Jump to content

Seks- temat tabu

neszika

Recommended Posts

Posted

Dość powszechnym zjawiskiem jest brak wiedzy na temat seksu wśród nastolatków. szesnastolatki zachodzą w ciążę, chłopcy nie wiedzą jak skutecznie się zabezpieczyć itp. I czyja to wina? według mnie głownie rodziców, którzy boją się rozmawiać o tych intymnych sprawach. A jakie jest wasze zdanie na ten temat? Czy zauważacie, że ten temat jest wciąż owinięty w ciepłą kołderkę, czy z czasem z niej pomalutku wychodzi? I jak jest z tym u Was, w waszych domach

Posted

mysle ze w tych czasach seks jest tematem i tak poruszanym czesciej niz np.kiedys

adhian_ahmet
Posted

powinni sprzedawać kondony od 14 lat! a nie od 18! zawsze muszę się pytać kumpla czy mi kupi! ale jak czasu niema to trzeba bez... ;)

Posted
powinni sprzedawać kondony od 14 lat! a mie od 18! zawsze muszę się pytać kumpla czy mi kupi! ale jak czasu niema to trzeba bez... ;)

Jeszcze się nie spotkałam z tym, żeby komuś niepełnoletniemu nie sprzedali prezerwatyw...

Incomprehensible
Posted
ale jak czasu niema to trzeba bez... ;)

Więc widać po Tobie, że jeszcze nie dorosłeś do seksu. Bardzo nieodpowiedzialne.

Polska jest krajem katolickim, więc ogólnie w społeczeństwie panuje pogląd, że seks jest be. Już powoli wychodzimy ze skorupy, ale nadal w niej siedzimy, choćby jedną nogą. To wszystko ma pewnie zapobiec przypadkowym i przedmałżeńskim kontaktom seksualnym - niestety, w dzisiejszych czasach skutek jest odwrotny do zamierzonego.

rodziców, którzy boją się rozmawiać o tych intymnych sprawach

I vice versa. Dzieci też niechętnie przyjmują do wiadomości, że rodzice mogliby uprawiać seks, podobnie jak i oni woleliby nie wiedzieć, że one to robią. Uznajemy to za coś wstydliwego, i w jedną, i w drugą stronę. Tak zostaliśmy wychowani, tak już jest - o tym się nie mówi.

adhian_ahmet
Posted

u nas to tabliczki wiszą "Prezerwatywy od 18lat" :( trzeba jechać do jakiegoś zadupa na wieś, to tam może sprzedadzą.

Gossiacczek
Posted

Nie rozmawia się.... o tych sprawach wiadomo tyle co w szkole powiedzą czyli nic

RadioaktywnaSkarpeta
Posted

Według mnie po równo winę ponosi szkoła jak i dom. W szkole niby jest coś takiego jak przygotowanie do życia w rodzinie ale (przynajmniej u mnie w szkole) to jest tylko fikcja bo wiadomo,że nie można sobie pozwolić na poważne potraktowanie sprawy czyli np. uświadomienie młodzieży, że jeśli już sie odważą na ten krok to niech przynajmniej postarają się o odpowiedni zabezpieczenie. Moja nauczycielka cały czas nam wmawia,że seks to coś czego powinniśmy sie do dnia ślubu bać jak diabeł święconej wody. Może po prostu ja trafiłam na złego nauczyciela :ble: Jeśli chodzi o dom to ta sprawa według mnie wygląda tak,że niektórzy rodzice wychodzą z założenia, że jeśli z nimi nie rozmawiało sie o tym to i my sobie poradzimy bez ich pomocy. W ten właśnie sposób zatacza sie błędne koło.

