Jump to content

Biblia-prawda czy fałsz?


Magix001

Recommended Posts

Posted

Wtam czy chce ktoś porozmawiać o autentyczności Bibli? Dużo wiem na ten temat zapraszam. Czy wierzycie w to że to weszystko wydarzyło sie naprawde? A może to tylko zwykła książka fantastyczna? Co by sie stało gdyby prawda wyszła na jaw? Zapraszam do pisania :)

Link to comment
Posted

Jestem chrześcijaninem i wierzę w to że wszystko w Biblii jest prawdą i nie mam zamiaru dyskutować czy coś jest fikcją czy nie. Dla mnie Biblia jest autentyczna i wszystko co jest w niej zapisane miało miejsce. Tyle ode mnie.

Link to comment
Posted

Ok ja nie mówie że wszystko jest nie prawdą ale sam się zastanów czy możliwe jest np. zamienienie wody w wino? Raczej nie. A np. początek bibli i stworzenie świata przez Boga. Jeżeli tak było naprawde to musiał też stworzyć wszechświat a o tym nie ma ani słowa. No i stworzenie Adama i Ewy a co było przed nimi? Naukowcy mówią że dinozaury a o tym też nie ma wzmianki? Sam powiedz że nie ma na to żadnych dowodów. Czy nie wydaje ci się że to zwykła książka. Przecież jeżeli jest jeden Bóg jak to pisze w Bibli to dlaczego niektórzy wierzą w co innego?

Link to comment
Posted

To przykro mi Indykkku, ale nie masz pełnej wiedzy na ten temat. Biblia jest dziełem literackim, i nie należy jej traktować dosłownie. Wszystko, co tam jest zapisane, ma obrazować autentyczne wydarzenia i prawdy, które zgodnie z wiarą chrześcijańską miał ludzkości do przekazania Bóg, ale obrazować w sposób przystępny dla ludzi. Biblia jest pełna symboliki, metafor, służących ukazaniu czegoś głębszego, uniwersalnego. Nie wymyśliłam tego sobie, tak byliśmy uczeni przez siostrę (bardzo wykształconą i oczytaną osobę) na religii w gimnazjum, bardzo wiele się od niej nauczyliśmy.

Link to comment
Posted

Powiedzmy sobie szczerze - w biblii niczego nie można traktować dosłownie. Zdecydowanie zgadzam się z "ennostiel".

Link to comment
Posted

A jak mi to wytłumaczycie że Maryja była dziewicą gdy urodziła Jezusa przcież to nie możliwe. Ja uważam że Kościól sam już wie co tak naprawde jest prawdą ale boi się tego powiedzieć bo cały dobytek Kościoła by przepadł i Kościół przestał by istnieć :idea:

Link to comment
Posted

Dla mnie bajka dla dużych dzieci ;)

Biblia jest pełna symboliki, metafor, służących ukazaniu czegoś głębszego, uniwersalnego

Z tym sie akurat zgadzam, ale nie zmienia to mojego pierwszego zdania.

Link to comment
Posted

Ludzie sami wymyślili coś w co wierzą choć sami nie wiedzą w co? i nigdy tego nie ujrzeli? A jak można wierzyć w coś czego nie widać? To wszystko zostało wymyślone po to żeby ludzie się czegoś bali. Kiedyś przeciętni ludzie byli nie wykształceni a ci wykształceni mieli nad nimi przewagę i ich straszyli właśnie takimi rzeczami. Potem przyjęło się to na stałe i gotowe

Link to comment
Posted

Zgadzam się z Semptember

Link to comment
Posted

W Biblii znajduje się dużo autentycznych wydarzeń historycznych.

To głównie z niej wiemy tak wiele o dziejach ludu Izraela.

Wiele z tych wydarzeń rzeczywiście mogło mieć miejsce, jednak zostały one mocno przekoloryzowane aby nadać temu jakieś głębi.

Link to comment
Posted

no zgodzę się z tym. dla mnie to jest tylko wytwór czyjejś wyobraźni? jeżeli ktoś tak bardzo w to wierzy to niech poda mi namacalne dowody

Link to comment
Posted

Agree Pirat. Biblia jest jednym z ważniejszych źródeł historycznych tego okresu, mówienie, że to bajka czy metafora jest bardzo nie na miejscu kiedy mamy do czynienia z wydarzeniami stricte historycznymi. Co do rzeczy typu potop czy plagi egipskie również są to realne wydarzenia ( w tym wypadku z Mezopotamii ) wyolbrzymione i zaadaptowane na potrzeby wiary monoteistycznej.

jeżeli ktoś tak bardzo w to wierzy to niech poda mi namacalne dowody

Gliniane tabliczki z Sumeru i inne źródła pisane z terenów Mezopotamii i Syropalestyny wystarczą?

