Jump to content

Reformy w szkolnictwie

astoreth

Recommended Posts

Posted

Ostatnimi czasy dochodzę do wniosku, że ministrowie oświaty wprowadzają reformy, które nie znajdują zastosowania w praktyce, nie spełniają postawionych im celów. Dodatkowo mam wrażenie, że dzieje się tak dlatego, że rząd "wie swoje" bez względu na opinie uczniów, a przeciez to ich będą dotyczyły owe zmiany. Założyłam ten temat, abyście pisali tu, jakich zmian dokonalibyście w polskim szkolnictwie.

Moje propozycje:

- Popieram ostatnią propozycję ministerstwa dotyczącą uczenia się tylko przedmiotów maturalnych w liceach (sorki, że nie uogólniłam szkół średnich, ale nie zastanawiałam się nad funkcjonowaniem tej zmiany w technikach, czy zawodówkach). Według mnie o wiele ułatwiłoby to życie ludziom. Na studia dostarczałoby się kandydatów naprawdę kompetentnych w wybranych dziedzinach. I przede wszystkim odciążyłoby się uczniów od nawału niepotrzebnych obowiazków. Jestem w klasie maturalnej i wiem, jak to jest ciężko uczyć się dużo przyładowo na biologię, którą zdają na maturze, kiedy muszę uzupełniac durne ćwiczenia z matematyki. Jedyne co bym zmieniła w tej propozycji, to czas, po którym następuje nauczanie poszczególnych tylko przedmiotów. Według mnie tak powinno być od czasu złożenia deklaracji maturalnej.

- Nie wiem czy w innych szkołach są szafki na swoje rzeczy, czy nie, ale w mojej nie ma, a bardzo by się przydały. Dźwiganie około 10 kg dziennie wcale nie wpływa dobrze na zdrowie uczniów.

- Można by uszczuplić troszkę materiał. Nauczyciele ciągle narzekają, że nie wyrabiają się z tematami, a tym czasem istnieją treści, które spokojnie można by pominąć. Albo czasem jest tak, że poznaną czynność powtarza się do znudzenia długo podczas, gdy na jej realizację można poświęcić mniej czasu i w te miejsce robić już coś innego.

Posted
- Popieram ostatnią propozycję ministerstwa dotyczącą uczenia się tylko przedmiotów maturalnych w liceach (sorki, że nie uogólniłam szkół średnich, ale nie zastanawiałam się nad funkcjonowaniem tej zmiany w technikach, czy zawodówkach). Według mnie o wiele ułatwiłoby to życie ludziom. Na studia dostarczałoby się kandydatów naprawdę kompetentnych w wybranych dziedzinach.

Ja tez jestem jak najbardziej za. Bo przedmioty które chcemy ominąc na maturze i nie będa przydatne w tym co planujemy w przysżłości robic tylko zaprzątają nam głowę.

Można by uszczuplić troszkę materiał. Nauczyciele ciągle narzekają, że nie wyrabiają się z tematami, a tym czasem istnieją treści, które spokojnie można by pominąć. Albo czasem jest tak, że poznaną czynność powtarza się do znudzenia długo podczas, gdy na jej realizację można poświęcić mniej czasu i w te miejsce robić już coś innego.

Niestety ale materiału z tego co wiem ma byc więcej.

Planowana jest matura z gimnazjum i liceum.

Posted
- Popieram ostatnią propozycję ministerstwa dotyczącą uczenia się tylko przedmiotów maturalnych w liceach (sorki, że nie uogólniłam szkół średnich, ale nie zastanawiałam się nad funkcjonowaniem tej zmiany w technikach, czy zawodówkach).

Liceum ogólnokształcące.

Jeżeli nauka w nim będzie trwała nadal 2,5 roku to pierwsza klasa jest całkowicie zmarnowanym czasem. Np. historia, co w rok się zrobi? Jedną epokę czy może skakanie co 100 lat? Bez zmiany długości nauki w liceum ten pomysł jest bezsensowny.

Z resztą, nie każdy od początku wie, co chce dalej robić w życiu, a taka reforma uniemożliwiłaby zdawanie ma poziomie rozszerzonym innych przedmiotów niż kierunkowe.

Wersja jaką przedstawiłaś jest o wiele lepsza.

Można by uszczuplić troszkę materiał. Nauczyciele ciągle narzekają, że nie wyrabiają się z tematami, a tym czasem istnieją treści, które spokojnie można by pominąć.

Zależy gdzie. U mnie, niestety, nie narzekają na brak czasu w realizacji materiału. Wręcz przeciwnie, mamy częściowo rozszerzone przedmioty, które do profilu zupełnie nie pasują.

Niestety ale materiału z tego co wiem ma byc więcej.

To chyba źle wiesz. Matura ma być jeszcze łatwiejsza, więc i materiału będzie mniej. Stanie się więc bezwartościowym zaświadczeniem...

Posted

Tawerna - matura łatwiejsza nie zawsze oznacza, że obejmuje mniejszy zakres materiału. Jeśli chodziło Ci o to, że mniejszy zakres materiału łatwiej opanować to Ok, zgadzam się. A co do wartości matury ... skoro uczelnie będą je ciągle honorować, więc jakąś wartość mieć będą. Chociażby taką, że pozwolą dostać się na daną uczelnię, bądź nie.

Posted
A co do wartości matury ... skoro uczelnie będą je ciągle honorować, więc jakąś wartość mieć będą. Chociażby taką, że pozwolą dostać się na daną uczelnię, bądź nie.

To też może ulec zmianie. Słyszałam, że niektóre uczelnie zastanawiają się nad wprowadzeniem egzaminów.

