psychol

Książka, którą aktualnie czytasz

Recommended Posts

i-fabryka-planet-planety-pozasloneczne-i

W jaki sposób można ładnie rozpocząć książkę tego typu? Ano, na przykład prezentując we wstępie kamienie milowe historii odkrywania egzoplanet wraz z przybliżeniem dwóch najbardziej powszechnie wykorzystywanych do tego celu metod. I wszystko pięknie, wszystko spoko, tylko... dlaczego jako pierwsza odkryta planeta pozasłoneczna przedstawiona jest - w dużej mierze także za pomocą nader zręcznego żonglowania słowami - 51 Pegasi b zamiast trzech globów krążących wokół pulsara PSR 1257+12, w detekcji których kluczową rolę odegrał polski radioastronom Aleksander Wolszczan? ;) Coby oddać sprawiedliwość: układ Lich [alternatywna nazwa PSR 1257+12] również znajduje ostatecznie swoje miejsce w dalszej części książki, sam w sobie jest także dosyć egzotyczny i jakby to powiedzieć mało reprezentatywny [metoda odkrywania podobnych światów zaś nieszczególnie popularna i często wykorzystywana w poszukiwaniach], mimo wszystko jednak lektura rozpoczyna się zwłaszcza z punktu widzenia polskiego czytelnika od lekkiego zgrzytu.

No, ale przynajmniej efekt Dopplera został wyłożony nader przystępnie.

Edited by Kerosine
  • + 1

15 godzin temu, yiliyane napisał:

Rae Carson - The Rise of Skywalker: Expanded Edition

Warto po to sięgnąć? Naprawia jakoś historię pokazaną w filmie?

6 godzin temu, Vertigos napisał:

Warto po to sięgnąć? Naprawia jakoś historię pokazaną w filmie?

Jestem na razie w połowie i podoba mi się dużo bardziej niż film (wiele rzeczy wyjaśnia), ale najważniejsza jest ta tragiczna końcówka. Zobaczymy czy książka z niej wybrnie, dam znać jak przeczytam ;) 

ad416608e4004a2f.png

Fantastyczna [jakkolwiek dziwnie to nie zabrzmi w odniesieniu do książki tego rodzaju] * . *

IBUK, ze wszystkimi swoimi podręcznikami akademickimi i publikacjami skierowanymi bezpośrednio do osób profesjonalnie zajmujących się daną dziedziną / zagadnieniem, obowiązkowym - choć niestety kosztownym - uzupełnieniem mojej wirtualnej biblioteczki.

Trudi Canavan - Szepty dzieci mgły i inne opowiadania

Btw. @Vertigos, skończyłam The Rise of Skywalker i mogę powiedzieć, że to dobra książka. Wiadomo, nie dało się wszystkiego uratować, bo naprawdę położyli ten film, ale to co się dało, to Carson uratowała. Jest dużo dodatkowych scen, których w filmie nie było i one wreszcie nadają tej historii sensu. No i w książce widać jakieś zmagania Rey z Ciemną Stroną, czego w filmie Daisy Ridley nie była w stanie oddać. Zdecydowanie historię TROS lepiej przeczytać niż oglądać. Oglądanie boli ;x

sapiens-od-zwierzat-do-bogow-b-iext53527891.jpg

Polecam wszystkim, którzy jeszcze nie czytali, jedna z najlepszych książek popularnonaukowych wszechczasów.

98602800218KS_HD.jpg

... czyli przetrzepywania jedynych w swoim rodzaju zasobów IBUK-a ciąg dalszy.

bedzie-bolalo-b-iext52878512.jpg

Zgodnie ze słowami niejakiego Jonathana Rossa zacytowanymi przez wydawcę na tylnej stronie okładki - zarówno niesłychanie zabawna [autor został zresztą ostatecznie, jeśli się nie mylę, komikiem], jak i rozdzierająco smutna, a nade wszystko bardzo, bardzo życiowa i ukazująca codzienną pracę lekarzy - także jednak zachowania pacjentów i przypadki, z jakimi nieraz się zgłaszają - w ostrym świetle prawdy bez znieczulenia [to już moja własna opinia]. Ze względu właśnie na tę przyziemność, naturalizm i możliwość zostania pozbawionym pewnych przydatnych złudzeń osobiście nie poleciłabym jej każdemu / nie uznała za lekturę nadającą się do przeczytania w dowolnym momencie i niezależnie od nastroju, jednak niezaprzeczalnie to pozycja bardzo dobra i błyskotliwa.

i-lawendowe-pole-czyli-jak-opuscic-miasto-na-dobre.jpg

Tu z kolei dla odmiany książka rzeczywiście dogłębnie relaksująca [w dodatku na niejednym poziomie - ta lawendowa czcionka i dolne marginesy pod postacią szlaczków utworzonych z tytułowych kwiatów * . *] nawet jeśli nie planujemy śladami autorki opuszczać miasta i przenosić się na wieś. Co prawda znać w wielu miejscach, że napisała ją kobieta bardziej o duszy artystyczno-romantycznej niż umyśle ścisłym [poziomice są na mapie, przyrząd budowlany nazywa się poziomnica], jednak ogólnie rzecz biorąc to nader uroczy tytuł idealny do zabrania ze sobą na łono natury.

