Jump to content

Żyjemy podobno w społeczeństwie wiedzy.NIeprawda.

Morthgar

Recommended Posts

Posted

Oto link, dla tych, którzy sie nie boją że to spam.

http://www.newsweek.pl/artykuly/artykul ... ykul=22469

A to tekst:

Żyjemy podobno w społeczeństwie wiedzy. Tylko dlaczego co czwarty Polak nie ma pojęcia o przewrocie kopernikańskim?

pic

Słońce krąży wokół Ziemi - z sondażu, jaki dla "Newsweeka" przeprowadziła firma SMG KRC, wynika, że uważa tak 23 proc. Polaków. 35 proc. nie wie, że wygraliśmy pod Grunwaldem, a 47 proc. nie ma pojęcia, co łączy Darwina z teorią ewolucji. Badani deklarują przy tym, że astrologia - uznana przez nich za jedną z dziedzin nauki - jest ważniejsza np. od ekonomii czy nowych technologii. Jednocześnie niemal jednogłośnie twierdzą, że nauka jest ważna i że od jej rozwoju zależy jakość naszego życia. Czy w ogóle wiedzą, co mówią?

Na paradoks zakrawa fakt, że ludziom, którzy powszechnie wiążą poziom życia z poziomem wiedzy, brak elementarnych wiadomości. Brytyjski socjolog Frank Furedi w książce "Gdzie się podziali wszyscy intelektualiści?" pisze o triumfie ignorancji w społeczeństwie wiedzy. Tłumaczy to tym, że musimy sobie radzić z dwoma przeciwstawnymi zjawiskami: powszechnym dostępem do wyższego wykształcenia i najbardziej ogłupiającą kulturą w dziejach świata. Ta kultura "traktuje ludzi jak dzieci, które wymagają ochrony przed wyzwaniami intelektu" - pisze. Sprzyja lenistwu rozumu i daje zielone światło ignorantom. Coraz bardziej spada znaczenie wiedzy ogólnej, której cel - poszukiwanie prawdy - inspirował całe pokolenia myślicieli i uczonych, począwszy od Arystotelesa. Dziś prawdę lokuje się w sferze fikcji, a kształcenie dla samego zdobywania wiedzy jest traktowane jak fanaberia. Sformułował to wprost brytyjski minister edukacji Charles Clarke, który zasłynął stwierdzeniem, iż uczenie się dla samego uczenia to "iście średniowieczny koncept". Już "nie zawartość myślowa jakiejś koncepcji lub dzieła sztuki jest podstawą oceny ich wartości, lecz użyteczność" - pisze Furedi. Wiedza stała się produktem, który się sprzedaje lub kupuje. I to wcale nie w elitarnych szkołach wyższych. Uniwersytety unikają etykiety "elitarny", bo to znaczy dziś to samo co marginalny, niedostępny albo jeszcze gorzej - nieistotny. Jak pisze Furedi, dwa najlepsze uniwersytety w Wielkiej Brytanii, Oksford i Cambridge, są traktowane jak wieże z kości słoniowej, niedostępne i pozbawione kontaktu z rzeczywistością. Bo jako jedyne próbują trzymać poziom, podczas gdy większość pozostałych reklamuje się "działaniami zmierzającymi do tego, by zbliżyć się poziomem do szkół średnich". Czyli obniżeniem wymagań, by każdy student mógł im sprostać bez większego wysiłku umysłu. Efektem jest infantylizacja i ogłupienie z pozoru nowoczesnego i postępowego społeczeństwa, konkluduje Furedi.

Badania przeprowadzone dla "Newsweeka" wydają się to potwierdzać. Wyniki mówią same za siebie. 34 proc. badanych nie rozumie, na czym polegał przewrót kopernikański, w dodatku ludzie z dyplomem szkoły wyższej potykają się na elementarnych wiadomościach tak samo często jak ci, którzy zakończyli edukację w ósmej klasie szkoły podstawowej.

To przerażające, mówi prof.

• 1 month later...
Renatazxcvbnm
Posted

Czytając to załamałam sie, jak można nie wiedzieć o Koperniku ?? :crazy: Ci ludzie zapewne gdy widzą jego pomnik zastanawiają się po co mu taka śmieszna kulka w ręce, albo w ogóle im to zwisa przy czy to 2 jest bardziej możliwe... A bitwa pod grunwaldem to już przegięcie Krzyżacy wygrali bitwę pod grunwaldem, dobre sobie xD Przecież można by rzec było to największe zwycięstwo polaków, a oni z tekstem, że to Krzyżacy wygrali :crazy: Z Kolumbem jeszcze jakoś sobie poradzili... Ale Darwin ... Szkoda słów, :ble:

Posted

Czytałam to i wiesz,jakos bardzo się nie zdziwiłam,bo nie zapominajmy że jest u nas więcej ludzi z jedynie podstawowym wykształceniem aniżeli z wyższym.A nie trzeba być prorokiem,żeby przewidzieć że ci pierwsi nie zawracali sobie głowy żadnymi Darwinami.

theemptiest
Posted

Z każdą kolejną epoką ludzie są bardziej wyedukowani... Z punktu widzenia historii rzeczywiście żyjemy w społeczeństwie wiedzy.