Posted
- Popieram ostatnią propozycję ministerstwa dotyczącą uczenia się tylko przedmiotów maturalnych w liceach (sorki, że nie uogólniłam szkół średnich, ale nie zastanawiałam się nad funkcjonowaniem tej zmiany w technikach, czy zawodówkach).

zgadzam się z Tawerną. osoba po liceum powinna mieć jakiekolwiek pojęcie z każdej dziedziny. inna sprawa. w mojej klasie - humanistycznej, chyba 10 osób chce zdawać maturę z biologii. nie poszli na biol-chem, bo nie lubią chemii, a poza tym na psychologię jest wymagana biologia lub historia i rozszerzony polski. gdyby uczono tylko przedmiotów maturalnych, zupełnie by im to nie odpowiadało. zresztą w klasie maturalnej - przynajmniej u mnie część przedmiotów kończy się w drugiej klasie i w trzeciej zostają kierunkowe + języki + kilka innych, zależy od klasy.

Można by uszczuplić troszkę materiał. Nauczyciele ciągle narzekają, że nie wyrabiają się z tematami, a tym czasem istnieją treści, które spokojnie można by pominąć.

też bezsens. postawy przedmiotowe i tak zostały bardzo uszczuplone. oczywiście, coś może wydawać się nudne i niepotrzebne, ale jakiś ma to sens. Jeśli matura będzie jeszcze łatwiejsza, na studiach będzie bardzo trudno. Poza tym, coraz więcej uczelni już wprowadza egzaminy wstępne (tzw. rozmowę kwalifikacyjną), bo matura z niektórych przedmiotów nie weryfikuje faktycznej wiedzy. Słyszałam przypadki, że osobom nie poszło na maturze, a na studiach byli jednymi z lepszych (dokładnie, chodziło chyba o maturę z polskiego - test czytania ze zrozumieniem).

Planowana jest matura z gimnazjum i liceum.

Przecież materiał z liceum, to poszerzenie materiału z gimnazjum...

Posted

Ja bym ze szkoły usunęła mundurki...Są drogie i nikomu niepotrzebne.

A z tą maturą w gimnazjum to chyba jakiś żart...

Jestem za nauką w klasie maturalnej tylko tych przedmiotów, które będą potrzbne na maturze. To naprawde świetny pomysł...

a i jeszcze podręczniki. Możnaby je wyszczuplić, bo są naprawdę bardzo ciężkie...

Posted
Ja bym ze szkoły usunęła mundurki...Są drogie i nikomu niepotrzebne.

od przyszłego roku obowiązek mundurków jest zniesiony, będą niobowiązkowe

Posted
od przyszłego roku obowiązek mundurków jest zniesiony, będą niobowiązkowe

Już teraz zależy to od indywidualnego widzi mi się szkoły. Jak tylko zmienił się minister oświaty szkoły mogą wybierać. Ja też jestem za tym, żeby człowiek wychodzący z liceum posiadał wiedzę, na każdy temat. Jednak w trzeciej klasie, kiedy każdy wie, co będzie zdawał na maturze, bo złożył ostateczną deklarację można by dac przyszłym maturzystom więcej czasu na naukę przedmiotów maturalnych. Jestem jak najbardziej za tym, żeby w 3 klasie (nie od 1 klasy!!) uczyć się tylko przedmiotów maturalnych, bo zapewniam was, że czasem będą chwilę w życiu każdego 3klasisty, kiedy będzie potrzebował czasu na naukę do matury, a będzie musiał zaliczać sprawdziany na przedmioty zupełnie nie związane z przyszłymi studiami. Teraz jest tak, że moja wychowawczyni poradziła nam intensywną naukę z przedmiotów maturalnych, nawet za cenę zarobienia czasem 1 ze spr z jakiegoś innego przedmiotu. Po co to komu potrzebne?

• yiliyane locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Who's Online (See full list)

• Cranche
    • Wulf
    • dannonka
    • supermati2009
  • Najnowsze posty

• Kerosine
      Dziecko
    • Martusiaaaaaa92
      Nie pochwalam związków osoby dorosłej z dzieckiem.
    • Nieprzenikniona
      Nie zrobiłabym czegoś takiego. Tak postępują wg mnie osoby, które nie potrafią omówić problemu, tylko chcą naokoło coś załatwić. Człowiek się powinien uczyć na błędach.
    • Kerosine
      W dniu dzisiejszym nasze forum postanowił - tym razem już na dobre - opuścić @intodecay00. Nie upoważnił mnie do podania przyczyny, podkreślił natomiast, że opublikowanie niniejszego postu jest dla niego niezwykle ważne i wydatnie ułatwi mu wytrwanie w postanowieniu. Na pożegnanie z Wami przesyła poniższy utwór:
    • dannonka
      W końcu skończyłam pisać pracę magisterską. Wysłana do promotora, teraz niech się dzieje wola nieba - teraz zamierzam przez kilka dni odpoczywać  
  • Recent Status Updates

• Kalafior_Grozy

Kalafior_Grozy

Serdecznie z tego miejsca pozdrawiam Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Buziaczki <kiss> <kiss>
      · 0 replies
    • Kalafior_Grozy

Kalafior_Grozy

Witam Was ponownie po rocznej nieobecności.
      · 5 replies
    • Kerosine

Kerosine

Ku pamięci wszystkich naszych bliskich, którzy nie mogą - już nie - zasiąść z nami do wigilijnego stołu i dla wszystkich tych, którzy musieli w kończącym się właśnie roku z kimś pożegnać. Czasami nie to, co jest, a to czego nie ma jest bardziej niż to, co jest.
      · 0 replies
    • Pizzaro

Pizzaro

Czy jest tutaj życie?
      · 4 replies
    • _Balladyna_

_Balladyna_

idę pogadać z siostrą

· 0 replies
  • Popular Contributors

1. 1
      patolove