Posted
brak wiedzy na temat seksu wśród nastolatków

Fakt że nikt nie powie ze "starszych" czy to w szkole czy w domu. Nie wiem czemu ale taki sobie nie poszuka nie popyta choćby rówieśników (seks w coraz młodszym wieku to może coś ktoś wie:P), może myślą że ich to nie dotyczy czy coś:P

Renatazxcvbnm
Posted

Ja sądzę, że największą winę ponoszą dzieciaki, które myślą, że są na tyle dorosłe, że mogą próbować takich ekstremalnych zabaw :crazy: 14-latki, które to robią są dla mnie żałosne. Najgorsze jest właśnie to, że wszystkim się spieszy i zaczynają uprawiać seks nawet wtedy gdy jeszcze do tego nie dojrzeją i gdy nie mają o tym zielonego pojęcia :ble: Rodzice hmmm, w wieku 16 mogą przeprowadzać taką rozmowę, ale gdybym ja była matką 14-15 letniej dziewczyny czy chłopaka nie podejrzewałabym go/jej o rozpoczęcie życia seksualnego. Który rodzic myśli o swoich dzieciach w tych kategoriach :?:

Posted

Ja z moją starszą czasem gadam o seksie. Z ojcem nie dałoby rady, ale matka jak jej się o coś zapytam, to mi powie. :D

Posted

Ciężko jest jednoznacznie ocenić, co lub kto odpowiada za taki stan rzeczy, jaki obecnie mamy. Po części pewnie dom, po części niewłaściwa edukacja w szkole, po części też nieodpowiedzialność młodych ludzi. Co do rodziców ... zapewne byłoby dobrze, gdyby uczyli dzieci antykoncepcji i uświadamiali. Jednak sprawa wygląda tak, że taka rozmowa staje się bardzo intymna, osobista. Mało kiedy zdaża się, ze rodzice i dzieci nie wstydzą się tego, bo to powiedzmy forma zwierzeń. No ale zdaża się. Np moja koleżanka otwarcie rozmawia z jej tatą. Ja osobiście krępowałabym się z rodzicami o tym rozmawiać. Poza tym faktem jest, że moi rodzice na temat metod antykoncepcyjnych wiedzą mało, a nawet o tym, jak "działa" człowiek. Mają podstawy, ale to takie baaardzo ogólnikowe. Nie żebym się przechwalała i myślała, że rozumy pozjadałam, ale wiem od nich więcej. Próbowałam o tym rozmawiać z mamą i ciocią i aby się zdenerwowałam, bo wpierały mi fakty zupełnie przeciwne do tego, co czytałam w podręczniku do biologii. Według mnie w szkole wykłady powinni organizować fachowcy i nie mówić o seksie ogólnikowo, jako o czymś, co jest "bee" i nie wolno tego robić bez uzasadnienia. Wykłady w szkole, gdzie nie zadaje się uczniom pytań są bardzo anonimowe i łatwiej pokonać domniemany wstyd. Według mnie powinno się podchodzić do tej sprawy praktycznie również z uwzględnieniem wpływu seksu na psychologię człowieka. Czytałam kiedyś na pewnym forum serię artykułów pewnej pani ... bodajrze psycholog, która opowiadała o seksie bardzo otwarcie, szczegółowo i od każdej strony, nawet prawnej. Było to bardzo interesujące i według mnie takie coś powinno się wykładać w szkołach.

DiamondHead
Posted

U mnie w domu seks był i jest tematem tabu :| Moja matka wogóle nie dopuszcza do mysli, że mógłbym uprawiać seks z moja dziewczyną :cry: Każda rozmowa która jest na temat nas i obija się o seks i takie sprawy kończy się zawsze krzykiem ''Zamknij gębę'' Nie ma dla niej takiego tematu i już :| Ale za to rozmawiam z dziewczyną o seksie i antykoncepcji, żeby być świadomym różnego ryzyka i konswekwencji. Odkąd zostaliśmy parą, jej mama wzieła ją do lekarza i bierze tabletki antykoncepcyjne. Mimo, że do pierwszego razu jeszcze nam się nie spieszy. Chociaż tu w Anglii mieli wychowanie seksualne, jak zakładać prezerwatywy itp. Dopiero teraz sobie zdałem sprawę jak WDŻ potrzebne jest w polskich szkołach.