Link to comment
Posted

Quizer zgadzam się.

Link to comment
Posted

Wiem że Biblia jest pełna metafor ale jako że jestem wierzący wierzę w to co jest w niej napisane.

Link to comment
Agnieszka1991
Posted
Wiem że Biblia jest pełna metafor ale jako że jestem wierzący wierzę w to co jest w niej napisane.

Ja również wierzę jako osoba wierząca.

Można by rzec ile ludzi tyle zdań...na Biblie różnie się patrzy. Dla jednych jest rzeczą świętą, dla drugich zwykłą fantastyczną opowieścią.

Link to comment
Posted

Ludzie potrzebowali wyjaśnienia skąd się to wszystko wzięło i tak powstała biblia, tyle mam do powiedzenia.

Link to comment
Posted

Równie dobrze można napisać dziś taką samą książkę i liczyć na to że za 2000lat będzie czczona tak jak dziś Biblia.

Link to comment
Renatazxcvbnm
Posted
ennostiel napisał(a):

Biblia jest pełna symboliki, metafor, służących ukazaniu czegoś głębszego, uniwersalnego

Tak jest, ale w starym testamencie, go można traktować jako jedną wielką metaforę czy wskazówkę. Uważam, zę stary testament przygotowuje nas dopiero na przyjście Jezusa i daje rady, za pomocą ,, historyjek''. Natomiast Nowy Testament traktuję już jako atentyczną historię, która naprawdę miała kiedyś miejsce, dzięki czemu możemy teraz dostąpić zbawienia. Takie jest moje zdanie na temat Biblii...

Link to comment
Posted

Taeż jestem wierząca, ale szczerze mówiąc nie wierzę w Biblię, jeśli można tak powiedzieć. Skąd mam wiedzieć, że ludzi, którzy ją pisali, byli naprawdę natchnieni przez Boga? Mi Biblia do niczego nie jest potrzebna.

Ludzie potrzebowali wyjaśnienia skąd się to wszystko wzięło i tak powstała biblia, tyle mam do powiedzenia.

Dokładnie. W każdej wierze tak jest, że się tłumaczy bogiem "niewyjaśnione" rzeczy. Tak samo jest z mitami.

Link to comment
Posted

ja jestem przekonany o tym ze to bajka dla mnie to dziwne ze ludzie teraz w to wierza kiedys jak nie wiedziali jak powstali skad sie bierze noc i deszcz to wymyslali takich bogow a w naszej religi wymyslili tylko jednego ale go nie ma i nigdy nie bylo ani nie bd

Link to comment
Posted

wierzę. tak jak mowli wcześniej biblia jest pełna metafor i przenośnych znaczeń. Owszem jest tam dużo rzeczy kotre sie nie moga zdarzyc, ale rówinież istniej fikcja literecka. Wydaje mi sie ze wydarzenia historychne i opisane życie Jezusa jest w pewnej części autentyczne.

Czasem pewnie jk każdy mam wątpliwości co do tego wsyztkiego, bo jednak takiej 100% pewności nigdy nie mamy. przekonamy sie po śmierci, jedo wyjście xD

Link to comment
Posted

Rzeczy opisywane w Biblii w istocie mogły mieć miejsce tylko opisane są w bardziej dosadny sposób.

Potop- na terenach mezopotamii (na których spisano ów wydarzenie) dochodziło do częstych wylewów wody z rzek. ustalono że ok. V/IV w. pne doszło do bardzo dużej powodzi, oczywiście nie tak dużej jak opisywane jest to w Biblii.

życie Jezusa- jest w pełni realne że w I w. żyła osoba która podawała się za syna Boga i głosiła jego nauki.

wieża Babel- budowana na ziemiach Babilonii, budowla która najprawdopodobniej miała zostać oddana królowi. symbolika tej wierzy jest mylna, w rzeczywistości budowniczym wcale nie chodziło o ''przewyższenie boga'' lecz wieża ta miała być pałacem królewskim oraz miała służyć jako punkt obserwacyjny.

Link to comment
Posted

Chrześcijaństwo ma podbudowa na pogaństwie, przecież tam było wiele bóstw i każde za coś innego a w chrześcijaństwie są od tego święci. Biblia Sommerów jest bardzo podobna bo starego testamentu.

Link to comment
Posted

A ja wierze w to, co jest tam napisane. Myslę, że każdy, kto wierzy w Boga powinien tez uwierzyć w Pismo Święte.

Link to comment
Posted
A ja wierze w to, co jest tam napisane. Myslę, że każdy, kto wierzy w Boga powinien tez uwierzyć w Pismo Święte.

i tu się mylisz. Ktoś kto wierzy w Boga powinien postępować wg norm opisywanych w Biblii, ale wcale nie musi wierzyć w te wydarzenia. Grunt żeby potrafił wyciągnąć odpowiednie wnioski bo onie w istocie chodzi..

