psychol

Książka, którą aktualnie czytasz

Recommended Posts

i-fabryka-planet-planety-pozasloneczne-i

W jaki sposób można ładnie rozpocząć książkę tego typu? Ano, na przykład prezentując we wstępie kamienie milowe historii odkrywania egzoplanet wraz z przybliżeniem dwóch najbardziej powszechnie wykorzystywanych do tego celu metod. I wszystko pięknie, wszystko spoko, tylko... dlaczego jako pierwsza odkryta planeta pozasłoneczna przedstawiona jest - w dużej mierze także za pomocą nader zręcznego żonglowania słowami - 51 Pegasi b zamiast trzech globów krążących wokół pulsara PSR 1257+12, w detekcji których kluczową rolę odegrał polski radioastronom Aleksander Wolszczan? ;) Coby oddać sprawiedliwość: układ Lich [alternatywna nazwa PSR 1257+12] również znajduje ostatecznie swoje miejsce w dalszej części książki, sam w sobie jest także dosyć egzotyczny i jakby to powiedzieć mało reprezentatywny [metoda odkrywania podobnych światów zaś nieszczególnie popularna i często wykorzystywana w poszukiwaniach], mimo wszystko jednak lektura rozpoczyna się zwłaszcza z punktu widzenia polskiego czytelnika od lekkiego zgrzytu.

No, ale przynajmniej efekt Dopplera został wyłożony nader przystępnie.

Edited by Kerosine
  • + 1

15 godzin temu, yiliyane napisał:

Rae Carson - The Rise of Skywalker: Expanded Edition

Warto po to sięgnąć? Naprawia jakoś historię pokazaną w filmie?

6 godzin temu, Vertigos napisał:

Warto po to sięgnąć? Naprawia jakoś historię pokazaną w filmie?

Jestem na razie w połowie i podoba mi się dużo bardziej niż film (wiele rzeczy wyjaśnia), ale najważniejsza jest ta tragiczna końcówka. Zobaczymy czy książka z niej wybrnie, dam znać jak przeczytam ;) 

ad416608e4004a2f.png

Fantastyczna [jakkolwiek dziwnie to nie zabrzmi w odniesieniu do książki tego rodzaju] * . *

IBUK, ze wszystkimi swoimi podręcznikami akademickimi i publikacjami skierowanymi bezpośrednio do osób profesjonalnie zajmujących się daną dziedziną / zagadnieniem, obowiązkowym - choć niestety kosztownym - uzupełnieniem mojej wirtualnej biblioteczki.

Trudi Canavan - Szepty dzieci mgły i inne opowiadania

Btw. @Vertigos, skończyłam The Rise of Skywalker i mogę powiedzieć, że to dobra książka. Wiadomo, nie dało się wszystkiego uratować, bo naprawdę położyli ten film, ale to co się dało, to Carson uratowała. Jest dużo dodatkowych scen, których w filmie nie było i one wreszcie nadają tej historii sensu. No i w książce widać jakieś zmagania Rey z Ciemną Stroną, czego w filmie Daisy Ridley nie była w stanie oddać. Zdecydowanie historię TROS lepiej przeczytać niż oglądać. Oglądanie boli ;x

sapiens-od-zwierzat-do-bogow-b-iext53527891.jpg

Polecam wszystkim, którzy jeszcze nie czytali, jedna z najlepszych książek popularnonaukowych wszechczasów.