Posted

nie wiem... ja jakos nie mialabym ochoty na rozmowy o seksie z rodzicami. czasem rozmawiam o tym z macochą ale są to tylko takie ogólne rozmowy... a co do tego że jest to temat tabu to sie nie zgodze poniewaz o seksie jest głośno WSZĘDZIE. w telewizji, internecie, w szkole... nawet kolezanki potrafią w niezły sposob uswiadomic... a poza tym owocne są rowniez rozmowy ze starszym rodzenstwem jesli sie je ma. Sądze że tylko jakies kompletnie głupiutkie osoby nie wiedza nic o zabezpieczeniach, o ktorych naprawde mozna sie dowiedziec duzo, jesli tylko jest sie na tyle inteligentnym ze chce sie poszerzac wiedze na te tematy.

DiamondHead
Posted
nie wiem... ja jakos nie mialabym ochoty na rozmowy o seksie z rodzicami. czasem rozmawiam o tym z macochą ale są to tylko takie ogólne rozmowy... a co do tego że jest to temat tabu to sie nie zgodze poniewaz o seksie jest głośno WSZĘDZIE. w telewizji, internecie, w szkole... nawet kolezanki potrafią w niezły sposob uswiadomic... a poza tym owocne są rowniez rozmowy ze starszym rodzenstwem jesli sie je ma. Sądze że tylko jakies kompletnie głupiutkie osoby nie wiedza nic o zabezpieczeniach, o ktorych naprawde mozna sie dowiedziec duzo, jesli tylko jest sie na tyle inteligentnym ze chce sie poszerzac wiedze na te tematy.

''Jeśli''

Posted

ja w szkole dopiero w liceum miałem jakieś zajęcia które faktycznie coś przekazywały choć i tak troszke mało, ale generalnie babka mowiła sesownie.

Uważam jednak, że temat sexu powinien być poruszany szczegolnie w gimnazjum i to konkrety zwłaszcza na temat antykoncepcji, bo to jest czas kiedy człowiek zaczyna sie tym coraz bardziej interesować i może popełnić jakiś bład w zyciu, a najgorsza jest niewiedza na ten temat.

w domu no nie wiem, moi rodzice są starszej daty i szczerze mowiąc nie wyobrażam sobie abym z nimi podejmował taki temat.

A co do samego sexu, powiem krotko jak ktoś dobrze to przemyślał i jest tego pewien to najpierw niech pomyśli o antykoncepcji. Ja z moją dziewczyną zanim podjęlismy taka decyzje najpierw rozmawialiśmy jak bedziemy sie zabezpieczać a dopiero potem te przyjemniejsze sprawy.

Posted

Niee, wsród znajomych seks na pewno nie jest tematem tabu. Inaczej w moim domu-bez wahania mogę powiedzieć, że o nim się wogóle nie mówi. Nie da się ukryć, że seks jest tematem coraz bardziej powszechnym, codziennym i coraz częściej poruszany przez coraz młodszych.

Czyją winą są 16-latki w ciąży? Ich samych przedewszystkim. Nie są dziećmi, wiedzą co robią i druga sprawa to rodzice-widocznie nie mieli czasu lub bali się objaśnić co i jak.

Posted
Czyją winą są 16-latki w ciąży? Ich samych przedewszystkim.

z jednej strony tak, ale z drugiej nikt mi nie powie ale najwieksze głupoty przychodzą człowiekowi do głowy w gimnazjum a to plus niewiedza konczy sie jak sie konczy.

rodzice-widocznie nie mieli czasu lub bali się objaśnić co i jak

twoi rodzice np, objaśniali tobie o sprawach sexu? przecież sama napisałas, ze u ciebie rowniez jest to temat tabu w domu.

Posted

Ja uważam ze temat seksu wcale nie jest ukrywany w obecnych czasach! Wczoraj byłam u znajomej, która ma dwójkę dzieci i oglądały bajkę o kreciku. Chyba każdy te bajkę zna. No wiec ja tez spojrzałam i patrzę a tu krecik pomaga królikowi rodzic...I zostalo to nieźle pokazane....A te dzieci sie pytają mamy później czy one tez wyszły z dupci, albo z której dziury wyszły! Dlatego sadze ze od małego dzieci kształaca...

