoncepcja wewnątrzmaciczna,

-Zapobieganiu zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej w macicy: antykoncepcja wewnątrzmaciczna, antykoncepcja hormonalna,

-Zapobieganiu uwalnianiu komórek jajowych: antykoncepcja hormonalna

Opiszę tu jedynie 2 najczęściej stosowane sposoby antykoncepcji, które powinny zainteresować każdego raczkującego młodzika w świece dorosłych. Teksty pochodzą ze strony, do której link podany jest wyżej.

Metoda mechaniczna:

Prezerwatywa, jest to elastyczna, ślepo zakończona, osłona na prącie w kształcie walca, zakładana w czasie jego wzwodu, zapobiegająca przedostawaniu się nasienia do pochwy. Wykonana jest najczęściej z lateksowej, cienkiej gumy, często powlekanej środkami nawilżającymi lub/i plemnikobójczymi.

Zalety używania prezerwatyw:

-Do natychmiastowego zastosowania

-Nie ma wpływu na karmienie piersią

-Może być stosowana jako uzupełnienie innych metod antykoncepcyjnych

-Ogólnie dostępne, bez recepty

-Brak skutków ubocznych

-Znacznie zmniejszają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową jak HIV/AIDS, WZW B

-Niska cena przy krótkotrwałym stosowaniu

-Może przedłużać czas stosunku i poprawiać erekcję

-Angażuje mężczyznę w sprawy antykoncepcji

-Zmniejsza ryzyko neoplazji nabłonka szyjki macicy i raka inwazyjnego szyjki macicy

Wady stosowania prezerwatyw:

-Działanie jest związane z aktywnością seksualną - zaburza spontaniczność (choć niektórzy potrafią włączyć ją jako element gry...)

-Obniża doznania seksualne

-Dość droga metoda przy dłuższym stosowaniu i spełnieniu warunku stosowania jedynie dobrej jakości prezerwatyw

-Skuteczność metody jest w dużej mierze zależna od staranności stosowania - wskaźnik Pearla od 2 do 15 (przy wybitnie starannym stosowaniu może być niższy od 1)

-Możliwość wystąpienia uczulenia na lateks u obojga partnerów

-Możliwość wystąpienia "wady fabrycznej" trudnej do wykrycia przed stosunkiem

Antykoncepcja hormonalna:

Antykoncepcja hormonalna polega na stosowaniu, podawanych w różny sposób, preparatów zawierających hormony. W antykoncepcji zastosowanie znalazły dwie ich grupy:

estrogeny i progestageny.

Tabletki antykoncepcyjne zawierające estrogen i progesteron w różnych dawkach w zależności od ich typu i rodzaju. Najskuteczniejsza w chwili obecnej szeroko dostępna metoda antykoncepcyjna.

Metoda działania:

Podawanie jednocześnie estrogenów i progestagenów daje łączny efekt w postaci:

-blokowania owulacji - w prawie 100% przypadków owulacja nie występuje

-zagęszczanie śluzu szyjkowego - śluz szyjkowy staje się nieprzepuszczalny dla plemników

-zmiana budowy endometrium - błona śluzowa macicy nie jest w stanie przyjąć zapłodnionej komórki jajowej (w przypadku gdyby w jakiś sposób doszło do zapłodnienia nie dojdzie do implantacji, czyli zagnieżdżenia się zarodka w macicy)

-zwolnienie transportu jajowodowego - wydłuża się czas do spotkania komórki jajowej i plemników, a jak wiadomo czas życia komórki jajowej jest dość krótki, im później się spotkają tym mniejsza szansa na zapłodnienie.

Zalety:

-bardzo wysoka skuteczność antykoncepcyjna - wskaźnik Pearla 0,01-0,02

-metoda wygodna w użyciu - brak związku z aktywnością seksualną

-wysoka odwracalność efektu antykoncepcyjnego - już od następnego cyklu

-zmniejszenie krwawień miesiączkowych oraz dolegliwości związanych z zespołem napięcia przedmiesiączkowego

-zmniejszenie ryzyka wystąpienia ciąży pozamacicznej i torbieli jajnika

-zmniejszenie ryzyka wystąpienia raka jajnika, raka endometrium (błony śluzowej macicy), oraz nowotworów łagodnych piersi

-zmniejszenie częstości występowaniu zapaleń miednicy mniejszej (PID)

-wzrost regularności cykli

Wady:

-możliwość wystąpienia skutków ubocznych i związanych z nimi działań niepożądanych

-możliwość obniżenia skuteczności podczas przyjmowania niektórych leków

-nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową

-konieczność regularnego przyjmowania może być dla niektórych kłopotliwa

Oczywiście nie są to jedyne metody, bo takowych jest dużo więcej, lecz te wymienione przeze mnie są absolutnym minimum, jakie powinna wiedzieć osoba rozpoczynająca współżycie.

ps.

Może by tak przypiąć temat- co myślicie władzo?

mówisz i masz- mystery

doklejam post /monikaa

Myślałem iż wszystko najważniejsze zawarłem w tym mini artykule, a tu patrz taka gafa

Oczywistym jest iż w momencie gdy kobieta rozpoczyna współżycie i chce zabezpieczyć się za pomocą antykoncepcji hormonalnej, musi udać się do ginekologa, który przepisuje jej odpowiednie tabletki, plastry, globulki etc. O ile się nie mylę, większość antykoncepcji przeznaczonej dla kobiet jest na receptę(za wyjątkiem wkładek "ala" prezerwatywa).