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 • Who's Online (See full list)

  • Nieprzenikniona
 • Popular Now

 • Najnowsze posty

  • Love20
   Witam Serdecznie, Otóż można powiedzieć, że obudziłam się co do nauki do matury. Wcześniej miałam problemy szkolne które były spowodowane moją psychiką. Do dziś nie jest łatwo. Szukam swojej ścieżki zawodowej w której będę się spełniać. Aktualnie uczęszczam do zaocznego liceum ogólnokształcącego gdzie nauki jest niewiele. Przez co mam ogromne problemy z przygotowaniem się do matury. Miałam plan zdawać maturę w maju 2023 ale się boję że nie zadam bo moja wiedza jest niska.  Nie wiem co robić w tej sytuacji...
  • Nieprzenikniona
   A ja stanowczo polecam na pierwszy raz z sanah Szampan oraz etc (na disco) Duszki (uwielbiam):  
  • Pizzaro
   To był piękny tydzień pełen rodzinnych imprez, grillowania, niespodziewanych kajaków. A potem powrót do Wrocławia, odwiedziny wujka, cioci i kuzyna. Piątek wieczór kapitalny mecz żużlowy, a potem sobota pełna wrażeń, podróży rowerowych po Wro, czas pożegnań. Szkoda, że tak szybko mijają dobre chwile. 
  • Pizzaro
   Powiem tak - w takiej sytuacji na pewno wiele siedzi w Twojej głowie i jest następstwem pierwszych niepowodzeń. Jest duża szansa, że przy zmianie formy antykoncepcji z prezerwatyw na np. tabletki czy plastry coś może Ci się odblokować w głowie, jakiś podświadomy strach, niepewność itp. i te niekomfortowe sytuacje przeminą. Naprawdę u wielu osób tak było. Prozaiczne. I co ważne - nie możecie podchodzić do tego w ten sposób, że "za bardzo chcecie".  A może spróbujecie zrobić sobie całonocny maraton? Zobaczycie po jakim czasie będziecie w stanie dojść. 
  • Pizzaro
   Nigdzie nie napisałem, że mama może robić, co się jej tylko podoba, bo nie może. Jednak póki nie postępuje tak, że z prawnego punktu widzenia można by się do niej przyczepić to nikt jej niczego nie zarzuci. Co innego jak dziecko słyszy jednoznaczne odgłosy zza ściany czy jest narażane na widok roznegliżowanych kochasiów mamy. 
 • Recent Status Updates

  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Serdecznie z tego miejsca pozdrawiam Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Buziaczki <kiss> <kiss>
   · 0 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Witam Was ponownie po rocznej nieobecności.
   · 5 replies
  • Kerosine

   Kerosine

   Ku pamięci wszystkich naszych bliskich, którzy nie mogą - już nie - zasiąść z nami do wigilijnego stołu i dla wszystkich tych, którzy musieli w kończącym się właśnie roku z kimś pożegnać. Czasami nie to, co jest, a to czego nie ma jest bardziej niż to, co jest.
   · 0 replies
  • Pizzaro

   Pizzaro

   Czy jest tutaj życie?
   · 4 replies
  • _Balladyna_

   _Balladyna_

   idę pogadać z siostrą

   · 0 replies
 • Popular Contributors

  1. 1
   Kerosine
   Kerosine
   5
  2. 2
   yiliyane
   yiliyane
   3
  3. 3
   Gloria
   Gloria
   2
  4. 4
   Nieprzenikniona
   Nieprzenikniona
   2
  5. 5
   rotting_humanoid
   rotting_humanoid
   1
 • Top użytkownicy (7 dni)

  Kerosine
  Kerosine
  14 posts
  Nieprzenikniona
  Nieprzenikniona
  8 posts
  Vatslav
  Vatslav
  5 posts
  Cranche
  Cranche
  5 posts
  Gloria
  Gloria
  4 posts
  Pizzaro
  Pizzaro
  4 posts
  Gustaw
  Gustaw
  4 posts
  yiliyane
  yiliyane
  3 posts
  Kwitoslawa
  Kwitoslawa
  3 posts
 • Top użytkownicy (miesiąc)

  Kerosine
  Kerosine
  72 posts
  yiliyane
  yiliyane
  63 posts
  patolove
  patolove
  51 posts
 • Top użytkownicy (rok)

  Kerosine
  Kerosine
  477 posts
  yiliyane
  yiliyane
  445 posts
  wardrum
  wardrum
  162 posts
×
×
 • Create New...
Please Sign In or Sign Up