Posted

W Polsce jest tabolem, choć wczoraj był "Kuba Wojewódzki" z czterema kobietami i chciał z nimi rozmawiać o seksie i tylko dwie się zbyt bardzo nie odcinały od tego tematu, a podkreślam, że były to znane aktorki.

W domach owszem jest tematem, którego nie unikać.

Posted

Jeżeli chodzi o mnie to miałem taką rozmowę i pamiętam że w szkole też miałem dużo takich tematów i zawsze ale to zawsze w jakiej klasie byłem to na tych tematach się śmiali wygłupiali tp a ja zawsze uważnie słuchałem i nie brałem tego typowo jako zabawę tylko na poważnie ponieważ wiem jaka to jest odpowiedzialność ... nie to nie wina rodziców ... Rodzice są tylko przewodnikiem w twoim życiu mówią i pomagają jak postąpić w życiu żeby unikać problemów i niemiłych spraw bo tak naprawdę to ci którzy nie zdają sobie sprawy co mogą zrobić .. no i co z tego że myślisz nocami ale to by było fajnie moi koledzy już to robili moje koleżanki tez to ja nie mogę być gorszy bo się będą ze mnie nabijać ze prawiczek to nie o to chodzi po prostu ci którzy nie robią tego we wczesnym wieku to myślą racjonalnie ... Ja nigdy sobie tego nie brałem do serca jak ktoś mi mówił że prawiczek .. to może powie mi ktoś co mieli z tego moi koledzy :) bo ja wiem że mieli dużo ale problemów mina z uśmieszkiem im zbladła na sama myśl co narobili ale było już za późno teraz ja się uśmiechnąłem i im powiedziałem co myślę o tym i mi przyznali racje ale ja ostrzegałem no trudno :) nie będę się rozpisywać bo was zanudzę :) hehe :)

mała czarna
Posted

U mnie w domu o seksie się nie rozmawia, ale nie jest to kwestia tego, że rodzice nie chcą, tylko raczej sprzeciwu mojego i siostry.

Skąd nasza wiedza? Nie wiem. Jakieś półsłówka, telewizja, internet, gazety. Poza tym prawda jest taka, że rodzice guru w sprawach seks nie są i nie wszystko wiedzą.

A to, że powinno się przykładać większą wagę do wychowania seksualnego w szkołach, to prawda. Ale fakt, że w Polsce cały czas jest to temat hiper-tabu sprawia, że mamy niedouczone czternastoletnie mamusie.

Posted
wczoraj był "Kuba Wojewódzki" z czterema kobietami i chciał z nimi rozmawiać o seksie

Tak, oglądałam. Ale padło takie zdanie (nie przytoczę dosłownie, bo nie pamiętam dokładnie, ale sens zachowam) Któraś z aktorek: Ale co to jest za temat w ogóle, o czym my gadamy?

Kuba: gadamy na temat, na który w Polsce się nie rozmawia, żeby pokazać, że o tym też da się gadać.. Coś w tym stylu. Media moim zdaniem są po to, żeby rozpakować nieco temat seksu w polskich domach. Mówicie, że to jest wina samych nastolatek, że są w ciąży. A czy nie byłaby przynajmniej w kilku przypadkach inaczej gdyby mama powiedziała, że jeśli będzie tego na 100% pewna, to zabierze córkę do ginekologa pe tabletki, albo uświadomiła "po matczynemu", jakie konsekwencje ma seks bez zabezpieczenia?

Posted

czyja to wina?

Wydaje mi sie ze rodziców.

Posted

Wina:

Ich samych [bo nie chcą uczestniczyć w WDŻ, uważają, że są wszystkowiedzący i dodatkowa wiedza w tych sprawach nie jest im potrzebna - błąd]

Rodziców [bo nie potrafią stworzyć atmosfery, w której nastolatek przełamałby wstyd i zaczął pytać w razie wątpliwości, czy z czystej ciekawości. Nie potrafią zachęcić dziecka do otworzenia się, bo często sami mają z tym problem]

Szkoły [bo rzadko poruszają podobne problemy]

Czasami trzeba huczeć głośno i wyraźnie, żeby do kogoś cokolwiek doszło.