Natomiast dla mężczyzn przeznaczone są prezerwatywy, które możesz nabyć w każdym kiosku. Przed zakupem jednak radzę się zastanowić jaką firmę wybrać oraz rodzaj, gdyż teraz jest tego naprawdę dużo, począwszy od nasączonych środkiem plemnikobójczym, przez środki opóźniające wytrysk, kończąc na różnych zapachach(smakach ) itp.

Nie jest zasadą, że antykoncepcja hormonalna przeznaczona jest jedynie dla kobiet, aczkolwiek nie słyszałem jeszcze, ażeby któryś z moich znajomych podjął się czegoś takiego(i w polce by było to dostępne). Tylko trzeba zaznaczyć, że hormony przeznaczone dla mężczyzn działają nieco inaczej z oczywistych względów.

Link to comment
Guest
This topic is now closed to further replies.
 • Who's Online (See full list)

  • Celt
 • Najnowsze posty

  • Love20
   @Gloria Myślę, że samotność i brak kontaktu z ludźmi sprawia, że tak ciągnę do tej osoby. Bardzo dobrze się z nim dogadywałam, chodziliśmy na długie spacery i zwiedzaliśmy różne zakątki miasta. Dużo się śmialiśmy i było mi z nim po prostu dobrze. Nie czułam się samotna w społeczeństwie. Właściwie zaczęło się od zajęć z nim na które uczęszczałam. Bardzo mi się spodobało jego poczucie humoru, podejście  do drugiego człowieka i kreatywność. 
  • Gloria
   Pomyśl także nad tym, jakie później przedmioty chciałbyś zdawać na maturze, a także co po maturze chciałbyś robić. Czy wybrany profil i przedmioty z nim związane przydadzą się w przyszłości... ?
  • Gloria
   Co Ci się właściwie w nim podoba... ?
  • Gloria
   Do maja 2023 r. jest jeszcze sporo czasu, więc masz możliwość znaleźć chwilę, aby wygospodarować czas na naukę. Pamiętam, że chciałem dobrze zdać maturę rozszerzoną z matematyki, a postanowiłem, że zacznę się uczyć dopiero kilka miesięcy przed maturą. Ostatecznie, z tej nauki mało co wyszło, a na rozszerzonej maturze w zasadzie nic nie napisałem. Natomiast jak do matury jest prawie rok to już można się przygotować... myślę, że najistotniejsze jest ustalenie planu działania (nauki).
  • Love20
   Witam serdecznie, Przyszedł czas na rozmowę. Tego dnia był bardzo uradowany... Otóż zapytałam się go co sądzi o naszej znajomości. Odparł, że raczej przyjacielsko, mamy wspólne tematy, dobrze ale nic więcej.  Ja mu odpowiedziałam, że musimy się przestać widywać bo czuję do niego coś więcej niż tylko przyjaźń. Na koniec spotkania było przytulenia i koniec spotkań. Teraz tego żałuję, tęskne za nim bardzo, czuję pustkę i samotność. Miałam tylko jego jeśli chodzi o zaufaną  znajomość. Z drugiej strony troszkę czuję gniew. Nie wiem co mu chodziło po głowie... Myślę, że troszkę traktował mnie jak jedną z opcji do spędzenia czasu. On był u mnie kilka razy w domu a ja jak chciałam go odwieźć to zawsze się wykręcał i nawet w jego strony nie chodziliśmy.  Gdy podczas ostatniego spotkania zadzwoniła jego mama on nawet nie powiedział prawdy gdzie jest a wręcz ja okłamał, że dopiero wychodzi z pracy. Myślę, że ta znajomość go chyba przytłaczała. On wyjeżdża za kilka miesięcy do innego miasta. Te uczucie do niego jest tak silne. Dopiero minął tydzień od ostatniego spotkania. Dać sobie czas? 
 • Recent Status Updates

  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Serdecznie z tego miejsca pozdrawiam Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Buziaczki <kiss> <kiss>
   · 0 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Witam Was ponownie po rocznej nieobecności.
   · 5 replies
  • Kerosine

   Kerosine

   Ku pamięci wszystkich naszych bliskich, którzy nie mogą - już nie - zasiąść z nami do wigilijnego stołu i dla wszystkich tych, którzy musieli w kończącym się właśnie roku z kimś pożegnać. Czasami nie to, co jest, a to czego nie ma jest bardziej niż to, co jest.
   · 0 replies
  • Pizzaro

   Pizzaro

   Czy jest tutaj życie?
   · 4 replies
  • _Balladyna_

   _Balladyna_

   idę pogadać z siostrą

   · 0 replies
 • Popular Contributors

  1. 1
   Kerosine
   Kerosine
   3
  2. 2
   Nieprzenikniona
   Nieprzenikniona
   3
  3. 3
   yiliyane
   yiliyane
   3
  4. 4
   Martusiaaaaaa92
   Martusiaaaaaa92
   1
  5. 5
   Paawel
   Paawel
   1
 • Top użytkownicy (7 dni)

  Kerosine
  Kerosine
  14 posts
  Nieprzenikniona
  Nieprzenikniona
  9 posts
  Gloria
  Gloria
  6 posts
  Cranche
  Cranche
  6 posts
  Vatslav
  Vatslav
  5 posts
  Pizzaro
  Pizzaro
  4 posts
  Gustaw
  Gustaw
  4 posts
  Love20
  Love20
  4 posts
  wardrum
  wardrum
  3 posts
 • Top użytkownicy (miesiąc)

  Kerosine
  Kerosine
  73 posts
  yiliyane
  yiliyane
  63 posts
  patolove
  patolove
  51 posts
 • Top użytkownicy (rok)

  Kerosine
  Kerosine
  477 posts
  yiliyane
  yiliyane
  443 posts
  wardrum
  wardrum
  162 posts
×
×
 • Create New...
Please Sign In or Sign Up