Posted

spójrz na to z innej strony- większość zawsze udzielała poprawnej odpowiedzi

• 2 months later...
Posted

przecież nie każdy musi byc intelektualistą

Posted

Dobra jak pytali żuli z pod sklepu to się nie dziwie, że takie wyniki wyszły.

NIe wierze w to mówiąc szczerze.

Wyrafinowana
Posted

a ja nie widze powodu do zadnej bulwersacji takimi wynikami. jezeli chodzi o nauke to wszystko sie niesamowicie rozrasta z kazdym rokiem i naprawde trudno miec elementarna wiedze ze wszystkich dziedzin. to, co nam sie wydaje oczywiste nie musi sie takie wydawac innym...

a poza tym moze gdyby respondentom zadano pomocnicze pytanie w postaci: czy interesujesz sie historia, a dopiero potem padaloby pytanie o jakies zdarzenie, to mielibysmy jakis bardziej autentyczny obraz sytuacji.

Jego zdaniem najgorsze jest to, że ci sami ludzie, którzy zapomnieli o przewrocie kopernikańskim, na co dzień używają telefonów komórkowych. I nie rozumieją, że gdyby Ziemia nie krążyła wokół Słońca, to prawa przyrody byłyby inne i komórki by nie działały. Tak jak GPS nie pokazałby drogi, gdyby Ziemia była płaska. - Jeśli ludzie mają takie luki w wiadomościach, to ograniczają się do małpiego posługiwania gadżetami elektronicznymi - mówi z przejęciem prof. Turski.

taaaa... bo przedtem kazdy byl zafascynowany dlaczego akurat kierujac sie konkretna gwiazda nie zgubi sie drogi. przecietny rybak byl tym bajecznie zaaferowany :/ no litosci...

przeciez przecietny lucznik nie obliczal najpierw kata ustawienia, nie robil rozkladow sil, tylko za pomoca prob i bledow dochodzil do swojego mistrzostwa.

poza tym nie ma co porownywac dawnych czasow do aktualnych, gdzie nikt nie jest w stanie nadarzyc za nowinkami w swiecie elektroniki, bo byc moze dziennie powstaje nowy projekt. albo i 10projektow... a gdybym nawet chciala rozkminic wszystkie urzadzenia jakie mam w domu, to w momencie gdybym stwierdzila "okej, rozumiem co sie dzieje, dlaczego energia sloneczna to, dlaczego fale radiowe tamto", to wejdzie nowa technologia i znowu mam sie zastanawiac zanim zwyczajnie zrobic pranie czy podgrzac obiad w mikrofali, bo jakis pan stwierdzi, ze jestem niemal malpa? :lol:

reka do gory, kto wie jaki hipek wymyslil pralke i jakie wczesniej musialy byc dokonane odkrycia by mozna ja bylo wynalezc? :D i kogo obchodzi czy pralka bedzie dzialac jak ziemia bedzie plaska? :D

wolnaczeczenia
Posted

No co wy, przecie Amerykanie to najgłupszy kraj, nie wiecie o tym? My mądry, kumaty naród jesteśmy.

master_jedi
Posted
No co wy, przecie Amerykanie to najgłupszy kraj, nie wiecie o tym? My mądry, kumaty naród jesteśmy.

Niekoniecznie. Tam jak ktoś chce się uczyć, to się uczy, jak nie to nie, ale jak już wyuczy się swojej specjalności to przebija takiego o "kumatego Polaka". Gdyby Polacy mieli takie same prawa jak Amerykanie, to bylibyśmy jeszcze głupsi od nich :P Życie.

Posted

A tak, znam te sondy z amerykańskich ulic, w którtych obywatele USA nie wiedzieli dokładnie gdzie jest Iran, ale za to wiedzieli, że prezydent Bush bardzo nie lubi brukselki :)

Do badań podchodzę z lekką rezerwą, bo przecież i tak nie są adekwatne do faktycznego stanu rzeczy. Braliscie kiedyś udział w podobnej sondzie? Ich ulubieńcami są właśnie tacy hmmm niedoinformowani.

Przypomniało mi sie, jak moja ciotka sie dowiedziała, ze bylam na wakacji w Grecji, powiedziała: "Wow, Grecja... To we Włoszech jest, tak?"

:|

wolnaczeczenia
Posted

Ja tylko żartowałam.

Był już wątek o tej słynnej australijskiej sondzie, swoje zdanie dodałam.

Posted
już wyuczy się swojej specjalności to przebija takiego o "kumatego Polaka".

Ze tak napisze no właśnie.Specjalizacja, a po za tym taki amerykaniec nie wie nic, nie wie nic.

Posted

Amerykanie są tak samo głupi jak blondynki. :?

Stereotypy FTW!