Czytam teraz Po drugiej stronie nieba, dosyć krótkie dzieło science-fiction autorstwa Edmunda Coopera. Książka ta została napisana w 1967, i cóż, bardzo to czuć. Opowiada członku ekspedycji mającej szukać życia na planetach Altair - w niesamowicie futurystycznym roku 2012. :D

Jak łatwo się domyślić życie zostaje znalezione, mało tego, ma postać niezwykle podobnych do ludzi dzikusów, którzy po prostu w większości mają po cztery palce i są niscy. Acha, i oczywiście są ciemnoskórzy, zaopatrzeni w penisy mniejsze od sprzętu głównego bohatera (co jak na razie było powtórzone tylko dwa razy, a przeczytałam już z połowę, brawa dla autora) oraz mają uroczy zwyczaj sikania pod siebie. Ich kultura jest w sporej części zerżnięta od Azteków, rytualne mordy i tak dalej. Element, który szczególnie mnie rozczulił to świątynie "w kształcie fallusów". Oczywiście wszystko to pięknie podkreśla osamotnienie i lotność umysłu naszego bohatera, Paula, któremu jednak nie starcza kultury by nie znęcać się po pijaku nad przydzieloną mu kobietą.

Cóż, kupowanie starych książek na bazarkach czy konwentach to loteria, czasem wychodzi i tak. Chociaż też patrzenie na proces myślowy sprzed tych 50 lat jest całkiem fascynujące.

Książke miałam na swojej liście "do przeczytania" od kiedy tylko zainteresowałam się tematem osobowości dyssocjalnej. Jest napisana w przystępny sposób - tak, aby zwykły czytelnik, nieposiadający wiedzy z zakresu psychologii czy psychiatrii mógł dobrze zapoznać się z tematem. 

Polecam osobom, które podejrzewają, że mogli kiedyś spotkać na swojej drodze psychopatę (lub wciąż z nim obcują). Książka pokazuje na co uważać podczas wchodzenia z nim w relację - bowiem psychopaci to nie tylko mordercy, jak z ekranów kinowych czy stron powieści, bo spotkać ich możemy wszędzie.

Autorem książki jest doktor Robert D. Hare, twórca The Psychopathy Checklist (Skali Obserwacyjnej Skłonności Psychopatycznych)

Psychopaci-Sa-Wsrod-Nas-Robert-D-Hare-Znak.jpeg

• + 1

O 7.08.2020 at 23:41, Maggie napisał:

Książke miałam na swojej liście "do przeczytania" od kiedy tylko zainteresowałam się tematem osobowości dyssocjalnej. Jest napisana w przystępny sposób - tak, aby zwykły czytelnik, nieposiadający wiedzy z zakresu psychologii czy psychiatrii mógł dobrze zapoznać się z tematem. 

Polecam osobom, które podejrzewają, że mogli kiedyś spotkać na swojej drodze psychopatę (lub wciąż z nim obcują). Książka pokazuje na co uważać podczas wchodzenia z nim w relację - bowiem psychopaci to nie tylko mordercy, jak z ekranów kinowych czy stron powieści, bo spotkać ich możemy wszędzie.

Autorem książki jest doktor Robert D. Hare, twórca The Psychopathy Checklist (Skali Obserwacyjnej Skłonności Psychopatycznych)

Psychopaci-Sa-Wsrod-Nas-Robert-D-Hare-Znak.jpeg

Istnieje również inna, poniekąd komplementarna książka popularnonaukowa na temat psychopatii:

f2d4f49090c0a5c4.png

Nie przeczytałam jej osobiście, uczciwie przyznaję, jednak perspektywa, do przyjęcia jakiej autor zaprasza czytelnika podchodzącego do tematu jest z całą pewnością interesująca i potencjalnie także z tej pozycji można wiele wynieść.

Edited by Kerosine

fizyka-50-idei-ktore-powinienes-znac-b-iext55288545.jpg

... czyli coś dla baaardzo nie lubiących / obawiających się matematyki, a mimo to pragnących zdobyć lub uzupełnić podstawową wiedzę o tytułowej dziedzinie nauki ^^ Okładka i wydawnictwo mogą odstraszać swoją powagą [?], książka skierowana jest jednak naprawdę do zupełnych laików i przez to - mimo pewnych koniecznych w takiej sytuacji uproszczeń i niedopowiedzeń - stanowi moim zdaniem najlepszy elementarz fizyki [nawet kanoniczna wydawałoby się treść praw sformułowana jest całkowicie potocznym językiem]. Polecam, właśnie takiej pozycji długo szukałam i żałuję, że nie natknęłam się na nią wcześniej.